Višnja

Kad smo kod izdanaka, gde mogu da nadjem izdanke? Kod mene u okruzenju nema visnje na povrsini vecoj od 1-2ara tj. unutar dvorista kuca.

p.s. Da li za oblacinsku visnju treba druga visnja tzv oprasivac?
Izdanke navadis u nekom visnjaru, ako nema u privatnom vlasnistvu verovatno ima neka zadruga.
Sto se tice oblacinske visnje ne traba joj druga visnja za oprasivanje, Ja sam do sada imao samo nekoliko ari ali za mesec dana prosirujem proizvodnju na 1 hektar.
 
Sto se tice razmaka izmedju vocki evo koliko staje na jedan hektar pa biraj kako ti odgovara, a za cenu se sam razpitivaj i cenjkaj :ppozdrav:



sc0000t.jpg
 
Ne trebaju vam ove tablice. 10.000m^2 podelite sa razmakom izmedju dva reda koji planirate, posle toga dobijeni broj podelite sa razmakom unutar reda i imate broj sadnica po hektaru. To nije neka matematika, da je ne moze uklaviriti proizvodjac koji hoce da se bavi bilo kojim vidom vocarstva (a da pritom bude iole ozbiljan).
 
Moj hobi zasad u dvoristu sam spasao od supljikavosti lista (napad jakog intenziteta bio). Prskao mankozebom 3 puta. Nakon toga zalivao u 4-5 navrata u kolicini od 15-20l po stablu po zalivanju. List ne izgleda nesto posebno zdravo, ali ne opada i posle ovih kisa je poprimio tamniju boju. Sad me zanima kojim djubrivom i u kojoj kolicini da djubrim po stablu? Racunao sam i naracunao da su posadjene u jesen 2009. Sorta no name :osmeh:

- - - - - - - - - -

p.s. Da li neko ima tablicu potrebe visnje prema elementima?
 
Pozdrav svim forumasima. Vec godinu dana pratim forum i teme koje se odnose na vocarstvo uopste a narocito one sa sljivom i visnjom i resio sam da se ukljucim ne bi li dobio neki dobar savet i informaciju koji su mi sada krajnje neophodni.

Prosle godine sam uz pomoc stapa i kanapa uspeo da sklopim jedan kompleks cca 8ha sa namerom da napravim vocnjak pretezno industrijskih namena sa sljivom i visnjom. Posto je ovo tema o visnji a planiram sadnju tokom narednog meseca voleo bi da iznesem sta sam do sada odradio i sta planiram pa da cujem misljenje vas koji se time bavite godinama da eventualno ne napravim neku gresku u samom startu koju cu kasnije tesko ili nikako ispraviti.

Parcela je na cetvrtasta, nekih 160x170 metara, oko 2,7ha, blaga padina sa najvisom tackom je na istoku a najnizom na zapadu, lepo je osuncana, nadmorska visina je oko 230m.

U pitanju bilo dosta zapusteno zemljiste pa sam ga buldozerom ocistio od rastinja i vrzina, povadio panjeve i zile, istretirao protiv korova i posto je bila susna godina nisam uspeo da poorem prosle jeseni za psenicu nego sam to uradio u prolece i na njoj je bio kukuruz do pre mesec dana.

Posto je analiza pokazala povecanju kiselost naneo sam oko 4t agromag djubriva po hektaru (30% karbonata i 30% magnezijuma) pre oranja. Zemlja je karakteristicna za ovo podrucje, manjak fosfora, srednja snabdevenost azotom i humusom i manjak kalijuma bacio sam 400kg NPK 5 16 24 i 200kg MAP 12 52 0 po hektaru i sve to zaorao buldozerom sa vucnim plugovima na nekih 65cm dubine. Stajnjak nisam bacao jer nisam mogao da obezbedim dovoljnu kolicinu pa cu ga dodavati prilikom medjuredne obrade narednih godina.

Planiram da naredne nedelje sve to istanjiram jednom ili dvaput u zavisnosti kako se bude zemlja sitnila, prodjem drljacom ili setvospremacem i kad sve to odradim da razmerim parcelu, obelezim mesta za busenje rupa i cim vremenske prilike dozvole krecem sa sadnjom.

Rupe za sadnice ce se busiti masinski traktorskom burgijom nekih 50-60cm u precniku i isto toliko u dubinu, u njih ide stajnjak i 100-ak grama NPK 3x15, koren sadnica se krati prema potrebama ide u rastvor balege i to bi bilo to.

Voleo bi da cujem sta iskusni vocari imaju da kazu na ovo sto sam uradio, da li bi trebalo nesto da promenim dok jos imam vremena a imam i par pitanja pa bi voleo da cujem misljenja vas ostalih.

1. Cime najbolje mogu da poravnam parcelu za sadnju?

2. Obzirom da se vocnjak koncipira za masinsku berbu i da ce rod ici u industrijsku preradu plan mi je da sadim oblacinku, medjuredni razmak da bude oko 4,2m a stablo od stabla oko 2,8m (tako mi se uklapaju mere) pa je prvo pitanje upravo da li je to sorta koju preporucujete i da li je razmak dovoljan ili ne.

3. Koji uzgojni oblik preporucujete?

4. Na koliko minimum treba skratiti sadnicu a da bude dovoljno za masinsku berbu?

5. Poznajem proizvodjaca sadnica dobro i voleo bi da mi kazete kako da izaberem prave sadnice posto mogu sam da biram sta mi se svidja.

Nadam se da nisam preterano zahtevan i da vam nece biti tesko da mi malo pomognete u resavanju ovih pocetnickih muka.

Hvala na razumevanju i jos jednom veliki pozdrav za sve.
 
Sto se tice nacina kako ces odraditi pripremu zemljista je po meni super
Sadnice mozes kratiti na 60-80cm
Razmak ti je dobar tj mozes i na malo manje rastojanje ali dobar je
Ja sam parcelu pre sadnje ravnao tanjiracom i bilo je dobro a sada cu tanjiracu pa posle tanjirace drljaca
Srecno druze i zelim da to bude dobar i rodan vocnjak,pozdrav
 
Ja bih preskočio toliko silno tanjiranje, jesenas sam poorao njivu jednobrazdnim plugom, prva sporohodna IMT539, od jutra do mraka sam orao 43 ara, toliko sam hteo da bude najdublje moguće...iskakale su buse veće od moje glave duplo. Onda sam ove godine potanjirao ukupno 4 puta, morao sam da bih držao travu pod kontrolom.

Kad sam tanjirao 4 put, prekjuče, zemlja fina sitna, milina, razgrnem malo nogom, a na dubini od 10 cm zemlja ko kamen!! Sve je to tanjirača nabila, kao i točkovi od traktora. Tako da sam danas poorao opet, dvobrazdnim plugom, najdublje moguće, bilo je busasto ali ne strašno kao jesenas, čim je bilo toliko busa, to govori da sam zahvatio dobrano sabijenu zemlju.

Moj savet ti je da ako je oranje sada koliko toliko ravno a trebalo bi da jeste, da sadiš u oranje a posle jednom tanjirača, jednom podrivanje, taj recept po meni nema greške. Ja ću tako raditi, samo još da vidim šta ću za podrivač jer ga nemam. Tanjirača i freza prilično nabijaju zemlju, kao uostalom i plug koji pravi plužni đon, tako da gledaj da ne nabiješ tu zemlju kad si je već bagerski pripremio.

Za ostalo nek se oglase višnjari.
 
Na jednom delu parcele bukvalno i ne treba tanjiranje ali zato u drugom ima ogromnih grudvi tako da nema sanse da se ne tanjira a nije iskljuceno da cu morati ako ne budem mogao da nadjem neku veliku tanjiracu da poorem traktorom taj deo ponovo da ga usitnim koliko toliko pa tek onda da vidim sta cu.

Aj sad cu da probam da okacim neku fotku da bi videli o cemu pricamo.
 
Ma potanjiraj ti, nije greda, samo nemoj da tanjiraš 5 puta u želji da izravnjaš savršeno jerbo ćeš da dobiješ beton na 10 cm dubine. A sve više ljudi praktikuje prolećnu sadnju zbog mogućnosti izmrzavanja pupoljaka na sadnicama usled sve jačih zima, ako se odlučiš na to, na proleće će ta oranica da ti bude kao peskovita plaža ravno :) Evo vidi, ovako je meni na proleće izgledala ta oranica što je na jesen bila sa ogromnim busama, bez tanjiranja i ičega:

 
Ja jos uvek cekam kisu da bih krenuo sa oranjem i pripremom parcele. Sto se tice sadnje ne zurim visnja se moze saditi i do nove godine. Moj odabrani razmak je 4x2,5m sa takvim razmakom komotno se obavlja medjuredna obrada Ursuzom 355. Svi ove godine sade visnju videcemo kakva ce joj cena biti u buduce. U svakom slucaju puno srece :ppozdrav:
 
.Cena za ubuduce neka bude kako bude a mislim da ce ostati ova ili ce se pomeriti na gore, ipak treba teziti preradi i ponuditi gotov proizvod na inostranom trzistu ili juriti velikog domaceg preradjivaca. Zasad ide na sve strane i sadasnji proizvodni kapaciteti ne zadovoljavaju ni priblizno potraznu sto kod nas sto za izvoz.:cool:
Takodje svim novim visnjarima zelim srecan pocetak sadnje novih zasada i dosta izvezenih tona proizvoda.:ppozdrav: a starim iskusnim visnjarima zdrave visnjike i narednih godina ::novac::

Odakle nabavljate sadnice, dali su sertifikovane i koliko se placaju, koliko su zazvijene, kakav je korenov sistem i koliko im je prosecna visina? Dobar odabir sadnog materijala je isto jako bitan za dalji napredak i dobar, sto brzi pocetak rodnosti.
Evo ih moje "Elita" slikane 01. 9 tada su bile oko 2m visine.
imag0216tj.jpg

imag0217r.jpg
 
Poslednja izmena:
Moj savet ti je da ako je oranje sada koliko toliko ravno a trebalo bi da jeste, da sadiš u oranje a posle jednom tanjirača, jednom podrivanje, taj recept po meni nema greške. Ja ću tako raditi, samo još da vidim šta ću za podrivač jer ga nemam. Tanjirača i freza prilično nabijaju zemlju, kao uostalom i plug koji pravi plužni đon, tako da gledaj da ne nabiješ tu zemlju kad si je već bagerski pripremio.

.


Ja ne bih imao sanse da sadim samo u oranje jer je nemoguce,moram da prodjem bar tanjiracom a moguce i drljacom
 
ma ok je to, za to tanjrača i drljača služe, samo sam izneo opšte poznatu stvar i moje iskustvo, da se čovek ne zanese da tanjira 5 puta da dobije idealnu ravnicu jer to ima više štete nego koristi..ja sad kad sam poorao nisu strašne buse, relativno je ravno, tako da ću trešnje saditi u oranje za jedno mesec dana, dok stane vegetacija i neke kiše a možda i sneg dodatno srede neravnine. Možda će kopanje biti malo teže kad se naleti na busu, ali nije strašno i izvodljivo je uz malo napora, sledeće godine će ionako to da se sredi što preko zime što međurednom obradom. čak mislim da i dalje orem na zimu dok su sadnice male, podalje od njih.
 
Kako mislis kopati rupe u oranju,dali rucno ili masinski sa traktorom tj burgijom?Ja planiram da u jesen u visnjarima prodjem podrivacem,plug planiram da izbacim iz upotrebe u vocnjaku,pozdrav
 
Pozdrav prvo da se prestavim zeljko iz osijeka pratim ovaj forum i vidim da ima puno ljudi koje ce saditi visnju. Ja cu saditi isto oblacinsku na gusce cca 1000 po ha. Raspitao sam se za jos neke vrste ali otkupljivaci kazu najbolje oblacinsku.Mislim daje bolje ici na gusce jer manji komad zemlje manje troskova opcenito.
 
mislim ašovom da kopam rupe. Tu njivu sam poorao jesenas kao što se vidi na snimku, pa 4 puta tanjirača pa sad opet poorao, nije ništa sađeno na nju ove godine, tako da to oranje ne izgleda onako kao sladoled kašikom kad se pokupi i velike buse, već prilično rastresito i ravno.
 
:osmeh: Ko misli da ce zartaditi gadno se zaj....:haha:
Ja je sadim jer je prvenstveno volim; i imam iskustva iz predhodnih generacija, pa i ako bude 1 dinar po kilogramu bice za primer....

Ma i ja volim visnju emotivno sam vezan za nju :haha: nocima ne spavam zbog nje:haha:
Druze normalno da je sadim zbog para i zarade a ne iz ljubavi i hobija:ppozdrav:...
Sto se tice zarade u mom kraju ima dosta visnjara bilo je godina kad ubode dobra cena pa svi sade visnju zatim nekoliko godina cena uzasna svi povade visnjare posle opet ubode godina sa dobrom cenom kao sto je ova sad i svi krenuli u sadnju, znaci da dolaze godine za vadjenje :osmeh:
Moj razlog zasto sam se opredelio za visnju je taj sto na toj parceli gde planiram da je sadim nije nizasta drugo a visanja ima i po vrzinama rastu bez djubrenja i rezidbe decenijama, nema bolesti, mesto stvoreno za oblacinku. Sto se tice cene kakva bude,bude ako ne bude otkupa bice rakije :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh