Prskalice

Nema problema tusmo da se pomognemo. Ipak ako ozbiljno mislis pisi mi na pp.
 
Pomagajte drugovi ocu da se ubijem.....Da ne trazim sad temu o atomizerima mogu i ovde da iznesem svoj problem sa pumpom i pritiskom jer je to isto i na prskalici.Atomizer Morava 330 1997 god.Do sada gde sam trosio standardno puno bure 330 litara sad trosim oko 150 litara.Pritisak je vidljivo manji,celu pumpu(moravina) raskopao,promenuo membrane sa strane i vazdusnu membranu,sve dizne ispravne i redovno se ciste.Regulator za pritisak je otvoren do kraja i kad se zatvara pritisak se nista ne menja,leva i desna strana rade kao i pretakanje(mesanje).Sta je tu kvar?Smucilo mi se vise da ga zakacujem za traktor i svaki put isprobavam,a treba mi zbog prskanja voca pa se mucim sad kad prskam,jer dobro ne poprskam kad potrosim duplo manje vode.
 
Pomagajte drugovi ocu da se ubijem.....Da ne trazim sad temu o atomizerima mogu i ovde da iznesem svoj problem sa pumpom i pritiskom jer je to isto i na prskalici.Atomizer Morava 330 1997 god.Do sada gde sam trosio standardno puno bure 330 litara sad trosim oko 150 litara.Pritisak je vidljivo manji,celu pumpu(moravina) raskopao,promenuo membrane sa strane i vazdusnu membranu,sve dizne ispravne i redovno se ciste.Regulator za pritisak je otvoren do kraja i kad se zatvara pritisak se nista ne menja,leva i desna strana rade kao i pretakanje(mesanje).Sta je tu kvar?Smucilo mi se vise da ga zakacujem za traktor i svaki put isprobavam,a treba mi zbog prskanja voca pa se mucim sad kad prskam,jer dobro ne poprskam kad potrosim duplo manje vode.


Proveri prvo koji pritisak imaš u membrani pumpe (vazdušno zvono),ako je u redu onda ti je najverovatnije propala gumica ventila u regulatoru pa kad zatvaraš protok vode ka mešaču a otvaraš za grane ,dobar deo vode i dalje kruži kroz mešač i vraća se u prskalicu a ne ide na grane.Jer je gumica koja treba da odradi taj posao propala.
 
Malo pre mi je i jedan drugar rekao da proverim mesac,tacno mozda propusta kroz mesac nazad u bure pa nema dovoljan pritisak na dizne.Razmisljam cak da napravim sam ovaj razdelni ventil od loptastih slavina za vodovod,stelovanje pritiska mi i netreba,to je i ovako potrebno da je otvoreno na pun protok.Sad je ovaj plasticni kao italijanski koji i nije nekog dugog veka.
 
Malo pre mi je i jedan drugar rekao da proverim mesac,tacno mozda propusta kroz mesac nazad u bure pa nema dovoljan pritisak na dizne.Razmisljam cak da napravim sam ovaj razdelni ventil od loptastih slavina za vodovod,stelovanje pritiska mi i netreba,to je i ovako potrebno da je otvoreno na pun protok.Sad je ovaj plasticni kao italijanski koji i nije nekog dugog veka.

Nećeš postići ništa jer ipak moraš imati ventil za otvaranje i zatvaranje mešača da bi ti se hemija izmešala sa vodom ,a takođe i za regulaciju pritiska,Kod tebe treba da je ovakav razvodnik ,e ovaj uspravni deo treba da skineš rastaviš unutra imaš oprugu klip i gumicu na tom klipu, nju samo zameni malo očisti unutrašnjost i to je to,zapamti da i kad imaš pun protok kako ti kažeš pa trošiš 330 litara jedan deo vode i dalje ide kroz mešač i vraća se u bure ,a kad bi uspeo da totalno zatvoriš mešač došlo bi do haosa jer ta pumpa pravi pritisak od 20-ak bara i sav taj pritisak bi krenuo ka granama.

---------- Poruka napisana u 00:05 ---------- Prethodna poruka je at 00:02 ----------

Nisam uspeo staviti sliku u prošli post pa je evo sada




2yy6tld.jpg
 
Samo ti prvo proveri mešač a ako je on u redu onda po Markovom savetu dalje.Imam ja moravin atomizer i često ima takve simptome do sada uvek je problem bio mešač:osmeh:
 
Pomagajte drugovi ocu da se ubijem.....Da ne trazim sad temu o atomizerima mogu i ovde da iznesem svoj problem sa pumpom i pritiskom jer je to isto i na prskalici.Atomizer Morava 330 1997 god.Do sada gde sam trosio standardno puno bure 330 litara sad trosim oko 150 litara.Pritisak je vidljivo manji,celu pumpu(moravina) raskopao,promenuo membrane sa strane i vazdusnu membranu,sve dizne ispravne i redovno se ciste.Regulator za pritisak je otvoren do kraja i kad se zatvara pritisak se nista ne menja,leva i desna strana rade kao i pretakanje(mesanje).Sta je tu kvar?Smucilo mi se vise da ga zakacujem za traktor i svaki put isprobavam,a treba mi zbog prskanja voca pa se mucim sad kad prskam,jer dobro ne poprskam kad potrosim duplo manje vode.
Najverovatnije dizna na kraju mesaca. Na Moravi je od nekog bezveze materijala, i hemija je pojede, i rupa se jako uveca, i tu gubi pritisak...
 
Ok,jedino kod mene nije takav razvodnik,stelovanje pritiska je sa strane.Suta cu ga ocistim celog.Na koliko se obicno duva membana na pumpi,u knjizi od morave pise 2 bara.

Dizne su ok,proverio,kod mene je to menjano vise puta,radilo je to kod mene od 97 kad je kupljena nova,nije stajala.:osmeh:

Zanimljivo,sad trazim jel imam neku sliku atomizera i nijedna.Nije fotogenican:osmeh:
 
Ako mešač ima svoj ventil, slobodno ga zatvori i onda vidi da li će skočiti pritisak. Tako ćeš ustanoviti da li je kvar do mešača (a i ja sumnjam na njega). A zatvaranjem mešača ne može pumpa da nepravi haos jer se deo vode koji ne ode na dizne, preko povrata vode (prelivni vod) odvodi nazad u rezervoar. Treba praviti razliku između mešača i tog prelivnog voda, da se taj prelivni vod zatvori, onda bi pumpa mogla da rastera nešto u sistemu, bez obzira na uključenost ili isključenost mešača. Ovo je princip kod agromehanikinog regulatora, ali bi trebao da važi i kod morave, ali se ipak ograđujem jer nisam nikad video moravin regulator.
 
Ako mešač ima svoj ventil, slobodno ga zatvori i onda vidi da li će skočiti pritisak. Tako ćeš ustanoviti da li je kvar do mešača (a i ja sumnjam na njega). A zatvaranjem mešača ne može pumpa da nepravi haos jer se deo vode koji ne ode na dizne, preko povrata vode (prelivni vod) odvodi nazad u rezervoar. Treba praviti razliku između mešača i tog prelivnog voda, da se taj prelivni vod zatvori, onda bi pumpa mogla da rastera nešto u sistemu, bez obzira na uključenost ili isključenost mešača. Ovo je princip kod agromehanikinog regulatora, ali bi trebao da važi i kod morave, ali se ipak ograđujem jer nisam nikad video moravin regulator.



Prvi put čujem za prelivni vod gde se on tačno nalazi na ovom atomizeru



30utrtd.jpg
 
@markokurjega
najdeblje crevo, levo na slici
@mirko 015
Sad sam se setio, ja sam imao original membrane KOMET-ove na prskalici, i pametan se ja setim da ih zamenim novim...Prskalica radila extra, i posle 10ak kj poceo da pada pritisak...Lupao glavu neko vreme, i resio da vratim stare KOMET-ove original membrane... Prskalica se vratila u normalu, i odradila jos par godina. Sta se desilo??? Nove membrane (mala privreda) su bile toliko loseg kvaliteta, da su se brzo isteglile, i nisu mogle da postignu zadati pritisak....
 
I ja bas ne kontam taj prelivni vod gde je,ali slican je razdelnik kao kod mene.
Uh,sacu napolju da slikam razdelnik.
 
@markokurjega
najdeblje crevo, levo na slici
@mirko 015
Sad sam se setio, ja sam imao original membrane KOMET-ove na prskalici, i pametan se ja setim da ih zamenim novim...Prskalica radila extra, i posle 10ak kj poceo da pada pritisak...Lupao glavu neko vreme, i resio da vratim stare KOMET-ove original membrane... Prskalica se vratila u normalu, i odradila jos par godina. Sta se desilo??? Nove membrane (mala privreda) su bile toliko loseg kvaliteta, da su se brzo isteglile, i nisu mogle da postignu zadati pritisak....

Nemojte pisati gluposti ako niste sigurni i zbunjivati čoveka ,to crevo koje ste vi naveli je crevo mešača,i jedino se tu voda može vraćati u sistem i kružiti kroz pumpu ne postoji nikakav povratni vod na ovom atomizeru,ovaj sistem funkcioniše jako prosto ali se teško opisuje rečima preko posta ,zato i neću polušavati,pogotovo ako neko nije rastavljao ovakav razvodnik ,ne može da shvati preko postova.
 
gospodine markokurjega, to debelo crevo je povratni vod, jer bez toga niti jedna pumpa ne bi mogla da radi... A za mesac bih rekao da je to ono crevo koje je blindirano...
 
Razlika između prelivnog voda i mešača je u tome što na kraju mešača postoji dizna koja služi da vodu pod pritiskom ubacuje u donji deo rezervoara i tako meša vodu i ne dozvoljava taloženje herbicida. Na prelivnom vodu (koje je obično na gornjem delu rezervoara) ne postoji ništa (dakle, samo obično debelo crevo) i tu voda samo curi u rezervoar i nema toliku moć mešanja kao što to radi pravi mešač...
 
cekaj stani polako da se orijentisem.Na slici dva creva u sredini idu u bure,na debelom crnom crevu nema nista i samo je uslo u bure 10cm,a zuto crevo ide na dno bureta i ima sesir na njemu,nema nikakva dizna.
 
E, taj šešir ti je ustvari jedna dizna i to čini mešač. Pogledaj da li je sve uredu na spoju creva i tog dela sa šeširom, jer ako negde voda može da izađe iz creva u rezervoar a da ne prođe kroz taj deo sa šeširom, onda tu postoji veliki protok vode koji pumpa ne može da podmiri i automatski pada pritisak. Često se taj deo sa šeširom raspadne, napukne, ili napukne crevo kod šelne...
 
Nazad
Vrh