Ovčarski psi - Dresura

po meni sto se tice domacih rasa sarplaninac je neprevazidjen. evo snimak tornjaka u borbi sa vukom.
http://youtu.be/tsFmPnRSRT4
Bilo je reci na raznim forumima o ovom snimku. To je iz Memedoviceve emisije, i doslo se do zakljucka da je u pitanju Cehoslovacki vucji pas, ili tako nesto...

---------- Poruka napisana u 15:26 ---------- Prethodna poruka je at 15:20 ----------


Ovo je dokumentarac snimljen '60ih godina...Ako je bio, izvinjavam se... U drugom delu se vidi kako testiraju karakter psa, sa prepariranim vukom, i cak ni tada svaki pas ne sme na vuka. Citao sam mnogo iskustava na netu, svi se slazu da je pas koji ide na vuka redak, a da bez ogrlice sa bodljama nema sanse...
 
malisani na izgled su extra, a sad kakvi ce biti " u poslu" o tom cemo drugom prilikom! :ppozdrav:

---------- Poruka napisana u 08:41 ---------- Prethodna poruka je at 08:35 ----------

mnogo ovcarskih pasa lice jedni na druge. cak na prvi pogled mogu se zamjeniti jedni sa drugima. recimo armenijski gampr dosta lici na SOA. cak mu neki isto rep kupiraju. a o nasim balkanskim rasama da ne pricam.
 
Čto se tiče Kangala u Bosni, verujem da su dobri ovčari, ali da su naspram orginala iz Turske samo bleda senka. Što se tiče Kavkaskog ovčara, uzeo si ga u Ruskom Izvoru, a oni baš mnogo paze na takve stvari. Ja sam pričao sa ljudima koji su kupovali Kavkaske ovčare preko oglasa, što je i najčešći način kupovine.
I za šarplaninca, ako kupujete, vidite da to bude na terenu kod ljudi koji imaju svoja stada. Dobri su i ovi što se mogu kupiti preko oglasa, ali je ipak velika razlika. :cao:

Šarplaninci su najbolji čuvari ewo postavit cu jedan video od svog psa kog ne bih dao ni za pet ovaca View My Video

---------- Poruka napisana u 19:24 ---------- Prethodna poruka je at 19:10 ----------

View My Video Gore sam procitao dosta postova o tome da u BiH nema cistokrvnih kangala, nikada nisam volio da pobijam necije teze bez argumenata tako ovaj moj video je cist dokaz da ima pravih kangala u BiH ova kuja je skotna od cistokrvnog psa iz Turske od Onura ako se ko bolje razumije pas je od mog rodjaka Edina Mameledzije a desno je moja šarplaninka koju planiram ukrstiti sa kavkazcem cistokrvnim ali jos je mlada i ne bih dok ne napuni 18 mjeseci pustao da se kuca, a na klipu gore mozete vidjeti oca od ove šarplaninke to je moje blago kod ovaca i svakom bih sugerisao da kangale i šarplanince uzgaja a jos abd kad ukrstim s kavkazcem onda cu vam reci kakvi su rezultati jer do sada nisam ukrstavao
 
Poslednja izmena:
Tek sad vidim zasto na onim snimcima iz Turske kangali deluju krupno, izgleda zato sto su turci mnogo sitniji od nas.
 
Bilo je reci na raznim forumima o ovom snimku. To je iz Memedoviceve emisije, i doslo se do zakljucka da je u pitanju Cehoslovacki vucji pas, ili tako nesto...

-------




---------- Poruka napisana u 21:20 ---------- Prethodna poruka je at 21:18 ----------

Bilo je reci na raznim forumima o ovom snimku. To je iz Memedoviceve emisije, i doslo se do zakljucka da je u pitanju Cehoslovacki vucji pas, ili tako nesto...

---------- Poruka napisana u 15:26 ---------- Prethodna poruka je at 15:20 ----------


U pitanju je Srpski pastirski pas,a vuk lici na nekog feniranog iz salona lepote
 
Tek sad vidim zasto na onim snimcima iz Turske kangali deluju krupno, izgleda zato sto su turci mnogo sitniji od nas.
druze Boca jesdi siguran da kangal nije velik pas. ima primjeraka koji su teski preko 80 kg.vislji su od sarplaninca. evo jedan tekst o kangalima.
"a sve one koje stvarno interesira ova pasimina mogu kazati par rijeci s obzirom da je ja ne uzgajam ali ih uzgaja moj blizak prijatelj.Ova zenka na slici je izuzetno kvalitetan i impresivan pas direktni je potomak jednog od prvih legala pravih karabasa u hrvatskoj koji su inace u hr. dosli pocetkom devedesetih godina.Slika i nije pravilo o izgledu psa u stvarnosti,mogu samo naglasiti da veci primjerci pasa tipa dogo argentino i slicni imaju po 45 kg ova zenka je mlada i ima impresivnih 60 kg,ako netko ima ljepsu sliku zenke Karabasa rado bih je vidio ,ali cisto sumljam pa makar i sa neta.Anatolski ovcar ,Karabas ,kangal,turski ovcar ,je jedna od najstarijih pasmina na svijetu on je jedna od najagresivnijih pasmina koje postoje isto tako i najsposobnijih medju psima,poznato je da pit bullovi ,vukovi itd... nemaju nikakvih sansi u sukobu sa ovim psom !! A to mnogi koji su imalo ozbiljniji poznavatelji pasmine dobro znaju.Kangal je NOMADSKI pas ,a to je ogromna razlika od klasicnih ovcarskih pasa ,Kangal je pas koji svoju dominaciju dokazuje na svim terenima ,a ne kao vecina ovcara na svojim terenima to je jedna ogromna razlika koju samo pravi poznavaoci pasa mogu shvatiti .Ona govori o karakteru psa i njegovoj osnovi.Karabas je Nomadski pas i stoga svaki pravi karabas ne zeli spavati i ne spava u KUCICI previse je oprezan i budan i spavanje u kucici smatra neprirodnim on nesmije biti drzan po zatvorenim prostorima koliko god neki mislili da je to dobro za njega to je greska!Poznato je to da i dan danas po odredjenim predjelima Turske mjestima i selima postoje zabrane kretanja iza 18 sati za turiste,iz razloga sto se nomadi sa svojim stadima anatolskih ovaca spustaju u sela i naravno sa svojim KARABASIMA koji sve ciste pred sobom.Karabas je jedna od par najstarijih pasmina ,jedna od najagresivnijih pasmina ,poznato je da nijedan pas nema duze ocnjake o Karabasa sve u svemu jedna posebna i jedinstvena pasmina koja i danas ima svoju svrhu i upotrebu u stvarnosti."
 
Poslednja izmena:
Kolega Nikola. KV da si bolje pogledao moj post vidio bi da sam postavio dva videa, a pas koji spava na dezuri mi je vise puta spasio stado od vuka a cak i moj zivot od divljeg vepra....
 
Prije par godina sam drzao tornjake bio sam s ovcama na mjestu Galica na Vlasicu i negdje u zoru copor mi je pojeo 35 odraslih ovaca ni jedan tornjak nije smio ni da zalaje zato sam prestao da drzim tornjake i presao na sarplanince i vise puta u toku ovog ljeta sam imao napade vukova ali njihovi pokusaji su bili bezuspjesni zahvaljujuci gore sarplanincu koji kako Nikola kaze spavaa na dezuri...
 
@Enes nisam mislio nista lose,ako je taj sarac tebi dobar meni je jos bolji.
Sto se tice kangala,ljudi mesaju Kangala i Akbasha.TURSKI KANGAL CISTI IMA KOSE OCI BADEMASTE BOJE ,VISINA IZLAZI 79 DO 84 CM MUZIJACI A ZENKE DO 78 ILI 79CM TANKOG STRUKA I POZAMASNE SIRINE GRUDI DEBELOG VRATA TVRDE KOZE I FINE SREDNJE DLAKE.Ono sto je na snimku (drugom) lici na kangala,ali ... Nisam 100% siguran da je on.
Akbash je sitniji od Kangala,i vise lici na mesanca KAngala I SAO.U sustini dobri psi,jako izdrzljivi,i "egzoticni".
Karabas je izvorni Sarplaninac,tj. od njega je nastao Sarac,i mislim da ih ima jos samo par komada.podsecaju na Sarca-izvornog,ali su mnogo ruzniji,ofucaniji,sitniji,i sa izuzetno jakim celjustima.I nema veze sa KAngalima,kao sto je pisano u predhodnim postovima.
 
cudno uvijek ima izroda u rasi kod mene komsiaj imao tornjaka samo jednog u ovcama nijedan pas nije mu smio pric kao i vuk 2 dana nakon sto ga je prodao copor pasa mu pokla skoro citavo stado
 
Posto vidim da se razumijes u kangale htio bih te pitati dali su ovo pravi kangali dvije zenke od mog rodjaka, a Petrovo da kako ljudi kazu svako pravilo ima svoj izuzetak tako mozda i ja nisam imao srece ili nisam mogao potrefiti na pravog tornjaka eto zato sam ja gore napisao da svog sarova ne bih dao za 5 ovaca sto se kod tvog komsije ispostavilo kolika je vrijednost jednog psa u ovcama...
 
Nazad
Vrh