Karfiol

Kod kupusnjaca se racuna dan rasadjivanja a ne dan setve znaci rasad moze biti star i 60 dana a racuna se od onog dana kada se iznese iz rasada na stalno mesto..
 
moja zena planira da kupi rasad karfiola i da ga posadi da joj stigne za tursiju, jel moze neka informacija kad se to uopste sadi i bilo sta u vezi njega jer sad prvi put hoce da proba da posadi pomenuti karfiol
 
druze ona ce da uzme 10-15 kom nece da seje hektare, al me interesuje kako izabrati dobar rasad, par reci o agrotehnici, vremenu sadnje
 
Pozdrav svima, imam problem sa karfiolom (kasper) na cvastima mu se javljaju crne tačkice, da li postoji neko sretstvo protiv daljeg širenja. Unapred zahvalan.
 
Poslednja izmena:
kasno je da se nešto preduzme,to si trebao preventivno prskati.( kada su ti počeli krajevi lišća da se suše?)
 
Drugar i ja smo isti rasad sadili on ima glavice oko 1.5kg meni još nije ni počeo da glaviči karfiol, kod njega je mnogo bolja zemlja, hoću da ga ostavim jer ovde nema mrazeva ili da ga prekopam?
 
Karfiol je definitivno čudna biljka ne znaš nikada kako će se završiti vegetacija i da li je uzrok produžavanja vegetacije niske temp visoke temp ili manjak ili pak višak vode đubrenje i ko zna šta sve ne.
moje iskustvo od 10 tak godina u proizvodnji postrnog karfiola kaže da ni jedne godine nije odradio po preporuci semenara po dužini vegetacije uglavnom je stizao kasnije pa isti hibrid koji sam sadio prošle godine 20.07 incline 90 dana od rasadjivanja kada je kiše bilo previše produžio je vegetaciju skoro mesec dana.već sam bio uprpo da će ga zima stabat.uspio sam ga skinuti do 20novembra jer je bilo lepo vreme.
a ove godine isti slučaj posadjeno 15.07 isti hibrid navodnjavao sam već neznam ni koliko puta a on je isterao list do pazuha meni biljka zdrava i moćna,a glavica je još veličine jabuke ili čak i manji.opet sam uprpo da će ga zima stabat.
to je opet mesec dana produžetaka..
Paralelno imam i kastor od sakate koji je isto bliže 90 dana ali on je nižeg habitusa i ima bolje pokriće glavice i njega sam već brao par puta.
znači sad ništa više ne znam šta je razlog za tu netačnost u dozrevanju.

a za nikolu iz podgorice ja ne bi dirao karfiol ako nema mrazeva on će polako da nagura svoje i dospeti za berbu.
 
ljubek
slicna iskustva imam i ja i ozbiljno razmisljam da batalim karfiol jer debelo premasim broj dana.Sta je tacno u pitanju neznam ali nije normalno da ako je vegetacija 70 dana pocne da stize posle 120 dana.
 
ja neću napuštati proizvodnju ali pokušaću da hibrid od 90 dana posadim oko 5-10 jula pa da konačno stigne u normalno vreme.
sličan problem ima i na obližnjem imanju gde je posađeno o optimalnom roku hibrid od 90 dana neću da ga imenujem i to 24 hektara i nije sigurno u pitanju nedostatak vode ljudi su ga obilno zalivali dobio je i hrane i tretiran protiv štetočina i bolesti ali situacija je gora nego kod mene.plodovi su veličine orasa pa se hladnjačari iz apatina pribojavaju da će biti problem sa dospevanjem.
neznam da će me neko razuveriti sa pričom o uzrocima tih problema jer moje mišljenje je da je karfiol ipak čudna biljka.
da smo tretirali nekim folijarcima sa aminokiselinama i mikroelementima možda bi nagurali 5-6 dana ranije.
 
Ja imam uvijek obrnut slučaj, Karfiol mi je većinom raniji ili jednak kao što piše u prospeku. S time da u ljetnim mjesecima može uraniti i cijeli tjedan dana. Eto, Radim Cortes, Santa Maria ili Nautilus. U ranijoj proizvodnji je odprilike onoliko dana koliko piše a u ljetnoj je raniji. Ne radim karfiol za kasnu jesen tako da to sad ne mogu komentirati. Uglavnom i kupus mi je raniji, ove kasne sorte i po do 2 tjedna.
poz.
 
Karfiol je definitivno čudna biljka ne znaš nikada kako će se završiti vegetacija i da li je uzrok produžavanja vegetacije niske temp visoke temp ili manjak ili pak višak vode đubrenje i ko zna šta sve ne.
moje iskustvo od 10 tak godina u proizvodnji postrnog karfiola kaže da ni jedne godine nije odradio po preporuci semenara po dužini vegetacije uglavnom je stizao kasnije pa isti hibrid koji sam sadio prošle godine 20.07 incline 90 dana od rasadjivanja kada je kiše bilo previše produžio je vegetaciju skoro mesec dana.već sam bio uprpo da će ga zima stabat.uspio sam ga skinuti do 20novembra jer je bilo lepo vreme.
a ove godine isti slučaj posadjeno 15.07 isti hibrid navodnjavao sam već neznam ni koliko puta a on je isterao list do pazuha meni biljka zdrava i moćna,a glavica je još veličine jabuke ili čak i manji.opet sam uprpo da će ga zima stabat.
to je opet mesec dana produžetaka..
Paralelno imam i kastor od sakate koji je isto bliže 90 dana ali on je nižeg habitusa i ima bolje pokriće glavice i njega sam već brao par puta.
znači sad ništa više ne znam šta je razlog za tu netačnost u dozrevanju.

a za nikolu iz podgorice ja ne bi dirao karfiol ako nema mrazeva on će polako da nagura svoje i dospeti za berbu.


Ne smeta mi, što se tiče vode skoro svaki dan smo ga zalivali i što ti kažeš razgranao se dobro, ne znam da li bih mu skinuo one spolja listove koji su se malo ofucali?
 
ne diraj ništa reci mi samo da li ima zametak tj pupoljak u sredini?
Ja sam danas obišao moj karfiol i situacija je malo bolja od pre par dana ali mislim da će barem petina od ukupne površine dočekati kraj novembra što definitivno ne obećava.
 
U sredini se vide samo listovi koji su uvrnuti unutra tako da ne mogu da ih razmaknem da vidim šta ima unutra tj. još nisu počeli da se otvaraju.
 
Nazad
Vrh