Jagode-opšta tema

Na prvom mestu zato sto od starog lista nemas nikakvu vajdu neko samo stetu, jer ako ti ostane, on ti je najveci izvor bolesti, kao drugo, sisanjem budis jagodu da se razvija i da jaca, bar su meni tako rekli jednom davno i ja to postujem:haha::haha:
 
Prskam atomizerom od 400l sa sipkama za zito, stim sto sam zatvorio nekoliko stisica koje obicno udaraju na doredice.
 
Moze li neka slika ili link da vidim kako to izgleda? Znam za atomizere za vocnjake i vinograde, za ovo za zito, iskreno, prvi put cujem. Ja sam kupio prskalicu od 440l i sad preko zime planiram da napravim nove grane za redno prskanje. Atomizer je za jagodu ipak najbolje resenje ali nisam znao da postoji tako nesto :sta:
 
Pa kako nisi video, klasicne sipke koje pokrivaju 8m sirine, samo je moj brat zatvorio one koje gadjaju doredicu da bi malo ustedeo na sredstvima za prskanje
 
Ma zbunilo me sto si napisao atomizer a verovatno si mislio na prskalicu jel?
 
Sigurno da je izvodljivo. Sudeci po slici ovo su obicne grane kao i na svakoj drugoj prskalici. Stim sto kada se prska sa granama (psenica, jagode isl) ventilator nema nikakvu funkciju tj grane nemaju vazdusnu podrsku.
Boomsyte ispravi me ako gresim, ovo sam zakljucio samo po slici
 
Ja imam još jedan problem (eh da je samo još jedan). Od 1ha jagoda, koliko ih imam, 0.26ha je pod plastenikom čiji su brodovi široki 5.2m. Da li te grane mogu nekako da se našteluju za to?
 
E ovako, ja sam pre ove prskalice koristio sipke koje je moj brat napravio i prskao sam 3 folije odjednom. Sastojao se od L profila. Centralni koji se srafio na obican atomizer, je imao 1 cevku sa 1 diznom i sa leve i desne strane, su se ubacivali manji L profili, koji su imali po 2 manje dizne.Tako da kad opkoracim foliju traktorom, centralna je prskala tu foliju a leva i desna su mogle da se steluju i do pola metra jer su upadale u tu centralnu. Maksimalna usteda sredstva i prskas 99% jagode. Vazdusna podrskaim nije potrebna, cak sam i ja skidao kajs od ventilatora, kako nebi raznosio sredstva.:ppozdrav:
 
Pozdrav dobro ljudi!
Početkom septembra sam posadio malu površinu jagoge (circa 3a, sorta zenga, da probam jer proizvodnja jagode kod mene tek uzima maha) pa me sada zanima čime bih to trebao prskati pred zimu?
Valja napomenuti da imam kpk ali nema cisterne već se voda u sistem pušta direktno motorom za polivanje, dakle nešto što se može kantom obaviti :).
Još sam primetio na pojedinim listovima crvene tačkice belog oboda. Da li je to u pitanju neka bolest ili stari list završava svoj vek?
Pokušao sam da za odgovor na moja pitanja koristim opciju search ali nisam uspeo.
Srdačan pozdrav :ppozdrav:
 
Pitanja za iskusnije kolege: Do kada treba prihranjivati jagodu jesenas? Ja joj pustam jednom nedelno 1g Fertikare 20:20:20 +Humisuper i prskao sam Trazex-om mikroelementima juce,ne znam da li treba da se prska Kalcijumom preventivno ,ili da ostavim za prolece?
Kao i sta treba da bude u toj poslednjoj prihrani pred zimu pojacan K,ili ujednaceno i da li treba prskati bakrom?
Hvala unapred,pozdrav!
 
Pitanja za iskusnije kolege: Do kada treba prihranjivati jagodu jesenas? Ja joj pustam jednom nedelno 1g Fertikare 20:20:20 +Humisuper i prskao sam Trazex-om mikroelementima juce,ne znam da li treba da se prska Kalcijumom preventivno ,ili da ostavim za prolece?
Kao i sta treba da bude u toj poslednjoj prihrani pred zimu pojacan K,ili ujednaceno i da li treba prskati bakrom?
Hvala unapred,pozdrav!
pred zimu forsiraj djubrivo sa K
 
Ја сам имао 80 ари јагода. Ове године сам томе додао још 20 ари. И у тих 20 ари сам решио да истестирам неке ствари на које ми нико није дао сигуран и јасан одговор (неко лично мини огледно поље). Једна од ствари које тестирам је - непрскање. Посађене су 17.07. и НИКАКВУ заштиту нисам вршио. Јагоде изгледају - феноменално! Лист је тамно зелен, фолија се не види од њих колико су развијене, нигде једне тачкице на лишћу. Видећемо на пролеће да ли ће тако и остати (тада, наравно, радим заштиту).
Што се прихране тиче, поред 20:20:20, на крају јој два пута пустим неку формулацију са калијумом и цинком.
Поздрав свима.
 
Nazad
Vrh