Recepture za spremanje koncentrata

Malo sam se zinteresovao , pa evo prikuplajm podatke
Ječam odlična zamena za kukuruz

On je dodao da bi ječmom moglo da bude posejano od 60.000 do 70.000 hektara, ili za 30 do 40 odsto više nego prošle jeseni.Malešević je napomenuo da je ječam odlična zamena za kukuruz,pogotovo u ishrani svinja, što bi stočarima moglo da ublaži posledice znatno slabijeg roda najrasprostranjenije domaće žitarice, a uz to je sladarska industrija ove godine pokazala veliko interesovanje za ječam.

evo u cemu je problem i sto se savetuje do 2-30%

Svinje ne poseduju enzime za razgradnju neskrobnih polisaharida usled čega oni postaju neiskorišteni izvor energije koji biva izbačen iz organizma i do slabijeg iskorištenja skroba, proteina, masti. Povećan viskozitet u crevnom traktu kod životinja usled korišćenja hraniva kao što su ječam, pšenica, tritikale, suncokretova sačma dovodi do slabije pasaže hrane i otežanog usvajanja hranljivih materija. Svinje su u ovom slučaju podložnije crevnim infekcijama, a usled povećane apsorpcije vode izazvane prisustvom NSP sirovih vlakana, životinje pojačano konzumiraju vodu što ima za posledicu pojavu mokre i lepljive prostirke koja može biti veliki problem u objektima. Sve ovo dovodi do niza problema, pada proizvodnih rezultata, pada profitabilnosti i ekonomskih gubitaka u stočarskoj proizvodnji. Hraniva kao što su ječam, pšenica, tritikale koriste se u ishrani svinja, i hraniva koja pojeftinjuju smešu, ali za njihovo veće učešće u kompletnom obroku neophodna je primena enzima.
 
Ovo je neki posrednik .. ima cene kao u BGD izgleda da mu daju neki rabat
koliko se secam .. strarter.(3.4%).340 din , grover (3.5%) 220 din,koke nosilje (1.5%) 340 din ..laktaron za muzare(2%) 150 din . za tov , dojare i suprasne (3.5%) 160 din, minazel ...150 din
 
Letos mi je glavni tehnolog iz Patent-a rekao u vezi jecma,da kod prasadi najvise 30%,a tovljenika 50%.U protivnom grla ce izgubiti energiju,ako se ide sa vecim % jecma na ustrb kukuruza.A sto se tice cene njihovih premiksa,posle ovog Grujinog cenovnika vidim da ovi nas deru ovde.Nema jeftiniji patentov premiks(3%) od cini mi se 380 din.Moracu da se pozabavim malo oko toga.
 
Grujo,koliko ja znam indy 10 je starter a patent ima predstarter koji je granuliran i ide za prasad pod sisom,ja dajem super pan bebi koncetrat 25% 7 dana pre lucenja i 15ak posle zatim prelazim na pan grover3,5% a sad sam napravio turu od 200kg gde sam ubacio pola indy10 pola bebi 25% i odlicno mi napreduju.

- - - - - - - - - -


Ja sam davao neko vreme te premixe,al mi se cini da si malo skuplji od ostalih bili,mislim da su iz Francuske,neki Ceda je to kod nas drzao,sad je to zatvoreno i da imali su opremu za svinje,jas am kupovao sijalice za prasad tj one lampe.
Upravu si kolega Ceda ih je prodavao,ja sm preko njega u Beogradu uzimao.
Mislim da su sasvim korektni. A cena,kad se preracuna sve je bilo 1-2din gore,dole u odnosu na sauman i milkivit. Te godine kada sam klao za slavu, meso je bilo bas ukusno.
 
Iskren da budem ja sam pocetnik,izbor mi je bio izmedju sana, josere i ibeca panto i vecina mi je rekla da je josera najbolja,nadam se da nisam pogresio.Za tov koristim vital joserin,na oko mi djeluje da dobro napreduju a opet na kraju ce se podvuci crta.

ja sam nekih godinu dana koristio joserine premikse, a prije toga schaumann (koji je cca 50% skuplji od josere) ali mi se nisu pokazali posebno baš ovaj sauen profi jer su mi svinje odbijale ga jesti tj. jele su ali minimalno a ne koliko bi trebale i imao sam velike probleme i sa milječnosti, veliki pad težine prilikom dojenja ali i kasnije sa teranjem. onda sam prešao na likru i na njoj sam sada dvije godine i zadovoljan sam. Odkako ga koristim nisam imao ni jednom problema sa proljevom kod prasadi a cijena je nešto malo veća od josere.

za prasad koristim:

F-10 i to od 15 dana starosti pa do desetak dana nakon zalučenja , cijena po kg je ~ 160 din/kg (ide ga 10%) nakon njega prelazim na
F-4 quattro i njega koristim do prodaje , njega ide 4% i cijena mu je 177 din/kg (obični F-4 je nešto jeftiniji ali ima manje lizina tj. 6% dok quattro ima 9%)

za krmače koristim

Z3/T (3%) i cijena mu je ~132 din/kg

suprasne (10 dana prije prašenja i još deset nakon zalučenja)

Z4 (4%) i njegova cijena je ista kao i Z3/T

Prije schaumanna koji je po meni najbolji od svih koji se kod nas može kupiti (ali mi je jednostavno postao preskup) koristio sam Sano premikse ali nakon što su se počeli proizvoditi kod nas kvaliteta je drastično pala a i cijena je veća čak i od schaumanna dok se sa joserom i likrom ne može ni usporediti po cijeni. Kod nas su još u ponudi premiksi od Biomina, Salvane, Milkivita tj. većinom njemački osim likre koja je austrijska, ali ako je za vjerovati ovom agentu od likre koji je na mom terenu oni trenutno drže preko 60% tržišta premiksa za svinje u hrvatskoj. Još jedna prednost likre mi je u tome što kupujem direktno od njih bez posrednika i najkasnije za dva dana od naruđbe mi dovezu na kućni prag a i rok plačanja mi je 60 dana.

Sve cijene su preračunate iz kuna u dinare po forexu
 
Za jecam i psenicu, se slazem da dolazi do efekta mokrog poda. Kad hranim svinje sa njima, komplet obore moram da cistim dva puta na dan, a kad mi je kukuruz osnova svaki drugi dan. Inace drugih problema nisam imao, cak sta vise imao sam boljih rezultata sa jecmom i psenicom nego kukuruzom. Brze se svinje uhrane. Da imam resetke, a ne da ih drzim na slami, kukuruz bi mi bio minimalan u ishrani, ovako me ubi ciscenje.
 
Kazu ljudi koji se razumeju,da je to ruda zeolit,koja ima svojstvo da privlaci toksine,ako toksina nema,a ona mora nesto da privuce,onda vuce proteine.
 
Kazu ljudi koji se razumeju,da je to ruda zeolit,koja ima svojstvo da privlaci toksine,ako toksina nema,a ona mora nesto da privuce,onda vuce proteine.

zeolit moze samo da pomogne ,koristi se i u ljudsoj ishrani , a da privuce proteine .. dajes informacije koje nemaju ni logike proteini se iskoriste , nema gde da odu a zeolit ili minazel ,koja mu je osnova zeolit , daje se i preventivne svrhei pomaze dosta..
 
I ja sam se naslušao svakakvih priča o zeolitu, kao radi na principu rešetke i pored mikotoksina pokupi i hranjive materije. Ništa od toga nije dokazano, samo priče. Meni lično kod zeolita se nesvidja što ima slabiji efekat protiv T2 mikotoksina, koji su u suštini i najveći problem. Trenutno koristim Captex T2, koji je daleko delotvorniji od recimo Minazela.
 
dobri ljudi ako neko zna i hoce da mi kaze koliko je bitno krmacama i prasadima dosta sitno samleven kukuruz i zito.Tako sam nesto ustelovao i samleo jednu tonu.Vidim da jedu ali me interesuje dali da nastavim tako_Otprilike mu dodje malo sitnije od koncetrata
 
"svi ti adsorbensi (zeolit, medicinski ugalj, kaolin, pektin itd...) se koriste tako da prodju nesvareni kroz digestivni sistem i pritom pokupe stetne materije koje se absorbuju na njihovoj povrsini, i izluce izmetom... pri tome se misli na toksine, bakterije i njihove delove itd, mada, njihovo neselektivno dejstvo dovodi i do adsorbcije korisnih materija poput vitamina, lekova itd... zeolit (ali i ostali) se jako uspesno upotrebljava u veterinarskoj medicini, npr. u preparatu Minazel, i tu se njegova korisnost ne moze sporiti..."
Proguglas malo i procitas.... Ja sam pre nekoliko godina na nagovor veterinara koji je prodavao Minazel poceo da ga ubacujem u hranu koja je bila ocigledno zdrava,ali Minazel je cudo,popravlja rad creva i zeluca,povecava prirast i imunitet i ja tako pristanem da ga ubacim.na svinjama mi se pojave neke ljubicaste pege odmah posto su pocele da jedu tu hranu.Srecom nisam napravio mnogo te hrane i prestanem da ubacujem Minazel i te fleke se povuku.
naravoucenije : Nemoj leciti nesto sto je zdravo. Preventiva ,od lekova, je samo vakcina

Sa svinje je vazno da hrana bude sto sitnija,lakse se vari,ali da ipak bude takva da svinje ne mogu da je gutaju bez zvakanja,zato sto zvakanjem luce pljuvacku koja je takodje potrebna za varenje.Ako ne zvacu dok jedu onda ce traziti nesto drugo da zvacu posle jela,a najzgodniji su repovi drugih svinja.
 
Poslednja izmena:
to ti je najlakše vidjeti prema balegi jer ako ima dosta ostataka kukuruza onda je prekrupno, a opet ne treba ići u krajnosti pa davati presitno jer prašina iritira sluznicu nosa posebice kod prasadi za koju bi bilo idealno da je peletirana hrana ili mokra ishrana ali i pojavu čira u probavnom traktu, naravno da ova metoda nije 100% točna ali može pmoći. Prema knjigama idealna debljina čestica bi bila između 600 do 800 ym ( tj. od 0,6 do 0,8 mm) a to možeš izmjeriti jedino specijalnim sitima kojima se presijava prekrupa (znači zaboravi :osmeh:) i dobiti je jedino s gnječilicom jer kod običnog mlina ima svih veličina podjednako (znači zaboravi i ovo :osmeh:) .
 
Nazad
Vrh