Viljamovka

@ubovicratko

Hvala ti druže na ovim sajtovima, ono što sam ja gledao je da na dunju MA skoro je obavezan posrednik za Viljamovku, dok za BA 29 nemora. Ovaj drugar od kog sam uzeo sadnice, kaže mi da se na Ba 29 kalemi sa porednikom kad zemljište nije odgovarajućeg kvaliteta, što kod mene nije slučaj. Doduše neće to biti veliki voćnjak, ukupno 100 stabala, od kojih će biti dominantan Viljamovka radi pečenja rakije za domaće potrebe. Sadnice su u ekstra kvalitetu, a neverijem da me je zeznuo za podlogu, pošto sam tražio dunju i to ba 29, a i već sam do njega uzimao, tako da nemam razloga da mu neverujem, ali opet mi je čudno, pa ajd reko da pitam iskusnije. A u svakom slčaju sam planirao naslon... A i što se tiče cene nije problem, nego sam ja hteo da sadim na sejancu kruške, a u međuvremenu sam odustao, al sam mu dao avans, pa za taj avas sam uzeo na dunji.
 
vec sam objasnio kolegi,ali da napisem da i ostali znaju,to sa zemljistem nema veze,to moze da se zakljuci i logicnim putem,u zemlji ili uspeva ili ne uspeva opdredjena vrsta podloge,kod je spojno mesto i kompitabilnost podloge i kalema nesto sasvim drugo i nema nikakve veze sa tipom zemlje
 
To sam i ja hteo jutros da napisem, posrednik sa zemljistem nema veze, samo koren tj. podloga ima veze sa zemljistem Izmisljaju svakakve price samo da prodaju to sto imaju. Miroljube tebi svaka cast na iskrenosti!
 
hvala svima na odgovorima, sadnice su mi valjda stigle danas, moram se još čuti s njim pa ćemo videti dal ću ih saditi ili ne.
 
Ne bih da mracim al mnogooo bi bolje bilo da su ti sadnice stigle jesenas nego danas...
 
Koliko sam ja upoznat sa kalemljenjem vilijamovke na dunju mora da ide posrednik kaludjerka,jer vilijamovka nije kompatibilna sa dunjom.Ovo se ne odnosi samo na vilijamovku,vec i na jos neke sorte kruske(nisam obracao paznju koje)Kruska na dunji ima kraci vek i ja sam se odlucio da posadim vilijamovku na sejancu 600 komada.Cini mi se da i prof Evica Mratinic iz Zemuna pise da vilijamovka mora da ide sa posredniokom na dunji.
 
ne fali im nist ani danas,nije to kolicina velika,ap moze lako da ih i polij epo potrebi,mada i kisu najavljuju ovih dana,tako da nece biti problema sa prijemom
 
Da, nije velika količina, sadnja se planira za sutra, a ako nepadne kiša do vikenda zalićemo ih. Inače pričao sam sa tim dečkom koji mi je prodao sadnice, i imam čvrsto obećanje da neće biti nikakvih problema jer je mnogo sadnica prodao bez posrednika i već godinama nema nikakvih problema... Takođe svi kažu da za viljamovku treba oprašivač, a ja sam bio u jednom zasadu gde na 700 ili 800 viljamovki ima 20 abate fetela koji oprašuju, što nije ni približno 10% koji se preporučuje a sadnice su njegove.
 
On je rasadničar, tj nasledio je oca pre 5 godina, a otac mu se bavi već negde oko 40 godina, i oko 90% ih kalemi bez posrednika.
 
Neko on radi kako hoce - rasadnicari za to kazu da gresi,a kada ga neko ispljuje dobro mozda i promeni nesto, a tebi savet stavi zicu dovoljno je stubovi od 1,5m pola metra u zemlju metar u vis i vezi stabla na toj visini.
Stubovi i zica ne moraju prve godine.
 
Da, nije velika količina, sadnja se planira za sutra, a ako nepadne kiša do vikenda zalićemo ih. Inače pričao sam sa tim dečkom koji mi je prodao sadnice, i imam čvrsto obećanje da neće biti nikakvih problema jer je mnogo sadnica prodao bez posrednika i već godinama nema nikakvih problema... Takođe svi kažu da za viljamovku treba oprašivač, a ja sam bio u jednom zasadu gde na 700 ili 800 viljamovki ima 20 abate fetela koji oprašuju, što nije ni približno 10% koji se preporučuje a sadnice su njegove.

Pazi na broj i posebno RASPORED oprasivaca. Takodje i sortiment.
 
@ubovićratko
imam stubove od vinograda mi ostali 2,7m, pa ću njuh staviti, za početak jedan red žica a posle dodavati po potrebi. Kao što sam već napomenuo, za sada nemam razloga da sunjam u njega, već sam uzimao od njega neke trešnje i nije bilo problema, obićao sam mnoge voćnjake koje on podigao, a takođe je on završio voćarstvo na faxu u Ns, gde i radi kao asistent, e sad videćemo, taman će ovo biti i mali eksperiment i kao što mi Miroljub reče rezultate ćemo videti za 4, 5 godina.
 
Koje dimenzije rupa su preporucene za sadnju kruske i koje djubrivo da se stavi?
 
Moze on da zavrsi skolu gde god hoce, spoj dunje i viljamovke je nepodudaran i krt, a pitanje je jel su ga to uopste i ucili na fakultetu - cisto sumnjam u nasu prosvetu.
Licno video sam 4-5 izvaljenih viljamovki u 5 godini bas na spoju, inace je zasad bas uredan, i rode lepo.
 
Bogu hvala opstace ovaj forum jos mogo godina pa za 5-6 godina javice nam se covek i sa svojim iskustvom,sadnice je evc platio,sada nema nazad,sta je tu je
mozda se moze pomoci drugim ljudima da ne naprave istu gresku
Mada svako ima svoje pravo da sadi kako misli ili kako ga drugi ubede,sto se licno tice profesora imam sarena iskustva sa njima,tako da o tome ne vredi diskutovati
 
Nisam duboko uzorao, samo sam presao sa motokultivatorom, i planiram da bacim stajsko djubrivo.
Da li 40cmx40cmx40cm je dovoljno?
 
Pre duplo, mada sve ti zavisi od toga koliko trebas vremena da posadis, jer sad je uskoro kraj sadnji, pa bolje na vreme da bude i u manje rupe nego da olistaju van zemlje
 
Ljudi hvala vam na savetima, Što kaže Miroljub, sadnice su uzete i sad nema nazad, sadnja će biti 3,2x1,2, neka 3,4 ara površine, pa će taman ujedno biti i eksperiment, a naravno kroz godine ću postavljati slike i deliti iskustva sa ljudima.
 
Nazad
Vrh