Ракија од шљиве

Evo da i ja okačim sliku mog kazana, doduše pre početka pečenja pa su lule samo stavljene za slikanje, ali to sad nije bitno, mada stoje vodoravno bez nikakvih nagiba, ako neko zna da treba drugačije neka napiše. Dakle i ja koristim ovaj uređaj u sredini ali samo u prepeku.Moj kazan je od 160 litara i jedan takav meke rakije se peče ne manje od 3 sata a izađe oko 40 litara na 10 gradi ili 25 stepeni i u tom momentu kad se sklanja ono što ide nema 4 ili 5 gradi kao što neko reče već samo oko 1 grad. E a ne bih rekao da ovaj srednji destilator nema funkciju jer oni koji to tvrde očigledno nisu probali ono što iz njega izađe. On upravo ima funkciju odvajanja metil alkohola u nekom procentu, sigurno ne 100% ali sasvim dovoljno da rakija prođe analize. Tu se koristi princip destilacije pod raznim temperaturama, tako da se u srednjem destilatoru uz pomoć vode koja ga hladi, i sata na kome se prati temperatura, ona održeva na oko 70 stepeni, plus minu 2 do 3 stepena, tako da tu odradi destilaciju metil alkohol a etil kome treba veća temperatura u vidu pare nastavi kroz drugu lulu do glavne tabarke i tu destiliše. Ne kažem da je ovaj aparat svemoguć, inače unutra ima neke tanjire na koje se hvataju kapljice, ali kad probate ono što iz njega istekne pa to ne liči na ništa, gorko je , bljutkavo, ma na sve liči ali na rakiju nikako. E sad ako je to što ima takve osobine, pa šta god da je u njemu, izdvojeno iz rakije, sigurno mora da se dobije bolja rakija. Inače po jednom kazanu prepeka tu istekne 5 ili nešto više litara "otpadne rakije". Ako se dopusti da se u njemu temperatura popne preko rizične granice onda na njemu ide i rakija a na tabarci prestaje ili baš oslabi, što mi se desilo i tu sam imao veći gubitak ali znanje se plaća. Inače prvi litar uvek treba baciti, nikako vraćati a ja, pošto imam na poklopcu kazana ugrađen sat, pratim i kod meke temperaturu i trudim se da održim što duže temperaturu na oko 70 stepeni kad metil alkohol počine a etil još nije, mada tada na tabarci obično duva neki vazduh a manje ide tečnost ali u svakom slučaju tu još nema etila i sve dok je ta temperatura to sve reba baciti, kome je do kvaliteta.Inače na istom principu neki ljudi zagrevaju kominu u posebnim kazanima na 70 stepeni i tako je drže neko vreme i tvrde da se tako odstrani metil alkohol, mada ja to nisam probao a i nemam u čemu da probam.

img20120823103554.jpg

img20120724100816.jpg

img20120825130055.jpg

img20120823105329.jpg

img20120823105124.jpg


Ovde sam pokazao od kakve šljive ja spravljam rakiju, dakle konzumni kvalitet samo dobro zrele, zatim mašinu za odvajanje koske sopstvene proizvodnje, kao i koske koje je odstranila a zatim i kazan na kome destilišem. Jedino nisam slikao kace sa komom ali i to ću da okačim, mada tu i nema šta bog zna da se vidi, kace su mi pvc od 500 i 750 litara sa odvodnim crevom na poklopcima koje je stavljeno u flašu sa vodom a poklopci zadihtovani streč folijom.Takođe koristim i muljnu pumpu za pretakanje komine od mašine za iskoštičabanje do kaca i kasnije od kaca do kazana. Inače pošto su mi šljive bile sa procentom šećera od 21%-stenlej, do 24% čačanka lepotica pa čak i do 26%čačanka rodna, dodavao sam prilikom miksiranja u kominu oko 20% vode. Vrenje je ove godine trajalo nešto kraće nego obično, verovatno zbog više temperature, a kad da se peče određujem merenjem šećera u komu refraktrometrom ili širometrom svejedno. Jedino ne koristim nikakve selekcionisane kvasce i vinobran a razlog za to je jer ne znam kako i koje a ovde niko ko zna da se smiluje da objasni, i takođe u kasnijem procesu ne aromatizujem dodatno rakiju suvim šljivama ili sl. jer takođe nisam siguran kako i da li je to potrebno. Inače rakiju čuvam u drvenu hrastovu burad od 500 litara i to na oko 25 gradi a nakon 2 godine razblaživanje u prohromu, samo to još nisam radio jer sam malo veće količine počeo da ostavljam od prošle godine i još nisam vršio razblaživanje osim u malim količinama. Verovatno ću vodu da destilišem sam a odradiću to na recimo 3 puta sa razmakom od po 10 tak dana i za to vreme će rakija da se bistri u prohrom sudu za kupažiranje tj. mešaću je svu odjednom da dobijem ujednačen kvalitet. Nisam načisto da li da je onda opet vratim još neko vreme u drvenu burad ili da pakujem u staklenu ambalažu i da krenem s aprodajom, tj. da li su 2 godine sasvim dovoljne za sazrevanje ili nisu.
 
U tom srednjem delu se odvaja metilalkohol!
Kako si siguran da je samo on?
Znam ja da je to majstorsko objasnjenje, ali se zna da u tom destilatu ima jos dosta jedinjenja pa i etil alkohola i nekih aromaticnih jedinjenja, a kad se sve to baci onda je to nedopustiv gubitak.


Sljivar

Da bi se od 6,5 kilograma sljive dobio litar rakije (100:16= 6,25,znaci cak od 6, 25 kg dobijas litar rakije, al ajd nek je 6,5 jer je i to podjednakonemoguce) sadrzaj secera bi morao da bude preko 30%. To je nemoguce.
Ti kazes da ja za svaku tvoju tvrdnju pisemn da je nemoguca ali to kaze matematika, ne ja.
Ovaj razgovor s tobom bi mozda i imao smisla kada bi ti, posto je ovo vrlo egzaktno polje, navodio neke ozbiljnije argumente od "pitajte mog komsiju" ili "bolja je rakija". Zasto je bolja, cega ima vise i koliko toga ima vise od neke lose?


A ni ovo sto si napisao se ne slaze.
Kazes da meke dobijas oko 35 litara i da je oko 11 gradi (oko 27 stepeni)
Dakle 35x27=945

znaci imas ukupno 945 stepeni
Kada to drugom destilacijom koncentrises na 46 stepeni trebao bi da dobijes
945:46=20,5(!!!!) litara rakije

Gde se gubi tolika rakija?

Ili ne dobijas toliko meke ili nije ta koncentracija.

Slozi prvo cifre ako mislis da pricamo konkretno, da se nisi pozalio kako sve tvoje tek tako omalovazavam napisao bih sve sto mislim, ali evo bicu fin pa cu ocutati

a napisao sam na koliko ostavljam ljutu, ako ne znas da citas ne mogu ti tu pomoci.

edit:
Evo jos malo sam s eigrao tvojim ciframa i pazi sta se pokazuje:

ti tkazes da kazan od 120 litara daje 35 litara rakije jacine 27 stepeni.
U 120 litara ima oko 96 kg sljiva (u 1metru kubnom je oko 800 kg)
Ako bi se pravilno destilisala ta meka onda bi se iz nje dobilo nesto oko 20 litara ljute, dakle tebi bi za litar ljute trebalo ispod 5 kg sljiva!?

Smanji malo sljivaru jbg, citaju ovo i ozbiljni ljudi :)
 
Poslednja izmena:
Evo malo prave matematike, pošto to mogu reći za sebe jer sam završio elektortehniku.

Formula za preračunavanje alkohola ide ovako, a ne neka skraćena verzija

H2O = V x B (A – B) / B

Gdje su:
H2O – voda u rakiji
V - Količina rakije
A - Jačina Rakije (trenutna)
B - Jačina Rakije (željena)

U mom slučaju imamo 35 l rakije od 10 gradi tj 25 stepeni, želimo da dobijemo rakiju od 45 stepeni.

Uvrstimo u formulu

H2O = 35 x (25 – 45) / 45

H2O = - 15.55 to je količna u vode u rakiji.

Imali smo 35 l rakije od 25 stepeni, trebamo oduzeti (zato stoji znak minus ispred broja) 15.5 i dobijamo 19.45 l rakije od 45 stepeni.

Kontrola računa da svima bude jasno sad imamo 19, 5 l rakije od 45 stepeni i hoćemo da razblažimo na 25 stepeni (10 garadi)

H2O = 19,5 x (45 – 25) / 25

H2O = 15,55 što znači da trebamo u onih 19,55 litara od 45 stepeni da uspemo 15,55 litara vode kako bi dobili koncentraciju od 25 stepeni tj ukupno imamo 35 litara rakije od 25 stepeni. Znači račun nam je apsolutno tačan.

E sad da se vratimo računu rakli smo da imamo 19.55 litara rakije od 45 stepeni, rekao sam da je kazan od 120 l što znači da moramo umanjiti proračuna za 20 %, jer smo uzeli mjeru od 100 litara. 20% od 19,55 je 3.91 što znači da dobijamo 15,6 litara rakije plus što se još nesto izgubi prilikom druge destilacije. Što se apsolutno uklapa u tvrdnju koju sam iznio.

I molim te nemoj da me učiš matematici jer sam uradio zadataka i proračuna koliko ti nisi ni vidio. Opet si počeo da lupetaš gluposti. I ovde se svaka moja rasprava s tobom završava jer nema nikakvog smisla.

A vidim i koleka ZICAPROM je dobio potpuno isti račun. Ko sumnja neka izračuna sam. Samo što on peče na veći kazan i dodaje vodu prilikom destilacije. Ali račun je isti (al potpuno). Jer i on da ne kažem šta ..... ili je možda ipak malo i do tebe moj dragi ironman-e.


A formulu ima i na http://www.scribd.com/doc/73519826/Razblazivanje-RAKIJE-vodom,
angry.gif
 
Poslednja izmena:
Kako si siguran da je samo on?
Znam ja da je to majstorsko objasnjenje, ali se zna da u tom destilatu ima jos dosta jedinjenja pa i etil alkohola i nekih aromaticnih jedinjenja, a kad se sve to baci onda je to nedopustiv gubitak. :)
Ako još jednom budem peko...biće mi prvi put!:haha:
Ja se lično nerazumem u pečenje rakije, nego mi to kazandžija rekao da se tu odvaja metil, spominjao neke teške metale, i još x stvari!
Princip rada neznam, počeo on meni objašnjavati, al kad to mene nezanima...nisam ni zapamtio.

Moje je da pripremim kom, a ostalo je na kazandžiju. Ovde gde ja nosim na pečenje, ima dva kazana sa onim srednjim svemirskim delom, i ceo proces traje 2h (od sipanja do pražnjenja), nema prve druge frakcije, znači za 2h sipaš rakiju u balone i kraj!
Jedino sam primetio da rakija nema toliko arome, kao kad se prepeče sa klasičnim kazanom!
 
Postovani,
Samo ovaj podatak ste svi zaboravili,cast izuzecima.Metil alkohol "kljuca" na 64,7 C a etil 78,37C..Ovaj podatak nas navodi na to da ,postovani @ironman,govori ispravno kada pominje, "nepotrebne i skupe uradjaje,za odvajanje metila..itd"..Naima, pominje i frakcije(odvajanje),"prvenaca"...itd..i jos sto sta.. Logicno je,da sto prvo prokljuca, prvo i ispari..i prvo se baci u "trnje"..ili da zeni da pere prozore..izvanredan je "preparat"...itd.LEpo covek i kaze...1% "prvenca" .na 120 litara od kazana bacis, to je metil ..ili ostavis za "prozore", meni je sve jasno..

S postovanjem Misa
 
Cim ste poceli sa višom matematikom - prestao sam da vas pratim :osmeh:
Sto se tice vremena pecenja(meke),ono zavisi i od samog kazana.Ja sam ranije pekao na komsijinom kazanu od 100kg koji je uzan a dubok,i trebalo je mnogo vise vremena i drva dok protece,nego na plicem ujakovom kazanu(Ćebićevom,ironični zna o kom kazanu pricam)od 120kg.Ne mogu vam u sat reci koliko traje kazan,ali u proseku izguram po jedan prepek(ujutru,kad je tabarka hladna)i 5-6 kazana.To je od 12-14 sati rada.
Nego,da pitam jos nesto,jako bitno...Koliko jacina vatre utice na kolicinu i kvalitet rakije,i ima li i tu razlike u pecenje i prepicanju?
 
Postovana,

Ne moze nista bez algebre,kako ti rece,matematike,a bogami ni hemije..srednjeskolsko znanje...( Pod A1.).Jacina vatre je naravno, vrlo bitna.Svaki ozbiljniji majstor - kazandzija zna da u pocetku vatra mora da bude jaca..da bi se "podigao" kljuk sa dna posude-kazana..(prvih 20-25 minuta).. i posle ,lagano spustiiti temperaturu,vatru ...kako tecnost iz kazana "isparava" logicno..zar ne? (isto se desava kada kuvas riblju corbu, pilecu ...junecu...sav sadrzaj prilikom vrenja je na povrsini i nema zagorevanja,nema jutanih dzakova,mesaca komine ..i ostalih novoratarija...itd..itd..logicno).Naci meru jacine vatre..zavisi od majstora kazandzije..a i od gustine kljuka...

S postovanjem Misa

P.s..hahahah i mala sala @ironmen nije "ironicni", ipak je engleski prevod malo drugaciji,samo da ja,sada ne ispadnem "drveni"..advokat...hahah

P.s. Postovani @slivar..Jedno pitanje?Ako vratimo tvoju "algebru " unazad..NPR..iz tri kazana kljuka dobijes 25l rakije na 24-25 grads...koliko imas dobre rakije po jednom kazanu kljuka?pa naravno 25:3=8.33 l a to znaci da ti je vocka imama "secer" 13.74% (x0.63 koefiicjent za preracune secare u alkohol)...itd...Vidis..ima i druge algebre..Zato, uvek znam koji je "popravljao" sljivu dodajuci "kristal" secer ..sto naravno nije losa stvar..(i on je prirodan, dobijen iz secerne repe..itd).Sa ovogodisnjem suncenam damima..logicno je ocekivati oko 12 l rakije ,polse prepeka, na jedan kazan...Znaci ,ako dobijes 100 rakije od 25 gradi u prepeku,kako je je objasnio @ironman..i imao si 10 kazana komine..ti si na optimalnoj kolicini..ne branim ti ni 12l po kazanu..sto je i realno za ovu godinu..
 
Poslednja izmena:
Potpuno sam siguran u to da se na srednjem destilatoru odvaja veliki procenat metil alkohola, jednostavno kao što kolega Miša reče iskoristiti znanje o tome na koliko stepeni počinje da destiliše metil a na koliko etil (objasnio sam to u mom prethodnom postu), ali me mali zagolicala Ironman-ova (ironični, ha, ha, ha), packa da se tu možda gube i neki aromatici, mada po onome kad probam to što istekne na njemu meni ništa od toga ne miriše na šljivu a ukus je ne dao ti bog, ali ipak zna li neko da li se aromatična ulja izdvajaju iz koma više na početku ili na kraju destilacije ili na neki treći način.Dakle ovo što ja imam otprilike glumi samo jednu kolonu na deflagmatoru ozbiljnih mašina za destilaciju a naravno ostale kolone za eterična ulja nemam ali čisto ako neko zna nešto bliže o tome.
 
Ironičan je jer ja pišem postve, ne znam zašto, vjerovatno neka ljubomara.

Ali evo iskoristit ćemo podatak od kolege ZICAPROM on kaže

Kazan 160 litara, daje 40 litara meke na 11 gradi

stavio je prilikom pasiranja 20 % vode

Tako sve šljive i mislim da sam po slobodnoj proceni dodao oko 20% vode.

znači kad odbijemo 20% vode iz koma dobijemo 128 l koma od šljiva plus kaže dodao je još malo vode u kazan kad je pekao, ajde uzećemo 8 l radi lakše računice. Što je ukupno 120 l koma od čistih šljiva, a dobio je 40 litara meke na 11 gradi. A ja nisam dodavao vodu možda nekih max 5 l i kažem da sam dobio od 120 l koma 35 l meke rakije 10 gradi (naravno to je odmah sumnjivo jer ja pišem).

Kolega ZICAPROM svaka čast na podacima, ja ti vjerujem od riječi do riječi jer radimo skoro na isti princip.

Kristalonog šećera se može dodati, ja lično dodajem 1-2 % u zavisnosti od kvaliteta šljiva.
 
Poslednja izmena:
Ja u proseku,od kazana od 120L dobijem 20-25L meke,i to iz sredine kace gde je najbolja komina.Oni losiji bacaju po 15,znaci negde ispod 20 meke po kazanu.Dok u prepeku bacim prvi litar,meni ne moze da izgura vise od 8 litara ljute po kazanu komine.E sad,ima tu svega,sljiva mi je na ne bas pogodnoj padini,blizu sume,potoka,sunce je bukvalno "miluje" po vasceli dan ali pod nekim blentavim uglom,pa i razumem sto mi je komina losija.
Ako tome dodam da ja ne mesam kominu,da kace drzim pod orahom(pola dana sunce pola hlad)a ne u zgradi,dobro ja i dobijem i tih 8 litara :osmeh:
Inace secer ne dodajem niti cu ga dodavati.Kazu da je dozvoljena kolicina secera 3-5%,ali ja smatram da svako voce treba da vri u vlastitom seceru,pa koliko ga je-toliko ga je.Znam da gresim zbog kolicine,ali to nadoknadim cenom.Moja rakija je 5 evra i godisnje prodam 150-200 litara.
 
Čitam sva ova iskustva pa pošto vodim preciznu evidenciju za svaki ispečeni kazan, svaku godinu, zavirio sam u mom Exelu i evo nekih podataka naravno prosečnih: Šljiva od koje pečem je Stenli, koju većina napada. Radim isključivo podbir, znači potpuno zrele,šljive meljem i odvajam koštice, vrenje u zatvorenu burad sa oduškom u prostoriji gde je temperatura najviše 30, bez šećera bez kvasaca. Pečem po završetku vrenja. E sada: Moj kazan je od 80 litara, trajanje destilacije od 2,5 do 3 sata, dobijam u proseku 20 litar meke rakije između 25 i 30 % vol. Prepek radim na kraju, 70 litara meke rakije, kazan dopunim vodom i nakon 2,5 sati u proseku dobijem 22 do 25 litara rakije jačine 55 do 60 % vol. Takvu rakiju šaljem na odležavanje u uglavnom novu hrastovu burad. Godišnje ispečem opet u proseku 200 d0 300 litara, formiranu prodajem poznatom kupcu 200 litara po 4 evra, ostatak za sebe i uglavnom poklanjam. To je bilo do sada a za ubuduće ću verovatno sve napustiti jer nemam mogućnosti da primenim Novi zakon.
 
Evo malo prave matematike, pošto to mogu reći za sebe jer sam završio elektortehniku.

E ako je tako...
Mislim ako je neko zavrsio elektrotehniku njegova se ne porice. Ima bre gace da se tresu kad on prica.
Nije vazno ni to sto prica o meteriji koja veze blage sa elektrotehnikom nema, ali elektrotehnika je to.
Prvo,manje vazno, sto racunas vodu ako te zanima aklohol?
Drugo i vaznije sto si dzaba racunao kad si dobio isto sto i ja?
Ti kazes

Imali smo 35 l rakije od 25 stepeni, trebamo oduzeti (zato stoji znak minus ispred broja) 15.5 i dobijamo19.45 l rakije od 45 stepeni.
A ja kazem pre toga:

Kada to drugom destilacijom koncentrises na 46 stepeni trebao bi da dobijes
945:46=20,5(!!!!) litara rakije

Dakle ti dobijas 19, 45 litara a ja 20,5. Razlika od litar je posledica toga sto si ti uzeo da je meka 25, a ja 27 stepeni (jer si ti u prethodnim postovima tako pisao)
Dzaba si krecio.

Nego ne objasni gde se gubi tolika rakija kad si racunicom dosao do 19,45 litara, a kazes da u praksi imas 12 do 16 litara iz toliko meke?
I ne objasni kako dobijas toliko meke od 90ak kg sljiva. Koliko brixa (secer) imaju sljive prilikom ukomljavanja ako daju toliko rakije?

ps
jedini nacin da opravdas ovu racunicu je da napises da stavljas secer u kominu, i to znacajne kolicine, sve drugo bi bila laz koja se moze matematicki dokazati.

edit:
Sad videh ovo:
to znači da moramo umanjiti proračuna za 20 %, jer smo uzeli mjeru od 100 litara. 20% od 19,55 je 3.91 što znači da dobijamo 15,6 litara rakije plus što se još nesto izgubi prilikom druge destilacije. Što se apsolutno uklapa u tvrdnju koju sam iznio
.
Ok za gubitke si slozio racun, to stoji. Tozapravo nisugubici jer ti tvrdis da u praksi dobijas to sto pise.l
Samo jos da prciziras kako od 5 kg sljiva dobijas toliko rakije kad se to ne uspeva ni u najopremljenijim destilerijama gde su gubici svedeni na minimum i gde su kolone za destilaciju visoke po nekiliko spratova i kostaju milione?

 
Poslednja izmena:
Ovo je kazan u kome ja pečem, kako vam se čini, nije kao ti vaši ali eto... :)

 
Postovani @oktopod,

Mala primedba, lula mora da ti bude nagnuta ka tabarci sa padom od 2-5 %, inace se vraca "rakija" u kazan. (ona koja je presla u tecno stanje na samoj luli,odnosno.na toj cevki izmedju kazana i tabarke)..toliko za sada o mogucim gubicima prilikom destilacije.

Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
Uzunche, jesi ironičan ili kazan nije loš, ne razumem se, a i nije moj već donesemo komšijin, on i peče... :) Ima sa druge strane i onu ručku koja se vrti...kao mlin za kafu :D

Dfiskal, hvala na savetu, proveriću da li ga otac i komšija tako i postave, možda se na slici ne vidi lepo, možda sam ja slikao pre završne montaže, a možda oni stvarno i greše...mada taj komšija napeče rakije tone, sumnjam da ne zna to, ali sve je moguće..
 
svaka rasprava o rakiji je stala!

Evo da nastavimo pricu, jer rakija zasluzuje da se o njoj prica :)

Ali pre toga treba da se dogovorimo hocemo li biti iskreni ili cemo sebe opisivati kao savrsene koji u praksi ostvarujemo razultate, ne natprosecne, vec moguce samo u apstraktnoj teoriji.
Da li su ucesnici ovog foruma sve sami genijalci ili ima i hvalisavaca neka svako sudi.
Doboti 20 litara rakije od 50 stepeni od 100 kilograma sljiva(ili nesto blizu toga) je prakticno nemoguce.
Postoji, naravno, i obrazac po kom se izracunava kolicina rakije koja se moze ocekivati na osnovu sadrzaja suve materije, i koristeci tu matematiku, a polazeci od kolicine dobijenog alkohola, dolazi se do rezultata koji navodi na zakljucak da je taj koji tvrdi da dobija toliko rakije ili hvalisavac ili genijalac.
Da ne opterecujem vise ciframa, neka svako sudi o cemu se radi.

lula mora da ti bude nagnuta ka tabarci sa padom od 2-5 %
,
I ovo je pitanje oko koga postoje razlicita misljenja.
Ako je nagib suprotan, dakle ako se kondenzat nastao u luli vraca i kazam a ne u tabarku, ono sto je sigurno je da se tako dobija veca koncentracija etil alkohola u destilatu na izlasku iz tabarke.
Tu se zapravo dogadja ono sto je osnovni princip destilacije u destilacionim kolonama - para i tecnost se mesaju, tecnost "preuzima" teze isparljive materije koje se gravitacijom vracaju u kazan.
Kada je nagib lule u smeru ka tabarci (sto je u praksi najcesci slucaj) sav kondenzat (dakle ne samo alkohol) se sliva u prihvatni sud cime se povecava kolicina destilata ali se u njemu smanjuje postotak alkohola.

Oktopod
pekao sam u slicnom kazanu (mada ne bas identicnom, jel to neki slovenacki?) i dobijao sam dosta dobru radzu.
 
Ne znam dal je slovenački, nadam se da ću se setiti pa ću pitati, rakija od kajsije nam bude odlična, od šljive đene đene, ali sa šljivom ne poštujemo baš sva pravila, ubacujemo svakavu koja otpadne, imamo samo stenlej, bude tu i nazelene, one što prve otpadnu, samo ih rasečemo na pola i ubacujemo u bure, sa vodom, nije nam toliko bitan kvalitet, ta rakija ionako bude više za neke medicinsko nebulozne potrebe, za goste jake alkose, rakiju od kajsije ispoštujemo maksimalno i bude stvarno odlična, otac je uspevao da proda i za 1000 dinara litar kolegama na poslu i poznanicima.
 
Postaraj se malo oko te sljive, proberi malo,stavljaj u dva zasenba suda dobru i losu ako vec neces da bacas tu losu (od te lose pravi rakiju za te "posebne" goste npr :) ) kupi malo pozegace i pomesaj sa stenlejom, ta kombinacija, provereno, daje fantasticnu rakiju.
Steta da tek tako otpises sljivu kao sirovinu za rakiju.
Milsim izvini sto ti sad ja delim savete ali ako od kajsije dobijas dobru rakiju, od sljive ces sigurno uspeti da je dobijes.

A sto se kazana tice, naravno da postoji razlika ukvalitetu opreme i uticaj opreme na kvalitet rakije ali

Sa svakom pa i najskupljom opremom se moze dobiti losa rakija, kao sto se i sa svakom moze dobiti ako ne vrhunska a ono dobra, solidna rakija.
Vrlo cesto se rakije dobijene prefektnopm opremom i one dobijene obicnim kazanom, mogu razlikovati tek hemijskom analizom, a ogromna vecina ljudi nije u stanju da culima oseti razliku u kvalitetu.
Naravno, postoje degustatori ili ljudi sa vrlo istancanim culima koji su u stanju da primete tu razliku, ali to je zaista veoma mali broj ljudi.
 
Nazad
Vrh