Subvencije za mlečno govedarstvo

Јуче легла премија за други квартал, а пре 10ак дана уплаћен и први де новца за уматичена грла.
 
Imali jos ko od vas saznanje da bi trebalo doci do 100% povecanja premija po umaticenom grlu?
 
Ja sam to cuo ili procitao negde,pre neki dan ali neznam gde... Uglavnom samo je bilo reci da ce
se povecati subvencija stocarstvu za 100% ali nista konkretno ni sta ni kad...
 
Drzava obecava 500kg kukuruza po umaticenom grlu, daju jeftinu naftu, sve dele poljoprivrednicima e ovo kad procita neko ko nema veze sa poljoprivredom ,recice ovi seljaci svasta dobijaju od drzave badava a njihovi proizvodi sve skuplji i skuplji.
 
Danas legla premija za drugi kvartal. Mlekara Somboled Sombor.
 
Samo nek oni daju tih 500kg a sutra cemo im vratiti, inace danas legao drugi kvartal mlekara "Granice". Povecali su 100% premiju po utovljenom biku i po tovljenicima premiju za mleko su podigli na 7 din po litri, mislio sam da ce ovaj nas Banacanin biti pametniji ali nista od toga ni on nije upoznat da bi imalo sta da se tovi to mora neko da oteli, oprasi posto nisu podigli premiju po muznom grlu ovaj poduhvat im je cist promsaj.
 
Ko ti je branio da ih umatičiš?
Pa kod nas je sto puta lakse izvaditi papire za coveka nego za kravu.Kad nema razumevanja ovde na forumu gde smo svi otprilike u istim problemima,cena mleka,premija i tako to.Kako onda ocekekivati razumevanje od ministarstva.Nece me cuditi da jednog dana izadje uredba da samo oni koji imaju preko sto krava imaju prava na premije.Ovako ce mnogo dobrih krava otici u klanicu.Ali koga briga za to.Kad registrujes domacinstvo upisujes broj goveda a ne dal su umaticena ili nisu.Vec mi je dosta te papirologije vadi papire za ovo vadi za ono.Kao sad ovaj popis poljuprivrednika sto jednostavno neodu u trezor i prepisui broj goveda i zemjle i ostalo ali sto moze biti jednostavno kad moze i komplikovano.
 
Svaki pomak u premiranju poljoprivrede je dobar znak,pa makar i ovakav bedni kakvim nas trenutno podizu iz blata ovi nasi naucnici zalutali na izuzetno bitnim funkcijama.Moze da me tesi samo saznanje da je ovo pocetak ulaganja u ono sto je decenijama zapostavljano i baceno na margine privrede ove zemlje.Kao i to da tempo ulaganja nece trpeti duge vremenske periode.Sve suprotno tome je samo zajebancija i bacanje prasine u oci zuljevitom seljaku.Pa sve je otislo visestruko navise,bezmalo svaka proizvodnja od godine do godine kosta preko 50% vise,a kako se krecu poljoprivredni proizvodi?Izuzev ratarstva u zadnjem periodu,gde su cene osetno otisle navise.A sta reci za mleko? Jos malo pa cemo litar davati za kutijicu sibica.Nema mazanja i farbanja vise,ili ulagati onako kako to razvijeni svet cini,ili obradovati klanicare i sve poslati u tri lepe...
 
U koliko subvencije nebudu povecane pod hitno i to mnogostruko vece neg ovo sto najavjuju stocni fond ce se smanjiti,na minimum minimuma .Kazu mnogi odgovara klanicarima ,ali to ce im odgovarat jos samo par meseci ,al sta ce posle klati, mnoge male i srednje klanice ce se pozatvarati mnogi kasapi ce ostati bez posla.Opstace samo oni sa sopstvenom prolzvodnjom a te mozes na prste izbrojati.A kad oni budu diktirali cene bice meso i mleko samo privilegija bogatih.Al ko zna mozda se to i namerno radi ,u stvari ne mozda vec sigurno.
 
Nazad
Vrh