ZMAJ kombajni

Ja sam pre mesec dana prodao zmaja 132 i kukuruzni adapter.ja sam sa njim vro po 10kj na dan,u kukuruzu ide kao lud,vozio sam ga prvom skoro pun varijator....najbolje radi kukuruz...
 
hehe, u kukuruzu je moj kolega tjerao 133rm 2. brzinom po ravnom (prinos nije bio rekordan, ali reci cemo solidni kukuruzi bez korova) i razbio je kombajn toliko da korpu vise nije mogao postelavati bez poluge od 2m a izvrsavanje kukuruza vrhunsko, jos kad imas pogon bubnja preko lance, bog da te gleda i da se cudi.

No, kad je doslo vrijeme mjenjanja korpe, malo morgen, skidaj sve moguce limove oko nje, cupali ju van na razne nacine, i nekako ga prebacili za psenicu, izvrsaj psenice nikad nije bio isti, korpa vise ne sjeda kako treba, limovi pomotani svi i stelanje korpe takodjer s velikom polugom...

Nema, u prvoj polakse i trajat ce dugo dugo mali zmaj cak i u kukuruzu, ali moze on gutati puno puno vise nego tom brzinom, ali kasnije se lupas u celo... da ne pricamo koliko je tesko raditi adaptaciju malog zmaja... mlade dobijes.

Cjena kukuruznog hedera u radnom stanju je ovdje oko 1000€ jos ako imas srece, pa da ti daju korpu i blinde, a ako ne, nikome nista, trazi dalje.
 
danger rod je bio oko 5t po kj...bobo ja sam moj adapter sa korpom i blindama i lancanicima za broj obrtaja bubnja prodao za 2900e...a sto se tice ubacivanja korpe nisam imao problema...
 
Po nekoj logici ne bi trebalo da se desi to što je Bobo napisao jer je taj kombajn predviđen između ostalog i da vrše kukuruz a nije od sira napravljen.Mada sve zavisi u čijim je rukama da li kod nekog osvetnika ili čoveka koji vodi računa o mašini.
 
Kod kukuruza nema opterećenja na bubnju kao kod strnih zita tako da to ništa ne utiče na korpu. Ja isto radim drugom brzinom na minimalnom varijatoru ako nije veliki rod . Problem se dešava kod većih brzina na sortiru i vertikalnom transporteru (imam ugradjen sortir) zrna jer dolazi do zagušenja.Inače ovi sa malim zmajem su mi rodjaci iz susednog sela. Jako su precizni i pedantni ljudi i sve su im mašine uredne . Ovaj su kombaj zajedno sa ocem pretresli u komade i sve ofarbali i rade dosta uslužno. Kod njih je dobra zemlja i dobar kukuruz (poljnjača).Vole jako puno da experimentišu sa mašinama . Evo kako ore 56o IMT. sa 4 brazde..<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LbjQ-u7usUY&feature=related" target="_blank">
 
Ja vam kazem kako je... To sto je on predvidjen, objesite macku o rep... Po oglasima u HR se posebno naglasava za malog zmaja da nikad nije bio u kukuruzu i takvi kombajni imaju visu cjenu, iako na oko mozda izgledaju gore od onog sto je vrsio kukuruz. Ja sam za svog dao vise novaca nego sto vrijedi, tj. nisam se ni cjenkao, jer znam da nije nikad u kukuruzu bio ni u sali.

Koji god je kukuruz vrsio ovdje, razj..e ga kukuruz samo tako, Zamislite samo da 142 vrsi 4 reda, a kud i kamo bolji kombajn od malog zmaja, a malisa nos troredni heder... Decki dragi, znam sta pricam, i na moj kombajn ne ide kukuruzni heder.
 
ja sam na mom kombajnu imao kosu 3,6m. i prosirio sam bunker da bi mogao da radim...pitam se dal je taj inzinjer malo mislio kad je pravio kombajn na motor od 70ks i dob od 80cm da stavi kosu od 3,6m...tako da te tri vrste lakse nosi od ove kose....

---------- Poruka napisana u 23:07 ---------- Prethodna poruka je at 23:04 ----------

cim sam video auspuh sa desne strane odma sam znao da nije 560...udaljili smo se od teme...izvinjavam se
 
Kazem, kod pametnog kombajnera koji cuva masinu i koji radi manje povrsine, nema problema s vrsidbom... kolega je imao dvije 133 i s njima radio 100kj zemlje, od cega je pola uvijek bio kukuruz... Kukuruz je vrsio samo s jednim kombajnom, pa ti zamisli onda kvarova i kako se taj kombajn mora voziti... inace 2. bez varijatora je sporija nego 1. pun varijator, nemojte se ljudi zavravati. kolega je tukao i sa 142 kukuruz u 2. pun varijator a s malim 133 je isla 2, brzina i koliko god moze gutati, jer se nije imalo vremena...

A ja bih iskreno volio provozati 133 s 3.6 hederom, jer se meni toliko gusio i s malim hederom, da je to strasno, propinjao se po mojim brdima bez tegova u tockovima, da sam s pola bunkera vrsio nizbrdo, svo zrno se nakupi naprijed na sabirnu ravan, nista ne ide u bunker a ja upravljam kocnicama a kombajn je oslonjen na heder... tamo 3.6m nema sto traziti ;)

Sve u svemu, svaka cast kad te komban lijepo sluzio i kad ti je lijepo radio. Ja ne znam kako je to raditi vece komade zemlje, pa da taj kombajn dodje do pravog izrazaja, a ne kao kod mene po coskovima kojekakvim... kod mene nema ni jednog kombajna da mu kocnice ne valjaju.
 
u dobrom zitu vozio sam bez varijatora...imao sam tegove u zadnjim tockovima.a zamisli u suncokretu 5 vrsti sa zitnim hederom,ove godine sam terao sa kukuruznim...kombajn me je sluzio super ove godine sam ovro 160kj(zito suncokret kukuruz)za ovaj kombaj je to dosta...
 
I moj je 3.6m 1979godina. Zakon ovaj heder . Ideš malo lakse a manje okrećeš i ovi što presaju sve se otimaju da rade gde sam ja radio . Traktor ne gazi slamu kao kod 780 i malih kombajna. Nedostatak je kod malih ulaza ali meni lično je veći problem soja . Pošto su kod nas razorice bio bi za soju bolji manji heder.
oupied.jpg
 
Ja gledam kako da suzim heder za soju ;) Ja ga u normalnom zitu teram do 5km/h, ako je vjerovati mjeracu brzine na kombajnu. U boljem zitu, onako do 3km/h, sve vise od toga i zagusuje bubanj iako su nove sinje na njemu. Soja je tako od 3-4 km/h. ja sam s ucinkom zadovoljan a potrosnju ni ne osjetim... vrsim sve svoje kad god pozelim a usloznog imam dovoljno, male su njive a ljudi donekle razumni, pa se ne otimaju, ak ne pokosim danas, sutra cu, njima se ne zuti nikud, pa ni meni ;)


Ja sve na razore orem, i kod mene je poljski put najsiri 3m, taman da kombajn prodje... kazem, volio bih jednom sjesti u 133 s 3.6m hederom, cisto da vidim kako to ide... Sve vrsim u 1. brzini, 2. koristim samo za transport. a po pitanju okretanja na njivi, to nije problem, 3 puta poprijeko uvratina i samo kruzim. Dok nisam stavio utege na tockove zadnje okretao sam ga na kocnicama na uvratinama, nisam varijator uopce smanjivao, samo smotam pun, nagazim kocnicu, i teraj... Kako su utezi na kombajnu, nema vise divljanja.
 
Ovde imas nekoliko prednosti. Ja dok sam imao 3m.na drugom kombajnu naj vise me nerviralo kada počinjem njivu okolo i kad smotam pun levo ili desno točak pogazi pšenicu a ovde je to manje itraženo .
 
Nazad
Vrh