IMT

Nasteluj kako ti godi. Nezgodno mi je da idem u supu jer cu se isprljati skroz dok dokucim na kojoj rupi stoji granicnik. Ako bas ne provalis sa slike, otici cu da pogledam. Kod mene je ovako bilo na oba dok nisam na jednog stavio uske tockove.






---------- Poruka napisana u 13:45 ---------- Prethodna poruka je at 13:42 ----------

Sinisa, dobro si shvatio. To je u slucaju da se koristi kornjaca i da su poluge spustene u donji polozaj. AKo su poluge negde ne sredini ili vislje onda kad se prebaci kornjaca da tera ulje u razvodnik ili crevo treba podizati i malu rucicu da ulje krene.
 
@zaregakovo

Mislim da si pogresio u jednom delu-kada se koristi tzv. kornjaca tj. uredjaj koji preusmerava ulje onda rucica za kontrolu (desna rucica hidraulika, mala) ne mora biti podignuta da bi ulje kruzilo kroz sistem ali samo u slucaju ako su traktorske poluge bile spustene pre nego sto je kornjaca ukljucena da salje ulje u razvodnik-tada je potrebno samo podici rucicu za podizanje poluga do kraja.
@ kao što kažeš u jednom delu ........nemora ručica za kontrolu opterećenja da bude podignuta i nebitno je dali su poluge bile dignute ili spuštene ali ima jedan slučaj koji se pokaže u praksi da mora pa je onda i nju neophodno povući tj zavisi dali ručice izvršavaju zadate komande na pozicijama koje su izbaždirane na kvadrantu u suprotnom moraš ga loviti .ili skidati ploču i izvršiti štelovanje da komande rade u opsegu kvadranta.Za one koji neznaju neka pogledaju još jednom oznake i svaka oznaka nešto znači ako radi kako treba nema boljeg i preciznijeg hidraulika od IMTmožeš da ga loviš u milimetar ( još jedno na maloj ručici ostvarujemo veći zadati pritisak koji je potreban da neko orudje radi dok to nije slučaj sa velikom) svi ovi novi traktori tj proizvodjači mogu da se ugledaju na njega to je MAŠINA IPO. Samo što su ga zapustili inženjeri i nisu unapredili to je druga stvar itd.
 
Do sada se u praksi pokazalo kod mene da nema veci protok ako se i mala rucica podigne dok su poluge spustene, kornjaca prebacena i velika rucica podignuta.
Inace, kornjaca je namontirana na 577 usled kvara pomocne pumpe hidraulika i tada sam skinuo ventil za udvajanje pumpi.
 
ne radi se o protoku protok je konstantan ako nemenjamo broj obrtaja motora tj. pumpe.ali zato mala ručica može da zada veći radni pritisak ukoliko neizvršava velika jer na velikoj je opseg zavisno od stanja uredjaja tj kvadranta mah. oko 175 bara dok mala može da dogura i do 200 ako je sve podešeno kako treba sve ove anomalije se drukčije izražavaju koliko je mehanizam kvadranta pohaban odnosno neke operacije izvršava kasnije odnosno ručice treba višlje dizati da odradi ono što bi hteli
 
Pa zar nije sigurnosni ventil fabrički podešen na 175 bara ? Kako onda ostvariti veći pritisak ako ventil popušta na 175. nije mi jasno ?
 
Ako je novi 250 bara što nije slučaj sa ventilima koji su duže u eksploataciji tj upotrebi mogu ranije da propuštaju .

---------- Poruka napisana u 14:33 ---------- Prethodna poruka je at 14:25 ----------

Nemojte da vas brka pritisak sa pucanjem ploče hidraulika . znam šta mislite. ploča puca usled nečeg drugog a ne pritiska kada se izbrazdana osovina sa polugama podigne nasloni se na tanjirasti zupčanik to ga koči i pokret u rikverc je fatalan ploča cvrkne ko staklo.
To sve dolazi od nepodešenog kvadranta .

---------- Poruka napisana u 14:36 ---------- Prethodna poruka je at 14:33 --------


---------- Poruka napisana u 14:48 ---------- Prethodna poruka je at 14:36 ----------

Pa zar nije sigurnosni ventil fabrički podešen na 175 bara ? Kako onda ostvariti veći pritisak ako ventil popušta na 175. nije mi jasno ?
Podizanjem ručice na kvadrantu zadajemo operaciju koju želimo mada je teret taj koji odlučuje koji je pritisak potreban da se željena operacija izvrši što znači (da opet netupim) položaj tj hod polugica ispod ploče koje deluju na razvodni ventil na pumpi nije isti pa sa malom ručicom za kontrolu opterećenja možemo zadati veći pritisak .
 
Evo sad sam gledao u radioničkom uputstvu za 558-560 gde se spominje sigurnosni ventil koji treba da popušta na 172 bara. Krivo mi je što neznam da okačim tu stranicu ovde iako je u PDF formatu. Ja tebi verujem da pumpa može da nagura 250 bara možda i više ali zbog čega fabrika ugrađuje sigurnosni ventil..?
Najbolje bi bilo da na hidro izvod prikopčamo jedan manometar pa da vidimo koliki mu je stvarno pritisak.
 
Da li neko ima poteznicu za dvoosovinke prikolice za IMT 577 fabricku? Trazi moj komsija da kupi? I ako moze neka slika da bih znao kako to izgleda ?
 
Poslednja izmena:
Do sada se u praksi pokazalo kod mene da nema veci protok ako se i mala rucica podigne dok su poluge spustene, kornjaca prebacena i velika rucica podignuta.
Inace, kornjaca je namontirana na 577 usled kvara pomocne pumpe hidraulika i tada sam skinuo ventil za udvajanje pumpi.
I kod mene je zupcasta izbacena pa moram da kipujem prikolicu preko creva koje je paralelno povezano sa hidraulicnim vodom za poluge. I nema sanse da samo sa velikom rucicom iskipujem prikolicu tj koristim samo malu jer sa malom mozes ostvariti pun pritisak pumpe pa koliki god da je. Sa velikom ne mozes jer njen hod otvaranja radnog ventila je kraci i slabije vrsi silu na radni ventil. Dok je kod male rucice veci hod i automatski je i opruga jaca tj rucica vrsi vecu silu na radni ventil i dobijas full pritisak. Zato ako nisi oprezan sa malom rucicom mozes razgurati plocu hidraulike jer ti poluge dodju do kraja i naslone na zvono difa a sa velikom nemozes. A inace krajnji-nazivni pritisak pumpe zavisi od sigurnosnog ventila ukoliko je sve ostalo ok. Znaci trebalo bi da je oko 175-185 bari po fabrickim podesavanjima mada ljudi "dizu" pritisak i na 220-230. To je ono sto je zaregakovo hteo da kaze i u pravu je. Tako da Bubu kod tebe na traktoru nesto nije u redu ako mozes sa velikom-glavnom rucicom za poluge da postignes dovoljan pritisak za npr kipovanje prikolica. Vucna tanjiraca i tako neki potrosaci koji ne zahtevaju velike pritiske oni ce jos mozda i raditi. Ali prikolicu ne bi smelo da mozes iskipovati.... Ustvari sad mi je nesto sinulo... Bubu dal ti kad koristis spoljnju hidrauliku povuces veliku rucicu do kraja,a prethodno otpustis granicnik velike rucice i povuces je vise nego inace?
 
znaci i bez zupcaste pumpe razvodnik moze radit (kod mene na 577 je izbacena zupcasta pumpa,ali imam razvodnik s 4 izlaza)
 
pa jel taj sav svoj 7000e puno jos neispravan,5000e puna kapa
Sad jel sav svoj ili ne to je pitanje a cinjenica je da na taj traktor stavis jos 1500evra za kvalitetan par(kupasti -tanjirasti) i imas traktorcinu od 170 konja koji moze svasta da vuce sa tom snagom.Ne znam sta strano moze da se kupi da je te snage i za te novce.
 
Moze raditi,ali ti treba ovo...

34xoz8x.jpg
 
To što kaže Kameni imam i ja u pdf formatu mada u praksi sam testirao pritiske na pojedinim traktorima testirao ventile pojedinačno kad ih skineš sa pumpe i (knjiga pala u vodu) novi ventil zatim testirao pritisak 250 sumnjao sam i u manometar mada slučaj jednoosovinka IMT nediže nazad 4 tone bez 200 bari na IMT traktoru , 588 šestorednu nodetku nosi na 220 čist primer dva teška orudja nakraju sm se uverio da manometar valja imam četri komada do 10, 60, 250, 400 bara nove marke WIKA sa bornom vodom merim sve i svašta sa njima i radim usluge i nisu me još zeznuli. Blaž a tebi da se izbaci pomoćna pumpa ostaje da možeš raditi sa razvodnikom ali će ti raditi i poluge to stvara malo problema u radu koji možeš rešiti ugradnjom ventila na ploču to ima u prethodnim postovima .

---------- Poruka napisana u 17:02 ---------- Prethodna poruka je at 17:01 ----------

Tako je evo ja kuckam a Mirmag je okačio sliku BRAVO:
 
Bravo Mirko! :)

Bobo, ocigledno nisi pratio kad sam pisao a pisao sam par puta o tome.

Samo kod 577 DV (s' pocetka proizvodnje), kod 579 i kod 589 sto znaci modeli od pre 30 i malko vise godina je bila automatska prednja vuca s' tim da automatika nije u ukljucivacu koji se nalazi namontiran za zadnji most kao veza zadnjeg diferencijala sa prednjim mostom vec je tu direktna veza zupcanika i vratila a automatika se nalazi u 'culi', flansni ili kako god je nazvali na prednjem mostu i ona je najobicnija jednosmerna spojka koja je konstruisana da proklzine ako se ne varam u slucaju pomenutih traktora na 5% proklizavanja.

Ja jesam stavio ukljucivac umesto direktne veze na zadnjem mostu ali napred nisam dirao nista. Zamenu sam morao da uradim posto mi se razisao iglicasti lezaj na medju-zupcaniku u kucistu direktne veze i napravio defekt u kucistu a ja sam to svakako hteo da prepravljam na rucno ukljucovanje pa sam lepo sve pokupovao novo posto je jako malo delova pase. Ostalo mi je da izbacim automatiku ali nikako to da uradim jer mi nije potrebna DV u rikverc. Nabavio sam originalnu flansnu novog tipa ali mi fali jos limena zastita semeringa i jos neke sitnice da resim. Neki su jednostavno zavarili zvezdu na kojoj leze rolnice za tu culu i to je sad direktna veza ali ja necu tako da radim.

---------- Poruka napisana u 22:59 ---------- Prethodna poruka je at 22:56 ----------

Razvodnik moze da se spoji na izlaz na ploci sa leve strane gde ima cep za ulje ali moraju biti poluge podignute do kraja da bi to radilo-kod mene je tako bilo na 567 sa grtalicom ali je plosa hidraulika na traktoru pukla upravo zbog nestrucnog rukovanja i zakazivanja sigurnosnog ventila tako da to ne preporucujem.

Zvezda automatike na 577 DV moze da se okrene naopako pa da vuca samo radi u rikverc :)


Zanimljivo zato meni bas i ne pali prvu vucu nekad upali ali rijetko...
Iako covjek nikad nije imao lomova s njom niti ja.
Ali rado bi rucno pa cim bude viska vremena pa kad budem radio ja poslikam ..
Inače nisam znao za to na prvom mostu da jos ima..
 
Sinisa, ja imam kornjacu kao na fotki koju je Miroslav okacio. Postupak dizanja, kipovanja ili kako god glasi da prvo prebacim kornjacu da ulje usmerava u razvodnik i onda podignem veliku rucicu do kraja. Ako mi je potreban razvodnik kad su mi poluge podignute onda prebacim kornjacu da tera ulje u razvodnik i onda dignem malu rucicu do kraja.

Na 577 DV nemam ni pomocnu pumpu ni kornjacu i njime kad kipujem, koristim samo malu rucicu.
 
@ baš tako isterasmo mačku iz džaka Bubu je to krunisao samo da dodam to je traktor samo takav kad je sve je ispravno još pogotovo kada je sa prednjom vučom ( imo sam problema sa pomoćnim pumpama koje su pucale i pronašo sam rešenje da se dalje to ne dešava investicija skoro da ne košta 500 dinara) kad imaš pomoćnu pumpu i pomoćni klip radi super.
 
Pomocna pumpa puca zbog nosaca pumpe. to se kod mene desilo na obicnom 577 jer se taj traktor bas naradio, pogotovo sa kardanom gde su nutevi pojedeni na pola. DV je stigao polovan bez pomocne pumpe a ja nisam imao ambicija da je namontiram jer mi nije bila potrebna.

Resenje pomocne pumpe je najbolje od 'novog tipa' pumpa pomocne hidraulike i crevo u kucistu, dupla nipla pored pomenute za povratni vod i problem vecno resen.
 
Nazad
Vrh