Unutrašnjost štala

Mooozda,ako su zdjelane kad je crveno bilo IN. :osmeh:
E ovo su im brale najekonomicnije,pola godine 600-700 krava pase za dz na livadi,a mlecnost rece profa skoro kao i kod nas.
20140907132420.jpg

20140907132701.jpg

20140907132837.jpg

20140907133011.jpg
 
Gledam ove vase slike i vase poluotvorene objekte...blago vam se a kod mene kad zakuca -30 trazi zeja maju ;)
 
Može li neko da me posavjetuje oko vezova za bikove? Kada prodam ovu turu bikova (u proljeće) planiram da preuredim štalu. Sada se bikovima prilazi otpozadi a planiram da štalu okrenem"naopako" pa da radim kao sav normalan svijet tj. da im prilazim sprijeda. Sve sam isplanirao ali ne znam kakve vezove da stavim, na netu ima bezboj slika ali sve su za krave, za bikove gotovo da nema ništa. Stvar je u tome što držim velike bikove (do 800kg) tako da to mora da se izvede veoma ozbiljno.
 
evo ja sta planiram napravicu zid sirok 20 cm i visok do 70 cm i ostavicu u betonu rupe za lke da stavim alke pravim sa sa debelu zicu 12 tica mozda i deblja to ti je naj jevtinje i naj sigurnije jedno pitanje za tebe kolko treba meseca teletu od 3 meseca pa nadalje da bude 800 kg bik?
 
Imam neko pitanje u vezi stala, a trazio temu i nema je nigde, a pitanje u vezi stala sadrzi nekoliko elementa(cement vodu pesak dubinu temelja i slicno) pa ako je neko voljan da pomogne bio bih mu zahvalan:ppozdrav:
 
Jao TIne spasitelju:osmeh: Hocu da pravim stalu za dvadeset grla, dimenzije 12 puta 15 bez izmuzista na dve veze, znaci krave i levo i desno ja u sredinu idem i dajem hranu...E sada cena za temelj i stubove cini mi se to najvise novca odnese??
I koji sistem je najjetiniji poluslobodni ili u vezu?

- - - - - - - - - -

Moze i preko poruke ako ti je lakse
 
Jao TIne spasitelju:osmeh: Hocu da pravim stalu za dvadeset grla, dimenzije 12 puta 15 bez izmuzista na dve veze, znaci krave i levo i desno ja u sredinu idem i dajem hranu...E sada cena za temelj i stubove cini mi se to najvise novca odnese??
I koji sistem je najjetiniji poluslobodni ili u vezu?

- - - - - - - - - -

Moze i preko poruke ako ti je lakse
Iz iskustva ti kažem (dograđivao sam štalu prije 2-3 mjeseca) da je beton jedna od jeftinijih stavki,obrati pažnju na krovnu konstrukciju(drvena građa,pokrivač,čeoni lim...). Nešto što čovjek toliko i ne računa su nekakve završne stvari kao što su vezovi,pojilice,otvori(vrata,prozori ili nekakve mreže,cerade...)
I jedan savjet koliko god da izračunaš da će te koštati izgradnja dodaj na to od 50% do 100% u zavisnosti od toga koliko si detaljno računao.
U zadnje vrijeme sam istraživao izgradnju govedarskih objekata,a imam i ličnog iskustva,tako da ako te šta dodatno interesuje slobodno pitaj,može i pp.
 
Može li neko da me posavjetuje oko vezova za bikove? Kada prodam ovu turu bikova (u proljeće) planiram da preuredim štalu. Sada se bikovima prilazi otpozadi a planiram da štalu okrenem"naopako" pa da radim kao sav normalan svijet tj. da im prilazim sprijeda. Sve sam isplanirao ali ne znam kakve vezove da stavim, na netu ima bezboj slika ali sve su za krave, za bikove gotovo da nema ništa. Stvar je u tome što držim velike bikove (do 800kg) tako da to mora da se izvede veoma ozbiljno.
velja-glava-vez-00603.jpg
[/IMG]moja preporuka,moj prijatelj ima ovakve vezove,cuva bikove takodje preko 700kg i nikad nije imao problem oko kidanja,jesino sto umesto ovih kajiseva on ima lance koi su gurnuti kroz obicno bastensko crevo.....
 
Прва и основна мана овог Словенца је то што држи стоку у слободном тову а није орезао рогове кравама.То је прво и основно.

U nekim subvencijskim eko šemama je zabranjeno da se uklanjaju rogovi.

Makar ovaj ih ostavlja jer nema problema s rogatom stokom i vozi stoku na izložbe, gde kod tih starih rasa i rogovi nose bodove.

Kako gledam, mislim da je bila u toj njegovoj štali najskuplja pojedinačna stavka svetlosni krov.
 
Poslednja izmena:
na netu ima bezboj slika ali sve su za krave, za bikove gotovo da nema ništa.

Nema ti zbog toga jer je po EU pravilima zabranjeno držanje bikova na vezu, moj susjed nije veliki tovljač tj. tovi do deset komada po turnusu na vezu i dobio je rok do polovice slijedeće godine da preuredi štalu za slobodno držanje. Zbog čega je to tako neznam ali slično glupo pravilo je i za krmače do deset komada mogu biti svaka posebno u oboru a tko ima više od toga mora prijeći na grupno držanje j. 5 do 6 krmača u oboru.
 
de mi recite jel bolje imati bazen za osoku i resetke ispod krava ili imati normalni mali kanal i koristenej slame?cuo sma da osoka koja se izvlaci iz stala s resetkama pokvari zemlju tj postane kiselo zemljiste.ovdje jedan kod nas je to ukino i napravio normala lezista s koristenjem slame.kaze da nemoze da vrati tj popravi zemlju niscim.
 
Nikako ne mogu nać jednu tabelu, koja je o utecaju pojedinih kultura i načina đubrenja na nivo humusa u tlu.
I bilanca od korištenja oseke je nešto lošija nego od stajnjaka.
To se obično rešava sa plodoredom i izborom ostalih đubriva koja se koriste na toj zemlji.

Svakako je stajnjak bolji, ali kad imaš veliko stado manipulacija sa osekom ili stajnjakom nije više nešto bez veze, jer sobom nosi trošak, ili za prostirku ili za objekte, gde se skladišti oseka.

Nekad ni ne nemaš drugog mesta za to, nego u štali ispod rešetaka.

Puno stavki u formuli, pa ne postoji za taj problem jednoznačno i 100% tačno rešenje koje bi odgovaralo svakom.
 
znaci i nije bas od oseke da to se dogodi?jer ja se predomisljam sta da radim jel ovo ili ono zasad su normalna lezista 180 cm mali kanal.al mi voo nekako lakse dodje za rad oko njih.pa sam pitao vas koji iamte vise sikustva itd
 
Današnji posao, da udje malo svetlo u štalu..
Od materijala samo 4 rolne kuhinjske PVC folije od 30 m (mada nema toliko), malo volje i truda i evo rezultata...

e99f66542e48cc95a5e42601f0e615bc.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh