Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 179 54,2%
  • Ne

    Glasovi: 151 45,8%

  • Ukupno glasača
    330
Jel zna neko kolike su dnevne potrebe otkupljivaca kukuruza, tj koliko ce ta kolicina, 160 000 tona da traje? Vise je nego sigurno da dolazi do upumpavanja tog kukuruza na trziste.
 
Cinjenica je da se velika vecina naseg kukuruza izvozi.Cinjenica je da je kukuruz nas najveci izvozni proizvod.Cinjenica je da su neki prodavci kukuruza tvrdili da je domace stocarstvo minorno i da nam gotovo nije ni potrebno.Naravno da kao takvo ne moze uticati na cenu kukuruza.Isto tako je cinjenica da tih 160000 tona nece ici za izvoz ili bi bar tako trebalo,vec kao input samo jednoj grani stocarstva.Cemu onda bojaznost da ce ta drzavna intervencija oboriti cenu kukuruza.:osmeh: Ja bi pre gledao na svetsku cenu,tj potraznju i molio Boga da se ova afera sa aflatoksinom sto pre resi,da krene kakav takav izvoz.E sad kakva je svetska cena i njeno kretanje apsolutno ne zavisi ni od pozicije,ni od opozicije,a ni od stocara,te bi bilo dobro prekinuti diskusiju o tome ko je kriv.Po nekima je najmanje kriv sam kukuruz i ovogodisnji rod.Neki cak nece ni da priznaju da je kukuruz los.
 
Kad god su intervenisali cena je padala, i posle joj treba duuugo da se povrati. Od toga ko je kriv, vaznije ko ce da naj...e, jer uglavnom do sad naj...e onaj koji nije kriv.
Pod ovim mislim da malog proizvodjaca koji ne moz da se pokupi s ovim tumbanjima cene
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko kolike su dnevne potrebe otkupljivaca kukuruza, tj koliko ce ta kolicina, 160 000 tona da traje? Vise je nego sigurno da dolazi do upumpavanja tog kukuruza na trziste.
Racunaj da treba od 3,5-4 miliona tona za domace trziste,tj.to je neki dugogodisnji prosek...Znaci 300-350.000 tona se potrosi mesecno sve ovo je otprilike ali neki prosek ne bi trebalo da je daleko!Ova kolicina od 160.000 moze da podmiri velike proizvodjace stocne hrane taman za 2-3 nedelje a posle...Mislim da nece pustiti svih 160.000t , sta ce se desiti ako u julu kukuruz ode drasticno gore na svetskim berzama,a drzava nema ni kg. da intervenise,kao ranijih godina?! Uvoz je u takvim situacijama skroz ne isplativ posto je kod nas racunajuci svetske berze cena uglavnom najniza!
 
Nesto sam nacuo iz krugova oko Panceva da ce cena padati do 17 din, navodno ga niko nece ni za 22, a za 20 bi trenutno mogao da se proda. Nadam se da nece biti taj scenario jer je moj kukuruz sav na lageru. Ponavljam, ovo sam nacuo, ne znaci i da je istinito.
 
Koliko god! UVEK je u pitanju zavera NJIH (ko god oni bili)

Reci mi da li bi ti sa svojim parama radio ovo sto rade rezerve,i da li mislis da bi Knezevic uradio ovako nesto sa svojim.Prosle godine je Petrovic intervenisao u isto ovo vreme,kad je inace najveca ponuda kukuruza i cena ne skace,a na leto kad ode cena u nebo ne intervenise niko.
Cudna stvar jedino je bilo frke u Hrvatskoj i ,naravno kod nas oko Aflatoksina,koliko znam nigde vise niko ne dize frku oko toga.Takodje me zanima sta je inspekcija cekala od oktobra do evo skoro marta,jel to oni proveravaju ispravnost mleka jednom godisnje?

Ja kukuruz nemam svoj i uglavnom kupujem,tako da nisam direktno pogodjen ovim mahinacijama,ali stvarno preterase.

Ocekujem i da objave koliko je mleka prosuto kao zarazeno,za sada je Knezevic rekao da su neko mleko povukli,verovatno ce ga vratiti cim prodje frka.
 
Kukuruz se u Lici prodaje po 30e metar, u Istri, Dalmaciji i Hercegovini po 35e. To su manje kolicine po par tona ali se prodaje dok je kod nas cijena sa lagera 22,5e kao i jesenas s tim sto prodaja ide jako slabo, nema kome.
 
Ovi iz Agroservisa objavljuju ove cene, ali je ocigledno da deo za Amere nije tacan, tj Agroservis objavi cene dosta rano kada se zatvori berza kod nas a kod Amera se tek krece i onda objave cene od juce. Tako je recimo 21.2. po Agroservisu cena skocila a u stvari je pala, a oni su za 21. ustvari stavili cenu od 20, a danas ce da postave ono sto je bilo 21, a bio je dobar pad. Nije nesto narocito bitno, al primetih ovaj detalj pa cisto da iznesem. Bez obzira na ovo, njihov trud i azurnost je za pohvalu.
 
Najveci problem predstavlja uvezeni kukuruz iz ukrajine koji je ko zna kakvog kvaliteta zavrsio ufabrikama stocne hrane,dali je takva intervencija drzave bila potrebna da se skinu carine na uvoz kukuruza kada je rod ovde ovoliko podbacijo za coveka koji je uvezao taj kukuruz nemam reci on je postenjacina i samo pominjanje njegovog imena znamo da je sve legalno i izuzetno ispravno ,kao i sa secerom od srpske secerne trske.
 
E da i ja nešto dodam.Odem jutros do mog skladištara da vidim šta ću sa kukuruzom.Cena koju on nudi je 23din/kg sa PDV-om.Sam mi je rekao da svakoga dana u svakom trenutku mogu svoj kukuruz podići iz silosa i da mu dođem samo 3% i ništa više.I onda on čovek lepo nazove berzu i pusti jednu gospođu na interfon.Ona je rekla da je trenutno trend pada cena svih poljoprivrednih proizvoda.Soja je pala zbog uvoza iste iz ukrajine po mnogo nižim cenama nego kod nas.Globalna potražnja za pšenicom je mala i da cena pšenice će konstantno padati ili stagnirati ali se neće znatno povećavati.E a za kukuruz kaže da će cena padati sigurno do kraja marta pogotovo ako robne rezerve gurnu svoj kukuruz u narod.Ona ne zna cenu tog kukuruza pa i od nje mnogo zavisi.Ono glavno što je napomenula je da će cene kukuruza u Srbiji ići gore samo tako.Kada bude krenula na gore ne zna se ni približno gde će se zaustaviti.Kukurza jednostavno fizički nema -kako ona kaže.Ukoliko se još potroše robne rezerve ona kaže da ni ne sme slutiti šrta nas čeka sa cenom kukuruza.Stalni veliki trgovci koji rade preko berze kupuju sve što se po ovim cenama ponudi i skladište za kasniju prodaju......
Sve sam čuo svojim ušima i više ne znam u šta da verujem.
 
krajem prosle nedelje sam pisao o ceni,kako ce pasti na 19.5din,pogresio sam jedino naziv firme,agromilenijum jos drzi na 22.50 dok adut uljma od juce je 19.5 prodaja ide jako tesko i navodno pada jos..
 
@xsale
Ja sam ponavljao vise puta, a u poslednje vreme mi je dosadilo.
Dakle,
DOMACI OTKUPLJIVACI NEMAJU MOC, I UTICAJ DA OBARAJU, ILI PODIZU CENU kao sto se u nasem narodu smatra. To sto ljudi oko nas 24/7 kukaju o nekim zaverama protiv njih je u velikoj meri netacno. Ja se slazem da domaci trgovci mogu da uticu na ceni +/- 10%, u zavisnosti od ambicija, i potreba, i to je to (mada, i to je mnogo, i nedopustivo!).
Dakle cena pada, zato sto pada u CELOM svetu!
Ne znam cemu to pitanje za robne rezerve, i aflatoksine meni!?

A plus jako smo cudan narod! Sad se cela Srbija pita sta radi inspekcija, i kako je to svuda osim kod nas nemoguce. Sto je apsurdno, jer u istom ovom trenutku celu zapadnu Evropu potresa afera sa konjskim mesom (koliko je tu tek inspekcija zakazala!?)
 
E upravo je to i rekla ta žena(Bilja).Kaže da kupci-preprodavci-izvoznici koji su prethodnih godina imali kukuruz ove godine nemaju ni približne količine,a neki se uopšte i ne pojavljuju.
 
@xsale
Ja sam ponavljao vise puta, a u poslednje vreme mi je dosadilo.
Dakle,
DOMACI OTKUPLJIVACI NEMAJU MOC, I UTICAJ DA OBARAJU, ILI PODIZU CENU kao sto se u nasem narodu smatra. To sto ljudi oko nas 24/7 kukaju o nekim zaverama protiv njih je u velikoj meri netacno. Ja se slazem da domaci trgovci mogu da uticu na ceni +/- 10%, u zavisnosti od ambicija, i potreba, i to je to (mada, i to je mnogo, i nedopustivo!).
Dakle cena pada, zato sto pada u CELOM svetu!
Ne znam cemu to pitanje za robne rezerve, i aflatoksine meni!?

A plus jako smo cudan narod! Sad se cela Srbija pita sta radi inspekcija, i kako je to svuda osim kod nas nemoguce. Sto je apsurdno, jer u istom ovom trenutku celu zapadnu Evropu potresa afera sa konjskim mesom (koliko je tu tek inspekcija zakazala!?)

Pa pitanje tebi sam postavio zbog "teorije zavere".Nisam ni mislio da trgovci imaju moc da uticu na cenu,ali ministar 5% je predamnom rekao skolskom drugu koji ga je pitao sta da radli letos,da li da prodaje psenicu ili da ceka,da ne zavisi od njega nego od 5 velikih i kad oni rese da prodaju.Ako oni budu prodavali odmah ,tad ce u vrsaju biti najveca cena.Pretpostavljam da je tako i sa kukuruzom..pitao sam koje je ekonomsko opravdanje za pustanje RR kad je niska cena,a nema cime da se intervenise kad cena skace,a ministar kenja kako njihove mere nisu socijala.Zasto RR ne otkupe visak mesa ,ako vode racuna o svima,nisu oni ministarstvo kukuruza.I ne znam jesu li culi za Minazel?Ako ono sto pise u specifikaciji tog proizvoda nije tacno onda i za to neko treba da odgovara.
 
22.02.2013.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
produkt22.2..JPG

psenica22.2..JPG

kukuruz22.2..JPG


Ovonedeljni promet na „Produktnoj berzi“ u Novom Sadu potvrđuje da se i u februaru nastavilo sa praksom obaranja negativnih rekorda, kada je u pitanju obim trgovanja na domaćem robno-berzanskom tržištu. Od 18.02.-22.02.2013. prometovano je svega 369 tona berzanske robe, što je za trećinu manje nego prethodne nedelje. Istovremeno je ukupna dinarska protivrednost ovonedeljnih zaključenih berzanskih transakcija iznosila 15.210.870,00 dinara, što je za 10,67% manje nego prethodne nedelje. Uzrok procentualnog odstupanja pada količinskog obima prometa u odnosu na vrednosni je struktura prometa. Naime, tokom ove nedelje trgovalo se intenzivnije nominalno skupljom robom, kao što su proizvodi soja-kompleksa i mineralna đubriva. U nedelji za nama na „Produktnoj berzi“ pšenicom nije trgovano, što ne znači da se ne može doneti zaključak o cenovnom trendu ovog artikla. Trgovanja nije bilo ali je dovoljno reći da ni kotirane cene na strani ponude u rasponu od 24,70 – 25,00 din/kg, bez PDV-a, što je za skoro 5%, odnosno za više od 1,00 din/kg niže nego prethodne nedelje, nisu naišle na odgovarajuće interesovanje kupaca. Pad cene zabeležen je i na tržištu kukuruza. Zaključena berzanska kupoprodaja svega 89 tona kukuruza roda 2012., dovoljno govori o interesovanju potencijalnih kupaca i indicira na odgovor o cenovnom trendu. Ponderisana nedeljna cena iznosila je 24,37 din/kg, sa PDV-om (22,57 din/kg, bez PDV-a), što je za nešto preko 1% niže nego prethodne nedelje. Interesantan je podatak da je na istom cenovnom nivou, u nedelji za nama, trgovano i kuruzom roda 2011.godine i to u količini od 100 tona.
Kako je održanje bilansne ravnoteže na tržištu žitarica neizvesno, postavlja se pitanje zašto se već duže vreme beleži kontinuirani pad cena pšenice i kukuruza. Pored globalnog argumenta pada cene žitarica na svetskim berzama, razloge možemo tražiti i u netržišnom miljeu. Naime, u medijima se već duže vreme spominje potencijalna intervencija države na tržištu pšenice, a krajem ove nedelje zabeležene su izjave o državnoj intervenciji na tržištu kukuruza. Tržište je na pomenute izjave odmah reagovalo nešto većom ponudom i padom cena. Značajniji cenovni pad zabeležen je i na tržištu soje. Sojom u zrnu trgovano je u količini od 48 tona po jedinstvenoj ceni od 56,50 din/kg, bez PDV-a, što je za 1,50 din/kg jeftinije, nego prethodne nedelje. Istovremeno je cena sojine sačme i pored povećane ponude sačme iz uvoza, ostala nepromenjena i kreće se u rasponu od 59,50 – 61,00 din/kg, bez PDV-a. Dobru ponudu mineralnih đubriva potvrđuje podatak da su AN i UREA, tokom protekle nedelje prodavani uz klauzulu odloženog plaćanja. Cena AN-a bila je na nivou od 35,00 din/kg, bez PDV-a, dok se cena UREE kretala na nivou od oko 42,25 din/kg, bez PDV-a. Kao direktna posledica pada cena žitarica i soje, berzanski indeks PRODEX beleži svoj ovogodišnji vrednosni minimum od 244,78 indeksnih poena, što je za 1,49 indeksnih poena niže nego prošlog petka.
 
Cim jedan obori na 20, odma i ostali ko lesinari, spustaj cenu , povezani su ko sitna crevca.
Vidjam kamione i slepere s kukuruzom, promet se povecao.Kad pitam pa sto obarate, pa tako je trend u svetu. A kad skace u budimpesti, sto ne dignete onda,pa znate imamo troskove oko manipulacije robe, jedva da nesto zaradimo, cesto smo i u minusu.
Gluma za oskara
 
Nazad
Vrh