Motorne testere

juce peh na mojoj husqvarni,obarao (usluzno) cerovu sumu,jednog debelog (70cm) obarao sam sa stihl-om,dok je husqa bila iza mene,drvo je bilo samo naizgled zdravo,medjutim kada sam rezao zavrsni rez,odjednom,bez najave je puklo i krenulo nekontrolisano da pada,srecom na vreme sam se izvukao,ali je stradala kocnica na testeri.Danas zvao servis i porucio rucku kocnice...
 
Ma čuvaj sebe prvo naravno. Polomljen nikom ne trebaš, čak si i na smetnji. Testera se može popraviti-kupiti i da bude i bolja al deo tela ili...
Nego jel ima Stil 028 mogućnot štelovanja pumpe, koliko da pusta u lanac? Nekako mi puno suvlji od Huskvarninog sa istim uljem.
 
026 ima,a ona je skoro u svema slicna kao 028,okreni je naopako pa vidi da li ima otvor za za stelovanje (sraf),u zavisnosti od duzine maca tako i nasteluj,ali ako slabo maze stavi je na max pa vidi kako se ponasa i koliko ostaje ulja kad sprasis rezervoar goriva
 
Meni 210-tka potroši oko dve trećine rezervoara ulja na tank benzina, jel to OK?
 
tako i treba,kod podesivih pumpi i kada se protok ulja nasteluje na max. uvek mora da ostane malo ulja u odnosu na gorivo,time se sprecava da lanac ostane suv pod uslovom da se ispostuje procedura da se rezervoari (ulje/gorivo) uvek pune zajedno i do kraja.

---------- Poruka napisana u 13:59 ---------- Prethodna poruka je at 07:37 ----------

zvali me danas iz sevisa,stigla rucka kocnice 2100,00 din.lepa steta :svinja:
 
Nije to steta nego sitan trosak u pordjenju sa onim sta sve moze da se dogodi bez nje.
 
Uvek se dopunjuju oba rezervoara zajedno. Čak je savet dopuniti prvo ulje pa onda gorivo jer ako radite obrnuto i nešto vas prekine kad dopunite gorivo možda zaboravite dopuniti ulje. To mi je rekao jedan malo "komplikovani" deda i ima logike, sad kolike su šanse da se tako nešto desi ali je moguće.
Stil 028 AV Super nema šraf za spoljno štelovanje uljne pumpe, nisam skidao poklopac ispod kog je pumpa (posle skidanja mača) ne znam dal nema unutra neka mogućnost? 038 AV Super ima spolja od dole.
 
Nisi mnogo propustio da si skinuo poklopac
Nema stelovanje ulja na 028 ako je slabo podmazivanje najverovatnije je otisla pumpa ili zupcanici sto je pokrecu.

step_3.jpg
step_4.jpg


Posto su identicne pumpe sto idu na 038-042-048-380-381 mozes da malo ispitas dali moze da se stavi od njih, one imaju sraf za stelovanje, eventualno ces morati da napravis rupu za stelovanje na kucistu. Mada sumnjam dali je isti raspored srafova za vezivanje.

Stihl 038 sa stelujucom pumpom
chainsaws012-2.jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam još siguran. Svakako je mnogo suvlji od huskvarninog ali nije totalno suv i nije zvrktao lanac i palio mač. Samo mi je malo sumnjivo ali nisam siguran da je ostalo dosta ulja za lanac kad je nestalo goriva a naravno počeo sam sa oba do čepa. A bila su sitna drva i sve sa do pola gasa i tad bi trebala da troši manje goriva u odnosu na ulje. Ali opet sa druge strane bilo je dosta rada u leru jer sam seckao iz obale neke uvrnute klenove pa obiđi sa jedne pa sa druge strane da bih ostavio poneki prav iz gomile. Na leru naravno troši benz (malo ali troši), a ulje po mojoj logici ne ide dok lanac stoji? Jer uljna pumpa dobija pogon kad i lančanik mača za razliku od huskvarne 137 gde radilica stalno vrti pumpu i kod nje kaplje ulje dok radi u mestu pa lanac kad krene ponese i tog viška i onda je masniji. A primetio sam ovih par dana stajanja u garaži da malo pusta i na čep od goriva (stilovka), ispod je vlažna od dvotaktola, benz je naravno ispario ali ne verujem da mi je baš kapljalo u radu i da je tu puno iscurelo, valjda bih primetio.
 
Ne mora da znaci da je otisla pumpa,ja sam imao isti problem sa podmazivanjem moje 026,pisao sam ovde o tom problemu .i na kraju se u servisu ispostavilo da je pumpa bila zapusena,ocistili su pumpu i zamenili crevo koje im je bilo sumnjivo i to me kostalo 2500,00 din.i sad radi dobro tj.potrosi rezervozr benzina a ulja ostane odprilike 1/3 rezervoara.
 
Lepo i taj servis naplaćuje. 10-tak cm creva, skupljeg silikonskog nije više od 150 din. Ostalo su uzeli za ruke. Ja bih to uradio sam. Čačkam oko svega pa verujem da me neće jedna Stilovka naterati da odem po komšiju mehaničara. A već sam generalno radio jednu Huskvarnu za koju takođe nisam znao kako izgleda unutra dok nisam počeo redom da odvrćem. Na nečem se mora učiti, i niko se nije naučen rodio. Nego mislim da ne diram ništa dok ne potrošim još koji rezervar. Jedan u sitnim drvima i nije neka proba a testera spolja kao nova a i pali i prima gas ekstra + tvrdnja da ta testera stvarno nije presekla više od 4-5 metara jabuke i stajala u garaži. Ali nije ni nemoguće da je prvom vlasniku amateru već u prvom dosipanju uletela neka trunka. Sledeći vikend idem opet malo da seckam, ne znam još u koju njivu ali biće i neko deblje za pravu probu i bar tri rezervara da potrošim pa ću bolje znati. Ako bude suv lanac i palila mač ja ću polako dovršiti sa malom huskom. A možda se desi ako jedno veče budem besposlen pa da je otvorim u korist nauke i bar proverim dal nema prljavštine (piljevine) unutra ispod dekla i produvam pumpu. Čini mi se na slikama prethodnih postova da je pumpu moguće i rasklopiti. Dal je ko rasklapao, dal nema neka gumica koja nabrekne pa je teško sklopiti? Ako ima možda može i to da bude smetnja protoku ulja. Testera je ipak stara, pa da je tolike godine stajala u prodavnici, ako je prethodno nasuto ulje i probana to ulje ostaje unutra i deluje na gumice?
 
pa da proveris otvor na dekli i ocistis otvor na macu ne treba ti vise od 5 min.pa onda tek na creva i pumpu...da ne tipkamo ovde bez razloga :ppozdrav:
 
Mač sam skidao i lim ispod njega gde izlazi ulje ali onaj sledeći dekl što pokriva pumpu i zupčanike nisam. To odmah kad sam je doneo, videlo se da je malo prljava tu a i zanimalo me ima li koliko tragova rada na lančaniku.
 
Hm,
na mojoj Huskvarni Tomos 61 poceo da me zeza filter za vazduh...
Naime, malo radi a filter unutra potpuno beo od prasine.
Probao sam sa 2 dihtunga, ali ne pomaze. Zvao majstora, kaze- nema tu leka. (?!)
Razmisljam da kupim novi originalni filter, ali nisam siguran da li je do filtera ili do onog plasticnog dela izmedju karburatora i filtera.
Filter inace nema ostecenja i tacno se vidi gde propusta- bas gde ide dihtung, a ja se pitam kako je to moguce, jedino ako se nesto nije iskrivilo :sta:.
 
Nazad
Vrh