Ракија од шљиве

ljudi moze jedan savet.tresao sam sljive i opalo je i malo cvrscih sljiva,e sad, stavio sam ih u bure i pitam se da li ce krenuti da se raspadaju jer ovako mi izgleda da ce komina biti retka,sta mislite da li da im dodam koje kilo vode il da ostavim tako? ,olim savet ko ima iskustva.HVALA UNAPRED :bravo:
 
Nemoj koje kilo vode vec sipaj vode da napunis bure,(ako je do vrha bureta sljiva) znaci sipaj dok voda ne "opliva" tj dok sve sljive ne budu potopljene u vodi.
Ne zbog toga sto ima i cvrscih sljiva vec se to uvek tako radi.
 
ma to je samo tvoje ubedjenje da se nesto razblazi, oslabi.
U tim sljivama ima secera koliko ima, on ce fermentacijom preci u alkohol. Voda niti moze smanjiti niti povecati ukupnu kolicinu secera dakle alkohola.
E sad zasto voda?
Fermentacija je anaerobni proces, tj odvija se bez prisustva vazduha tj, kiseonik ometa taj proces a vodom se istiskuje vazduh iz suda.
Zato se i stavlja poklopac na sud a nastali ugljendioskid se odvodi onim crevom ciji je jedan kraj potopljen u posudu sa vodom da ne bi mogao vazdun cervom dospeti u sud u kom se vrsi vrenje.
To je princip a o detaljima imas i na linku koji sam ostavio a ima i dosta literature o tome.

One pricice o stenicama (ja u zivotu nisam naisao na situaciju da stenice ulaze u kominu, vinske musice u redu, njih uvek ima, ali stenice?????) i sprecavanju da komina izadje iz suda su besmislice.
 
ljudi moze jedan savet.tresao sam sljive i opalo je i malo cvrscih sljiva,e sad, stavio sam ih u bure i pitam se da li ce krenuti da se raspadaju jer ovako mi izgleda da ce komina biti retka,sta mislite da li da im dodam koje kilo vode il da ostavim tako? ,olim savet ko ima iskustva.HVALA UNAPRED :bravo:

Ako hoćeš da napraviš dobri rakiju onda te šljive dobro izgnječi da sve budu načete i mješaj ih posle toga povremeno prvih 48 sati i onda zatvori kacu. A ako hožeš da napraviš lošu i nabrzinu onda uspi vodu. Voda se samo dodaje ako je kom pregust kao npr kod jabuke i dunje.
 
slazem se sa tobom sljivar ::super:: .a ako ih ostavim ovako sta ce biti, da li ce se rasturiti ili....? ovo pitam jer trenutno sam na putu i vracem se za 10 dana.Hvala
 
Trebao bi ih barem raseći ili zaseći nožem, nikako samo ubaciti cele...barem malo nožem ako ništa..
 
A ako hožeš da napraviš lošu i nabrzinu onda uspi vodu

losu kao sto je OVA npr

Ona se pravi tako sto se u kominu sipa voda do vrha suda. (Jel treba da slikam kacu?)





Nagrade i sajmovi


  • 2011 Sajam Kolubarskog okruga "SPREG"
  • 2010 Zlatna medalja Sajma sljiva Osecina za kvalitet rakije Bardaklija
  • 2010 Zlatna medalja Sajma sljiva Osecina za kvalitet rakije BIG PLUM
  • 2010 Zlatna medalja Novosadskog sajma za kvalitet rakije BIG PLUME
  • 2010 Srebrna medalja Sajma sljiva Osecina za kvalitet rakije BIG PLUM
  • 2010 Srebrna medalja Sajma sljiva Osecina za kvalitet rakije BIG APPLE
  • 2009 Sajam Hrane i Pica Beograd
  • 2009 Sajam Sljiva Osecina
  • 2009 Trg Nikole Pasica - II Festival Rakije
  • 2008 Poljoprivredni sajam Novi Sad
  • 2008 Sajam Sljiva Osecina
  • 2008 Sava Centar - II rakija Fest
  • 2008 Trg Nikole Pasica - I Festival Rakije
  • 2007 Trg Nikole Pasica - I rakija fest

Cesto sebi kazem da nije moj posao da svakoj budali dokazujem da nije u pravu, niti da ispravljam krive Drine ali kad procitam ovakvu glupost ne mogu da izdrzim.

Da sad navodim literaturu ne vredi, ocigledno da literatura ovode nikoga ni ne zanima vec je vazno sloziti se sa nekim,
Evo jelnik se slaze sa sljivarom, a sto se slaze pojma nema. Niti on zna kako treba niti sljivar navodi bilo kakve dokaze ali on se slaze. To je vazno.
Slazite se sa kim ko hoce ali ovo sa cim se slazete je budalastina.
 
Bas bih voleo da sljivar malo objasni zasto se od sljive prevrele bez prisustva vazduha dobija losa rakija, ili zasto voda u kaci negativno utice na kvalitet rakije.
To objasnjenje da procitam pa da umrem.
 
e ovako.kao prvo slazem se i sa sljivarom i sa oktopodom da bi trebalo malo te sljive saseci i izgnjeciti(neka vrsta pasiranja) to sam i hteo uraditi al sam takodje hteo i da cujem druga iskustva, jer kako sam naveo nisam tu i nemam vremena to da uradim.i slazem se da treba dodati vodu samo ako je komina previse pregusta zato sto sljiva dok pliva u vodi gubi svoj smek i sto je jos vaznije pre se ukiseli ,ako se lepo ne skladisti komina.i moje zapazanje su da je sljivar covek koji ima iskustva i pece po starinskom principu, dok je ironmen covek od nauke i sa tok aspekta se razume.mozda gresim al to su moja zapazanja.i da od svih vas imam sigurno najmanje iskustva zato i toliko zapitkujem.. Hvala momci :ppozdrav:
 
ironman opet brkas pojmove, ovde je riječ o pečenju rakije ajde da kažemo u "kućnoj varijanti", a ne o industriskoj destilaciji rakije koja se narvno vrši u zatvorenim sistemima bez prisustva vazduha i gdje se ne stavljaju cijele šljive plus voda, već se odvaja košpa i pravi kaša od šljiva pa onda sve dalje. A ovaj link što si dao samo jedna firma koja se bavi proizvodnjom rakije. Firma je OK, ali nigde ne piše da se sipa voda u cijele sljive i da tako fermentira. Opet ništa konkretno.
 
Sljivar,
Ti nisi cuo da je vadjenje opasnije od kockanja?
Evo sad si to prakticno pokazao. Pokusavas da se vadis i nalupetas se samo tako.

ovde je riječ o pečenju rakije ajde da kažemo u "kućnoj varijanti", a ne o industriskoj destilaciji rakije
Ako je voda stetna, a ti kazes da se sipanjem vode dobija losa rakija, ona je stetna u bilo kojoj varijanti, kucnoj ili nekucnoj.
Sto bi u kucnoj bila stetna a u drugoj korisna?
Hajde objasni kako voda snizava kvalitet rakije u kucnoj varijanti?

firma je OK, ali nigde ne piše da se sipa voda u cijele sljive i da tako fermentira.
Ne pise ali ja znam da je tako jer sam skoro svakodnevno tu. Pitah vec treba li da slikam kace da bih tebe uverio da su cele sljive (covek nema pasirku) i da je voda do vrha?
I takva rakija osvaja zlatne medalje i prodaje se po ceni da ti se zavrti u glavi. Na sajtu imas i reference, tj kupce. Za neke si sigurno cuo, a ti sigurno ne trose losu rakiju.

Opet ništa konkretno.
A sta bi ti zvao konkretnim?
Ja bih npr konkretnim zvao tvoje objasnjenje zasto se dobija losa rakija ako se u kacu sipa voda ( u kucnoj varijanti)
Ajd da te vidim.
 
Bez obzira što se radi o domaćoj radinosti, neće na dobro da izađe to što su u bure ubačene tvrde a cele šljive, pa imalo vode u njima ili ne. Ja sam ove godine isprobao blagodeti iskoštičavanja, ali do sada sam i ja to radio pomoću štapa i kanapa. Pre svega najbolje je šljive otresti i ako su tvrde pustiti ih da odstoje na zemlji 1 do 2 dana pa ih onda skupljati. Ako niste u mogućnosti da uradite tako nešto onda je dobra varijanta sakupljati ih u džakove pa ih tako ostaviti recimo 2 dana pre sipanja u burad. Ali ako i tada budu tvrde onda nema druge nego da ih ručno načnete, a pri tome ne mislim na zarezivanje nožem jer kad ćete postići ako imate par tona, već nakucajte u jednu letvu eksere, sipajte po jedan džak i izudarajte po šljivama, pa opet jedan džak pa opet letvom po njima i završićete posao.Kod mene je pokupljena samo čačanska lepotica nekih 6 tona dok rodna trenutno dozreva i biće za koji dan a stenlej neće još 7 do 10 dana. Pustio sam ih da same dozreju u stablu maksimalno a svakog dana podkupimo po malo koliko padne, a što se tiče šećera lepotica je pri skupljanju imala 21%, mereno refraktometrom. Zbog toga sam dodavao vodu u kominu i to negde 10 do 15 litara na 100kg, mada i pasirka traži malo vode kad treba da ispere kosku.
 
Pustio sam ih da same dozreju u stablu maksimalno a svakog dana podkupimo po malo koliko padne

Jedino pravo resenje za vrhunsku rakiju. Mozda samo blago potresanje stabla.

Problem je kad je broj stabala mali pa time i mala kolicina potkupljenje sljive sto znaci sporo punjenje suda.
 
Pozdrav svima!
Neduvam nikom u frulu, koje u pravu i ko nije, nego da iznesem moja iskustva.

Kad sam ja počinjao peći rakiju od šljive pre 12-13 godina, naravno nemam nikakvih iskustva, i malo se raspitam oko ovih matorih i iskusnijih.
Bilo tu raznih priča što se tiče dodavanja same vode...
Naravno ja kao duduk, napravim odma experiment:

Dva bureta od 200litara
Obe sam napunio sa istim šljivama, ali u jednu sam nasuo vode da prekrije celokupnu masu i ako se dobro sećam dodato je 40-50litara vode da se masa prekrije!
Kako je vreme teklo, krenula fermentacija i uz mešanje nivo komine u prvom buretu dosta opao, pa sam dodao još 20-30kg da bi nivo u oba bureta bila ista.

Bure sa vodom je dosta ranije završila fermentaciju (oko 10dana) i bila spremna za pečenje, al sam sačekao da i drugo bure izradi!
I onda pečenje kod istog kazandžije i uporedo 2 kazana se peku!
Rezultat:
Bure sa dodanom vodom dalo više rakije...ne 1-2lit, nego 5-6lit sa manje šljiva u buretu!
Neznam u čemu je fora, al tako je kako je!
Nešto tu ima, što odgovara kvaščevim gljivicama da bolje vrše fermentaciju kad je materijal ređi tj. dodana voda!

Isti experiment sam probao i pre 5-6 godina...i rezultat je bio isti, tj. gde je dodata voda(50lit), bilo više rakije!

Ko neveruje, nek experimentiše...

pozzz joe!
 
Tu jesi u pravu, najmukotrpniji posao je podbir pre glavnog prikupljanja. Namučimo se celi dan, prođemo ispod 500 šljiva ili čak i više a sakupimo 300 ili 400 kg ali ne ide da i to propadne, sada su bile velike vrućine i ako se ne skupi za 2 dana propadne na zemlji. Moje šljive su se dobro držale u drvetu prevashodno jer su 6 puta zalevane, ali i pored toga lepotica je ostala skoro sva do kraja a rodna dosta opada i ranije, tj. teže podnosi sušu. Ako nema dovoljno za kacu onda ide u buriće od 200 kg, mada praktikujem da ostavim od po 2 ili 3 dana pa iskoštičavam najednom da ne prljam mikser svaki dan za po malo muka ga je oprati kako treba.
Što se tiče tvrdnje da je voda dala više rakije, nije to do vode, može biti da je šljiva imala previše šećera preko 18% pa da ona suva nije prevrela do kraja tj. pretvorila sav šećer u alkohol a ova druga razređena vodom to uspela, drugo objašnjenje mi ne pada na pamet.
 
i ako se dobro sećam dodato je 40-50litara vode da se masa prekrije!
Pa tako negde
Ako je sljiva krupnija stane vise, ako je sitnija manje ali tu je to.

najmukotrpniji posao je podbir pre glavnog prikupljanja
A zamisli tek kako je tesko kad se ukupan rod pokupi tako sto se ceka da sljiva sama opadne. A stabala oko 1200.
Potkuplja se po 10ak puta sigurno. Prvih par puta iskljucivo ono sto je opalo a kasnije tek blago potresanje stabla (radnik rucno prodrma stablo pa sta je palo palo je)]
Naporan i skup nacin sakupljanja ali se isplati.
 
Ja ipak nisam čekao da sva sama opadne jer mislim da lepotica ne bi sam apala ni do snega, jednostavno podkupljana nekoliko puta a onda kad je i u drvetu postala meka na dodir otrešena do zadnje, odstojala tako 2 dana i pokupljena. Kao što rekoh sigurno 20% nije htelo da otpadne ni prilikom trešenja već smo ručno kidali i bacali na zemlju iako je baš omekšala. Inače ja se još provlačim jer su mi voćnjaci mladi te ove godine berem oko 1000 stabala ali starosti 3 ili 4 godine te nema puno roda, lepotica na 4. godini oko 30 kg po stablu, ostale nešto manje. Naredne godine stiže još narod pa će ih biti preko 2000 kom, a one tamo godine svih 3000, koliko i imam. E sad još 2 ili 3 godine to neće biti ozbiljno a posle ćemo da vidimo, verovano da se obesimo o tu istu šljivu kad dobro rodi.
 
Pitah vec treba li da slikam kace da bih tebe uverio da su cele sljive (covek nema pasirku) i da je voda do vrha?
I takva rakija osvaja zlatne medalje i prodaje se po ceni da ti se zavrti u glavi.

Kažeš čevek nema pasirku već idu cijele šljive što znači da ne odvaja košpu za vrijeme vrenja. I da takva rakija osvaja zlatne medalje. Sumljam u tu recepturu, jer je dobro poznato šta znači odvojiti košpu za kvalitet rakije.

Tolika proizvodnja i takakv kvalitet a da nema pasirku, čisto sumljam. Bar ona nije nekakva velika investicija. Ako je tako onda ovde neko debelo laže odnosno govori jedno, a radi drugo.
 
Nazad
Vrh