Ракија од шљиве

Ovdje je u pitanju procenat iskorištenja uslijed znatnijih gubitaka, kakvi su u praksi jako česti.
A inače bi jednostavnije bilo da si postavio link do ovog teksta...:osmeh: :ppozdrav:

Rec je o sajtu "sve o vinu" sa koga je i citiran tekst. Trenutno je nemoguce ga posetiti jer je verovatno istekao domen ali uskoro se nadam da ce ga osposobiti.:ppozdrav:
 
Za vikend ispekao rakiju od rankuse, imao 600 kila komine, izaslo 75 litara ljute od 21 grad. U kominu ubaceno 18 kg secera, previrala 12 dana.
 
ja sam ukupio 4tranke trebo bi da je pecem za 15 dana ali ja neubacujem secer nikad jer niko nece da kupuje secerusu
 
Ove godine je dosta ponela, ali je bila mnogo sitna. Nije bas super kvaliteta kao sto zna da bude, pa da bez secera baci 10 litara po kazanu. Obavezno javi koliko si dobio.
Madzarka će biti super kvaliteta, krupna je, a ima je dosta, mozda ću nju bez secera pripremiti. Za 2 nedelje će moći da se trese, tako da ću još razmisliti. Pozdrav
 
bratori,zasto stavljas secer u kominu?
Ako ti je samo do kolicine rakije,sledeci put stavi na 600 kg sljive 100kg secera pa ce ti izaci 160 litara rakije.
Jer sada nemas rakiju od sljiva - sada imas rakiju od sljiva i secernu repu.

- - - - - - - - - -

Citat geber:-Ne znači da ona mora biti lošeg kvaliteta, ali lošijeg mora sigurno.
Možeš ti nju zvati kako hoćeš ali ako ćemo iskreno i onako kako spada, pa čak i onako kako je propisano zakonom i pravilnicima, onda to više nije šljivovica ili rakija od šljive, nego jako ili žestoko alkoholno piće pripremljeno fermentacijom šljive i šećera od šećerne repe. Ne znam šta ima loše u ovom zadnjem nazivu pa svi izbjegavaju da ga koriste. :osmeh: Šećerna repa nije šljiva, ali nije ni otrov da bi se prešutila.
-sad sam primetio i poruke gebera. Covjek se izgleda dobro razume u proizvodnje rakije ::super::
 
Ahile, nije to toliko strasno. Da sam ja uzeo djulu, pa u to ubacio secer, e to bi bila secerusa, ovako ovo je samo malo doterana komina.
Kad peces kajsiju, da li ubacuješ šećer?
Kad pečeš dunju, da li ubacuješ šećer?
Sve ima svoje dobre i lose strane.
Meni je grdje kad neko od prskanog voća pravi rakiju. Kako to može da bude dobra rakija, kad je on truje do 10 puta u periodu cvetanja pa do sazrevanja?
 
kod mene je ranka bas bila krupna i slatka u ranke posadi neku belosljivu ja odkad sam je posadio nedodajem vise nista mnogo je krupnija i sladja ranka ce sigurno biti krupnija od madzarke madzarke dosta ima al je sitna
 
Ahile, nije to toliko strasno.
Verujem ti da to nije toliko strasno,i taka se ona moze piti.Priznajem.
Piju je nazalost mnogo tako ,to je cinjenica.
Ali to rade samo zato sto nisu probali onu "drugu varijantu",mislim bez secera i vode.:osmeh:
Priznajem da sam i ja to do pre 3-4 godine tako radio,mislim stavljao secera u kominu(a i po malo vode-kovu do dve).
Slusao sam ja i razne "majstore"u okolini i na ovim nasim prostorima, kako to treba raditi.
To je sve tako bilo dok nisam poceo "uciti sam",sta valja i sta nevalja za destilaciju.
Kupio sam sebi par knjiga o proizvodje rakije,citao po internetu,pitao ljude koje se stime profesionalno bave(na poljoprivrednim fakultetima) ,itd....
E pa brate,sad i ja znam kako treba.Sad stvarno znam kako.:ideja:
Jos uvjek imam par flasa one rakije koju sam pekao pre 3-4 godina,ali niko od nas ih nece ni da proba,a kamo li da ih pije.
Kad peces kajsiju, da li ubacuješ šećer?
Kad pečeš dunju, da li ubacuješ šećer?
Radim ja svasta mojom kominom(anaerobno zatvaram burad,stavljam vrenjace,enzime,kiseline zbog Ph vrjednosti,selektivne kvasce-Uvaferm CM,Destarome..,pazim na temperaturu fermentacije itd.) ,ali veruj mi nikad vise secera, niti vode!
Probaj -neboj se!Rezultat je zapanjajuci!
Bice mozda koje litarce manje rakije, ali to bre brate je rakija!:osmeh:
 
tesko je izbiti stare obicaje i verovanja oko pecenja rakije, ja stavljam secer, sipam vodu , ali priznajem sam sebi da gresim, tako sam recept nasledio, ovo je treca godina kako to radim ,ali sto vise citam uvidjam gde su mi greske i sta ne valja i nadam se da cu narednih godina to polako sprovesti na svojoj rakiji... clan Geber ima veliko moje postovanje za pisanje o ovoj temi i nadam se da ce tako nastaviti , koliko ja mogu da procenim i clan Ahil ima znanje i nadam se da ce dosta toga podeliti sa nama, ziveli
 
Radim ja svasta mojom kominom(anaerobno zatvaram burad,stavljam vrenjace,enzime,kiseline zbog Ph vrjednosti

Može li malo detaljnije o namještanju PH vrijednosti.
1. Instrument koji koristiš i gdje se može nabaviti?
2. Čim namještaš ph, koja kiselina, omjeri i dr....

Kao i koje enzime koristiš, par riječi o tome.

Kupio sam sebi par knjiga o proizvodnje rakije

Literature nikad nije na odmet, šta dobro možeš preporučiti.
 
Treba ti 150 kila sljive, a secera moze koliko hoces, ali najboje dodati nekih 7-8 kila na tu kolicinu. Razmuti secer i dodaj 30 litara vode, probaj tako, pa vidi kakav je rezultat. Pozdrav
 
Nisi mi htio odgovoriti na pitanje zašto bi se uopšte dodavali šećer i voda. Možda zato što bi odgovor morao biti pomalo apstraktan. Ovdje ću pokušati sa puno konkretnijim pitanjem. Zašto baš ova relacija 5% šećera i 20% vode? Zašto ne neka manja ili veća, i kod jednog i kod drugog dodavanja?
 
Ma u redu je to da svako radi onako kako hoće ili je navikao. Ne govorim ništa protiv toga. Ovdje se neminovno nameće jedna dilema koja nije baš tako relativna. Različitim dodavanjima se utiče na sve procese pa time i na konačan kvalitet rakije. Neću ovdje govoriti o onome o čemu inače govorim, bez ikakvog dodavanja. Nego baš iz neke perspektive dodavanja šećera i vode. Nije valjda da niko nije probao da mijenja ove proporcije i nije primjetio nikakvu razliku u kvalitetu, a to se naprosto mora primjetiti.
 
kolko treba kilograma sljiva na 200l kazan? i kolko se dodaje secer?
Sad malo ozbiljnije, treba ce ti ~600kg sljive da bih ispekao najmanje 3 kazana sa mekom rakijom.Od toga ces napraviti 1 kazan prepeku.
Secera mozes staviti i 100kg -ali nemoj! Nemoj stavljati secera!Probaj bez njega.A ako ti poslje ove moje preporuke rakija nevalja, posalji mi svoj ziro-racun po privatnoj poruci-ja cu da ti nadoknadim stetu. :osmeh:

- - - - - - - - - -

Mozes povecati i jedno i drugo, a mozes i smanjiti, nema pravila, svako ima svoj nacin, u tome i jeste smisao.
Ima pravila prijatelju,ima!
Razliku ima i dali pijes vino sa kiselom vodom,sa obicnom vodom ili onako cisto. Velika je to razlika!

- - - - - - - - - -

tesko je izbiti stare obicaje i verovanja oko pecenja rakije, ja stavljam secer, sipam vodu , ali priznajem sam sebi da gresim, tako sam recept nasledio, ovo je treca godina kako to radim ,ali sto vise citam uvidjam gde su mi greske i sta ne valja i nadam se da cu narednih godina to polako sprovesti na svojoj rakiji... clan Geber ima veliko moje postovanje za pisanje o ovoj temi i nadam se da ce tako nastaviti , koliko ja mogu da procenim i clan Ahil ima znanje i nadam se da ce dosta toga podeliti sa nama, ziveli
tesko je izbiti stare obicaje i verovanja oko pecenja rakije
Nazalost je to tako!
Od kada pratim malo literaturu oko destilacije,shvatio sam,da do tada nista nisam znao!
Procitajte za pocetak bar knjigu Slobodana Jovica.Ima je besplatno na internetu.Ako nadjem link postavicu ga ovdje na forumu.
 
Ja sam sada pekao rakiju od kajsije i sljive. Ubacio sam tri posto secera u kominu. Dobio sam oko 8 litara rakije 20 gradi i 6 litara patoke. Kada je pocela da izlazi rakija bila je 35 gradi, ali vec na 15 gradi je pocela da kisi malo pa sam to ostavio kao patoku.
 
Najbolje da se isprobaju sve varijante, pa da se odluci za najbolju!
Ja razumem vas, nove tehnologije, dostupna literatura, sve je to odlicno, treba se edukovati, ali, ispade sad da Srbi ne znaju da peku rakiju, nasi stari nisu dobro pekli rakiju, nije valjala?! Ako neko hoce da pece rakiju, na prirodan nacin, onda treba da se mane secera, kvasaca, enzima... i narvno, zdravo ne prskano voce, od starih autohtonih sorti. Nije bitno da li drzi kominu u otvorenom sudu ili zatvorenom, bitno je da se odvija prirodan proces. Pozdrav
 
Ljudi, ajde sad da mi neko ozbiljno odgovori na pitanje. ISPADAM SMEŠAN I SPRDAJU SE SAMNOM! Da li se zaista oseća razlika u rakiji u koju je stavljen šećer (recimo 2%) i u onoj u kojoj nije? Svi moji u familiji, koji peku rakiju 200 godina, kažu da su to budalaštine (znači, niko od njih to ne primećuje). Da li, ako se zaista ne oseća razlika u ukusu, postoji neko ispitivanje te rakije da bi se utvrdilo da li je njoj dodavan šećer? Odnosno, ako kupim rakiju od nekog koji kaže da nije šećerio, kako to da dokažem?
 
Nazad
Vrh