Ulje za motokultivator

ja imam suntom,to ti je isto kao kipor,jer suntom je radjen po licenci kipora odlican je ja za sada nemam nikakvih problema sa njima sljaka ko zmaj u junu ce biti godinu dana,od kako sam ga uzeo a radio sam bas mnogo sa njim zimi cistio sneg ceo da 2 nedelje,u prolece frezirao skoro sceoo znaci nekih 10 sati dnevno dan 5-6 nedelja,i sad ce da mu pocne sezona kosenja,msm stvarno je super samo mu freza ide malo teze malo purnja ali samo pazljivo da se ne presili jer ce svaki da crkni pri silovanju,au transportu trosi malo ia ide ko zmaj,kod mene je motiran da hondi,jedino malo problema imas kod zimskog paljenja ,ali sta ces imas da kupis i sa anlaserom,skuplje ti je nikh 50-90 evra sve zavisi gde kkupujes,eto ukratko super je motor sad cemo da vidimo koliko ce da treje,ea da te pitam jer ti planiras da kupis nov?ili polovan????
 
Na Kipor motoru stoji oznaka 10w40, a ja sam sipao 10w30. Problem :sta:?
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da mu je to ipak malo retko kad se dobro zagreje a još na ovim vrućinama. Pa tu ide jedva litra ulja, što da rizikuješ za 400-500 din?
 
Na Kipor motoru stoji oznaka 10w40, a ja sam sipao 10w30. Problem :sta:?

Neće ti zaribati motor odmah, ali na duže staze sa tim uljem imao bi kraći vijek motora. 10W-30 je rjeđe na radnoj temperaturi od 10W-40, tj. ima tanji uljni film između površina. Ako je motor predviđen za gušće ulje, znači da sa tim uljem nećeš uvijek imati potreban pritisak u sistemu, pogotovo pri jačem opterećenju mašine.
 
nije problem to redje ulje,ali kad si vec to sipao ok,ali ipak sto je fabrika propisala to je sigurno bolje nego redje.tako da kod sledeceg menjenja sipas gusce..pozz
 
ljudi bre jer radite vi sa tim masinama djate neke slike ili nesto,ja trenutno kuburim sa hondom sa spanerom jer je vec prethono imao malo lufta a sad se raspao skroz :D ai bogami bilo mu je vreme :Dprevrtio je kod mene vala dosta :D :D :D tako da moram to ovih dana da opravim jer je potrebam :D pa sad videcemo sta moze da se izkombinuje a da funkcionise....
 
Imam problema s kvačilom na IMT 506 LS.

Pre nekoliko dana sam zamenio ulje u menjaču koje verovatno nikada do sada nije menjano. Sipao sam SAE-90, Api GL5, Galax Hipenol. U početku je sve radilo dobro, jedino je menjač malo teže upadao u brzinu, baš kao da kvačilo ne odvaja dovoljno. Onda jednog jutra krenem ja rano u baštu, upalim motokultiVentilator, stisnem kvačilo, pokušam da ubacim u drugu, motor stane kao da kvačilo nije ni bilo stisnuto. Posle toga (popodne, na 35+ stepeni) sam pritegao sajlu (na ručici) i kvačilo odvaja dobro, čak i u prvoj. Sada kada je motor zagrejan kvačilo odvaja dobro, ali dok je hladan skoro da uopšte ne odvaja. Jedini način da pođem je da poguram frezu i onda u pokretu ubacim u drugu.

Da li je problem u ulju? U fabričkom uputstvu za rukovanje i održavanje piše da se u menjač sipa SAE 80. S obzirom da viskozitet ulja opada sa porastom temperature ulje mi liči na glavnog krivca.

Ako je problem u ulju, koje ulje treba da sipam. Za 506 je bitno i koje aditive ima ulje. API GL5 ima EP (extreme pressure) aditive koji mogu da oštete bakar i mesing, ali ovo zavisi od vrste aditiva, nisu svi opasni. Ovo sam saznao tek pošto sam već nasipao ulje, pa sam napravio mali eksperiment. Stavio sam nekoliko kapi tog ulja na ispolirani mesing i pošto nema nikakvih promena posle nedelju-dve onda Galax-ovo ulje verovatno može da prođe.

Kako se šteluje sajla kvačila, koliko treba da bude zategnuta?

Problem br. 2

Menjač povremeno (i potpuno nasumično) ispada iz druge. Čini mi se da se ovo rešava zatezanjem šrafa na ručici, ali nisam baš siguran kako se to radi.
 
Dakle problem jeste bio u ulju. Sipao sam SAE 80 i sada ne samo što kvačilo odvaja i po hladnom vremenu, nego freza lakše (tj. uz manje opterećenje motora) izlazi uzbrdo u trećoj.
 
e pa ljudi moram da vam se pohvalim stigla prinova,jos jedan stigao u ergelu,u pitanju je labin progres mondial senior,acme motor od 327cm3,i 8 ks benzinac,stigao je sa plugom i prikolicom,i velikim tockovima od 10 cola,e sad u potrazi sam za malim tockovima od 8 cola i vucnom frezom...slika ce biti sutra...
 
kada su u pitanju male radne masine,savetovao bih ti da uzmes neko sinteticko ulje,jeste da je malo skuplje od polusintetickih,ali kako se menja na 100 rs i da je u pitanj 2-3 litra,onda je to po meni prava stvar
 
Nazad
Vrh