Ракија од шљиве

kicca je napisao(la):
Svaka njemu cast ali ovde se malo zaj...o i tvoja rakija je dokaz za to vidi kako
42kg secera daju priblizno 65 l rakije od 50° ostaje 63l na 1000kg to je onih famoznih 6,2% a ne 10 kako je on to napisao nema tu filozofija samo matematika i veliki rad :cao:

Postovani,
Mala ispravka sto se tice koeficijenta 0.58 -0.62 u zavisnosti od voca,ja uzimam kao priblizno 0.6 kao neki prosek,pa nisam u apoteci da merim svali mililitar...

Misa

P.s
A kg secera "daje" oko 0.9 litra "rakije" na 50%...provereno


Post je spojen: [time]петак, 25. март 2011. 03:13:57 CDT[/time]
_________________________________________________
Dukanac je napisao(la):
U bre al' ste udarili sa nekim brojkama, procentima, stepenima da se čoveku smuči rakija... :haha: Ima li nešto da se degustira a da se ova matematika zaobiđe? :haha: :ppozdrav:
Postovani,

Mora matematika,mora,mora a i matematicki modeli..itd..Evo jos jednostavnijeg objasnjena,za jabukovacu, a to vazi i za sljivu kojoj je dodato 4kg secera na 100kg.

- Jabuka daje 6L litra rakije na 100kg kljuka (nepobitna cinjenica sa najnizim procentom voc.secera)
- ako "popravimo" sa 4 kg secera daje 4*0.9 = 3.6 , ili ako primenimo da ima 15 % vocnog secera ,6-15%
Kada se ova dva broja saberu dobije se 9.6l rakije sa 50% ili ti 20gradi....Zato kazem tabela je tacna, naravno po meni. :D

Pozdrav Misa
 
Odg: Ракија од шљиве

Tabela nije tacna zato sto je uzet prosek od 10% secera lepo pise od 6-15 a prosecno 10%
a od tog proseka je izvedeno 10l rakije da nije mislio na prosecnih 10% secera napisao bi valjda od 3,6-9l sto je i bilo jedini tacan podatak za tu kolonu

Ti si tehnologiju bas usavrsio nemas kalo koje je kod Dr.Jovica 15% a kod Pece 20%/suva materija nemoze da sadrzi secer a metil alk. a patoka?
 
Tabela nije tacna zato sto je uzet prosek od 10% secera lepo pise od 6-15 a prosecno 10%
a od tog proseka je izvedeno 10l rakije da nije mislio na prosecnih 10% secera napisao bi valjda od 3,6-9l sto je i bilo jedini tacan podatak za tu kolonu

Ti si tehnologiju bas usavrsio nemas kalo koje je kod Dr.Jovica 15% a kod Pece 20%/suva materija nemoze da sadrzi secer a metil alk. a patoka?

Postovani,
Nista je ne usavrsavam,samo citam pazljivo propisanu tehnologiju,a sto se tice kljucne reci (key word) kalo ja toliki i "bacim",naravno,kao izvanredno biolosko djubrivo....:osmeh:

S postovanjem Misa
 
Postavio sam na nekoj od prethodnih stranica link iz jedne poljoprivredne emisije, pogledajte kako ljudima mažu oči... @joekiki dobro zapažanje. :)
 
Učestvovao sam pre par godina na takmičenju u trepči sa rakijom i osvojio 17.25 bodova pa me interesuje dali neko zna šta se na takmičenju boduje?
 
Znači da je meni najviše uticalo na ocenu to što je bila stara godinu dana
 
Moze a nemora da znaci, pazi i kod nas su ima rakijada, dolaze nam degustatori iz G.Milanovca i Cacka, znalci su nema sta, pa i ako je mlada rakija daju dobru ocenu, u principu stvarno kvalitet ocenjuju.
 
Pretpostavljam da sve ostalo znas ali posto mi je dosadno:
Za kvalitetnu vocnu rakiju od sljive neophodno je da u sud za fermentaciju ili previranje ubacis lepo sazrele plodove sljive bez primesa tipa lisce,granje zemlja i ostale necistoce ako si u mogucnosti i zavisno od kojicine bilo bi pozeljno da odvojis kosticu jer je dosta bolja rakija i ukoliko je moguce da fermentacija tece bez dodira sa kiseonikom znaci samo odliv CO2
Kvasci se u principu dodaju 20-48 sati po ubacivanju kljuka u koji je odmah dodat vinobran radi neutralisanja divljih kvasaca i eventualno ako ima neka natrula vocka/sto moze imati i stete po ukus moram to da naglasim/.Pre dodavanja kvasci se aktiviraju na taj nacin sto se izvadi malo sire u neku posudu doda malo secera i stavi u kuhinju ili tako neko toplo mesto 30-60min kda se na povrsini pojavljuje pena sto je znak da su aktivni i da "rade"tada ih dodas u sud za previranje i promesas vodeci racuna o tome da temperatura kljuka ne bude mnogo niza od temperature na kojoj su aktivirani zavisno od proizvodjaca kvasci idu od 2-3 gr na 100 kg kljuka
Ovo je nesto osnovno ako ti trba jos nesto pitaj ima tu na forumu par ljudi koji to rade pa cemo ti pomoci:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Kicco, s obzirom da nisam duze vreme pekao rakiju, jer je slabo radjala, a hocu da pratim novitete svaka pomoc mi je potrebna. Kako sam od ove godine clan na ovome forumu, primenio sam svo znanje steceno na forumu u praksi, i sada sam u situaciji da imam toliko sljive da neznam sta cu sa njom. Pa kako sam citao o kvascima kupio sam isti( dve kesice po 20gr) da bi probao na jednom delu kljuka. Nisam znao da se dodaje vinobran, te me zanima u kojoj koncestraciji i to znaci samo u kljuk gde dodajem kvasac.
 
Posebno me je odusevilo ovo da ima sljive da neznas sta ces sa njom:haha: "Sljiva i dece nikada nije mnogo"kazem ja:ppozdrav:
Da vinobran samo u kljuk u koji dodajes kvasce mislim teorijski mogao bi da se doda i u ovaj drugi u slucaju da je kvalitet voca los jer on ne ubija divlje kvasce samo ih onesposobi na neko vreme.
Kazem ti u slucaju kada je voce zdravo i cisto jedna kesica od 10gr na 100 kg je dovoljno mada moze da ide i do 20 gr na 100kg u taj kljuk koji dodajes kvasce mozes dodati do 4%secera pristalica toga sam samo ako se radi o Lepotici koja ima dosta nizak sadrzaj secera mada zakon dozvoljava tih 4% u svakom vocu
E da i to me zanima o kojoj sorti sljive je rec :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Pitanje za iskusne. Kada se meri jacina kljuka? Interesuje me da li da dodajem secer i koliko treba da bude na skali u maliganima, ili vec kako se zove silomer.
 
Postovani,

Jacina kljuka se meri,siromerom ili spektromerom itd,kada se zavrsava vrenje i onda svi pokazatelji teze 0 (nuli) ..Sveze voce se meri siromerom,spektomerom ili spetografom,znaci istom spravom,ali tada rezultati treba da budu veci od 15-18.6, zavisi kako ga ko zove..i naravno ,meri se % suve materije itd...Posto vidim ,da si nov u ovoj nasoj ,mucenoj oblasti,prvo nam reci o kojem se vocu radi,kojoj kolicini i sta zelis sa njim da uradis..itd..Misa D_fiskal...Svaki sledeci odgovor je
neozbiljan....
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh