Analiza zemljišta

Koliko godina je trenutno obavezan rok za analizu da ta parcela ne predje u pasivan status? Svake 3 godine, 4, 5?
 
Interesuje me,a pročitao sam negde na Forumu davno pa sada ne mogu naći,koliko kilograma po hektaru se veže azota iz snega,tj koliko centimetara snega iz atmosfere unese azota nakon otopljenja u zemlju azota po hektaru?
 
jako malo . To su zanemarljive kolicine. Osim u predelima gde je vazduh zagadjen sa nitratima i nitritima ili isparenjima azotne kiseline... (industrijska podrucja) recimo da je oko 5 kg po hektaru ali opet kazem to su zanemarljive kolicine.
 
Interesuje me,a pročitao sam negde na Forumu davno pa sada ne mogu naći,koliko kilograma po hektaru se veže azota iz snega,tj koliko centimetara snega iz atmosfere unese azota nakon otopljenja u zemlju azota po hektaru?
I ja sam skoro procitao,neko je napisao da 1 centimetar snega donosi 1 kg Azota na hektar,e sad da li je istina ko zna?!Znaci bilo bi lepo 35 cm, 35 kg cistog Azota :)
 
Po tome ispada da ljudi iz Sjenice ove godine ne treba da djubre azotnim djubrivima :osmeh: Pisano je o tome. Dragan18 je pisao, zakljucak je da su to minorne kolicine, gotovo beznacajne...
 
Miroslav je postavio sliku sa predavanja.
erelwm.jpg
 
Lepo rekoh ja da su mozda odlagane crkotine, ili je djubreno stajnjakom u velikim kolicinama. Mozda im je bas na tom mestu bilo izdjubravanje.

Sigurno nije od prevelike upotrebe stajnjaka, jer isti ima manje procenata fosfora u odnosu na azot i kalijum. 100kg dobro zgorelog stajnjaka ima 0,5 kg N, 0,2 kg P i 0,6 kg K!
 
Sigurno nije od prevelike upotrebe stajnjaka, jer isti ima manje procenata fosfora u odnosu na azot i kalijum. 100kg dobro zgorelog stajnjaka ima 0,5 kg N, 0,2 kg P i 0,6 kg K!
Zavisi i koji je stajnjak,prosečne količine makro hranjiva u stajnjaku u %. - Goveđi stajnjak:N 0,6-2,1 P 0,7-1,1 K 2,4-3,6 -Konjski stajnjak N 1,7-3,0 P 0,7-1,2 K 1,2-2,2 Živinski stajnjak N 2,0-4,5 P 4,5-6,0 K 1,2-2,4 -Ovčji stajnjak N 3,0-4,0 P 1,2-1,6 K 3,0-4,0 -Svinjski stajnjak N 3,0-4,0 P 0,4-0,6 K0,5-1,0 Prosečne količine mikrohraniva u stajnjaku ( mg/kg). Mn 30-50 Zn 10-20 B3-5 Cu1-3 Mo0,1-0,2
Po ovome se vidi da u živinskom stajnjaku ima skoro 3 puta više P nego K .
 
Treba imati u vidu da se prosečno po jutru zaorava do 20 tona stajnjaka.
To je dakle 200 x (0,5 kg N, 0,2 kg P i 0,6 kg K) = 100kg N, 40kg P i 120kg K po jutru.
Jeste da od toga barem 30% azota ispari, ali i dalje je to jako mnogo.

Da prevedem u hektare: 175kg N, 70kg P i 210 kg K.

Druga je problematika što to nije odmah na raspolaganju u jednoj godini.
 
Ma slažem se sa time (ili je tamo možda bio deo atara gde je stoka dugo godina isterivana na ispašu), ali samo hoću da naglasim da đubrenje stajnjakom uopšte nije zanemarljivo.
Štavišem u kakvom je stanju % humusa u skoro celoj Vojvodini, stajnjak bi trebao da se koristi skoro svake druge godine.
 
Radile su se jesenas kad se oralo, besplatno , a cuo sam da ce opet krenuti neki broj uzoraka besplatno od maja meseca. Za one sto nisu uhvatili ovaj voz , a hteli su analizu placalo se oko 1600din po uzorku....
 
Radile su se jesenas kad se oralo, besplatno , a cuo sam da ce opet krenuti neki broj uzoraka besplatno od maja meseca. Za one sto nisu uhvatili ovaj voz , a hteli su analizu placalo se oko 1600din po uzorku....
Dali je jesenas bilo besplatno samo za registrovana gazdinstva ili to važi za sve koji donesu uzorak? :sta: Pre jedno 2-3 godine kada sam nosio uzorak zemlje na analizu u NS rečeno mi je da se sad nenosi uzorak ( mart mesec) ali ako baš hoću uradiće ali se naplaćivalo 3000 din po uzorku tako da sam odusto jbg imao sam 100kg petnaestice za te pare a meni su sve parcele jutro ili dva.
 
Dali je jesenas bilo besplatno samo za registrovana gazdinstva ili to važi za sve koji donesu uzorak? :sta: Pre jedno 2-3 godine kada sam nosio uzorak zemlje na analizu u NS rečeno mi je da se sad nenosi uzorak ( mart mesec) ali ako baš hoću uradiće ali se naplaćivalo 3000 din po uzorku tako da sam odusto jbg imao sam 100kg petnaestice za te pare a meni su sve parcele jutro ili dva.

Za gazdinstva je bilo, na tom listu sto se popunjava ide bpg
 
Rezultati analize sa preporukom djubrenja za kukuruz :

1. pH 7.70
CaCO3 24.18
Humus 4.14
P2O2 10.27
K2O 22.20

Preporuka za djubrenje: N 135kg/ha, P2O5 60kg/ha, K2O 40kg/ha

2. pH 7.62
CaCO3 17.77
Humus 3,89
P2O5 10,95
K2O 23,85

Preporuka za djubrenje: N 140kg/ha, P2O5 60kg/ha, K2O 40kg/ha


Azot ću uneti Ureom, šta preporučujete za P2O5 i K2O ?
 
Nazad
Vrh