Prikolice

Trebalo bi da se vidi jasno ako je neki deo polomljen,iskrivljen na prikolici. Ako toga nema,onda je verovatno samo centralni sraf polomljen na prednjoj ili zadnjoj osovini.. A moze da se desi da je cela sasija pobegla fabrickim merama i da zbog toga ne ide trag za tragom. Koja su prikolica u pitanju?
 
Mislite cug pa se cela osovina povukla?
centralni sraf ,na sredini gibnjeva on drzi gibnjeve zajedno a ujednosa glavom koja viri dole i ulazi u osovinu centrira trap a cugovi sluze da bi ucvrstili sve to.i dati nebi ispala osovina kadase strucnes. U glavnom se desava da su cugovi ok a ona neprati trag e onda ti je pukao taj sraf. kada odvijes cugove i skines gibnjeve videces o cemu pricam tj kucam
tesko da se sasija iskrivi za to treba da se udari u nesto inace nema sanse
 
centralni sraf ,na sredini gibnjeva on drzi gibnjeve zajedno a ujednosa glavom koja viri dole i ulazi u osovinu centrira trap a cugovi sluze da bi ucvrstili sve to.i dati nebi ispala osovina kadase strucnes. U glavnom se desava da su cugovi ok a ona neprati trag e onda ti je pukao taj sraf. kada odvijes cugove i skines gibnjeve videces o cemu pricam tj kucam
tesko da se sasija iskrivi za to treba da se udari u nesto inace nema sanse
To se u majstorskom zargonu, bar ovdje, zove "hercbolcn"
 
Interesuje me da li neko moze da me uputi da li postoji neka firma koja se bavi prodajom polovnih prikolica i uopste poljoprivrednih masina.Treba mi jedna kiperka ali bih vrsio placanje preko racuna.Ako neko ima informacije neka mi posalje pp ili ako se sme nek izbaci ovde.
 
Šta su to cugovi? Da li mislite na cupante, prema opisu bi trebalo da jesu, al' ipak da pitam.
 
E ja sam baš menjao taj cug jer se polomio, (a nisam ni znao kako se zove to što menjam :osmeh:), pre vršidbe soje na mojoj prikolici. Ako to neko radi evo jedan mali savet. Kad skinete gibanj dole, zabeležite kredom neku crtu po njemu da bi prilikom sastavljanja sve lisnate opruge vratili kako su i bile pre rasklapanja. Ja sam sve lisnate opruge očistio drotanom četkom i malo namazao tavat mašću pre sklapanja. A "cug" je običan šraf (u kvalitetu) sa imbus glavom jer samo ona može da uđe u rupu na osovini.
 
u pitanju je ova zmajevka neznam oznaku


img0185ep1.jpg
 
2126792.jpg
30s7li0.jpg
Dali je neko doziveo ovo na IMT jednoosovonki. Spade tocak puce i gornja stranica i ode kukuruz..:zli:Prikolica je 1980 god. i sto je zanimljivo nisam mogao zavariti ovaj gus nego sam nasao glavcinu na otpadu ali je bila skupa:udri:
 
Gus se dobro vari sa prokromovom elektrodom.
pa mozda se dobro zalíva al ne drzi nista svaki var pukne,pa da je tako,ne bi niko kupovao elektrode za zavarivanje sivog liva koje kostaju 150-200 din kom,veb bi kupovali elektrode za prohrom koje su bar 5 puta jeftinije od gusanih.sa prohromskím eletkrodama se dobro zavaruju celicni otkivci,prohrom"zilav"a gus je krt pa neznam kako mogu zajedno?
 
Gus se dobro vari sa prokromovom elektrodom.
Mislim da je bolje sa CO2 ako vec ne varis sa gus elektrodama. Gus elektrode kad kupujes moras biti oprezan jer ima svakakve bofle na trzistu. A sa slike clana spasoje koliko ja vidim cini mi se da je bas to uzrok sto nije mogao da zavari glavcinu-losa elektroda.
 
Za zavarivanje gusenih stvari kupujem elektrode za hladno zavarivenje gusa. oko 1€ komad 2.5mm i ne koristim ih cesto, ali ih uvijek imam, nekad nekome treba nesto... Zavarivao sam zupcanike na presama milion puta i sve je to bilo u redu dok nije zvao kolega da mu na torpedu zavarim na granu auspuha jedan komab gusene cjevi na koju ce on nabiti auspuh... Nema sanse da se ista zaljepi za ispusnu granu, pa smo odustali i napravili od plocevine "adapter" i zasarafili ga za granu...


Taj dan smo zavarivali i vijke s nutarnje strane dobosa na prikolici, jer je prikolica neki rucni rad i dobosi su bili koji se naticu na postojece sarafe na glavcini, ali su dobosi prepravljani tako da oni sami budu glavcine. Vijci obicni, dobos gusani, i to je zavarivan prije gusanom elektrodom i duralo je taman toliko dok se tocak zategne. kad se mjenjao tocak, obavezno se skidao dobos da se ponovno povare sarafi da se tocak moze ponovno stegnuti. Kako sam zavario te sarafe za dobos ovim "gusanim elektrodama za hladno zavarivanje" nije prilikom dotezanja pukao ni jedan var i sarafi se za sad jos drze...

Inace, koliko mi je poznato da se gus prije nekog ozbiljnijeg zavarivanja MORA ugrijati na odredjenu temperaturu (do usijanja ako se ne varam) i tek onda slijedi zavarivanje, jer ako se vari na hladno obicnom elektrodom za sivi lijev, var od ogromnog unutrasnjeg naprezanja prilikom ubrzanog hladjenja sam od sebe zna puci. Dozivio puno puta...
 
Pa mora da se pazi kad kupujes-recimo jesenice imas 2 vrste.pricam za 3,25mm imas NI Fe elektrode koje kostaju oko 95 dín/kom a iste takve jesenice imas 98%Ni koje kostaju 195 din kom a obe su za gus,s tím sto ona skuplja ima vise nikla i skoro svaki gus moze sa njom da se zavari,i lepo ze razliva,dok ona jeftinija oce da pukne ponekad na varu a sa njom bolje zavarujes celik sa sivim livom.
 
Nazad
Vrh