Dunja

Mnogo je 200 grama po stablu ure-e,ma premnogo,sprzices zilice,nemoj ureu , samo kan ili san kad krene vegetacija.Posto su sadnice tek zasadjene do 70 grama po sadnici , nikako uz samu sadnicu,vec u krug na oko 15-20 cm od stabla.
 
Neki vocari sa kojima sam razgovarao ne preporucuju UREA u voce. Kazu vocka uzima 95% azota iz vazduha a samo 5% iz zemlje i da joj nije potrebna tolika kolicina azota u zemlji.

Kazu od vestaka u voce ide samo 15:15:15, KAN i Vockal...
Tako bar savetuju, ali ima raznih savetodavaca :osmeh:
 
8:16:24 je formulacija za voce,zato ga i zovu vocarsko djubrivo,a moze i 15:15:15,i KAN za ova nasa brdska kisela zemljista.
 
Mislim da ti je to previše đubriva, za tek posađene sadnice ti ide oko 50 grama odnosno jedna šaka okolo debla.

Mislim da ćeš sa tom količinom, pogotovo UREA spržiti fine žilice korena, ja se ne bih zezao sa time.
 
Mislim da ti je to previše đubriva, za tek posađene sadnice ti ide oko 50 grama odnosno jedna šaka okolo debla.

Mislim da ćeš sa tom količinom, pogotovo UREA spržiti fine žilice korena, ja se ne bih zezao sa time.
djubre se ne stavlja u tek posadjene sadnice
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svim članovima, neke sam već upoznao :) ,što se tiče đubrenja jesenas pre sadnje sam bacio manju količinu stajnjaka i na osnovu analize zemljišta preporučenu količinu NPK, da li ima potrebe i sada dodavati neko đubre?

 
Na jesen se stavlja 8.16.24 a na proleće azotno tipa KAN u dva navrata. Proleće se misli u martu i aprilu, maju...

Nije bitno da li su tek posađene, i njima treba đubriva, čak više nego starim zar ne? Ako može pojašnjenje a ne samo mišljenje.
 
Pozdrav amater sam u voćarstvu imam nesto kruske i jedno 40 dunja .Dunja je sađena na rastojenje 4 puta 3 pola vranjanska a pola leskovačka u novenbru sam bacao po dvije šake 8,16,24 pa me interesuje dal da bacam sad martu il aprilu opet neko đubrivo .Moram da naglasim da sam dunje sadio 22.11,2010 god. i sadnja je urađena po propisu stajsko đubre u zemlju pa i odozgo prezimilo ,đubrio sam stajskim i 2011 god. isto u novembru a u 2012 god, sam bacio veštak 8.16.24 . Stabla dunj su razvijena dobro većinu njih nemogu obuhvatit jednom rukom. Dok kruske sa istim đubrenjem su dosta slabie ,pa se plašim da mi dunje ne počne pucat kora il već da nebude prevelik porast il nesto treće . Možda da preskočim sad đubrenje dunje .
 
Mozes na prolece KAN ali manju kolicinu,nemoj punu dozu,ako se plasis da su previse pogurale,to je cisto da dobiju malo azota.
 
Hvala, mirko 015 a šta je sa ureom neko mi reče da i u njoj ima azota a ujedno drži vlagu . Samo pitam.
 
Za voce je bolji KAN,pogotovo za kisela zemljista.UREA je dobra ali je kalijum potreban.
 
BozoA,svaka cast za takvo stablo dunje,ne moras da preskaces jer je u prolece samo prihrana.Da biljka ima dovoljno hrane preko leta.Za pucanje kore i slicno,bolje pitaj u temi ``chat...``
 
ljudi sta se daje bebi prvo kad se rodi to je isto i kod mladih sadnica tek posadjenih ne previse hrane moze imati grceve
 
Samo da Vas pitam nesto,nije ova tema,ali ako ne vidite privatnu poruku,ovde cete videti. Jel vas rasadnik ima prodajno mesto na pijaci u Kragujevcu ? I jel imate nesto od starih sorti voca,kao i visoko-kalemljenu kajsiju???
 
Zdravo,
planiram ove jeseni da zasadim oko 40ar dunja, pa me interesuje kakava iskustva imate sto se tice plasmana.
Hvala unapred
 
Nazad
Vrh