procitao sve ali je razbacano i nije skroz u detalje..dosao sam do knjige sa poljoprivrednog fakulteta OSNOVI POVRTLARSTVA :
Od bioloskog materijala jos uvijek se najvise upotrebljava svjez stajnjak,slama i pljeva,a ponekad i lisce,razni biljni ostaci,cak i gradsko smece.
Taj,tkz.bioenergetski materijal prilikom razlaganja pod uticajem mikroorganizma oslobada toplotu.
Kvalitet stajnjaka u velikom stepenu zavisi od zivotinjske vrste od koje potice.Za zagrijavanje lijeha najpogodniji je konjski stajnjak,koji se najbrze zagrijava,stvara visoku temperaturu i najduze odrzava toplotu.On sadrzi manje vlage,a vise organskih materija u poredenju sa stajnjakom od ostalih zivotinja.
Pored konjskog stajnjaka mogu se koristiti i svjezi ovciji,govedi i svinjski stajnjak.Toplotno dejstvo stajnjaka traje 40-50dana,o cemu treba voditi racuna prilikom planiranja rokovo sjetve i sadnje biljaka.
Stajnjak se obicno ne upotrebljava sam,nego pomijesan sa slamom,piljevinom,kukuruzovinom,pljevom,suhim liscem i drugim materijalima koji se stavljaju kao prostirka pod stoku.Slama koja se upotrebljava kao primjesa stajnjaku moze se i sama upotrijebiti za zagrijavanje lijeha.Potrebno je da bude usitnjena i da se prilikom pripreme dodaju mineralna djubriva.
Za podizanje lijeha neophodne su velike kolicine stajnjaka.Zbog toga je neophodno da se jos tokom ljeta pocne sa prikupljanjem stajnjaka.Radi sprecavanja pregorijevanja,stajnjak se razastre u tankom sloju da se prigusi.Poslije se slozi u kamaru visoku 2-3m i tom prilikom dobro sabije,da se sto vise istisne zrak.Stajnjak slozen u hrpu se pokrije sa 15-20cm zemlje.U kasnu jesen i zimi,kad se stajnjak ne moze susiti,razastire se u trake siroke 2-3m i visoke 40-50cm.
Smrzavanje se sprijecava pokrivanjem stajnjaka slamom.
Priprema stajnjaka pocinje (ako se ne raspolaze svjezim stajnjakom)desetak dana prije podizanja lijehe.Stajnjak se slaze u hrpu za zagrijavanje,neposredno pored mjesta gdje ce biti lijeha.Tom prilikom stajnjak se mijesa sa slamom,a ako je previse suh,ovlazi se toplom vodom.