Recepti kulena, kobasice, švargle...

ne samo ta probao sam vise takvih i onih profesionalnih i svaka ga onako ugnjeci i razbije nema izgled kad se isece ali sto ljudi sto ukusa probaj mozda ce ti se svidjati nije tako crno
 
Na 10 kg. mase,jedna do dve kašike šećera(jelovne)
Masnoću ubacivati samo tvrdu,sa ledja,iseckanu na kockice.Jednu šaku na 10 kg. mese.
Lepo vezuje,a bude lep mozaik.
 
E to se i meni dešava da se raspada, a rekli su mi neki da mora biti masniji da se nebi raspadao, a vidim gore na onoj slici da je pravi posni kulen a ne raspada se.Da li je to možda zbog tih veštačkih creva?

Onaj kulen gore na slici je moj,
Kolega "Sremac88" ne vjerujem da se raspada radi vještačkih crijeva ili nedostatka masnoće (slanine), u slučaju raspadanja prvo se sumnja na nedovoljno miješanje i nabijanje mase u crijevo ili prevruć dim,miješati treba dobrih sat i po,bez prestanka,smjenjiva se par ljudi,a dim mora biti hladan da ne rasturi veze medju mesom i ne iscijedi sve van,nesmije se ložiti lomača ispod, nego male skalice jednu po jednu dodavati kako prethodna sagori,tako da do mesa i kulena dodje skroz ladan dim.

Ne slažem se sa kolegom "Rus 82" koji kaže kolegi Iliću da ne valja mješalica za mješanje mesa,ma nema veze mješao ručno ili sa njom,ona je veliko olakšanje pogotovo za onoga koji radi veće količine.
 
Sve što si napisao je tačno,ali 'de nadje sat i po mešanja,braćo mila.

Mi smo tako radili, tako meso postane ljepljivo i dobiješ kompaktnu cjelinu,mnogi to rade mnogo kraće,nekih 30minuta,ispadne dobro,ali kažem što duže to bolje,ja sam to čuo od gazde jedne mini klaonice koji se bavi i proizvodnjom raznoraznih kobasica.
Ali uz mješaonu to nije nikakav problem,ovako ručno je dosta teško,ali isplati se vjerujte!!!:ppozdrav:
 
Danas kod strica pao prvi kobasičar.Pravljen samo kulen
na 10 kg mesa:
100g slatke paprike
100g ljute paprike
200 g soli
50 g šećera
5 g kima
5 g bibera
10 češnjeva belog luka.
(kim,biber može i ne mora stvar ukusa mi ga stavljamo zbog šmeka)
1 dl belog vina.
Da bi se sačuvao kulen bitno. je dobro upušiti i osušiti ostaviti da fermentira kako treba.
Dim mora striktno biti hladan da se masnoća ne bi otopila i iscurila iz kulena onda dobije šupljikavu strukturu.
Ako smrzne dok nije dovoljno suv dolazi do stvaranja kristala u mesnim ćelijam koje pucaju usled istog pa kulen dobija mrvišastu strukturu.Ne može se seći lepo sav se mrvi.
@nikola ilić. Mašina je dobra stvar u svakom slučaju bolja nego ručno mešanje.Kako bi velike firme pravile kulen ako bi ručno mešale? Zato nisi bacio pare ne plaši se.
Najbitnija stvar po meni je svakako fermentacija ali većini su oči gladne pa već posle 20-tak dana načinju kulen a ono malo sirovog mesa ,začinjenog nije ni blizu kulena.
 
Danas kod strica pao prvi kobasičar.Pravljen samo kulen
na 10 kg mesa:
100g slatke paprike
100g ljute paprike
200 g soli
50 g šećera
5 g kima
5 g bibera
10 češnjeva belog luka.
(kim,biber može i ne mora stvar ukusa mi ga stavljamo zbog šmeka)
1 dl belog vina.
Da bi se sačuvao kulen bitno. je dobro upušiti i osušiti ostaviti da fermentira kako treba.
Dim mora striktno biti hladan da se masnoća ne bi otopila i iscurila iz kulena onda dobije šupljikavu strukturu.
Ako smrzne dok nije dovoljno suv dolazi do stvaranja kristala u mesnim ćelijam koje pucaju usled istog pa kulen dobija mrvišastu strukturu.Ne može se seći lepo sav se mrvi.
@nikola ilić. Mašina je dobra stvar u svakom slučaju bolja nego ručno mešanje.Kako bi velike firme pravile kulen ako bi ručno mešale? Zato nisi bacio pare ne plaši se.
Najbitnija stvar po meni je svakako fermentacija ali većini su oči gladne pa već posle 20-tak dana načinju kulen a ono malo sirovog mesa ,začinjenog nije ni blizu kulena.
ovo nije videlo kulena to bi mogla biti kobasica
 
Ti je zovi kako hoćeš za mene je kulen.
Da nisi ti patentirao "kulen" pa znaš šta je.
Ja te pozivam na mezu da se uveriš,nije bitan naziv bitan je ukus:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh