Koju biljku saditi da se dobije kvalitetna živa ograda

Grab je cvrsci ,jaci zilaviji u onosu na nezne tuje ili simsir :cao:
Post je spojen: [time]1300214132[/time]
_________________________________________________
torpedo jesu li se ozilile tuje ? :cao:
 
ja sam posadio 150 metara ligustruma u oktobru, ovi sto su mi sadili kad su to radili neke sadnice su rezali koje je trebalo kako kazu,a neke ne, i ja sam mislio da sad na prolece treba opet da rezem, medjutim kad sam ih zvao, oni su mi rekli da ne treba sad nista da diram. Kazu da ono sto je trebalo da se reze, oni su jesenas. sad sam ja zbunjen posto sam citao na netu da se reze ograda dva puta godisnje, u prolece i kasno leto?

evo kako izgleda ta ograda
img220.imageshack.us/g...307io.jpg/
 
Pozdrav i sa moje strane.Interesuje me sledece,hteo bih da posadim neki vid zive ograde ali ne u smislu ogradjivanja nego skrivanja betonske ograde 2.5 metara visine.To su betonske table i stupci najcesci vid ogradjivanja kod nas na selu.E sada tu imam efekat ringle jer ceo dan sunce u letnjim mesecima greje u ploce i verovatno neka ziva ograda koja ne podnosi vrucinu nebi opstala.Licno volim da je jako guso lisce nije mi bitno koja vrsta je samo da bude gusto.Uslove imam dobre,pregoreo stajnjak,svez stajnjak,tinju Moravsku ili vestacko djubre sta god treba nije problem.U pitanju je dvoriste tako da bi mogao i da greziram i da radim bilo sta kako bih pripremio zemljiste pre setve sadnica.Pozdrav svim na ovoj stranici
 
Berberis ostaje moj predlog, evo jednog ispred takvog zida:
Sađen prošle godine i već se udvostručio, odgovara mu pozicija na direktnom Suncu i uz minimalne uslove raste na svakom zemljištu. Moji su cvetali ali je kiša sve smlatila a na slikama se ne vide sve nijanse crvene zbog tmurnog vremena.
 
Moj predlog za Krajišnika je troprsta lozica (parthenocissus tricuspidata). Nije živa ograda, već puzavica, ali izgleda prelepo, brzo napreduje, čvrsto se hvata za zid, sakriva ga i zauzima manje mesta od bilo koje žive ograde. Ne smeta joj sunce, leti je zelene, a na jesen crvene boje. Jedina mana je što joj kasno u jesen opadne lišće. Uostalom, ukucaj latinski naziv u google, pa ćeš videti.
 
Ma nije bitno sta je i ako ima lista do kasno u jesen znaci da dugo ima lisca hahaha.A to meni i treba.Gde moze da se nadje ova lozica jel ima neko da prodaje ili tako nesto.Ipak je to lozica moglo bi i busom ili kurirom da se posalje nije cvet da ce cas da uvene.Pozdrav
 
Ima ih (bar u katalogu) rasadnik "Lepo polje" iz Ljiga, kao i rasadnik "Biosan" (isto Ljig). Imaju sajtove, pa pogledaj, mada mislim da ih mora biti i u nekom od tih silnih rasadnika oko Kruševca, nemoguće da svi prodaju samo voće i lozne kalemove. Možeš i da probaš sam da ih razmnožiš, ako ti treba puno toga..."Razmnožava se sejanjem semena u hladno klijalište u jesen, ili pomoću zelenih reznica leti, ili odrvenelih reznica uzetih zimi, a posađenih u martu".[FONT=&quot]
[/FONT]
 
Pozdrav drustvo,
Posto vidim da vas ima dosta dobro upucenih u zive ograde, trebao bi mi vas savet i pomoc oko ograde...
Ovako, posto planiram da ogradim plac a nesto mi nije naprivlacnije resenje zidanje zbog pregrevanja i zracenja toplote u letnjim mesecima.
Palo mi je na pamet da mozda postoji neka zivica koja ne odbacuje lisce zimi, koja moze lepo da se formira kao ograda i da ne raste u obliku zbuna (a da ne zahteva cestu rezidbu), a pritom mi je i vazno da se ne vidi kroz nju i da moze da poraste minimum 2 metra u visinu.
Ako neko ima neki savet i ideju koja bi to biljka mogla da bude bio bih veoma zahvalan...

P.S. Cudna mi je zelja, al ajde, mozda neko nesto zna :)

Pozdrav :ppozdrav:
 
He, he... to bih i ja voleo: 300m žive ograde, da bude neprovidna, neprobojna tj. "neprolazna", da poraste prve godine 2m, a zatim da prestane sa rastom i da ne mora da se orezuje nikad više :osmeh:. Ako pronađeš takvu čarobnu biljku obavezno javi! A sad ozbiljno razmotri predlog koji je izneo futurefarming, jer je tunbergova crvenolisna žutika (berberis thunbergii athropurpurea), prava biljka za tebe. Mislim da je najbitnije kod vrste živice za koju ćeš se odlučiti, da nije sklona tome da "podivlja" tj. da prebrzo izraste ako je ne orezuješ baš redovno. Berberis je žbun i ne može da poraste previsoko, za razliku od nekih drugih biljaka koje se koriste za živu ogradu. Na primer, Maklura je lepa, ali je u stvari drvo i ako je ne orezuješ redovno, može te neprijatno iznenaditi visinom (viđao sam i po desetak metara visoke).
 
Kod mene se u zadnje vreme praktikuje da se sade čempresi ili tuje stalno su zeleni i nema potrebe za nekim orezivanjem a mogu se i praviti razni oblici kod rezanja:ppozdrav:
 
Lovor višnja u Vrnjačkoj banji, kao živica, širina ograde je 3 metera a dužina oko 25


lovor-visnja.jpg



lovor-visnja01.jpg


U Vrnjačkoj Banji sam primetio da se lovor višnja koristi veoma često
 
pozdrav... ja bih odradio neku zivu ogradu cisto radi dekoracije, a i da potpuno zatvorim dvoriste (zbog pasa)...
svidjaju mi se tuje, ali vise ne znam ni sam jer sam procitao bar 90% ovog topika i vise nisam siguran :S

nego, da skratim... interesuje me ziva ograda, visina do 2 m i da mi se ne sakupljaju razni insekti (pcele, npr.) ali da bude gusta da mi se psi ne provlace :)

hvala...

P.S.
tuja mi je i dalje na prvom mestu zbog zelene boje, a hteo bih i da mi ostane zimi...
 
Kroz svaku ogradu psi prolaze, za to se koristi ona žica plastificirana sa zelenom plastikom. E sad što se tiče tuje, jako je dobra, ali je treba orošavati, zalivati po lišću, tad dobro raste i treba malo više vremena da se zatvori.

@ lorenzo
Da li si ti negde video ogradu od tuja uživo ili samo na slikama ?
 
@novii
ima komsija, ali su jos male... mislim da je i razmak velik... mozda nece kao zivu ogradu...
takodje, video sam 60-ak tuja u duzini od oko 30-40 m... gusto zbijene i nisu jednake visine jer verovatno ne orezuje...
sto pitas?
 
Zato što jako mnogo ljudi vidi bilje samo na slikama pre kupovine, a to je posebno izraženo u katalozima, a ono na slikama se značajno razlikuje od stvarnosti. Kad se vidi uživo, onda se dobija prava slika.
 
Pa ne vidim tačno koja je biljka, ali onako na brzinu i od oka bi preporučio da se ošiša do zdravog dela biljke, pa potom zalivati redovno, možda i orošavanje, sa prskalicama, ali ni slučajno u sunčanom delu dana. E sad možda bi bilo da još neko iznese svoje mišljenje o tome kako rešiti ovu živu ogradu.
 
slike su loseg kvaliteta, jer nije ljubicaste boje vec zelene. u nekim delovi prosto kao da je sve uvenulo, izbledele boje. zasadjeno je u cik cak
zalivam redovno uvece oko 9, pola deset svake veceri. i jos sto je neravna, a sve je zasadjeno u isto vreme.

dodje mi da sve iscupam i ponovo zasadim, samo ne znam koju vrsta (da sluzi kao zastita).
 
Poslednja izmena:
Dva su mi se četinara osušila i pored redovnog zalivanja i orošavanja, temperatura divlja i nema im spasa. Saditi samo lišćare sa crvenim pigmentom ili debelom kutikulom.
 
Nazad
Vrh