Kompostiranje

Koliko ja vidim proizvodnja komposta je težak i spor posao pogotovo za mojih 0,5ha plastenika, dali neko zna koliko košta tona gotovog komposta.
 
ja sam ove godine napravio 12 tona komposta i mislim da nema para da se plati to ,zato sto sam radio bas kako treba npr kosio sam fudbalsko igraliste i kupio pokosenu travu,kosi se skolkso dvoriste ja kao komsija ponudio se da lupim travu , e sad nemozze samo trava u kompost palim kola idem u sumu skupljam lisce ,ganje , pa kaze treba mlo kokosinjaka,al od domaci koka pa cisti kokosinjce po selu, tako i sa pepelom od drveta , a kreca pa ovoga pa onoga , pa kazu dobra kopriva da se stavi u kompost ja brze bolje kosi pa donosi pa redjaj , pa sitni ,pa zalivaj pa prebacuj 1 ,2 ,3 ,4,5 puta , pa tako nekoliko puta i stvarno mene ledja vise neboleee
 
Koliko ja vidim proizvodnja komposta je težak i spor posao pogotovo za mojih 0,5ha plastenika, dali neko zna koliko košta tona gotovog komposta.
Nemo" se ljutiš, ali ti je zaključak pogrešan, Nauka je stvorila da sada kompostiranje ide ubrzano i lako, bez pucanja kičme.
Da napraviš tonu komposta, polu zrelog, koji je vrlo efikasan, za upotrebu u plasteniku, treba meni 3X2 sata i zatim sačekati 4-6 nedelja. Taj kompost u kombinaciji sa, takozvanim, uskim lejama i uz dodavanje EM1 preparata, je najjeftiniji i treba uložiti najmanje rada.
Na fotografijama,koje sam postavio, vide se kompostne gomile, pokrivene slamom kao zaštita od mraza, takav pokrivač nije obavezan.može se pokriti sa dva tri sloja, starog najlona od plastenika, ja sam ih pokrio sa materijalom koji sam imao a koji ću na proleće da iskoristim i da složim u novu kompostnu gomilu.
Zašto kažem da je polu zreli kompost, vrlo efikasan?, prvenstveno zbog toga što, sadrži veliki broj mikroorganizama, koji se po stavljanju u zemlju, i dalje hrane biljnim ostacima i tako stvaraju potrebnu hranu za kultivisane biljke koje posadimo.
Inače biljka uzima iz zemlje samo oko 5% procenata hrane, sve ostalo iz vazduha, ali ne bi mogla da koristi hranu iz vazduha bez tih 5%. Zato je treba plastenik provetravati, da do njih dolazi vazduh.
Praveći uske leje 45-50 cm i prolaze između njih 70-100cm stvaramo uslove da biljke dobijaju veliku količinu vazduha, i time bolji rast, cvetanje i naravno prinos.
 
Poslednja izmena:
ja to pravim cisto oransko djubrivo necu ruke da uprljam sa novcem moraao bi ih uprljati ako bi kupio bilo koi preparat tako da idemo na o ruk
 
Ja nemam nikakvog iskustva sa kompostom a isto tako neznam ništa o njemu zato sam uzeo malo da proučim ovo vaše pisanje. Upravo ovih dana vršim pripreme plastenika za narednu godinu, sutra završavam čišćenje zatim ide đubrenje mineralnim đubrivima i đubrenje piletiranim živinskim stajnjakom. Ja sam ove godine postigao prinos paprike u plasteniku 145t/ha sa istom ovom kombinacijom koju sam već opisao ali me zanima dali upotrebom komposta može da se postigne veći prinos, jasno mi je da po knjizi može ali mene zanima dali može i praktično. Malo je pitanje možda i neumjesno ali sam u praksi dosta puta postizao bolje rezultate radeći nešto drugačije nego što knjiga savjetuje.
 
E pa Miladine drago mi je da se, interesuješ.
Svako će ti reći da sa kompostom možeš da postigneš odlične rezultate, mislim da ovde, na forumu ima ljudi koji kompost koriste duže od mene.
Ja sam, lično, sada u fazi pravljenja komposta i mogu ti reći da je tačno što knjige pišu, kompost se je napravio za 6 nedelja, taj sam potrošio u mojoj bašti, (koja je očajna, što se tvrdoće zemlje tiče a i drugo) Sada imam još 7 gomila komposta,koje nameravam da koristim od februara meseca, za rasad i za baštu gde ću sejati grašak.
Lično čitam knjigu od Borisa Annenkova,to je čovek koji već dvadeset godina koristi ovu vrstu komposta koju, kako pišu ovde neki, ja reklamiram.Gospodin Annenkov tvrdi, a i drugi neki, da je prinos, sa upotrebom komposta 2-5 puta veći, u zavisnosti od vrste povrća koje gajimo.
Što je možda važnije, to je da imamo zdraviji plod, ne koristimo hemiju, povrće ima bolji ukus i duže se čuva.
 
@hanza
Ajd vec toliko falis to da si presao u dosadu pokazi vec jednom na primeru kakav ti je paradajz naspram ovih prskanih i dohranjivanih vestakom. I dali si nosio na analizu svoj proizvod pa da imas napismeno da je zdravije od onog sa vestakom. Ovo rekla kazala se prepricava vec desetak strana a nigde dokaznog materijala. Zato malo smanji dozivljaj pa se lepo potrudi pa pokazi neki papir da je zdravije ovo ili ono . cito sam ja i Andersenove bajke pa sve lepo al u zivotu to nisam video. Pa sad se posveti malo i slikama kako koji proizvod izgleda uporedno. nemoj nam prodavati maglu imamo je za izvoz.
 
nemoze da dokaze tek je poceo sa spravljanjem, skoro kad i ja samo je on vise citao a ja vise radio ja sam prosle godine napravio nesto malo komposta i posuo ga oko malina ,rezultat je takav da nemoze da se poredi ni sa kim nema sta nisam radio i nisam uspeo pa reko aj da probam i sa tim kompostom, i uspelo je za divno cudo, tako da sam ove godine spremio 10 tona na 0.20 h malina , i 10 tona na 3 ara baste , na malinama je isproban , a tek dogodine cu videti rezultate u basti
 
@ cunami
Jel si mozda vodio neku statistiku/dokumentaciju o prinosima pre i posle upotrebe komposta? Ako ima ne bi bilo na odmet da se vidi neka razlika u kilazi ili velicini ploda.
 
Da li moze neko opisati postupak kompostiranja bez reklamiranja odredjenih preparata iako za isto postoji mesto oglasi, te ne vidim razlog zasto moderatori popustaju pred ociglednom reklamom i propagiranjem neke svete vodice za koju da je tako dobra culi bismo i sa drugih strana a i znali bi u svojoj maticnoj zemlji o njoj vise. I sam preparat nema dozvolu ni za prodaju ni za koriscenje u nasoj zemlji.
Hvala
 
ma kad ti kazem tu nije htela ni da poraste a kamoli da rodi , sve nesto camalo malo poraste i ugine , bas sam se borio jedno 4,5 god sa tim mestom nema sta nisam radio samo medom sto nisam zalivao, i kompostom, nije da branim hanzu branim samo kompost a to sa tim preparatima nebranim, ja sam to prirodno pokosene trave, lisca iz sume, pa kokosinjaka, pa kreca , pa pepela od drveta , i tako u krug nista hemija i to slicno sad sam spremio pa cemo videti naredne godine rezultate i na basti jer je zemlja u basti skoro mrtva
 
@hanza
Ajd vec toliko falis to da si presao u dosadu pokazi vec jednom na primeru kakav ti je paradajz naspram ovih prskanih i dohranjivanih vestakom. I dali si nosio na analizu svoj proizvod pa da imas napismeno da je zdravije od onog sa vestakom. Ovo rekla kazala se prepricava vec desetak strana a nigde dokaznog materijala. Zato malo smanji dozivljaj pa se lepo potrudi pa pokazi neki papir da je zdravije ovo ili ono . cito sam ja i Andersenove bajke pa sve lepo al u zivotu to nisam video. Pa sad se posveti malo i slikama kako koji proizvod izgleda uporedno. nemoj nam prodavati maglu imamo je za izvoz.
Samo iznosim činjenice, a i dogodine nije daleko, biće i slika oho.
 
Znaci nikakva hemija samo prirodni proces kompostiranja i daje rezultate. Onda sto cemo kako rece predhodi sagovornik sveta vodica, kad se to moze i bez te hemije. A ako ima te svete vodice na prodaju neka stavi oglas pa ko voli nek izvoli.

---------- Poruka napisana u 17:39 ---------- Prethodna poruka je at 17:36 ----------

I ja iznosim samo cinjenice, toliko o svetoj vodici. Onda postavi oglas za tu tvoju svetu vodicu i ne zamaraj narod pre vremena.
 
ma reklamira se hanza na svim forumuma na balkanu mozda planira da on mucka tu vodicu i da ima neki procenat
 
Mogli bi i mi da konzerviramo ovu vojvodansku maglu pa ko voli nek izvoli. Nece moci jos dugo da se reklamira. ima jos banera pa nek okaci tu, tu njegovu svetu vodicu. Tu moze da stavi sta god hoce pa nek se vrti.
 
Mogli bi i mi da konzerviramo ovu vojvodansku maglu pa ko voli nek izvoli. Nece moci jos dugo da se reklamira. ima jos banera pa nek okaci tu, tu njegovu svetu vodicu. Tu moze da stavi sta god hoce pa nek se vrti.
Ako neko dugo sedi u mraku, (neznanja) teško ga je na svetlo naterati. Najviše se opiru oni što su najduže u mraku bili.
 
Reklama nije ...i prava informacija (uglavnom je lazna) ....Vise bih voleo na forumu da ima sto vise pravih informacija
 
Kolege vidim da se polemika izoštrila. Nebih ja ulazio u te prepirke dali je reklama ili nije, dali je kompost dobar, to se može dokazati samo na jedan način, a to je pošto ja radim samo plastenike pa ću tako i objasniti. Ako u plasteniku ima 4 reda paprike dva reda se nađubre sa mineralnim đubrivom + stajnjak, druga dva reda se nađubre istom količinom mineralnog đubriva + kompost ali pet puta manjom količinom jer neko je gore naveo da je kompost pet puta jači od stajnjaka, a u drugom plasteniku tako isto nađubriti ali kontra redove da bi se izbjegla moguća razlika zbog položaja sunca. Sve ostale radnje zaljevanje, prihrana, zaštita itd. mora biti sto posto ista. Samo tako je mjerodavno poređenje a sve drugo je nepouzdano.
 
Nazad
Vrh