Viljamovka

Vec sam se ponadao da imas resenje da se smanji kalcijum karbonat za pravo. Gvozdje , kiseline , amo-sulfan ,urea .. su za trenutnu korekciju pH , nikako za trajnu, bar se kod mene tako pokazalo u dve analize u 4godine, a usput dosta poskupljuju proizvodnju kruske , pogotovo gvozdje..
 
Koliko bi pomoglo zalivanje vodom u kojoj je razblazena azotna kiselina?
Sumpor u prahu spusta pH ali ni to nije jeftina opcija
 
Azotna kiselina isto trenutno pomaze, pusti se pre djubriva. Nisam koristio ,ali kolega sa foruma oldtimer to radi ,par recenica na tu temu sam razmenio sa njim. Mozemo ga pitati za detalje ,verujem da bi nam objasnio.
 
Pa generalno treba zalivati zajedno sa gvozdjem i magnezujumom i kad zaobidjes sa proleca zutenje lisca onda je ok, trajni rezultat msm da ne postoji ako je nivo podzemnih voda visok.
 
Ljudi hvala vam na savetima, Što kaže Miroljub, sadnice su uzete i sad nema nazad, sadnja će biti 3,2x1,2, neka 3,4 ara površine, pa će taman ujedno biti i eksperiment, a naravno kroz godine ću postavljati slike i deliti iskustva sa ljudima.

Ima li kakvih vesti posle evo 3 godine, konkretno za vilju bez posrednika?
 
Ima li kakvih vesti posle evo 3 godine, konkretno za vilju bez posrednika?

Sada su završile 4-tu vegetaciju... Ja nisam primetio da se neka slabije razvila, niti mi je ni jedan kalem pukao... Ima slika u temi kruška stavljao sam kako izgledaju...

Trenutno sam u sadnji 20-ak ari, gde će opet biti dominantna Viljamovka,takođe bez posrednika.
 
Gotova sadnje:

25riavc.jpg
 
Pitanje za sve koji imaju manje zasade (10,15 ari) na malim rastojanjima: Da li imate neki profit ili viljamovku proizvodite iskljucivo za sebe za rakiju? Imam jednu parcelu na kojoj bih posadio 100-ak viljamovki na 3,2x1,5 pa me zanima da li se moze ostvariti neka zarada sa tako malim zasadom?
 
Poslednja izmena:
Malo rastojanje ti treba ako radis vilju za konzum, tada stablu dajes manji broj plodova i daa ih sto bolje nalije - da izgledaju lepse
Za kucu i rakiju ti je bitna kolicina a ne izgled a opet da imas sto manje obaveze - sto znaci daj joj krosnje vratice ti vecom kolicinom
Sejanac 2 m razmaka a medjuredno verovatno ne mislis ulaziti sa traktorom u tu malu parcelu tako 3,5 do 4 je ok
Licno neko misljenje, kako bih ja radio kada bih sadi vilijamovku, imam je ali nisam zadovoljan sa njom kao sa nekim drugim sortama, ali za rakiju je ona top sorta
Isplativost ti se ogleda u trzistu i za koju cenu bi ti ljudi pristali kupiti - tu ti vec nisam pametan sta reci
 
1.5×3.5?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

1,2 x 3,4!

- - - - - - - - - -

Pitanje za sve koji imaju manje zasade (10,15 ari) na malim rastojanjima: Da li imate neki profit ili viljamovku proizvodite iskljucivo za sebe za rakiju? Imam jednu parcelu na kojoj bih posadio 100-ak viljamovki na 3,2x1,5 pa me zanima da li se moze ostvariti neka zarada sa tako malim zasadom?

Ja isto tako razmišljam, tj. razmišljao sam i posadio sam ovaj zasad. Ova bašta mi je u sklopu kuće koju je mama nasledila i jako mi je nezgodno da se tu bavim ratarstvom, jer moram preko drugog placa da ulazim, i zato sam rešio da posadim voće, tj. krušku. Atomizer imam, volje takođe, znanja mislim da imam dovoljno (naravno uvek može više) i zato sam rešio.
Što se tiče zarade to je relativna stvar, i uvek je pitanje tržišta. Ideja je da se Viljamovka radi za konzum, pa što neode u konzum da ide u preradu, dal moju ili tuđu to ćemo videti.

Što se tiče razmaka sadnje, ja imam zasad na 3,2 metra, i tu na knap prolazi fergusonac, i zato sam ovaj malo više raširio na 3,4 a i tako mi se uklapa u parceli.
 
Sve zavisi id cene voća, al da kažemo između 25 i 35 kg voća, u ceni za litar rakije...
 
Nazad
Vrh