IMT

Колико ја резумем то је само једносмерна спојница, као на неким карданим за погон балирке...
 
Prelistao sam celu temu i nasao ono sto me je mucilo.Zamolio bi clana BUBU da mi objasni nesto jer vidim da je on dosta upoznat sa tom problematikom.Dali moze iz one dekleispod sedista na dva srafa da se izvede crevo(bez kornjace) crevo da se spoji na dvosmerni razvodnik (imam od univerzala razvodnik varijatora voznje) iz razvodnika dva creva na dvosmerni cilindar i jedno crevo povratni vod u menjac.Dali bi to funkcionisalo ili trebaju jos neki dodaci.
 
Mene je Bubu zbunio sad s ovim sto kaze da ima u prednjem trapu jos neki sistem, a ujedno i pise da je preradio svoj 577 na rucno ukapcanje. meni je receno da ako ima rucku da je to To i da ne moze biti i jedno i drugo a sad Bubu kaze da ima i rucku ali da je i dalje automatika prisutna kod njega...

Jednostavno prije kupovine traktora probas jel ima vucu u rikverc ili nema i to je najjednostavnije rjesenje.
Ako sam dobro shvatio,na prednjem trapu je ta automatika ali koja radi samo za nazad,dok je za naprijed sve normalno,ovo je za 577,dok je recimo kod 5136 ta sva automatika smještena u toj ukapčalici..
 
Mirko pa naravno da je naprijed neka vrsta "cegrtaljke", ali cemu ondaprepravljati reduktor na kucistu mjenjaca, ako neces vaditi cegrtaljku iz prednjeg trapa?!? To ja ne razumijem i cekam da mi Bubu objasni... Nikad ovo nisam vidio i molim objasnjenje tog njegovog sistema. kad vec stavlja reduktor s rucnim ukapcanjem na traktor, tako je mogao i "cegrtaljku" povariti da hvata i naprijed i nazad i nema vise problema.

Marko: Automatika radi samo prema naprijed. Dakle, kad zadnji tockovi okrecu a prednji se okrecu za neki postotak sporije onda se i oni krecu okretati. Bas kako Mirko kaze kao kardan sa cegrtaljkom za pogon malcera ili rotacione kosilice.
 
Bravo Mirko! :)

Bobo, ocigledno nisi pratio kad sam pisao a pisao sam par puta o tome.

Samo kod 577 DV (s' pocetka proizvodnje), kod 579 i kod 589 sto znaci modeli od pre 30 i malko vise godina je bila automatska prednja vuca s' tim da automatika nije u ukljucivacu koji se nalazi namontiran za zadnji most kao veza zadnjeg diferencijala sa prednjim mostom vec je tu direktna veza zupcanika i vratila a automatika se nalazi u 'culi', flansni ili kako god je nazvali na prednjem mostu i ona je najobicnija jednosmerna spojka koja je konstruisana da proklzine ako se ne varam u slucaju pomenutih traktora na 5% proklizavanja.

Ja jesam stavio ukljucivac umesto direktne veze na zadnjem mostu ali napred nisam dirao nista. Zamenu sam morao da uradim posto mi se razisao iglicasti lezaj na medju-zupcaniku u kucistu direktne veze i napravio defekt u kucistu a ja sam to svakako hteo da prepravljam na rucno ukljucovanje pa sam lepo sve pokupovao novo posto je jako malo delova pase. Ostalo mi je da izbacim automatiku ali nikako to da uradim jer mi nije potrebna DV u rikverc. Nabavio sam originalnu flansnu novog tipa ali mi fali jos limena zastita semeringa i jos neke sitnice da resim. Neki su jednostavno zavarili zvezdu na kojoj leze rolnice za tu culu i to je sad direktna veza ali ja necu tako da radim.

---------- Poruka napisana u 22:59 ---------- Prethodna poruka je at 22:56 ----------

Razvodnik moze da se spoji na izlaz na ploci sa leve strane gde ima cep za ulje ali moraju biti poluge podignute do kraja da bi to radilo-kod mene je tako bilo na 567 sa grtalicom ali je plosa hidraulika na traktoru pukla upravo zbog nestrucnog rukovanja i zakazivanja sigurnosnog ventila tako da to ne preporucujem.

Zvezda automatike na 577 DV moze da se okrene naopako pa da vuca samo radi u rikverc :)
 
Ocito da nisam pratio... Jer da jesam, ne bih se cudio "k'o tele sarenim vratima"...

Hvala za objasnjenje.

Samo ad se nadovezem. Posto se radi o obicnoj cegrtaljci, tih 5% proklizavanja je upravo ona razlika u vrtnji prednjih i zadnjih tockova koju proizvodjaci propisuju da se postica kad se mjenjaju gume u drugu dimenziju od tvornicke.
 
Evo malo da nadopunim ovo oko razvodnika na ploču hidrauluka :na ploču se montira ventil (ventil koji služi da ulje preusmeri da neide u podizni klip nego u razvodnik koji se instalira za potrebno orudje )ventil se montira na mesto pločice koja se nalazi na ploči hidaulika koja spaja cev koja dolazi iz pumpe i povezuje kanal za dotok ulja u podizni klip.Dalje :razvodnik koji se motira mora biti podešen odnosno sigurnosni ventil mora da štiti kako uredjaj (grajfer za djubre ili utovarnu lopatu) šta već montirate na traktor tako i i da štiti pumpu od preopterećenja .Komandne ručice hidraulika :ručica za kontrolu vuče i kontrolu opterećenja moraju biti u maksimalnom gornjem položaju da bi razvodni ventil u pumpi usmerio ulje da nekruži nego neprekidno snadbeva razvodnik koji montirate.da pojasnim ventil koji montirate koristi se sa IMT kosačicama i beračima kukuruza koji imaju hidraulično podizanje hedera, ina če ventil ima široku primenu za ko zna šta još .Dalje :kada se to uradi ploča hidraulika jevan funkcije tako da poluge hidraulika nemaju komandu i nemogu nositi nikakav teret samim tim i poča nema opterećenje i neće doći do loma iste ploče.Zaštitni ventil na razvodniku koji montirate mora biti podešen (podešen na manju vrednost nego sigurnosni na pumpi ) ali ako niste sigurni taj posao poverite nekome ko to zna jer samo tako će te izbeći lom i štetu .Ovo što pišem to mi je u opisu posla mogu pomoći a mogu i da to završim sam.Ima još detalja da netupim više koga zanima neka pusti poruku na PP pa ću sve objasniti.
 
Iz svega ovoga sto sam procitao u ovoj temi doao sam do zakljucka da na imt-u mogu podizne poluge i vanjski dvosmerni cilindar raditi u isto vreme samo ako se ugradi jos jedna pumpa. Dali sam u pravu?
 
Steta sto se nevidi sve kako je odradeno.Mislim da je to skupa varijanta.Ja sam mislio nesto jeftino od delova koje imam.Inace svaka cast,svidja mi se.
 
Ova hidraulika je odradjena tako da je skinuta "kornjaca" s poklopca hidraulika i napravljena je kocka od komada plocevine. Covjek je na taj nacin dobio direktno napajenje razvodnika s tri rucice kad podigne "kuglicu" dobije protok ulja a poluge se ne dizu, posto ulje cirkulira samo kroz novi razvodnik. prvom ruckom regulira kolicinu ulja koja ce ici na podizanje poluga (U ovom nacinu rada nema fini hidraulik, samo "plivajuci") a ostale dvije rucke napajaju uljem malcer ili neki drugi prikljucak koji na sebi ima cilindar.

kad zeli orati, ima jedan "T ventil" koji okrene i onda ulje cirkulira normalno i razvodnik gubi funkciju a poluge se podizu preko "kuglice" i radi u fina hidraulika kao sto je i radila prije ugradnje razvodnika.

JE, ovo je vrlo skupo rjesenje ali se covjeku isplatili preurediti IMT traktor, nego kupovati neki drugi pa da u njega jos ulaze pare.
 
@zaregakovo

Mislim da si pogresio u jednom delu-kada se koristi tzv. kornjaca tj. uredjaj koji preusmerava ulje onda rucica za kontrolu (desna rucica hidraulika, mala) ne mora biti podignuta da bi ulje kruzilo kroz sistem ali samo u slucaju ako su traktorske poluge bile spustene pre nego sto je kornjaca ukljucena da salje ulje u razvodnik-tada je potrebno samo podici rucicu za podizanje poluga do kraja.
 
Nazad
Vrh