Leska - opšta tema

Drugari interesuje me osnovna(dobra)priprema zemljista za sadnju lesnika.Sta se sve treba uraditi,da bude kvalitetno.Nema sparanja.Rec je o zasadu oko 6-7 kj.
Da li imaju uticaja na mlade zasade herbicidi(bio kokuruz).....
 
Izlistaj temu od pocetka, vec je sve napisano.

Ali ukratko to bi bilo, duboka obrada + podrivanje, djubrenje stajnjakom i ako je ranijih godina prskano atrazinom (radazinom) velika je verovatnoca da ce smetati mladim sadnicama.
 
@dragorad
Bili kokuruzi,skinuti pre par dana,dve godine za redom.Prskano i ove i prosle godine zemljisnim na bazi atrazina.Dali je bolje da ostane jednu godinu zemljiste da pauzira,zbog mladih zbunastih sadnica.
Da se podrije na 50-60cm u redove gde ce da se sadi,cela povrsina nadjubri ili samo gde ce biti sadnice-trake i uzore sve na 30cm i ostavi jednu godinu,na prolece poravna,podrlja i tokom godine prska samo totalom-da se ubiju korovi,na jesen isti postupak,busenje rupa i ostalo.
6-7 jutara su u pitanju,puno sadnica-atrazin,da biljke-sadnice nebi izumrle od atrazina.A u toku godine sve fino ogradi.....
Neznam,zato pitam.
Hvala.
 
Bolje da posejes ove jeseni psenicu ili stocni jecam pa onda nakon skidanja da se podrije, nadjubri (dovoljno je gde ce biti redovi u sirini prikolice) i onda uzore u medjuvremenu ako nikne trava oprskaj je totalom i taman ce se zemlja malo iscistiti od atrazina (iako on ostaje par godina u zemlji).
 
Pričao sam sa jednom starijom profesorkom sa poljofak.Zemun . Ona kaže da moraju biti mnogo velike doze atrazina da voće ne bih moglo da uspe. E sad, pošto je investicija velika i nije za probu pa ako uspe uspe .Bolje sačekaj jednu godinu .
 
Moze da se desi da se komsija zali da ne moze da obradjuje svoju njivu od grana tvojih lesnika ili da ima hladovinu naa kulturom koju seje. :D
 
3 metra i miran si. Mislim da je toliko i po zakonu, bez obzira na kulturu koju gajiš tj koliko se širi. Naravno to ne važi za krompir, luk, zelenu salatu i slično :) Tu možeš do same međe.
 
Ja sam se malo z... kada sam sve to radio. Prvo sam uvukao ogradu pola metra od granice iako nisam morao jer je u pitanju atar i mozes da stavis na granicu i od ograde sam na 2,5m posadio lesnike i sada tu knap prolazim sa traktorom. Na prolece cu poslednji put proci setvospremacem i onda cu morati da zatravim i da kosim, samo jos uvek ne znam sa cime jer traktor a i malcer sa njim nece moci da prodju.
 
Poz. svima . Nov sam ovde i citam redovno forum. Imam 24g. i jako me zanila lesnik. Ocu ove godine da zasadim 5-10h
i naravno podelicu svoja iskustva ovde sa vama. :)
 
Sta mislite o ovome
http://www.greenlaboratories.net/
Meni deluje primamljivo ali ne znaam da nije neka navlakusa... Ima li ko kakvih informacija...
hswftj.png

3494d37.png

10gmfbp.png

2cr0guf.png
 
Priča o puževima je za ovu što bi se reklo Mala Maca .
Ko ima lešnik i pročita kalkulaciju O dobiti sve je jasno . Od treće godine 3 kg( lešnika ) po stablu .Pošto je računica od 5 eur( kg) pretpostavljamo da se radi o očišćenom ( 3 kg ) .
Pa ja u 4 godini nemam 100 GRAMA po stablu OČIŠĆENOG .
Avioni ,kamioni tartufi .Tonaže .
Veoma me interesuje cena jednog stabla ( žbuna ) sa micelijumom tartufa ,zajedno sa dokumentacijom .Rekao bih da je igra u tome .
Voleo bih da me neko razuveri .
 
U Ugovoru piše da proizvodjač plaća Kompaniji ako on jednostrano raskine ugovor 50 eura po sadnici ali ne piše koliko je on po komadu plaća kad počne posao .
 
U kompaniji kazu da su sadnice besplatne, proizvedene u Francuskoj ili Italiji, i da je uslov od 10 do 30 ari povrsine. Sve oko rada i pripreme zemljista i nege sadnica je posao proizvodjaca uz strucne savete sluzbe nadlezne od strane firme, tj. postoji elaborat koga se treba 100 % pridrzavati. Ugovor se potpisuje na 20 godina... Navodno cena projekta je oko 1000 eura od kojih proizvodjac placa 300 u din protiv vrednosti, a ostalo donira kompanija.
 
Nazad
Vrh