Šljiva


Ovo predstavlja onda neku vrstu belosljive jel i ima li ko tu vocku?
Zanima me posto pise da je to hibrid Large Sugar Prune - ima li ta sljiva neko nama poznatije ime?
Imam ja nekoliko stabala, otac zasadio prilično davno. Kod nas se zove Bjelica i upravo jeste jedna od podvrsta Belošljive. Kod mene cveta i sazreva zajedno sa Požegačom, rađa relativno dobro, ima dosta krupan i težak plod, nekako neutralnu aromu po meni slobodno mogu reći slab ukus. Otac je par godina pokušavao da peče rakiju samo od nje, pa onda u kombinaciji sa Požegačom ali je odustao, nije mu se dopala. Ja lično je ne koristim uopšte, ovih dana ću poseći stabla, ali pre nekoliko godina sam presadio par komada u deo sa Požagačom, čisto kako bih sačuvao sortu. Imam i drugu sitniju koja je izgledom nalik C.ranki, ali sve ostale karakteristike vuku ka ovoj prvoj...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Što se tiče sorata šljive u mom kraju i dalje su najtraženije rakije od Požegače i Crvene ranke. Ukusi su različiti pa naginju i prema jednoj i prema drugoj zavisno od čoveka do čoveka, ali definitivno ovde su bez konkurencije. Nažalost znajući da je šarka desetkovala zasade Požegače, ljudi od nje odustaju te su uglavnom ostali stari voćnjaci koji su prepušteni Božijoj volji. Poslednje dve decenije se uglavnom sade Čačanske sorte između kojih prednjače rodna i lepotica, naravno ima i svih ostalih ali nešto manje. Međutim uz svo uvažavanje ovih sorata kao i svih koji od njih proizvode rakiju i dalje se pod najboljom čašicom rakije smatra ona koje je napravljena nekom od ove dve stare sorte. Ne bih sada pisao o ekonomskoj isplativosti i poređenju zasada sa ovim "novim" sortama (imam ih i ja), naravno da sve govori u korist "instituta", već je moje pisanje usmereno samo na mišljena i iskustva u vezi sa rakijiom. Sve ovo je možda relativno od dela do dela Srbije pa se ta iskustva ili čak navike mogu razlikovati, ali eto ja sam preneo ono iz svog kraja ali delom i lično, kao skromnog proizvođača a Boga mi i konzumatora ...:osmeh:...:ppozdrav:
 
sve je to tacno,i mogu se raditi te stare sorete ako iams sigurno i konstantno trziste koje ce platiti kvalitet,sto je tesko naci i gotovo da nije isplativo peci tu rakiju i davati je po ceni rakije od stenleja recimo,zato mnogo vise ljudi ima par stabala za svoju dusu i gusu i ostalo rade ono sto je ekonomski isplativije,dzaba ti ljubav prema kvalitetnim sortijama rakije ako nemas zaarde
 
Stenlej jeste zahvalna sorta koja obilno radja ali je i naj jeftiniji. Prosle godine kad je Stenlej bio oko 10din, Rodna je bila oko 20, Lepotica oko 40din Rana isla i do 120din.
 
jakovljevic79,pogledaj fotografiju na trmi rakija.Nas najbolji proizvodjac rakije je Ljba Urosevic bivsi direktor Prokupca Beograd,a ti strucnjaci su Prof.dr.Nikicevic.Prof.dr.Vele tesevic,dr.Branko Popovic,doticniLjuba Urosevic,koji su ujedno i nasi najbolji degustatori.Ni jedna ozbiljna komisija ne moze bez njih.Sto se tice redosleda sorti to je upravo njihov redosled.Od svih selekcionisanih sorti stenli je najlosiji za rakiju(posebno ako se ne pripremi pre stavljanja na vrenje)Stenki mora da omeksa(stajanjem dva do tri danana suncu po zemlji ili u plasticnim dzakovima)pa tek onda da ide na vrenje.Mezokarp stenlija je dosta cvbrst zato sto sav skrob nije presao u fruktozu(kao kod kruske vilijamovke)i mora da omeksa.Ovo za skrob je moja pretpostavka na osnovu kruske(gde sam siguran da je tako) Zicaprom pogledaj malo literaturu i videces da je c.lepotica sklonija alternativnom radjanju u odnosu na rodnu.Izvinjavam se,nije fotografija u temi rakija vec u temi degustacija.
 
Poslednja izmena:
Moje zapazanje o alternativnoj rodnosti je cisto iskustveno. lepoticu imam na rodu oko 5 do 6 godina, i nijedne godine nije omasila, mozda rodi manje ili vise ali redovno cveta odlicno. Sto se rodne tice, cist primer je da mi je pretprosle godine rodila odlicno, prosle je imala samo po koji cvet, a i ove evo vec se vidi da ima malo cvetnih pupoljaka. Slicna iskustva su i kod drugih u mom kraju. Knjige neka pisu ali moje misljenje je da je lepotica izmislila sljivu za Rodnu, da se tako nekako prosto izrazim.
 
Sto se tice Rodne moje su u 7moj godini i do sad nisu omanule rod, u startu sam napravio neke propuste (nisam znao jbg. zavrsio sam masinskotehnicku a ne poljoprivrednu skolu) vremenom sam naucio ali platio sam skolu na svom vocu, ucio sam se na sopstvenim greskama. Najveca greska mi je sto sam u startu slusao neke "strucnjake" koji nemaju pojma. Prezivele su i par losih rezidbi, dovodio sam rezace koji ocigledno nisu znali da orezuju Rodnu sljivu, ali i to su prevazisle. Kakve greske su sve prezivele ja sam sa njima prezadovoljan.

Lepotica mi je sad u 5toj godini i kod lepotice sam imao problema sa opadanjem plodova dve godine za redom. Misljenja sam da je to jos mlad zasad da ce se to prevazici. Redovno je stitim i odrzavam nadam se da nece biti problema i ove godine...

Po meni, jedina mana Rodne je to sto neravnomerno sazreva, sve ostalo su pozitivne osobine. Grane sam jedne godine morao da podupirem da ne bi popucale vec sledece godine resio sam taj problem ostrijom rezidbom. Moje su sadjne na 3m u redu i formirao sam male vaze, do sad mi nije pukla ni jedna jedina grana a bilo je i ovoliko roda po grani

njhbgv.jpg
 
Gorski care u pravu si.Lepotica ima bolje karakteristike u odnosu na rodnu,ali varira u rodu,a socnija je od reodne.Medjutim i rodna ima dosta secera i mnogo je stabilnija u prinosu u odnosu na lepoticu.
 
U nekim krajevima Sumadije, Ranku zovu Sumadinka. Kod mene se zove Sljiva Ranka, ima i pesma : Znas li dragi onu Sljivu Ranku:veseljak::

@remiks
Raspitaj se sta se konkretno menja kod kalemljene Ranke, zivo me zanima taj info :ppozdrav:

Sto se tice Pozegace (Madzarke) kalemljena Pozegaca daje sitniji i manje kvalitetan plod u odnosu na Pozegacu koja je razmnozena izdancima...

Izvinjavam se na pogresnoj informaciji. Ipak je u pitanju kalemljenje Pozegace,a ne Ranke. i te greske u vezi plodova, tj manji plodovi
 
Nov sam na forumu, a glava me zabolela od informacija koje se nalaze na istom.Molio ::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;bih nekog od forumasa da mi pomogne i resi dilemu. Posadio bih sljivu na nekih 30ari( sa mogucnosti sirenja do 1 ha), ali imama veliku dilemu oko sorte i gustine sadnje.
Njiva mi je udaljena 30 km od kuce, nemam kaca, kazana tako da mi varijanta da je sadim za rakiju otpada. Isao bih na varijantu branja sljive za konzumiranje i susenje , to se ako sam razumeo kaze stone sotre . Sta me ustvari zanima najvise, koliko roda daje sljiva orjentaciono u gustoj sadnji 4x2 ili 4x1.5, po stablu od 3 god pa nadalje? Molim Vas da mi odgovori neko ko vec ima ovakav zasad bar 5-6 godina, jer sam procitao dosta literature i sve su to strucnjaci koji nikada nisu ni u njivu usli. Mislim da sam jasno postavio dilemu: Koja sorta je najzahvalnija za odrzavanje a necu je za rakiju i koliko roda ista daje po stablu od 3 godine sadnje? Molim Vas da mi pomognete::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;
 
Sve je to već uveliko prežvakano ovde...da ne razumeš pogrešno ali ako ti neko odgovori ono što je već odgovarano, ti ćeš imati nova pitanja koja su već pitana, pa će ti odgovarati već odgovarano i tako u krug.

Ako već podižeš zasad, neozbiljno je da ne pročitaš tričavih 100 stranica foruma, to nije ni 30ak stranica A4 formata odštampanp.
 
Ako si pažljivo pročitao ovaj deo foruma i nisi ni blizu rešenja, a kako kažeš ne veruješ ni stručnjacima i literaturi, kako onda očekuješ da baš sad možeš dobiti optimalan odgovor koji bi zadovoljio tvoje interesovanje..? Osim, ako se ne desi čudo i javi se neko sa idealnim i jedino pametnim rešenjem...
-Što se tiče količine roda u bilo kojoj starosnoj dobi šljive, to je veoma relativno u zavisnosti prvo od sorte, pa onda kvaliteta zemlje, položaja, održavanja, gnojenja, prihranjivanja, zaštite, godine, itd, itd.
-Po pitanju izbora sorte, dobro je da imaš orijentaciju u smislu namene odnosno plasmana roda. Lično nemam iskustva sa nekim "novijim" sortama, ali bih recimo od dobro poznatih preporučio Stenlej za sušenje i Čačansku ranu za prodaju u svežem stanju.
-Srećno ... :ppozdrav:
 
francesko, sadi samo stenlej, nemoj ispod 2m u redu, moja preporuka za gustu sadnju je 2.2m do 2.5m, između redova obavezno 4m, za tvoje potrebe nemaš šta da se razmišljaš. Rodnost je od pa sve do . Znači u 3. godini nešto malo, ne računaj na više od par kilograma. U 4. može da bude i do 20kg, ali sve je to veliko znak ?, i nemoj mnogo da se računaš ako misliš da budeš voćar, ipak se to trenutno više svodi na ljubav nego na neku bog zna zaradu, pogotovu kod šljive.
 
Fracesko bi mozda mogao da ukljuci i lepoticu,jer se i ona dobro prodaje i krupnija je stona sorta a ako se predomisli,dobra je i za rakiju.Mozda bi mogao da ukljuci i najbolju.
 
30 ari moja preporuka 4x3 ili ti 240 sadnica,konkretno bas imam takvu parcelu pod sljivom,moja zamisao je bial sledeca 1/4 te parcele je rana iz iskustva tu road nemas konstmntnog i svake godina,kad rodis imas ekstra cenu i mlatnes pare,ali zbog problema sa rodom ne uleci u kolicinu,lepotica 1/2 nosioc roda,konstantan rod sa solidnom cenom,ako zaglavi ide u rakiju,i 1/4 najbolje,malo bolja od rane po pitanju omasivanja roda i solidnom cenom ploda ali isto pazljivo kao i sa ranom bez zaletanja sa kolicinom. a mozes i da ubacis stenlej.to je vec tvoja odluka sta god da resis,moras znati vreme sazrevanja i u kom periodu ima kupaca za stonu sljivu
 
Gorski Car evo sad sam malo gledao ovo pisanje oko rakije, i potpuno se slazem sa tobom da je od Cacanskog sortimana, Cacanska Rodna najbolja za rakiju.. Imam 15ak stabala Cacanske Rodne koja mi evo vec par godina stize na rod, i prezadovoljan sam sa njom sto se tice rakije i rodjevanja. Sveke godine rodjeva i to mnogo, da se aman grane savijaju od roda do zemlje, i sljiva je veoma slatka..

Pre dve godine sam posadio jedan zasad rodne i lepotice, i prosle godine sam imao malo roda i mogu vam reci da su veoma slicne sljive sto se tice slasti po meni, s'tim sto mi lepotica mnogo bolje napreduje od rodne...
 
Nazad
Vrh