Šta raditi sa prvencem?

Da li je greška da se nakupljena patoka doda sledeće godine u kljuk umesto vode? Ako se ima potoka od različitog voća da li je odvajati svaku posebno i tako svaku stavljati u kljuk od iste voćke ili može sve da se meša?
 
Nije greška, po meni.

Opet po pomenutim internet raspravama (Bistrica i slično) ispada da u voće koje se ukomljava isto ne treba dodavati vodu.
Medjutim, kod jabuke i kruške to je nemoguće, mora se dodati voda da se može kom izmiješati a svejedno se mora dodati i u kazan, kada se peče jabuka, još vode da ne zagori kazan.
Onda ispada, opet po tim savjetima, ako se MORA DODATI VODA onda bar treba dodati patoku umjesto vode, to je bolje.

I ja tako radim.
A kontam pošto je patoka i onako kiselkasta možda dobro dođe kvascima u komu koji vole kiselu sredinu, a usput ima u patoci i nešto etila pa se iskoristi.

Dakle patoku dodajem ili u kacu sa voćem kada se ukomljava samljevena jabuka ili sa komom u kazan kada pečem, umjesto vode. Samo ne moraš ostavljati patoku za sledeću godinu, možeš sada ako bereš jabuku a imaš patoku od ovogodišnje pecanje, odmah ubaciti sa voćem.

Ja pečem dosta jabuke i kruške, šljive manje jer slabo rađa u mojim krajevima i nemam je dovoljno (osim dzanarike - zerdelije, nje ima redovno i od nje pečem rakiju.

Kao što neko reče, mukotrpan je posao peći od jabuke rakiju, to je "cijedjenje rakije", ali zadovoljstvo nema cijenu :)
 
Nemam jos patoku od jabuke. Jer kako sta pristize ja pecem meku. Kad budem sve zavrsio onda cu da radim prepek. Zato cu onda imati dosta patoke. I zato kazem da je osravim za sl god i da je pomalo dodajem kad pecem kljuk.
 
Nazad
Vrh