Ракија од шљиве

Kažeš čevek nema pasirku već idu cijele šljive što znači da ne odvaja košpu za vrijeme vrenja.
Tacno.
I da takva rakija osvaja zlatne medalje.
Tacno.
Sumljam u tu recepturu,
E to je vec problem.
TI sumnjas!
Moram reci coveku a znam da ce se bas zabrinuti.

Tolika proizvodnja i takakv kvalitet a da nema pasirku, čisto sumljam

Opet sumnjas?
Sta sad da radim jbt, bas sam se nasekirao.
(uzgred, nj a ne lj, znaci sumNJas a ne sumLJas)

Ako je tako onda ovde neko debelo laže odnosno govori jedno, a radi drugo.
Ko i sta?
 
Moze biti :)

Ja zaista ne spadam u jezicke cistunce, posebno ne u gramaticke cepidlake, ali kad sljivar vec nece da oda tajnu kako to voda u sudu za fermentaciju kvari rakiju pomislih, hajd makar nek on nauci nesto pa makar iz domena jezika.
(a i da mu dam do znanja da je i tu tanak)
 
Dobro ispravljaš gramatičke greške nema šta, ali kad nemaš drugo šta. A to da se vrhunska rakija pravi s košpama prosipaj nekom drugom :sta:. A za vodu moraš još da učiš, da bi shvatio. Šta ćeš tako je jb....
 
A to da se vrhunska rakija pravi s košpama prosipaj nekom drugom

Daleko je sve to od tebe.

A za vodu moraš još da učiš, da bi shvatio

A ti bas neces da mi kazes? :)

Jbg sljivar, pazi ubuduce, ne zaleci se.
Znaj da ne znas i da se to vidi, a ovaj internet je gadno mesto, nekad nekoga i uspes da prevaris da si neki pozbavalac, ali nikad ne znas kad ce se pojaviti neko da ti istinu saspe u lice i time ti pokvari planove.

Nego ajd sad lakse pitanje..ko to ovde prica jedno a radi drugo?
 
Jezicki cistunac kod nas, pored ovoliko lokalizama, bi bio put za nervni slom.

Pa jel je bolja rakija sa kosticama (valjda se vako zovu) ili bez? Znam da se oduvek pravila sa, a sad vidim neke trendove da treba bez.
 
Pa jel je bolja rakija sa kosticama (valjda se vako zovu) ili bez? Znam da se oduvek pravila sa, a sad vidim neke trendove da treba bez
.

Bolje je bez, nacelno.
Ali nije ni to tako jednostavno.
Ne valja ni apsolutno bez vec se izvesni procenat kospe ostavlja i pri pasiranju sljive. Koliki procenat je vec majstorska finesa ali svakako ne apsolutno bez.
Dalje, nije dovoljan uslov za dobru rakiju odvojiti kospu jer se losa radza moze dobiti i od pasirane sljive.
Dalje, apsolutno nije nemoguce napraviti veoma kvalitenu rakiju i bez odvajanja kospe ako su ostali uslovi ( a mnogo ih je) za dobru rakiju ispunjeni.

Destilerija ciji sam link postavio pravi rakiju od sljive sa kospom a posto proizvodi rakiju koja ima sertifikat proizvoda sa geografskim poreklom, to znaci da mora zadovoljiti veoma visoke kriterijume koji podrazumevaju i ocene degustatora i labaratorijske analize. I ta rakija sve te visoke kriterijume zadovljava.



 
pošto se ne razumem, a zanimljivo mi ovo sa vodom, pitao sam oca a zatim i komšije redom, svi sem jednog sipaju vodu, kažu bude bolja komina i rakija. Niko ne vadi košpice. Neki ubacuju cele šljive a neki ih raspolute ofrlje nožem. Taj jedan što ne sipa vodu ne vadi ni koštice iz kajsija kad pravi rakiju i njegove rakije su poznate kao kisele i kao roba za alkose što sede ispred prodavnice.

Moj otac ove koje opadnu prevremeno skuplja u malo bure koje stoji na suncu dva dana i nalije vodu koliko je i šljiva, pa posle to prebaci sa sve vodom u veće bure koje je u hladovini, gde je već komina od prethodnih dana. Tako se on snalazi za te prevremene :)
 
Juče smo pasirali tj. odvajali kosku od šljive koju smo brali pre 2 i 3 dana. Napunili smo kace sa negde oko 5t komine a što se tiče vode radili smo sledeće:šljive su mi bile u džakovima, sipao sam ih u kofu koja hvata oko 20 kg, tj. kante od poludisperzije, zatim sam u njih dodavao vode da poplivaju i tako ih sipao u mikser. Tako sve šljive i mislim da sam po slobodnoj proceni dodao oko 20% vode. Možda je ovo previše vode ali je šljiva imala preko 20% šećera, tako da ne može da škodi. Jedino sam upotrebio 1 ili 2 kace više. Inače samlevena masa bez koske je i dalje baš gusta, kao pekmez, bez obzira što je dodato baš dosta vode. Takođe sam došao do dobre muljne pumpe koju sam postavio i koja super pretače kominu iz prihvatnog bureta kod pasirke u kace za fermentaciju, a kasnije iz njih do kazana. Pumpa košta 75 Eura i ima je na kupujem-prodajem, da ne reklamiramo nikog ali ko hoće naći će crne je boje. Teška je oko 13 kg, sva je od liva tj. metala, jačine 2.9kw i ima kapacitet oko 17 000 litara vode, kominu manje jer je gusta ali i nju gura baš brzo tako da se pusta samo povremeno u odnosu na pasirku, a crevo koje ide na nju je prečnika 50mm.Zaista dobra stvar, moja leđa su joj zahvalna. Inače ne vraćam deo kospe koju izdvojim u kominu, a mašina mi propusti vrlo malo, nema nu 1 %. Interesuje me zašto se vraćaju tj. da li koska uopšte daje neku aromu rakiji ili zbog nečeg trećeg. A inače i meni nije jasno kako jedna dobra destilerija nije uvela iskoštičavanje, jer koliko god da kvalitet rakije zavisi i od ostalih činilaca jedan od njih je upravo i ta operacija a izdatak uopšte nije veliki. Slažem se da se dobra rakija može napraviti i sa koskom, i ja sam do ove godine tako radio, ali bez koske može da bude samo bolja lošija nikako ako su svi ostali uslovi isti.
 
ironman je potpuno u pravu,ako neko im iza sebe toliko priznanja sa raznih sajmova i festivala znaci samo da poseduje ogromno znanje iz te oblasti.Od takvog strucnjaka se moze mnogo nauciti i smatram da netreba omlovazavati njegovo znanje.
Ja rakiju pecem vec dugi niz godina uvek je bila bolja nego kod vecine ''strucnjaka za rakiju'' a probao sam i mnogo bolje.Uvek se moze nesto novo nauciti,sam proces fermentacije je prirodan proces koji se odvija sam po sebi na nama je da da ga usmerimo u pravcu dobijanja najkvajitetnije rakije.Voda treba da se doda da bi se istisnuo visak vazduha i da bi se kolicina alkohola po jedinici zapremine smanjila,velika kolicina alkohola u komini nepovoljno utice na raznmozavanja gljivica potrebnih za vrenje.
Kospice nikad nisam vadio u vreme vrenja,vadim ih pre sipanja u kazan za pecenje i to ne sve ostane par posto.Bez kospica ima samo miris sljive a sa kospicama u malim kolicinama ima puniji miris i ukus.Meni se tako vise svidja i niko nije dao nikakvu primedbu za takvu rakiju.
 
A inače i meni nije jasno kako jedna dobra destilerija nije uvela iskoštičavanje

Ako ima zabune da je razjasnim. Destilerija nije moja, ja samo odrzavam vocnjake vlasnika destilerije, strucni i prakticni deo posla.
Naravno da o destileriji dosta znam jer sam veoma cesto u njoj. Zasto nema iskosticavanja?
Pa klasicno organizaciono pitanje.
Covek namerava da prosiruje kapacitete, mala pasirka mu nije resenje a linija sa pranjem i iskosticavanjem nije bas jeftina i eto za sada radi bez pasiranja.

Takođe sam došao do dobre muljne pumpe
Jel moze link, makar na pp, da ne bude bas reklama?
 
http://www.kupujemprodajem.com/muljna-pumpa-1602596-oglas.htm
Evo linka za pumpu, nadam se da je u okvirima dozvoljenog na forumu, ako ima nekih problema administrator će da odreaguje.
Inače što se pumpe tiče probana je jedan dan i radi dobro. Pre toga sam probao isto to da odradim sa nekom Womax potapajućom pumpom od 900w, ali gusto neće da gura, a i izbegao sam trošak za pravu italijansku LIVERANI pumpu koja je baš namenjena za ove svrhe ali košta oko 1500 eura.
 
Samo sam preleteo postove(zurim,nema se vremena,deca hoce na fudbal)i koliko vidim glodjete se oko vode u komini.U mom kraju od vajkada se voda u kominu sipala,i valjevsku rakiju dobrim glasom svuda pronosila.I to sa sve kospom u njoj :osmeh: Al danas su sve neki novi,fini,smeta im sto sljivovica na sljivu mirise :osmeh:
Nego,mene interesuje nesto vezano za samo previranje.Ima li razlike,po kvalitet komine,u koliko kaca stoji na suncu ili je u zgradi odnosno hladovini?
 
Nije baš poželjno da kaca stoji na suncu kad su velike vrućine, ako se temperatura komine podigne preko 35 C tada umiru gljivice koje vrše fermentaciju!
Nisam baš siguran dali je to tačno 35C...al tu je negde
 
Svi ste u pravu i niste. Svako radi na svoj način i mislim da je svakom cilj da napravi što bolju rakiju a koliko uspe to treba i neko drugi da potvrdi. Poštujem svaki trud i rad i svaki savet paušalno dat bez osnova uzimam sa rezervom. Uz poštovanje iskustva treba konstatovati i nauku. Opasno je igrati se sa proizvodnjom rakije samo na osnovu priča i saveta komšija. Ja lično deset godina sam gajim šljivu i proizvodim rakiju sa oko 150 stabala šljive. Više ne bih mogao sam. I pored toga što sam bio lično zadovoljan nisam bio u potpunosti dok nisam dobio skromna priznamja od profesionalaca a i ljubitelja dobre rakije. Put do dobre šljivovice je težak i mukotrpan.
http://www.youtube.com/watch?v=EAuBUoH40Dk&feature=plcp
 
jel mećeš vodu? :)

Postovani,

Ima dosta lepih objasnjenja,koja se nalaze na predhodnim stranica...pocev od 10-12 pa na dalje.Glupo mi je da da "diskutujem" na vec ispricanu pricu, tj. ponavljati odgovore na vec postavljana pitanja..

S postovanjem Misa

- - - - - - - - - -

Tacno.

Tacno.

E to je vec problem.
TI sumnjas!
Moram reci coveku a znam da ce se bas zabrinuti.



Opet sumnjas?
Sta sad da radim jbt, bas sam se nasekirao.
(uzgred, nj a ne lj, znaci sumNJas a ne sumLJas)


Ko i sta?

Postovani @Ironman,
Od reci do reci ti verujem,jer i ja to znam , probano, funkcionise.Moze da se ne odvaja kostica..ako se cela prica zavrsi za "cirka" 21.dan.Stalnim "muljanjem" koma kostica pada na dno kace..i sama se odvaja od mesa.."Gorcina" iz kostice se oslobodja od 25-28 dana...Sustina, je kontrlisano vrenje, uz upotrebu sekcionisanih kvasaca,predhodnim sumporisanjem svezeg voca i stavanje ambijenata za deleovanje sel.kvasaca. (nikako kvasca za "hleb",tzv pivski..ili vec).Ceo posao vrenja se zavrsi za 10-15 dana...itd..itd, ima na ranijim stranicam lepih prica na ovu temu..I ..puno srece @Ironmen,rado citam tvoje odgovore koji su ,zaista,argumentovani i strucni.


S postovanjem Misa
 
Ja kominu ne diram tokom vrenja,promuljam je tek kad "načnem" kacu za pečenje.I bez muljanja košpice(veliki procenat)zavrse na dnu kace.Nego,šteti li šta komini u koliko bi se nakon tri nedelje presula u drugu kacu kako bi se kospa sa dna kace bacila?I naravno,da u toj drugoj kaci stoji jod 2-3 nedelje,u zavisnosti kada se "oslobodi" kazan.
 
Postovani @balansero,

Posto ne "diras" kominu tokom vrenja,i mislis da je to ispravno, nema razloga da te ubedjujem u suprotno i objasnjavam kako "rade" gljivice selekcionisanog kvasca u anaerobnim i aerobnim uslovima..itd..itd..Za 3 nedelje je zavrseno vrenje..i nema potrebe prebacivati u druge sudove..itd..itd..vec se ide sa prvom frakcijom,drugom, i trecom to odmah uz pazljivo odvajanje kospica koje su palo na dno kace...jednostavno zar ne?Sto se tice ,destilacije, "pecenja rakije"..to je je jedan,od kljucnih momenata u izradi paravg napitka,zvanog mucenica i/ili rakija od sljive...otom potom..
I opet,oko vode, od pekmeza od sljiva, citaj ako je gusta komina, se ne pravi rakija, svakako ,majstor, kazandzija, mora da razredi kominu..bolje vi to uradite i kako treba,nego on od "oka"..logicno ...

S postovanjem Misa..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh