Soja 2013.g.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moguce je da su ljudi cije su njive na 20. km od moje ili cak manje imali vise kise od mene, ili nekog drugog, nije bitno. Kod mene je pala samo jedna kisa celog leta, a na prognozi sam vidjao u nekoliko navrata najave lokalnih pljuskova u razlicitim delovima zemlje. Kod nas prinosi i ispod 1t/h, ima ljudi koji uopste ne vrsu soju vec kose i bacaju stoki. Od par dzudza uokolo cujem, ukoliko ne lazu, 1.2 do 2t/h se predaje... Videcu sutra na predajnom mestu da pitam za statistiku.
 
Lepo je cena soje rasla dok su svi vrsili 12-13 meteri po kj,sad kako su ovi poceli sa prinosima cena odma stala,a cujem da ce i polako da pada,e izvolte pa vrsite 2 tone po kj, ja samo moju prodo skoro za 50 dindzi::novac::
Je l' to iz tebe prica ljubomora ili sta?
Sta ja da radim sa sojom kad je rodila?Da je necu mozda ostaviti na njivi ili pogorsavati agrotehniku da bi manje rodila?
Usput,pogresno cujes za cenu,ja imam bas drugaciju informaciju,a dvojica su vec dolazila da vide,ali nije jos na prodaju,iako dobijam 50 dinara,nemam vremena da je pretovaram iz ambara.Neka saceka malo dok posejem zito,pa cemo videti.
 
Kod nas u selu kasnije sorte su rodile sve zavisi, ja sam naprimjer gnojivo bacio i bilo je jucer 18 meteri po jutru dok kolega sijo isti dan kad i ja njiva do njive jucer su i oni vrsili kod njega 13, zasto ja sam mojoj pocetkom ljeta baco kana, što nije glupost i okultiviro ju 2 puta, i tu dobijes jos tih 5 metara koji znace dosta !
 
Ja danas ovršio 2 ha. Možda oko 4t u prikolici. Malo je bolje u drugim njivama a ima i gore.
Zaključak je da su obilne kiše u maju i junu uzele 30% prinosa .Suša nije više od 5% jer su mahune guste i sa 3 normalna zrna.Jako je niska a po dolama i depresijama je skoro i nema .Po uzvišenjima dobra i ima 70 cm visinu.
 
Danas vrsena soja oko 1350 kg/kj

00ij.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Photo0500.jpg
[/URL][/IMG]
b9j4.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Poslednja izmena:
Mi smo također danas kosili sutra jos 2 kj i gotovo ovo danas je pokazalo manje, mislim kad se zavrsi da ce bit prosjek nekih 16 po kj, zadovoljan sam jer kako ljudi kod nas pricaju nekto ima netko ne tako da je ovo oke, a u subotu bi trebo tetku vrsit ovu što je sijana po ječmu i pšenici, pa do subote mozda stigne 1620h ĐĐ, danas je bio neki dogovor :)
 
Evo i ja da upišem prinos soje ove godine 62 džaka po odprilike 50kg sa 2 jutra i frtalj ( oko1377kg/kj) sve odrađeno u fulu ,njiva čista , nađubrena, folijarka ,2 puta parana ,mazena i pazena ali kiše ni za leka ,prošle godine sam puko na kukuruzu ove na soji i to na istoj površini .
 
Paore pa sto napisa tako malo?
To je prosek na 9,5 KJ, mada je na jednoj parceli bilo i 1600 kg/kj, ali to nikako ne znaci da je bilo svuda.
Pricam sa dosta ljudi i iz Gajdobre i iz Backe Palanke i iz Baca, Vajske, Novog Sela, Bodjana, Plavne, Mladenova, Obrovca, Tovariseva, Deronja, Odzaka, Silbasa, Despotova, Selence, Pivnica... i nigde nisam cuo da u proseku imaju vise od 1200-1400 kg/kj. Kazu da su imali na kojoj parceli i preko 1500,1600 kg, ali u proseku NESTO BOLJE NEGO PROSLE GODINE.
E sad ako ti koje sam pitao, a ima ih dosta, svi do jednog ne znaju da rade soju onda :osmeh:
 
Aman ljudi soja je u proseku tek malo iznad prethodne godine. Ljudi sa preko 3t/h su imali ili srecu sa padavinama ili su zalivali, nema tu neke "zlatne" obrade koju samo pojedinci primenjuju. Ni monsanto nemoze da nadomesti izostanak padavina i onakvo przenje kroz vegetaciju...
 
На парцели ПСС Врбас, по категоријама зрења пожњевено је: ''0'' категорије - 8 сорти са просечним приносом 3290 кг/ха; ''1'' категорије - 11 сорти са просечним приносом 3615 кг/ха; ''2'' категорије 9 сорти са просечним приносом 3713 кг/ха.
 
Moje seme sejem vec drugu god. za redom, nisam siguran sta je bilo pre tri leta, zalivana, bez vestaka ili stajnjaka, sejana po proslogodisnjoj krompirnoj parceli. Dva zaliva od po tri sata, za nedelju dve javljam prinos... Neko izasao sa cenom bilo gde? DPS class nista...

67hd.jpg


azfs.jpg


wib6.jpg

Evo i mene sa vage... Ne znam da'l da se smejem ili da placem. Juce pokosio ovu parcelu, 1.5-10 ha. Kombajner mi vec tad nabio pritisak, poceo da se pravda. Kaze: "Ako ti kazu na vagi da ti je kontaminirana, reci im da sam ja reko...". Kaze nije bio na modifikovanoj parceli skoro... Uglavnom, ja na vagu malo pre, pa provera, kaze radnica teraj do silosa. Ja natero traktor a ona trci za mnom i pokazuje mi ono sranje za merenje, kaze proveri ti ja bi rekla da se pojavljuje druga crtica... Prokljuco sam u momentu! I sta cu, oterao do lokalnog lesinara za nas modifikovane. 40. din. prodao, 3.700 kg. Kod kuce je ostalo 600. kg. za seme za mene i mog razrednog. Prinos je vise nego odlican, ali ova cena i ovo sranje sa GM, puko mi je film
 
Zavrsena i soja. Dve parcele Rubina, prinos 1,4 t/kj, ove parcele isti prinos. Dve parcele Galine 1,3 t/kj, jedna parcela mnogo bolja od druge. Vise srece u narednom kolu :osmeh:.
 
@Milankos jel full agrotehnika I navodnjavano?

- - - - - - - - - -

@Milankos jel full agrotehnika I navodnjavano?

- - - - - - - - - -

Danas ovrsio Rubin na 1ha je bilo 1535kg plative soje, akontaciona cena 40din/kg. Zanimljivo da je dosta bolje nacurilo u delu koji je na oko bio losiji I nejednak, ali sam njega solio raznim folijarnim prihranama, pocinjem da verujem u te secerne vodice... Igrom slucaja je vrsio drugar koji kaze da kod nas u ataru I okolini nije vrsio preko 18.5m/kj, a u glavnom beda kao I kod mene. U povratku sa silosa sretnem ujakovog komsiju u redu I Dubrava samo sto ne pukne, kaze to je sa 2.5kj, a udaljeni smo cirka 10km.
 
Zvršena soja kod mene ostale mi 2 kose na jednoj njivi od 1kj otjerala me rosa nisam mogo vise radit ako bog da to cu sutra i ostavit za sjeme si, prosjek je ravno 17m/kj ja zadovoljan za ovu godinu !
 
Strucker , lijepa soja , nego nije mi baš sve jasno šta napisa , kakav si prinos imao ? Kako 1.5-10ha ? Kakve crtice ? Jel to testiraju dal je modifikovana ? Čime ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh