Objekti za smeštaj mehanizacije

nako ne kaplje puno jedino puno se cuje kad pada kisa
Kakve podupirače? Je l' imaš neku sliku?

Sad baš malo guglam o montaži krovnog trapezastog lima i nešto baš nema podataka, a za montažu salonit ploča sam našao na miion mesta. Na jednom mestu sam samo pročitao da se šrafi u dnu, dakle ne na višljem delu (trapezu) već na donjem ravnom delu. To mi je malo nelogično jer će onda vlažiti (i pored gumice) taj spoj ploče sa letvom pa će tu drvo trunuti. Opet, ako se šrafi kroz trapez, onda može lim da se deformiše ako se jače zavrne šraf. Onaj tesar mi je isto rekao da se šrafi u dnu pa sad više nisam pametan kako treba uraditi.

Jedno pitanje za sve koji imaju hale sa limenim krovom. Koliko imate kondezacije i kapljanja vode sa krova (za lim bez filca)? Ja sam prvobitno planirao da u toj maloj šupi držim šapurike, ali sad kad sam proširio mere vidim da bi tu bilo zgodno da se smesti nekih 300 bala sojine slame za grejanje. I sad sam u dilemi jer nemam predstavu koliko je to kapljanje (priče su od unutrašnje kiše do par kapi :sta: ), odnosno da li tako mogu da se navlaže te bale a onda od grejanja nema ništa.
 
dukej
trapezasti lim se srafi u rebro srafovima za salonit ako su drvene letve,a ako su letve metalne onda se srafi u dno sa samoreznim srafovima.
rebro busi kirnerom (tako je najlakse i najbrze) i posle stavi sraf i zavrni ga srafilicom,drvo nemoras da busis
 
Dukej ima lim sa filcom sa donje strane i on služi da se nepravi kondezacija, ali je dosta skuplji od ovog običnog, a pošto je šupa otvorena sa jedne strane mislim da nebi trebalo da pravi kondezaciju jer je ista temperatura napolju i unutra, a za poturanje pod rebro imaju da se kupe plastični podmetači kroz koje ide šaf da se nebi uvijao lim i propuštao vodu, a to možeš da napraviš i od letve samo na bansek oboriš ivice i isečeš komade 5-6cm dužine i staviš ispod lima i kroz to zavrneš šaf. Izguglaj pan komerc Požega i imaš upustvo( u pdf formatu ) o postavljanju lima na krov.
 
evo koliko kapa voda sa lima u supi za drva
2f0ahxc.jpg
 
Ovo je nemoguce . Daj neku sliku spolja , da vidim koji ti je nagib krova?
 
A kad bi objekat sa limenim krovom bio zatvoren, da li bi i onda u toj meri bilo kondezacije?

Ja sam sad uzeo trapezaste limove za krov 5x8 m na jednu vodu, i ispod kojeg bi bio ogrev. U jednoj varijanti je to balirana sojina slama a u drugoj šapurike i sve drugo što ne znam gde ću sa tim (kojekakva burad, trupci i sl.). Baš sam se dosta raspitivao oko te kondezacije iz razloga što nisam znao u kojoj meri je to kapanje, odnosno da li mogu bale slame za loženje da ovlaže (one na koje kaplje voda). Za slamu koja ide pod stoku to i nije toliko jako bitno, ali za loženje mora biti potpuno suva bala, pogotovo kod mog malo problematičnog odžaka. I dobio sam svuda uveravanja da je to beznačajno i da ne može da utiče da ovlaži gornji red slame. Zato sam uzeo ovaj običan lim a onaj sa nalepljenim fulcom je bio 2 evra po kvadratu skuplji. Videću ove zime kako će biti...
 
Kada sam pravio šupu trebo sam stavljat lim i kada sam izračuno mogu kupit crijepa za to lima da napravim još 5 takvih šupa, tako da za koji dan ću poćet pravit objekat u koji će biti smješten kombajn,ako uspijem nekako neka vrata riješitto će biti najbolje, da bude skroz zatvoreno, ako ne onda će se kupit cerada koja ima karnišnu ... !
 
Ja planirao da pravim koš za smještaj kukuruza u klipu, na L 4x5 i da pokrijem limom,2 strane bi bile otvorene,dalibi kondenzacija ako bi se stvorila smetala kukuruzu
 
Kako nema, pa baš je onda ima. Pogledaj jutarnju rosu, gde se kondezuje? Na svim hladnim predmetima, travi, metalu... a to je sve na otvorenom.
Imam dve garaže, jedna pored druge, jedna je zatvorena kapijom a druga nije. Svako jutro u jesen je traktor u garaži bez kapije skroz mokar, stakla zamagljena itd. Traktor u zatvorenoj garaži je naravno suv. Po mom mišljenju je bitno sprečiti mnogo vlažnog vazduha da bude u objektu, a to se može samo ako je zatvoren.
 
dukej uz svo dužno poštovanje stvari stoje ovako:
na prvoj slici iznad prikolica na ulazu u šupu ti je "legla"podrožnjača odnosno greda koja nosi rogove uzrok je mali poprečni presek grede a veliko rastojanje

uglavnom si sve odgovore dobio ali ja ću pokušati da pomognem iz svog ličnog iskustva , jeb se bavim bravarijom i dosta sam ugradio krovnih pokrivača na raznorazne načine i namene (šupe,tende,stepeništa ,tremovi...)

što se tiče građe može da prođe i za lim i za salonit kritičan raspon je na 4,35m kod tebe je 4 jedino je problem ako napada veliki sneg a on je težak još težina salonita i eto nevolje,(mali je to pad),ali za lim nema problema sa lima sneg vrlo brzo klizi

lim se pričvršćuje istim vijcima kao salonit samo odgovarajuće dužine i obavezno postaviti podloške sa gumicama da ne podlije voda, buši samo lim kirnerom ili čeličnim ekserom u trapezasti deo znači na najvišu tačku odakle voda sklizi brzo,rastojanje letvi je dovoljno 0,5metara ali je raspon veliki pa bi zato bilo poželjno da su 5x5 cm i zbog krova a i zbog majstora koji bude radio kada pokrivaš stavi dasku preko trapeza i po njoj hodaj da ne bi oštetio lim ili letve ispod njega (neko ti je dao link za samourezujuće vijke oni su ra metal slaba vajda u drvetu lepo se zašrafe ali loše drže-čupaju se iz letve)

šrafi prvi trapez i preklopni trapez na spoju dve table aono između svaki drugi, najbolji lim je sa neparnim brojem trapeza (5,7,9) onda se uvek šraši svaki drugi trapez

što se tiče stubova i grede spoji nutovanjem ili čepovanjem i zakovi takozvane klanfe znaju to tesari da urade tako se rade klasični krovovi ,a ako to onda uzmi lim debljine 2-3 mm 10x20 cm iizbuši ga i zašrafi gredu za stub moraš staviti ploče sa obe strane da kada stegneš jedan šraf ide kroz gredu a drugi kroz stub ,ploga stoji vertikalno jedna je sa spoljne strane druga sa unutrašnje strane šupe

biće mi drago ako sam bio od pomoći i ako treba još nešto slobodno pitaj tu smo da pomognemo jedni drugima :ppozdrav:
 
evo koliko kapa voda sa lima u supi za drva
2f0ahxc.jpg

reći ću nešto iz ličnog iskustva pošto se sa ovi stvarima bavim više od 10 godina

kondezacija se stvara usled velikih temperaturnih razlika to znamo svi

na slici je jednostruki trapezasti lit (ter lim) koji je aluminijumski ili eloksirani uzrok kondezacije je nedovoljna promaja

kada je šupa otvorena i ima promaje temperatura lima, vazduha u šupi ispod lima i spoljna temperatura se brže izjednače i onda ima manje kondezacije ili je nema uopšte
, kada je šupa zatvorena nema promaje i stvara se kondezacija

lim koji ne kondezuje jeste sendvič lim odnosno panelni lim sa poliuretanskom penom od koga se najčešće prave kamionski furgoni i hladnjače

da li se sećate nekadašnjih pekarskih kamiona ili neradi ili nema ventilaciju hleb se natovari vruć a furgon hladan vlage unutra kao u sauni
 
Hvala svima na savetima oko šupe. Ali opet je došlo do minimalnih izmena... ::sramota::

Imao sam neke bagremove stupce, ali nisam znao da su već bezecovani za nešto drugo. Onda sam računao da ću iseći jedan drugi bagremov trupac na 4 stupca, ali i to nije baš završeno kako treba. Trupac je bio malo kriv i kolar nije mogao da iz njega izvadi 4 stupca već je izvukao samo dva masivna. Pošto mi je opet falio dva stupca, odustao sam od bagrena i naručio da mi se izliju 4 betonska stupca 10 x 10 cm, dužine 2.5m, armirana sa rebrastom osmicom i ulivenim cetralnim šrafom 10mm. Gredu koja će sesti na te stubove ću izbušiti tako da kroz nju porođe taj centralni šraf, pa je tako odmah rešen i spoj grede sa stupcima. Ti betonski stupci su izliveni u prošli četvrtak pa ću čekati bar do narednog vikenda kako bi taj beton dobro sazreo. Inače i građa i pleh su već stigli, tako da je sve spremno da se ta šupa napravi. Imam još i 4 letve viška , tako da mogu staviti letve na rastojanje od 40cm. Jedino što su me neki lokalni majstori ovde kod mene zbunil,i tvrdeći da se lim šrafi u donjoj zoni i niko od njih nije ni čuo za podmetače kad se šrafi u gornjoj zoni. Argument im je da voda nikako ne može da prodre ispod gumice kad se lepo pritegne...

Što se tiče ulegnute podrožnjače, tu je raspon 8m ali nije samo jedna greda. Na slici se ne vidi, ali tu su dva slemena, jedno pored drugog. Iako su se ulegla, mislim da mogu dobro da drže te rogove, stoji to tako već dosta godina i nije maklo nigde, a i kod nas nema nekog velikog snega.
 
Kako nema, pa baš je onda ima. Pogledaj jutarnju rosu, gde se kondezuje? Na svim hladnim predmetima, travi, metalu... a to je sve na otvorenom.
Imam dve garaže, jedna pored druge, jedna je zatvorena kapijom a druga nije. Svako jutro u jesen je traktor u garaži bez kapije skroz mokar, stakla zamagljena itd. Traktor u zatvorenoj garaži je naravno suv. Po mom mišljenju je bitno sprečiti mnogo vlažnog vazduha da bude u objektu, a to se može samo ako je zatvoren.

dali se stakla zamagle zato sto kaplje sa lima.
 
Ne razumem pitanje, kod mene nema limenog krova na tim garažama, redovan krov na dve vode sa crepom i tavan. Stakla se zamagle jer u garažu bez kapije lako uđe vlažan vazduh koji se onda kondezuje na hladnim površinama. U drugoj garaži postoji kapija i tamo ne može da uđe (u tolikoj meri) vlažan vazduh pa nema šta da se kondezuje. Poenta ovog poređenja je da kažem da i u otvorenoj šupi itekako ima kondezacije vlažnog vazduha...
 
Nazad
Vrh