Fungicidi u strnim žitaricama

Obilazio sam je posle prskanja par dana, pa neelju dana pa i kasnije, opet je imala bolest lista :( kao da sam ga zagolicao samo...a cuo sam i da su se mnogi jos zalili na njega....moguce je to sto kaze Matic da je trebalo vise vode po he zbog gustog zita....
 
Dali je neko dobio savet kao ja da se pri prskanju fungicidima koristi manja kolicina vode..Koristio sam dizne dvojke i bacio oko 100 l/ha vode i prskanje je bilo skroz uspesno. Opravdanje je bilo da fungicid treba da deluje malte ne kao gas, a ne kao klasicni herbicid da okupa biljku....Sad, dali je to tacno ili ne, ja uvek takvu tehniku primenjujem.
Kod prvog prskanja fungicidom, septorija (gljivicna bolest donjih listova) jako lici na klasicno zutilo i odumiranje donjih listova usled vlage i normalnog porasta biljke, te dve stvari ne treba mesati !
 
Koristim 200 l vode po hektaru kada vrsim tretman fungicidom, ali sa vrtloznim diznama promera 1,5.

Cene tretmana psenice po hektaru (Stovet)

Alert S 2000 din/ha
Mystic Pro 2100 din
Bumper P 490 2150 din
Zamir 400 ew 2150 din
Falcon 2328 din
Antre plus 2550 din
Rias 3000 din
Akord 3081 din
Amistar extra 3292 din

Pa ko voli nek izvoli. Moj izbor za tretman psenice ce biti nesto od ova 3 prva preparata. ALERT S je DUPONT karbendazim 250 g/l + flusilazol 125 g/l tako da o kvalitetu nema govora, Mystic Pro sam probao pre par godina lepo je uradio posao a ima prilicno jaku dozu 200 tebukonazol +300 g/l prohloraz delta distribuira, a sirovina se nabavlja od renomiranih firmi, Bumper prohloraz 400 g/l + propikonazol 90 g/l Izraelci ....tesko da moze biti los.
 
Da li je ovo moguce i kako?..Pre dve nedelje kada sam prihranjivao jecam zapazio sam da je mrezasta pegavost bila bas vidno zahvatila jecam, a kada sam danas obisao parcelu, to se smanjilo, da jedva pronadjem na nekom listu. E sad, donji listovi su dosta podgoreli i primecuje se da je tu bilo bolesti, na nekim mestima se bas vidi zutilo na krugovima po parceli. Da li ce bolest da se siri i na nove listove, predpostavljam da da.
 
Poslednja izmena:
Ja sam koristio Bumper i Zamir, i ovek su korektno odrađivali posao, e sad ove godine imam neku ponudu za Alert s pa se još dvoumim šta da uzmem.
 
Spremno za prvu zastitu.
img1823.jpg
 
Ja cu ici sutra u jecmu sa Amistar extra + neki Funomil, jer jedino sam to mogao da nadjem da dodam na Amistar koji je ostao od prosle godine. Korovi nisu jos za tretiranje, pa ce sekator da saceka. U psenici zasad ne vidim nista alarmantno, ali ce kasnije sa sekatorom ici neki fungicid preventivno, a mozda i terapijski.
 
Da li smeta ako se oprska zito dan ili dva pred kisu? Najavljuju za ponedeljak i utorak, pa sam mislio za vikend da sredim to...
 
Prvo prskanje Acanto plus 0,6l/ha, Metmark 10g/ha i mozda Fastak 0,2l/ha (cuo sam da ima leme, jos nisam proverio). Drugo prskanje Duet ultra 0,6l/ha i Fastak 0,2l/ha. Prvo prskanje cu ici za nekih 10 dana.
 
Nazad
Vrh