Motokultivatori - opšta tema

Proverio sam kod komšije kad je freza isključena na 509 ide u rikverc naravno.
 
kao i kod svih sa vucenom frezom(goldoni,imt,valpadana) blokada rikvrca je zastita od raznih lomova koji mogu da nastanu,kada je kardan u leru menjac radi normalno!
 
Imam motokultivator imt 509, od prikljucaka imam kosacicu, plugove, frezu i pravljenu vadilicu za krompir. hteo bih jos da nabavim skupljac za seno pa me interesuje jel zna neko gde bi to moglo da se nadje i posto, ja sam trazio svuda i nisam uspeo da nadjem. ja imam jedan skupljac koji pase za mutu, ali niko ne ume da mi ga prepravi za 509-ku.
 
Za 507 misam siguran kako bi se ponašo kultivator mada logično gledano verovatno je radjeno za neke standardne točkove ako su manji ide sporije i bolje će da frezira i da odseca travu.U frezi ne smetaju veći točkovi dok u košenju bi moglo doći do gušenja.
 
Za IMT506 mali veliki točkovi idu samo ako se vuče nešto u prikolici, uz tegove na felnama?
Mali samo kada se kosi.
Freziranje bez točkova, naravno.
 
to je pametno izmisljeno za zastitu,ali ja kosio stim pa je bila zeznuta trava pa moras napred nazad poludio sam od te zastite,dignem gore poklopac menjaca i izvadim taj zastitni stift i mano sam se bede i sto saltanja. naravno mora se paziti uvek.

---------- Poruka napisana u 20:34 ---------- Prethodna poruka je at 20:28 ----------

Imam motokultivator imt 509, od prikljucaka imam kosacicu, plugove, frezu i pravljenu vadilicu za krompir. hteo bih jos da nabavim skupljac za seno pa me interesuje jel zna neko gde bi to moglo da se nadje i posto, ja sam trazio svuda i nisam uspeo da nadjem. ja imam jedan skupljac koji pase za mutu, ali niko ne ume da mi ga prepravi za 509-ku.
pa dobar strugar to napravi al ce to da kosta lepo,ja sam sebi napravio nazad,ako imas prikolicu,skinem sanduk i na ona dva bolcna kacim vile i grablje i guraj.jos ako imas para za bacanje ja ugradio hidrauliku pa moze nesto ne veliko i da nosis. al za kupljenje je ekstra i pograbi.
 
Ja kad sam kupio kosu za labina onaj deo za spajanje je bio polomljen pa varen odnesem kod strugara uzeo mi tada 100 maraka da ga napravi.
 
Aco ,jel imas mozda neku sliku kako to izgleda, ja imam prikolicu kardanku, to bi mi dobro doslo jer kosim dosta livada a sve skupljam rucno. najbolje bi bilo kad bi uspeo da sredim ovaj skupljac sto imam.
 
Morao sam da proverim pricu da kada je freza montirana na IMT 507 NE MOZE U RIKVERC,bez obzira sto nije ukljucena.Kada sam skinuo frezu rikverc normalno radi.Ima jedan mali stift koji izlazi pozadi kada se ubaci u rikverc,on udara u prikljucak freze i ne moze u rikverc.Eto mozda ce nekome koristiti.
 
Morao sam da proverim pricu da kada je freza montirana na IMT 507 NE MOZE U RIKVERC,bez obzira sto nije ukljucena.Kada sam skinuo frezu rikverc normalno radi.Ima jedan mali stift koji izlazi pozadi kada se ubaci u rikverc,on udara u prikljucak freze i ne moze u rikverc.
Не могу да верујем. Па ко да цима толику машину са фрезом ако се негде заглави? Ајд' сними тај штифт па да видимо да ли може да се елиминише.
 
Aco ,jel imas mozda neku sliku kako to izgleda, ja imam prikolicu kardanku, to bi mi dobro doslo jer kosim dosta livada a sve skupljam rucno. najbolje bi bilo kad bi uspeo da sredim ovaj skupljac sto imam.
Mico imas nazad listaj na 21 str.kako stoje vile i grablje,tad sam i dizo hidr.dizalicom,kasnije sam montiro celu hidrauliku. raspitaj se kod strugara kolko bi ti trazili zato da ti preprave,al ovo moje cudo ti je lakse terati sedis i vozis a stim se treba rvati lepo,jos ako opet skupljas pa djenes,ovako ga doteras de ocec.
 
У суботу идем по вучну фрезу !
Ево и пар фотографија, продаје ми човек и плуг обртач и тегове за мале точкове.


 
Pazario sam IMT506, za sada zadovoljan, sve funkcioniše..još samo da naučim da izfreziram baštu :)
Elem, je l' može neko da mi ukratko objasni najefikasniji način freziranja već rastresitog zemljišta, jer na tom istom mestu je bašta već nekoliko godina.
Znam da ću i sam shatiti, ali da skratim vreme..pa me interesuje kojom brzinom je najbolje frezirati, išao sam II-III medjutim problem nastaje kada mi se ukopava freza,pačiju nožicu sam podigao skoro do vrha, tj. osovinu od IMT-a sam prišrafio na sam vrh pačije nožice,tako da kada freziram,ona je dublje u zemlji.Malo sam probao kako će da ide,pa za 2-3dana krećem u akciju da izfreziram tih 5ari :haha:, pa ako može neko da objasni najbolji način da se izfrezira zemljište.Treba mi jedno 30cm u dubinu da prekopa.Ima i zaštitnike,tako da fino usitni zemlju, jedino je problem da održim nivo freziranja, tj. da se freza kreće ujednačenom dubinom, a ne da mi na jednom mestu upadne i prekopa pola metra u zemlju, pa kada podignem ručke volana,ona preleti na sledeći deo, a iza sebe ostavi breg iza koga je rupa od pola metra ::traktor::.
Zbog toga pitam šta sve podesiti na IMT-u, pačiju nožicu koliko držati u zemlji, kojom brzinom frezirati, koliko gasa..a da freza ide ravnomerno.
Zemlja je, kao što sam rekao, rastresita, naravno od snega je kao ledina, ali kada se frezira, sve ide fino..
 
jedno par Ha i naucices :haha:,shala naravno.Nemam imt 506 ali sam jos davno radio sa hondom i mogu ti reci da je mnogo teze raditi sa motikama nego sa vucenom vrezom,sva mudrost je u tome da osetis kad i koliko treba pritisnuti rucke da bi se ona ukopavala /vadila,sto zavisi od vlage,sastava i rastersitosti zemljista,tako da ti neko kaze koliki gas ili kojom brzinom ne moze...samo praxa i posle ces raditi jednom rukom.Treba slusati motor jer i on dosta toga govori,meni je nevolja bila veca jer zam frezirao voce u vrsti,pa sam morao paziti da ne ostetim stablo,za bastu je mnogo lakse,ali za sve treba vreme,pozdrav!
 
Treba mi jedno 30cm u dubinu da prekopa.
Ма каквих 30 цм. Фрезираш до дужине ножева (иначе губиш гаранцију). Мораш да определиш сврху фрезирања да би знао до које ћеш дубине. Није исто да ли скидаш траву у воћњаку, припремаш за поврће, окопаваш кукуруз ...
 
ne verujem da toliko duboko može i da ide freziranje.Ove vučne freze nisu mogle usadi se mnogo motor ne valja za njega.jedino neznam za te freze kako je stanje.Pa toliko duboko ni traktorska ne frezira.
 
Rekao sam 30cm misleći na dubinu za sadjenje povrća koje dolazi sada..luk, krompir..sad da li je 30 ili 15cm, bitno je da se prekopa i izfrezira u tu svrhu.
 
Pre neki dan sam pazario polovan motokultivator Labin sa novim Kipor dizel motorom. Interesuje me koje ulje ide za ovaj motor i na koliko se menja? Drugo, kakva su vasa iskustva sa montiranjem kose na ovaj motokultivator? Pitam jer mi prodavac rece da to nije najsrecnije resenja!?
 
Nazad
Vrh