Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Ma, meni se zgadile bukovače i šitake od kada radim u ovoj firmi. :zli:
Na slami cijelu zimu spavao čopor pasa lutalica. Kazan za kuhanje je ::lose::
Pršću svim i svaačim. Evo, skoro poprskali prostorije sa neopitroidom zbog mušice, unijeli vreće i gljive rastu. Nije mi jasno kako rastu, smrdi, guši. :ppozdrav:
 
Što da pričam kada su oni sveznajući.
Radim do kraja marta :ppozdrav: što da se borim sa njima lijepo dam otkaz. To zna sva inspekcija i ništa,a ja da se borim za zdravlje građana:haha:?
Samo mi žao što su mi zgadili gljive, ma ne mogu da ih pojedem. :zli:
 
Časni Tar piše: Dobri poznavaoci jestivih pečuraka kažu da pečurke treba koristiti redovno ali ne svakodnevno!

Svakako, ni meso se ne jede svaki dan!!! :cool:
Za mene su pečurke: blago nebrojeno, sladost za oči i nepce !!!

Setimo se dobrih prehrambenih navika naših predaka:
- postovi po religijskim kanonima (osim za dečicu do sedam godina starosti, trudnice, bolesne osobe i one koje rade teške, fizički zahtevne poslove)
- svaka konfesija obavezno upražnjava kulturu dugotrajnijeg posta
- za pravoslavne hrišćane, posna hrana sredom i petkom, te potpuno gladovanje ponedeljkom (za ortodoksnije pravoslavce)
- nedeljni, bogatiji ručak u krugu porodice (ovaj ručak bio je karakterističan, osim za balkanske narode, i za npr. Francuze, kao tekovina višegeneracijskog uzrastanja prehrambene kulture)
- kultura gladovanja po Mesečevim menama (danas se više koristi u cilju gubljenja viška kilograma pod uticajem svojevrsnog tova ljudskih bića industrijskom hranom... opširnije pročitajte u članku ~ Mesec topi kilograme)

I tako dalje (a i bliže :haha:)

:ppozdrav:
 
Kako se smiješ kao da si pojeo ove što se jedu samo jednom, ali više puta. :ppozdrav:
 
Pre par dana posejao miceliju bukovace na slamu, za kucnu upotrebu.

Od kada je gajim nikada nije ovako brzo napredovala. U dzakovima se vec vide promene. :D
 
@ Kurkela

Ne bi bilo na odmet da malo pratis i temperaturu i spoljnu i u dakovima sa bukovacom. Da ne pobegne temperatura pa da posle bude kasno. Dolaze topliji dani pa stim i problemi sa hladenjem.
 
Za sada nemam problema sa toplotom. Kada nastupe jos topliji dani moram nesto konkretnije preduzeti povodom tog pitanja. :D

pozz
 
Pozdrav gljivari!

Nesto se slabo pise o ovoj oblasti.

Danas smo zavrsili sa bukovacom. Vrece smo izbacili i planiramo ako stignemo

da ubacimo za par dana nekoliko dzakova ponovo.

Cisto za kucevne potrebe.

Prvo kolo je slabo bilo, zeznula visoka temperatura, ali na kraju je bukovaca opravdala ocekivanja.

Bila je :D
 
Kurkela i ja bi probao sa kućnom varijantom da pokušam par džakova ništa više.Imam stari podrum što ga je još švabo iskopao 41 i mislim da bi u toj rupčagi dobro uspevala.Zvao sam za miceliju i tip mi kaže da sa 1 litrom posejem 5-6 vreća.Interesuje me da li svetlost mora biti kontinuirana u fazi plodonošenja i da li je dovoljna sijalica ili treba neonka?
 
@ Ljubek

Druze neces pogresiti, veruj mi.
Mi sejemo bukovacu godinama. Ove godine je bila odlicna, samo je prvi talas malo podbacio.
Ali, ipak je opravdala ocekivanja.
Ranije smo kupovali miceliju u Beloj Crkvi, ali nismo bili najzadovoljniji.
Ove godine smo narucili iz Nisa, i pokazala se daleko bolja. Kao prve godine.
Mislim da su pakovanja po 5 litara. Premalo je 1 litar na 5 vreca.
Najbolje je zasejati 4 do 5 vreca sa 5 litara.
Dzakovi moraju biti dobro zasejani, posebno do krajeva.
Kod mene su vrece imale svetlosti, ne preterano. Najvise im pogoduje tama. Moras obratiti paznju na
vlaznost. Mora imati vlage.
 
Ma ja sam sigurno onda prozujao što se tiče količine micelije po džaku. :sta:
Ja imam stari podrum ispod kuće nije nešto veliko oko 20 kvm
Ima vlage dosta i može se kvalitetno provetriti
samo me interesuje oko svetlosti i da li radiš dezinfekciju slame sa vodom ili hemijski? :ppozdrav:

Druže pošalji mi molim te na pp br tel od tih likova iz niša za miceliju ako je tako dobra da i ja poručim.
 
Poslato na pp.

Dezinfekciju slame radimo. Slamu poparavamo provrilom vodom. Zatim ostavljamo
da se ohladi. Preporucuje se dezinfekcija sa preparatom BAJNLET, ali mi ne radimo.

Slama nesme biti budjava. Sto se tice svetlosti, pisao sam da su imale u manjoj meri.

Nismo previse pridavali paznju, jer radimo kao i prve godine, tako da provereno uspeva.

U prirucnicima je navedeno, ali mi radimo po svom.
 
Kurkela je napisao(la):
@ Ljubek

Druze neces pogresiti, veruj mi.
Mi sejemo bukovacu godinama. Ove godine je bila odlicna, samo je prvi talas malo podbacio.
Ali, ipak je opravdala ocekivanja.
Ranije smo kupovali miceliju u Beloj Crkvi, ali nismo bili najzadovoljniji.
Ove godine smo narucili iz Nisa, i pokazala se daleko bolja. Kao prve godine.
Mislim da su pakovanja po 5 litara. Premalo je 1 litar na 5 vreca.
Najbolje je zasejati 4 do 5 vreca sa 5 litara.
Dzakovi moraju biti dobro zasejani, posebno do krajeva.
Kod mene su vrece imale svetlosti, ne preterano. Najvise im pogoduje tama. Moras obratiti paznju na
vlaznost. Mora imati vlage.

Pozdrav,
vrece su bile koje velicine i koji tip (promocive ili nepromocive)? Da li si koristio cesmovacu ili kisnicu ? Koliku si imao konverziju supstrata u pecurke ?
Imas pp i od mene.
 
Vrece su obicne (najlon) providne. Zpremine 50 kg, ima ih i svakoj polj, apoteci.
Moraju se samo izumbirati rupe. Koristili smo bunarsku vodu, ove god.

Ranije koriscena cesmovaca. Mislim da nema bitne razlike.
 
Pronasao sam foto bukovace koje smo sejali proletos,

Deo vreca
2uggkdl.jpg

15h05s0.jpg
 
Nazad
Vrh