Ракија од шљиве

Imao sam problem prethodnih dana jer mi se u 2 bureta počela kiseliti komina, verovatno zbog naknadnog dodavanja kvasca, hteli smo da prevri i poslednji gram šećera, jer je na širometru pokazivao 2 do 3%. Izgleda da smo pogrešili i da to nismo trebali raditi kad već nismo stavili odmah, u 5 ili 6 kaca smo stavljali kvasac ali odmah pri iskoštičavanju i za sad je sve OK. Problem sam rešio dodavanjem sode bikarbone u količini od 100 do 500 ili 600g po kazanu, u zavisnosti koliko je bilo kiselo. E sad rakiju koju sam već ispeko od nakisele komine pre dodavanja sode bikarbone ili dodata ali malo, sam odvojio posebno i interesuje me da li da stavim opet sodu bikarbonu pre prepeka jer ima još malo kiseline koja se oseća u njoj. Kupio sam lakmus papir izmeriću sutra a negde sam pročitao da je optimalna Ph vrednost oko 5.5 do 6, ili se varam.
 
Postovani @Zicaprom,

Ako je vec "kisela" meka..kako ti kazes, odmah u nju sipaj sodu-bikarbonu, ne u kljuk,ali sipaj sve dok postoji reakcija .. ne stavlja odmah i sve od jednom..Sasekaj 5-10 minuta i radi prepek..Prepek radi sa 70% meke i 30% vode bez obzira na velicinu kazana,gledaj da kazan napunis do "optimalne povrsine" isparavanja, znaci ne puni ga do "crte"..nesto manje 5-6 lita..Bice to dobra rakija..Kiselost nije od kvasca, vec zbog male kolicine secera u vocu i zbog produzenja roka destilacija..Toliko o tome..

Misa
 
Problem je uspešno prevaziđen, na svu sreću nije puno kaca dobilo kiselinu, bilo je u 3 kace od po 500 litara ali je veći deo neutralisan sodom bikarbonom još u kljuku. Izašlo je meke rakije iz dva kazana gde nisam još imao sodu da stavim pa smo tu rakiju odvojili i stavili u nju sodu da je doteramo na PH vrednost oko 5, pa smo onda sipali po 20 tak litara u kljuk pri daljem pečenju, tako da će ona opet imati 2 destilacije, i već pri narednom prolazu rakija nije pokazivala kiselinu. Još jedno novo iskustvo, doduše u početku neprijatno, čak sam rakiju iz jednog kazana načisto prosipao da mi ne kvari drugu, ali na kraju je sve odrađeno kako treba. Mogu da kažem da sam danas počeo da pečem kljuk od stenleja, dobro uzrelog i iskoštičenog i mogu da kažem da sam veoma zadovoljan jer evidentno ima razlike u odnosu na prošlu godinu kad je išao sa koskom. Čak nešto imam utisak da je od njega bolja ili tu negde ista rakija kao i od Č. lepotice u šta nisam verovao do sada. Možda se i varam, videćemo kasnije kad malo odleži.
 
Postovani @zicaprom,

Problem je resen,ali nije ispravljena "greska" u pravljenu komine,(kiselost), vec je jos napravljena nova "greska".

Elem...
Samo jedan put postoji...Komina---> I frakcija ---->II frakcija------> III frakcija, nema "mesanja pojmova- frakcija".Ne biva da se II frakcija vraca u I i/ili III u II..i ostale "novotorarije",ili ne daj Boze u kominu.Elem, II frakcija predstavlja pocetak "prepeka" i izdvajanje ,oko 1% "prvenca" odnosno metil alkohola ..(prvih 0.7l-1l)...III je defakto nastavak prepeka do zeljene jacine u sudu za prihvat od 24-25 gradi.. (------> "znaci ide u" ).Jednostavno zar ne?Zasto kompikovati?Sto se tice kiselosti,uvek se leci,sodom bikarbonom "meka" ili I frakcija, nikada komina, i to je jasno valjda.

S postovanjem Misa
 
Poslednja izmena:
Izašlo je meke rakije iz dva kazana gde nisam još imao sodu da stavim pa smo tu rakiju odvojili i stavili u nju sodu da je doteramo na PH vrednost oko 5, pa smo onda sipali po 20 tak litara u kljuk pri daljem pečenju, tako da će ona opet imati 2 destilacije, i već pri narednom prolazu rakija nije pokazivala kiselinu. J

Postovani,
"Nova greska" je bas ovaj detalj, vracao si I frakciju u kljuk.Nije to velika greska,ali uzaludno si onda izdvaja prvu frakciju.

Mislim da je bilo razumljivo: od komine se izdvaja I frakcija,od prve frakcije se dobija II i/ili III (treca)..vracanje unazad ne biva, jer je "put" i "smer" jasan,sve drugo je gubljenje vremena,resursa i naravno para..mislim da sada razumes pricu...


Prijateljski pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
imam pitanje.ispekao sam rakiju pre 10ak dana.pecena bez koscica,i nijedan kazan nije zagoreo jer smo razredjivali kominu bila gusta,sad je problem kad se proba rakija ko da ima gorak ukus malo.da nije zbog jake vatre il treba jos da odstoji nznm...dal ima neko mozda neki razlog zbog cega bi mogla biti il sam ja umislio..? Hvala
 
Postovani @jelnik,

Gorcina se javlja iz vise razloga.Kominu nisi trebao da "razdvajas" vec da je proredis vodom,od "pekmeza" ne biva rakija.Ako nisi uradio prepek onda je verovatnoca velika da ima gorcine, bez obzira sto nije "zagoreo" kazan.

Misa
 
Postovani Misa
nisi me razumeo,hteo sam da kazem da sam upravo to radio, u taj "pekmez" sam sipao vodu da i nebi zagoreo itd.a radio sam prepek,al nije mi jasno od cega ta gorcina, od cega moze biti? jel imas neki savet kako da je eliminisem,mada znam da to ide malo teze.Hvala
 
kisela rakija nastaje kao posledica loše obrađene komine i pečenja šljivovice. prvenstveno kiselost se javlja kao posledica sirćetnog vrenja kojim je komina bila manje ili više zahvaćena. do toga obično dolazi ako se nakon završenog vrenja ne odstrani klobuk-pogača ili sl. u kome se nalazi najviše sirćetnih bakterija. klobuk koji se nagomilao I nalazi se na površini suda pre početka detilacije treba izbaciti jer mešanjem sa kominom zarazio bi celu količinu komine a samim tim bi i sva sirćetna kiselina prilikom destilacije prešla u rakiju.do kiselosti rakije može doći i kada se odugovlači sa pečenjem komine koja dugo nije bila zaštićena od prisustva vazduha. kiselost rakije se oseća na ukusu a bilo bi poželjno utvrditi stepen kiselosti kako bi se tačno odredila količina sredstva koja se dodaje za otklanjanje kiselosti.odstranjivanje kiselosti najčešće se postiže upotrbom CaCO3 – kalcijum karbonatom-krečnjakom.treba znati da jedan gram CaCO3 vezuje 1,2 grama sirćetne kiseline. odraditi i probu na malom.u praksi se najčešće na 100 litara kisele rakije dodaje 200gr. finog krečnog praha.po nekom pravilu ne preporučuje se veća količina od ove da ne bi došlo do promene ukusa i aromatičnosti rakije.ovakvim tretiranjem uklanja se kiseli ukus rakije a ne menja se njegova aroma.
gorčina se leči aktivnim ugljem.
 
rebeljac kakav je to ugalj i gde ga mogu naci mozes li mi i kako i koliko da stavim? Hvala
 
Postovani @uzunce

Destilovana voda se dodaje na vec "odlezalu" rakiju, 2-3-5 godina, na 24-26 gradi u hrastovom buretu.Posle toga ,je flasiras, i degustiras."Mladu " rakiju mozes degustirati i/ili razblaziti najmanje 40-50 dana od trenutka zadnje frakcije...To ti je moj savet,mozes je piti i odmah, uz mali rizik...itd..itd..Mrzi me da pisem...

Misa

- - - - - - - - - -

rebeljac kakav je to ugalj i gde ga mogu naci mozes li mi i kako i koliko da stavim? Hvala

Postavio si pitanju @rebiju, ali dok sam u "kancelariji" da ti odgovorim..Kupi ,aktivni ugalj u briketima za akvarijume (ribice ovo ,ono)..Od gaze,starih pamucnih carapa (narvno cistih) napravi vrecisu i sipaj jednu supenu kasiku "briketa aktivnog uglja" ,vezi konac i spusti na polovinu suda u kojem cuvas rakiju..Ovo ti je mera za 5l..Naravno ne "aplicirati " rakiju 5-6 meseci..Ali, gubis aromatike garant..talog koji ti se javi na dno suda pazljivo odvoji pretakanjem.Rok moze da bude i manji ..probaj pa vidi..na sbakih 30 dana..Ako izgugis gorcinu prekidaj sa aktivnim ugljem..

Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
pozdrav.@ jelnik, aktivnog uglja imaš u skoro svakoj poljoapoteci ima ga i u humanim apotekama u kapsulama ali to je skuplja varijanta. možeš ga napraviti loženjem grabovine i gašenjem ugljena pa sušenjem. količina je do 100gr/100l. treba probati na manjoj količini i upotrebiti što je moguće manje uglja da bi se što više sačuvali aromatici. iako nije štetan menja aromu rakije za razliku od kalcijum karbonata. nekada se mana ne može u potpunosti ukloniti, naročito ako je nastala iz heksanola kojeg ima u peteljci.po meni, ugalj ne treba držati u rakiji duže od nedelju ili dve. nekada i kraće. o konzumiranju posle lečenja ne bih. to je individualno ali bi bilo dobro da odleži u buretu ako se izleči.
 
Postovani @uzunce

Destilovana voda se dodaje na vec "odlezalu" rakiju, 2-3-5 godina, na 24-26 gradi u hrastovom buretu.Posle toga ,je flasiras, i degustiras."Mladu " rakiju mozes degustirati i/ili razblaziti najmanje 40-50 dana od trenutka zadnje frakcije...To ti je moj savet,mozes je piti i odmah, uz mali rizik...itd..itd..Mrzi me da pisem...

Pozdrav Misa
Ok,razumeo sam, hvala.
Znam da rakija treba da odlezi koju godinu, medjutim, kad napravim saldo izmedju idealnog i realnog ja nakon nekih 40ak dana (koji vise) koje je rakija provela u buretu, sam dodao 10L vode (kolicina je bila 75L rakije od 25 gradi). Preformulisao bih pitanje: koliko vremena u ovakvim uslovima treba da se rakija i destlisana voda homogenizuju, odnosno da se moze tacno izmeriti jacina rakije?
 
može se meriti odmah tj. nakon nekoliko minuta. tada se u staklenoj providnoj flaši ne vide nikakve reakcije na mešanje tipa zamućenje, talasanje, mehurići, uočljivo mešanje i kretanje na gore ili dole.voda i alkohol se skoro trenutno izmešaju.
 
Juče po prvi put pečena rakija od šljive Felicija Grose. Od 240-250 litara koma dobijeno 22 litre rakije od 24 grada. Prvi utisci su dobri što se tiče okusa i aroma, mada je još rano donositi bilo kakav zaključak. Pravi rezultat ćemo vidjeti kad je izvadimo iz hrastovog bureta i razblažimo je, za nekih 5-6 mjeseci. Za pripremu koma korišteni su selekcijoni kvasci. Kom je skoro sav bio tečan kao vino.

Još jedno novo iskustvo.
 
Postovani @Sljivar,

Koliko, razumem, imao si dva kazana kljuka i jedan kazan "prepek".Ako je tako ,22l rakije na 24 grada je odlican rezultat.To znaci imao si 11l po kazanu kljuka,ja tako "merim",dodatkom 5-6% secra dobio bi oko 12-13l i ne bi pokvario kvalitet.

Pozdrav Misa
 
Nazad
Vrh