Prolećna sadnja jagoda

Pozdrav ljudi, da prvo razjasnimo u jesen nikako ne saditi FRIGO sadnice, jer sledece godine necete imati ni 10g roda po biljci. U jesen mozete saditi obicne sadnice i one ce izbaciti rod kao frigo u prolece. Dalje, u prolecnoj sadnji se mogu naci samo sadnice od Gospodina Mileta iz ATP-a, Holandske sorte, od kojih sam ja sadio 3, i za sada da ispravim gornju gresku, jedino mi se svidja salsa, koja je po meni mozda i buducnost, jer mnogo radja, plodovi su kao pesnica, neki su mi bili cak i po 120-130g. Italijanske je moguce naci samo ako napravis minimalnu kolicinu od 100 000 sadnica kao sto sam i ja uradio, kako bi se uvozniku isplatilo, da ti tad obezbedi. Citajuci malo po forumu, a i poruke na pvt sto mi stizu, vidim da se i dalje javlja problem, kod Holandskih sorti, da sadnice i nisu takvog kvaliteta koji placamo. I ja sam imao slican problr, i meni je direktor Holandske hladnjace dolazio da to vidi. U gajbici A500, ja sam imao sadnice koje su spadale u klasu A100 i A1000, i koren im je bio dosta osusen, sto je i prouzrokovalo jedan deo ne primanja. Sto se mene tice, od holandskih sorti samo salsa, ostale mi se uopste ne svidjaju, bar za vid moje proizvodnje koja 90% ide za rusiju:ppozdrav:
 
boomsyte

vidim da ti se dosata ljudi obraca za savete, pa ako moze samo malo detaljnije objasnjenje zasto ne sadnja frigo sadnica u jesen.
Ja sam prosle godine 2013 posadio u leto, sredinom avgusta, frigo sadnice i za sad sam sasvim zadovoljan, u proseku 4-5 bokora svaka, ali sam mislio da bi bilo pametnije ove godine ako budem prosirivao saditi kasnije da bi se smanjiljili troskovi radne snage, staloni i trava( u kucici oko jagode koju smo samo cupali ) strasno sporon ide , pa zakidanje cvetova itd...
 
Ako ih posadis sto vise prema jesen manje vremena imas da se sto vise razviju
mislim da je po meni najbolje oko 15 jula. Sto god ides posle15 avgusta svakim danom
ti se po malo smanjuje prinos u prolece.
 
danas me zvala zenska iz atp-a da vidi kako sam zadovoljan sadnicama i hocu li jos da narucm,kad sam rekao kako sam lose sadnice dobio pita jel sam to prijavio odmah,ja reko necu da se zamaram za tako malu kolicinu a uz to sam im rekao da su preskupi,kaze kako se jos niko nije zalio(ja rekao da sam cuo da se i drugi zale) i kaze da je krenula redom da zove pa ce cuti daa li ima jos reklamacija a direktor nije bio danas tu pa ce mu preneti pa ce me ovaj nazvati,reko nemoj da me zove nema potrebe(dosta mi sto me ova probudi tako rano,samo mi fali jos jedno objasnjavanje i ubedjivanje ranom zorom(bilo skoro podne ali me ubi vremenska zona sa australijom a tenis sezona pocela :haha: ))
 
Pozz. Dali je neko razmisljao o prolecnoj sadnji u 2015. Ja sam planirao oko 8000 sadnica jer nisam uspeo ovog leta da to odradim pa eto. Danas sam zvao u atp i verovatno cu uzeti sve od njih spomenuli su mi i neki popust ako uzmem sve od njih. Kako ste prosli ove godine ko je posadio u prolece jel bilo nekog roda? :osmeh:
 
Bom aj pojasni koja salsa ili florence, sta valja, ako imas i neke slike postavi, nisam jos te sorte video, da lisi cuo za sortu Jive imaju je u Atp u od ove god?
 
Sta mislite za ovu godinu, za jagode naravno, s cime poceti imam 8 ara i malo iskustva, stajisko djubrivo je dobro za jagodu? Recite mi vasa iskustva sa prolecnom sadnom jagoda.
 
Ljudi obidjite taj Atp, to je moj savet iz iskustva. Obratite se Nebojsi ili nekome drugom iz struke za savet, ali ovo su klasicni saneri. Ti ljudi vas savetuju koju sortu da uzmete??? Iz kog iskustva, sa kojim znanjem...
 
Ljudi obidjite taj Atp, to je moj savet iz iskustva. Obratite se Nebojsi ili nekome drugom iz struke za savet, ali ovo su klasicni saneri. Ti ljudi vas savetuju koju sortu da uzmete??? Iz kog iskustva, sa kojim znanjem...
pa kolega mislim dasi jaaakkkooo loše informisan.Neću nešto da ih hvalim ipak totije trgovina,ali ali ali ljudi rade sigurno više od 10 god sa tim tako da o iskustvu i znanju mislim da grešiš mozda ti imaš loše iskustvo jasam još pre 10-11god uzimo od njih trake i sve za navodnjavanje tada su radili u saradnji sa Jgofrigom ako si uopšte cuo za tu firmu a već tada su imali sadnice jagoda i sve ostalo a ne sad.. da nemaju dobru robu daavno već nebi postojali jeste dasu skupi al svaka roba ima svoju cenu:veseljak::::novac::kolko para tolko muzike
 
Kada sam rekao iskustvo nisam mislio na iskustvo u trgovini i uvozu. Toga imaju u dovoljnoj meri... Ali da oni nekoga savetuju koju sortu jagoda da gaji... pa to je smesno. Uvaljivali su godinama vertikalni sistem uzgoja i ako su svi strucni ljudi bili protiv tog nacina gajenja jagoda od samog starta. Zovni ih i reci da si sa Pestera i rece ti da imaju savrsenu sortu jagoda za tebe. I ja sam uzimao neku opremu od njih, ali sam tacno znao sta mi treba i dobio sam po korektnoj ceni, mozda malo jacoj od prosecne. Ja samo zelim da upozorim ljude koji ulaze u ovaj posao na sta su sve spremni ti ''sa iskustvom i znanjem''. pozdraav:ppozdrav:
 
Bom aj pojasni koja salsa ili florence, sta valja, ako imas i neke slike postavi, nisam jos te sorte video, da lisi cuo za sortu Jive imaju je u Atp u od ove god?

Salsa druze, jer je ona svetle boje i veoma lepog ukusa. Najvise mi ona rodila, ali sto sam primetio prosle godine, bila je mekana, sto samo kaze ta treba malo vise kalcijuma da se ubaci u prihranu. Sortu Jive cu uzeti 1 gajbicu i probati kako se ponasa na 2 parcele, jedna na 650m nadmorske visine, druga na 400. Sto se tice Atp-a, za sistem su neprikosloveni, stvarno im je PLUVIO jedan od najboljih sistema koje sam imao a o Holandskim sadnicama i prolecnoj sadnji je sve diskutabilno pricati. Ja sam sadio prolecnu sadnju i sad ako se sve sabere zavisi od godine. Ako cena bude kao prosla godina onda je to cist minus, a ako bude kao 2013, kad je cena prelazila i 200 dinara onda ima kalkulacije. Ja sam malo vise pricao sa Gospodjom Poledicom iz ATP-a, i objasnio im na probleme njihovih sorti a to je da su pretezno tamne boje, kao Zenga, i to stvara preveliki problem kod prodaje za rusko trziste, npr, FLorence je jagoda koja moze izdrzati i 5-7 dana ubrana da ne mrdne ali je mnogo tamna i kad je nezrela i ogroman problem sam imao da objasnim rusu da ta jagoda nije prezrela nego je takve boje. Zato su mi sad rekli da probam Jive, koja na slikama ima sve odlicne karakteristike, krupna, cvrsta, odlicne boje, pa kad mi rodi ove godine, podelicemo iskustva.:ppozdrav:
 
Radashine

ALi ovo su tvrde trake, kao za voce a ? Bar tako pise i tu metar kosta najmanje 20-30 dinara
 
Ne, ne ove, ja sam mislio na obične. Imam ih u garaži (mislim) bar malo. Izuzetne su, nemaju nikakve pločice koje mogu vremenom da oštete traku, te tu počne da curi. I sama cena (kod Momirovića) je bila skroz OK.
 
PAlink sto si postavio je bio D5000 a ona su cvrsti laterali. Ja koristim obavezno sa plocicama, do sad sam koristio Pluvio, a od prolse godine sunset iz agromarketa, na kolicinu idu i ispod 6 dinara, i stvarno su dobra, a ovaj john deer je 7+
 
Postovani forumasi, do sada sam se pojavljivao uglavnom na forumu na temu sumske jagode. Evo me sad kod vas da se druzim sa vama posto sam planirao i ugovorio sadnju Senga Sengane na 50 ari u Ratini,Kraljevo.

S obzirom na vremenske uslove, sneg i kisa ubise,a bankove jos nisam digao, zanimaju me vasa iskustva kada je u pitanju prolecna sadnja frigo sadnica A+ i kad ste ih najkasnije sadili??

Vidim da trazite firmu koja je davala 0,85 evra za Senganu, ja sam sa njima sklopio ugovor. Radi se o 2 firme, jedna iz Beograda, druga iz Ratine, inace francuska firma, rade zajedno na ugovaranju proizvodnje Sengane i otkupu iste. Do sada sam sa njima radio sumsku jagodu Reginu i bio sam zadovoljan cenom i uslovima. Ukoliko nekoga detaljnije zanimaju uslovi i kontakti, moze da me kontaktira preko privatne poruke (koliko razumem da ne bi bilo da nekog reklamiram).
 
Skone14 kad mogu da dodjem kod tebe i pogledam tvoje frigo sadnica A+ senga sengane a pogotovu me interesuje sumska jagoda za koju smatram da ima veliku komercijalnu buducnos u srbiji oizdrav
 
MOJE ISKUSVO.JAGODU JE NAJBOLJE POSADITI U JULU PA DO POCETKA AVGUSTA AKO SE POSADI RANIJE DAJE MNOGO PLODA I BUDE SITNIJA AKO SE POSADI KASNIJE DAJE MANJE RODA. NAJBOLI JE ORGINAL FRIGO ZIVIC ALI JE NAJ SKUPLJI KRECE SE OKO 0,20E TO JE OKO 0,300KG PROSECNE CENE. MOJ PREDLOG KAKO RADITI PRVE GODINE POSADITI MALU POVRSINU KUPITI DOBRE SADNICE PA KAD SE STEKNE BILO KAKVO ISKUSTVO PROSIRITI POSTO KO HOCE DA SE BAVI JAGODOMO SVAKE GOD. BI TREBAO DA IMA NOVI ZASAD. NISU ITALIJANI BUDALE DA IM TRAJE 1 BERBU ZASAD. EVO KAKO JA RADIM https://youtu.be/8M-E_5puY9w POCEO SAM SA 8ARI JAGODE SAD IMAM 1,1HEATAR 10 ARI MALINE VILAME I 10 ARI KUPINE LOKNES I SAD SAM UZEO PLASTENIK 20X8 GDE CU JAGODU. SRETO KO KRECE SA JAGODOM
 
Бранко јагода, да ли би могли, у најкраћим цртама, време и врсту прихране са количином воде приликом растварања да ми дате јер сам почетним у овом послу а видим да Ви имате искустав. Конкретно ја имам засађени неких 2000 живића па да сте на мом месту како би сте их третирали прихраном. (Нпр. на толко воде толико те и те прихране па у систем на сваких толко дана па затим од тада прихрана та и та и тако даље)

Знам да на многим местима има шта, када и како али ме конкретно занима од произвођача са личним искуством, нормано ако Вам то није тајна и ако не желите да своје знање делите, у потпуности разумем. У сваком случају хвала.

Ако није тајна колики је принос лок неса по једном струку- жбуну или како већ ко зове.
Неизмерно хвала.
 
Prihrana (everis formulacije) proljeće:

1. 15-30-15 - 1g po biljci
2. 15-30-15 - 1g po biljci
3. 20-20-20 - 1g po biljci
4. Yara Calcinit - 1g po biljci
5. 20-20-20 - 1g po biljci
6. Yara Calcinit - 1g po biljci
7. 10:5:39 - 1 g po biljci
8. Yara Krista K Plus - 1 g po biljci
9. 10:5:39 - 1 g po biljci
10. Yara Krista K Plus - 1 g po biljci
11. 10:5:39 - 1 g po biljci
12. 10:5:39 - 1 g po biljci
13. 10:5:39 - 1 g po biljci
14. 10:5:39 - 1 g po biljci

Sve se ovo pušta na 5-7 dana, opet zavisi od vrmenskih uslova, ukoliko je vrijeme hladnije biljka sporije usvaja hranu pa može da se ide sa 0.5 g na 3-4 dana, ukoliko je toplo može da se ide i na 4-5 dana po 1g.

Opet, formulaciju pišeš na osnovu analize zemljišta. Ovo što sam napisao je onako, opciono, ali može das e ide i tako.
 
Nazad
Vrh