Proizvodnja sira od ovčijeg i kozijeg mleka

niva1 je napisao(la):
ima li neko iskustva u tome?

Ima ima. Dobijes sir vrhunskog ukusa i mirisa. E sad je problem sto ti zakon recimo omogucava da pomijesas mliko u omjeru 51:49 i sir deklariras po vecem omjeru. sad se to u nas u Hr minja i obavezno moras naglasit od cega je sir pripremljen. U mene je to drugcije. Razlog - ja pomisan mliko koje ostaje od muže tako da jedan dan dobijes sir sa vecim omjerom ovcjeg a drugi dan sa vecim omjerom kozjeg mlika. Rijetko kad je jednak omjer. Inace kod tih stvari triba puno eksperimentirat bez toga neces imat rezultata :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Iako bi ovo spadalo u temu o opremi za proizvodnju sira kad ste vec poceli evo i moje prese za sir sve moj vlastiti rucni rad. Veca presa za sir moze presati 10 sireva odjednom a manja max 2. takve manje imam 2, tek sad vidin da nisan stavija i feder na nju ali bice drugi put. Male prese san napravija kad san tek pocinja a veliku prije par godina. Utezi za veliku presu su kako vidite u bojama a izradjeni su od punog profila fi 155mm te zatim plastificirani radi lakseg odrzavanja. Kako vidite prvi red nisam stavio namjerno da se vidi na sto su utezi "nasadjeni". Takodjer se vidi kalup i plasticna ploca koja odvaja utege od sira.Inace prese su napravljene od prvorazrednog inoxa za prehranu a zatim polirane. Poliram ih svaku godinu prije pocetka proizvodnje samo zato sta vrag nikad ne spava.
dYC70qF4BU6tf2zT.v.jpg

hUE0UYZOsLmyhKMY.v.jpg

HiDU2WRe6PtmYRii.v.jpg

avMVPuu948G_zy9g.v.jpg
 
Ovaj clanak je prenesen iz ovcarsko kozarskog lista
PROIZVODNJA SIRA
ZRENJE SIREVA
Višegodignjim istraživačko-stručnim radom na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (OPG) utvrdili smo da mnogi proizvođači sireva zanemaruju važnost zrenja kao tehnološkog segmenta proizvodnje polutvrdih i tvrdih autohtonih sireva, prvenstveno zbog manjka znanja iz područja tehnologije zrenja sireva. Stoga je cilj ovog clanka pružiti osnovna znanja iz područja tehnologija zrenja polutvrdih i tvrdih sireva koje će proizvođačima na OPG poslužiti za lakše razumijevanje procesa zrenja sireva i pogrešaka koje se mogu pojaviti kao posljedica neadekvatnog zrenja i njege sireva.
U proizvodnji autohtonih sireva koriste se tehnologije koje se međusobno razlikuju u trajanju i temperaturnim režimima pojedinih faza. Pri tom se koriste: (a) različite vrste sirila, (b) različito mlijeko (ovaca, koza, krava ili bivolica) specifičnog sastava i kakvoće s obzirom na pasminu i područje uzgoja, (c) ponekad se koriste različite vrste čistih kultura mliječno-kiselinskih bakterija. Iskustvom i znanjem svaka se tehnologija proizvodnje autohtonih sireva može usavršiti, a time se značajno poboljšava kakvoća proizvedenih sireva. Međutim, mnogi proizvodači na obiteljskim poljoprivrednim gospo¬darstvima (OPG) zbog nedostatka znanja zanemaruju važnost zrenja, odnosno uvjeta u zrionici kao i njegu sireva tijekom zrenja. Stoga se na sirevima javlja veći broj pogrešaka vezanih uz neadekvatne uvjete u zrionici i/ili neadekvatnu njegu sira tijekom zrenja, a da se pri tom nije griješilo u samoj tehnologiji proizvodnje sira. Iako primijenjena tehnologija i kakvoća mlijeka za sirenje značajno utječu na tijek zrenja, primjena optimalne tehnologije u preradi mlijeka visoke higijenske i kemijske kakvoće nije jamstvo da će se u konačnici dobiti sir visoke kakvoće ako se zanemari tehnološki segment zrenja.
Završetkom proizvodnog procesa svi sirevi proizvedeni enzimatskom koagulacijom djelovanjem sirila vrlo su slični. Sastoje se od proteinske mreže u kojoj je raspoređena mast i vodena faza sira. Tek nakon završetka zrenja nastaju karakteristična svojstva pojedinih tipova sireva, odnosno specifičan okus, miris, aroma i konzistencija sira kao posljedica kemijskih i biokemijskih procesa kod kojih se složeni organski spojevi (prvenstveno proteini, masti i mliječni šećer) razgrađuju na jednostavnije. Specifičan sastav i omjer tih spojeva određuju okus, miris, aromu i teksturu svakog sira, odnosno njegovu kakvoću.
Sutra nastavak
 
ŠTO JE ZRENJE SIRA
Zrenje sira čine sve biokemijske transformacije (razgradnja) proteina, masti i mliječnog šećera (ponekad citrata) djelovanjem različitih enzima u siru. Enzimi su biokatalizatori koji ubrzavaju kemijske reakcije (razgradnju), a da se pri tome sami ne mijenjaju. Izraz je izveden iz grčkih riječi en = u i zime = dizano tijesto. Izvori najvažnijih enzima koji utječu na biokemijske procese tijekom zrenja polutvrdih i tvrdih sireva su:
• Sirilo (najčešće korišteno sirilo je kimozin). U siru zaostaje oko 6-9% sirila. Razgradni produkti nastali djelovanjem sirila ne utječu na okus sira, ili siru daju gorki okus, naročito u prvim tjednima zrenja. Djelovanjem sirila dolazi do omekšavanja gumastog sirnog tijesta. Nastali produkti se dalje razgraduju djelovanjem enzima bakterija mliječno-kiselinske fermentacije i nestarterskih bakterija u siru na jednostavnije spojeve koji siru daju karakterističnu aromu, miris, okus i konzistenciju. Ukoliko predoziramo količinu sirila potrebnog za sirenje mlijeka, u siru će se povećati količina gorkih spojeva iznad kapaciteta djelovanja enzima bakterija mliječno-kiselinske fermentacije što ima kao posljedicc nastajanje pogreške sira – gorki sir.
• Prirodni (indogeni) enzimi mlijeka. U mlijeku danas poznajemo oko 60 različitih prirodnih enzima. Njihov je učinak naročito dobro izražen u sirevima kod kojih nije provedena prethodna toplinska obrada mlijeka za sirenje. U adekvatnim uvjetima tijekom zrenja prirodni enzimi mogu imati vrlo povoljan učinak na senzorska svojstva zrelog sira (vanjski izgled sira, miris, stanje sirnog tijesta (konzistencija) i okus sira).
• Enzimi bakterija mliječno-kiselinske fermentacije (starteri ili čiste kulture). Većina razlika u zrenju nekog tipa sira posljedica su razlika u aktivnosti enzima bakterija mliječno-kiselinske fermentacije. Postoje čiste kulture koje imaju izraženiji učinak na zrenje (veći enzimatski potencijal) i one sa slabim ili nikakvim učinkom. Pravilnim odabirom odgovarajuće kulture može se značajno utjecati na povoljnu senzorsku kakvoću zrelog sira.
Nastavak sutra.....................
 
http://www.ilri.org/html/trainingMat/Cheese.pdf - znam da je brundalo expert za sireve pa će ga možda interesovati malo drukčiji recepti iz sudana, konga, madagaskara itd. pdf je na engleskom, ali ima dosta dobroslikovito objašnjenje, tako da mogu da ga pogledaju i oni koji nisu vični engleskom jeziku.
 
Odmah da ti kazem da ovi recepti nece interesovati nikoga ko se iole razume u pravljenje sireva pa nece ni Brundala.... :haha:
To su recepti namenjeni onima koji umiru od gladi da kako tako prezive. Ti proizvodi su potpuno neinteresantni za bilo koje trziste osim za izgladnele. Takvih uputstava za pravljenje ima puno, uglavnom u "reziji" FAO i namenjeni su bas tome, da zemlje sa velikom populacijom kako tako prehrane tu populaciju. Znaci tu nema sta da se nauci osim da se prezivi.
Pravljenje sireva uci se od Spanaca, Francuza, Svajcaraca, Talijana, nesto od Holandjana,Grka,Bugara, mnogo manje od Danaca, Belgijanaca....A ima odlicnih tradicionalnih sireva i u Srbiji i u Crnoj Gori i u Dalmaciji.
Sto se Afrike tice tamo nema sta da se nauci kada je poljoprivreda u pitanju. Obrnuto, Evropljani idu tamo i uce ih i ratarstvu i stocarstvu. Tako je i ovaj materijala namenjen osnovnoj edukaciji.
Trazi dalje. :cao:
 
Gofer je napisao(la):
http://www.ilri.org/html/trainingMat/Cheese.pdf - znam da je brundalo expert za sireve pa će ga možda interesovati malo drukčiji recepti iz sudana, konga, madagaskara itd. pdf je na engleskom, ali ima dosta dobroslikovito objašnjenje, tako da mogu da ga pogledaju i oni koji nisu vični engleskom jeziku.
Sta se mene tice ja jezik poznan ali iman i svoj nacin izrade sira. Naravno nikad nije naodmet nesto novo naucit. Samo budala nece da uci ili jos gore da odbija primjenit nauceno.Gofer hvala na trudu. Ima svugdi po svitu dobrih recepata.....pa cemo vidit he he. Nikad ne reci nikad :ppozdrav:
Inace prvo cu upoznat sireve iz bivse drzave i to narocito tvrde ovcije i kozje.........Bar je toga bilo u Jugi :ppozdrav:
 
Ma ovo sam onako stavio misleći da ostale recepte iz poznatih država uglavnom imate, ovo je kao nešto egzotik, a ja bih ih rado probao pošto sam veliki zaljubljenik u sireve. ako nekog zanima mogu staviti ili poslati nekom nešto od PDF formata na engleskom jeziku, gde su podrobno objašnjeni italijanski,francuski,đvajcarski... Od sireva u bivšoj ima najviše na netu, po forumima, pa i te linkove mogu dati ako treba. U siru je istina :ppozdrav:
 
Gofer,ako imas nesto o nasim sirevima,stavi to slobodno ovde
 
Pre nego sto sam se javio, ja sam naravno, iscitao par recepata.
U tim receptima sirevi se podsiruju pomocu kiselih biljaka ili sa limunovim sokom, ali ne zato sto su oni vegeterijanci, jer nisu vec zato sto nikada nisu a i sada ne umeju da prave siriste. Po mom misljenju tu nema sta da se proba.
Pored recepata tamo ima slika kako afrikanci degustiraju jogurt?!?!?!
To otprilike znaci ovo :"Vidis probali su i nije im nista. Treba i vi da probate."
 
Tar, možda ste upravu, nisam probao ni pogledao,samo sam to našao na netu i mislio da možda nekom bude od neke koristi. Eto i Vama je od koristi da saznate šta sigurno nećete probati, ali ja bih rado probao sve čto se zove sir. Mi pečemo rakiju u poredjenju sa industrijskim mnogo primitivno(ne dodajemo razne kvasce,ne merimo Ph vode,nemamo reflux i frakcione kazane itd.), ali ja moju nikad nebih menjao za industrijsku.
 
Domaći kozji sir proizvodi se u dva osnovna tipa: beli meki sir i polutvrdi sir.

Beli, meki sir se proizvodi u područjima gde je proizvodnja ovog sira dominantna, te se kao sirovina upotrebljava kravlje, ovčije i kozje mleko ili njihove mešavine.

Polutvrdi kozji sir se proizvodi autohtono na području Primorja, Ostrva, Hercegovine i Crne Gore.



Beo, meki sir

Sirovina: sveže kozje mleko. Procenat masti u mleku: min. 3,2%. Ukoliko se vrši pasterizacija mleka (73°C -15 sekundi). Upotrebljava se kultura mlečno-kiselih mikroorganizama u količini do 2% u odnosu na masu pomuženog mleka.

Sirilo: količina sirila se upotrebljava prema jačini sirila i podešava se da dužina sirenja bude 1 sat. Na primer: sirilo jačine 1: 5000 na 10 litara mleka upotrebljava se u količini od oko 10 ml (1 ml = 20 kapi). Jačinu sirila i brzinu usiravanja potrebno je uvek proveriti. Temperatura zasiravanja je 30°C. Dužina sirenja: 1 sat do 1 sat i 15 min.

Rezanje gruša: gruš se reže na kocke veličine 8-10 cm i ostavi da miruje do pojave svetlo-zelene surutke na površini.

Ceđenje gruša: gruš se prebacuje u platnene kese ili krpe i postepeno cedi bez pritiska. Ceđenje surutke se pomaže podizanjem stranica kese. Kada je većina surutke izdvojena kesa se podveže i formira lopta. U nekim područjima krpa se stavlja u četvrtaste kalupe i postepeno cedi, te se dobija četvrtast oblik.

Rezanje grude: formirana u obliku lopte gruda se reže prvo na pola, a svaka polovina na 2 ili 3 dela, zavisno od veličine lopte. Četvrtasta gruda se reže na kriške veličine 8-10 cm. Izrezane kriške stoje na sirarskom stolu oko 30 minuta da se izdvoji zaostala surutka.

Sleganje i soljenje sira: kriške se stavljaju u kačice, limenke ili drugu pogodnu ambalažu i soli se svaki sloj. Količina suve soli je od 3-4% u odnosu na masu sira. Na površini posude se pojavljuje surutka, a sir se poklopi i optereti tako da zri u anaerobnim uslovima (bez pristupa vazduha).

Negovanje i čuvanje sira: u toku zrenja potrebno je površinu sira prati, posudu čistiti, a surutku zameniti sa salamurom (7-10% kuhinjske soli rastvorene u vodi) da svako parče sira „ogrezne” u rastvoru soli.

Zrenje sira: da bi postigao odgovarajući ukus, aromu i strukturu, sir treba da zri najmanje mesec dana. Ako u toku zrenja dođe do sleganja sira, posude se dopunjuju mladim sirom.

Pre upotrebe sir treba držati 1-2 sata u hladnoj vodi da se izdvoji višak soli i da sir dobije bolji izgled i ukus.



Polutvrdi (tvrdi) sir

Sirovina: sveže kozje mleko. Procenat masti u mleku: min. 3,2%. Dodavanje kultura mikroorganizama: 2%. Temperatura zasiravanja: 35°C. Dužina zasiravanja: 45-55 minuta.

Rezanje gruša: gruš se prvo reže na kocke veličine 3-4 cm. Zatim se gruš sitni do veličine zrna graška.

Obrada sirnog testa: sirna zrna se skupljaju na dnu posude a surutka se lagano zagrejava. Na dnu posude gruda se počinje oblikovati a sve vreme se lagano povišava temperatura dok ne dostigne 50°C. Dobijeno testo je meko, plastično i može se dobro oblikovati. Dužina obrade je oko 40 minuta.

Ceđenje i presovanje sira: gruda se prenosi u limene kalupe, prečnika oko 12 cm i lagano presuje. Dužina presovanja je oko 24 sata.

Soljenje: posle presovanja sirevi se sole suvom solju (oko 3% soli u odnosu na masu grude) 24 sata. Prvo se soli jedna strana i rubovi; posle 12 sati sir se okrene, soli se druga strana i ponovo rubovi.

Zrenje: sirevi sazrevaju na policama, gde se okreću i čiste.

Posle 20 - 30 dana spremni su za upotrebu. Struktura sira je polutvrda.

Za duže čuvanje sirevi se posle 10-15 dana stavljaju u ulje i čuvaju do upotrebe. Posle dužeg čuvanja sirevi gube veći procenat vlage i dobijaju strukturu tvrdih sireva.
 
Brdski ovčiji sir se pravi u dve varijante, svež i nešto zreliji. Sveže pomuženo mleko se u kazanu zagreva na temperaturu od 36-37ºC. Zatim mu se dodaje jagnjeće ili jareće sirilo u obliku paste. Sirilo se pre upotrebe može pomešati sa seckanim aromatičnim biljem po želji. Po završenoj koagulaciji, rukama ili lirom razbijamo sirni gruš do veličine lešnika za sveži sir ili do veličine zrna pirinča za zreo sir. Sirni gruš se sa surutkom zagreje na 45-48ºC u trajanju od 5 minuta. Zatim se odmori i istaloži sirni gruš na dno kazana za oko 5 minuta. Sirni gruš se vadi i slaže u plastične kalupe gde se izvrši blago presovanje rukama. Posle 24 sata pristupa se soljenju sireva dva dana sa svih strana oblaganjem sireva solju. Sir sam povuče so koliko mu treba. Sirevi se zatim smeštaju na drvene police u hladne i relativno vlažne prostorije, gde zrenje traje najmanje 20 dana. Sirevi se u ovom periodu okreću svaki dan. Svaki drugi dan se sirevi peru mešavinom vode i surutke. Mladi sirevi su polutvrdi, nežne i karakteristične arome ovčijih sireva. Ukoliko se sirevi drže dugo, postaju tvrdi, za rendanje, oštrog, jakog mirisa i ukusa.
 
Ovo sam namerno odvojio u posebne poruke da bi bilo preglednije. Inače sam prekopirao sa nekih naših sajtova koji pišu o sirevima.
 
Somborski sir

Somborski sir od ovčijeg mleka je predstavljao specijalitet koji je lako nalazio kupce širom zemlje. Svojim karakterističnim izgledom i ukusom, mekom i finom konzistencijom, ovaj punomasni sir je predstavljao pravi delikates. Još sedamdesetih godina prošlog veka, ovaj sir se prodavao i na pijacama u Novom Sadu. Na žalost gurmana, ovaj sir se već decenijama ne prodaje u Novom Sadu, a ako se i pojavi u prodaji, sir je spravljen od kravljeg mleka i lošijeg je kvaliteta. Stoga ćemo dati recept za izradu pravog somborskog sira od ovčijeg mleka i nadamo se da ćemo time podstaći odgajivače ovaca i proizvođače sireva u Vojvodini da ponovo počnu sa tržišnom proizvodnjom ovog vrhunskog zanatskog sira.

Somborski sir se pravi od ovčijeg mleka, relativno lako, i za njegovu izradu nisu potrebni naročiti pribori, osim čabrica i sudova za potsirivanje.



Kvalitet ovčijeg mleka

Mleko treba da bude čisto i potpuno sveže, dobijeno mužom zdravih i dobro hranjenih ovaca. Najbolje je ako se somborski sir izradi odmah posle muže, u mlekari postavljenoj na samoj farmi. Mleko treba procediti, filtrirati i odmah usiriti. Kiselost mleka treba da je najviše 8 stepeni. Nakiselo, kiselo i prekiselo mleko daju sir slabog kvaliteta. Mleko ne sme da ima nikakvih dodataka i nečistoća, niti da poseduje neprijatan miris ili ukus. Somborski sir se pravi od punomasnog mleka, a ne od obranog. Sir od obranog mleka je nekvalitetan, nije mastan a i često je naduven. Ukoliko se sir pravi na drugom, udaljenom mestu, mleko treba što pre ohladiti na +10ºC pa na +4ºC.



Zagrevanje mleka i potsirivanje

Svežem mleku se doda 15-20% vode i uz stalno mešanje se zagreje do 25-30ºC (leti se zagreva manje a zimi više). Voda se dodaje da bi se dobio mekan, elastičan, gibak sirni gruš, što je veoma važno za spravljanje ovog sira. Zagrejanom mleku se doda onoliko sirila koliko je potrebno da se mleko usiri za pola sata. Samo potsirivanje ne sme dugo da traje, jer se može desiti da se gruš ukiseli, a to nije poželjno. Ceo tok sirenja se izvodi tako da se dobije što slađi i gipkiji gruš.



Drobljenje, ceđenje i obrada sirnog gruša

Sirni gruš se iseče na kocke oko 4 cm dužine, pa se ostavi 5 minuta da se slegne. Pri tome se gleda kakva surutka izlazi. Ako je surutka zelene boje, znači da smo dugo sirili, a ukoliko je surutka mlečno bele boje, znači da smo nedovoljno sirili i gruš rano razrezali. U prvom slučaju treba požuriti sa radom, a u drugom malo pričekati. Najbolja je surutka žućkasto-zelenkaste boje.

Kada se gruš slegne, prstima ili nožem se izdrobi, iseče gruš do veličine kukuruznog zrna i pazi se da zrna budu što ujednačenija. Za veću količinu gruša se koristi alatka zvana harfa. Izdrobljen gruš se ostavlja 5-10 minuta da se slegne na dno suda. Zatim se gruš vadi u platneno cedilo, zaveže se i pritisne da se cedi. Za pritiskanje se upotrebljava presa, kao kod izrade belog mekanog sira, ili se upotrebljava čist kamen. Najobičnije je da se preko cedila stavi daska, a na nju sud sa vodom. U sud se nalije onoliko vode koliki pritisak, teret želimo.

Gruš ostaje pod pritiskom 15-20 minuta. Mekši gruš ostaje duže, a tvrđi kraće vreme. Na ovaj način se od gruša obrazuje gruda oblika pogače. Veličina pogače zavisi od opterećenja prilikom pritiskanja i količine usirenog mleka, gruša koji se pritiska. Sirna pogača ne bi trebala da bude suviše debela, jer je nepodesna za dalju obradu. Gruda, pogača, se izreže na komade, a nakon ceđenja na kriške mase četvrt kilograma. Ove kriške se potapaju i ostave da stoje u vodi na temperaturi od 30-33ºC u trajanju od 5-10 minuta.



Soljenje sira i punjenje čabrica

Kriške sira se zatim vade iz vode, preseku na pola i opet vrate u vodu, da odstoje od 5-10 minuta. Posle toga kriške se vade iz vode, dobro se istrljaju solju i slože u čabricu. Kada se složi čitav red, sloj, odozgo se posoli pa pritisne rukama, složi sledeći red i tako redom, dok se ne napuni pola čabrice. Preko sira se stavi drveni kotur, poklopac i pritisne kamenom ili drugom, polunapunjenom čabricom. Opterećenje treba da iznosi 1-2 kg na 1 kg sira.

Čabrica sa sirom se ostavi pod teretom 12-24 časa, a zatim se nastavi sa punjenjem čabrice. Tako se kriške slažu, dok se ne napuni tako da kriške vire iz čabrice za 5-10 cm preko oboda. Preko naslaganog sira se stavi čista platnena krpa, a preko nje natakne metalni obod, prsten. Čabrica se zatim prevrne naglavačke i stoji u tom položaju 12-24 časa. Po potrebi se na čabricu stavlja i teret. Zatim se čabrice prevrnu i nose u prostoriju za zrenje.

Temperatura prilikom izrade sira treba da je oko 30ºC, a prilikom zrenja idealna temperatura je oko 18-20ºC. Zrenje somborskog sira traje 10-15 dana. Posle toga se sir drži na hladnom do prodaje ili potrošnje.



Osobine somborskog sira

Somborski sir je mekan, mastan sir, žućkasto-bele boje, sa po nekoliko šupljika veličine sočiva ili kukuruznog zrna. Jedna trećina sira je van kačice i liči na uskislo testo ili klobuk neke ogromne pečurke. Na ovom delu koji je van kačice, obrazuje se tanka i mekana, gipka kora, dok je ostali deo bez kore. Kora mora da bude ujednačena i bez pukotina, procepa, u protivnom se sir brzo kvari. Sirno testo je mekano i pod prstima se lako i fino rastire. Suviše tvrd ili mekan sir nije poželjan. Masa čabrice sa sirom se kreće od 1 do 10 kilograma. Dobar somborski sir se može porediti sa boljim trapistom.
 
Gofer je napisao(la):
Brdski ovčiji sir se pravi u dve varijante, svež i nešto zreliji. Sveže pomuženo mleko se u kazanu zagreva na temperaturu od 36-37ºC. Zatim mu se dodaje jagnjeće ili jareće sirilo u obliku paste. Sirilo se pre upotrebe može pomešati sa seckanim aromatičnim biljem po želji. Po završenoj koagulaciji, rukama ili lirom razbijamo sirni gruš do veličine lešnika za sveži sir ili do veličine zrna pirinča za zreo sir. Sirni gruš se sa surutkom zagreje na 45-48ºC u trajanju od 5 minuta. Zatim se odmori i istaloži sirni gruš na dno kazana za oko 5 minuta. Sirni gruš se vadi i slaže u plastične kalupe gde se izvrši blago presovanje rukama. Posle 24 sata pristupa se soljenju sireva dva dana sa svih strana oblaganjem sireva solju. Sir sam povuče so koliko mu treba. Sirevi se zatim smeštaju na drvene police u hladne i relativno vlažne prostorije, gde zrenje traje najmanje 20 dana. Sirevi se u ovom periodu okreću svaki dan. Svaki drugi dan se sirevi peru mešavinom vode i surutke. Mladi sirevi su polutvrdi, nežne i karakteristične arome ovčijih sireva. Ukoliko se sirevi drže dugo, postaju tvrdi, za rendanje, oštrog, jakog mirisa i ukusa.
Necu se prijatelju kuntreštavat (protivit) ali moram dat prigovor i odgovor na ovo. Clanak je vise manje ok i korektan osim 2 stvari.
Sirilo i Soljenje. Dragi moj prijatelju to tako nece ici. Ovaj koji je pisao ovaj clanak je samo prepisivao i jos pri tome nije prepisa kako triba ili nije slusa sta mu govore. Ovo sta cu ti ja rec je teska praksa. Prvo dobro pogledaj temu o sirilima i bit ce ti sve jasno, ali da ti samo napomenem da se u sirila radjena na takav nacin Nikad ali bas nikad ne stavlja nista. Razlog - zajebat ces i sir i sirilo, ali rekoh bolje procitaj temu o sirilima.
Soljenje - soljenje sira "na ruke ili u suho ili tzv suho soljenje sira" ti je delikatan postupak di se sir soli pomalo svaki dan dok god ne prestane sam upijat sol. Ali kako si i ti tako nesto sliocno reka ja moran naglasit da se suhim soljenjem sira regulira njegovo zrenje i da za takve stvari treba bit maher. Viruj mi znan o cemu govorim jer su mi ruke kad pocnu takve stvari izgorene od soli.
Nadalje grijanje grusa u roku 5 min - hm hm tu nesto ne stima. Grus treba grijat puno duze na laganoj vatri i usput mijesat da ne zagori jer inace dolazi do unistavanja grusa i kasnijeg problema sa sirom. Znaci grus treba polako dogrijavat na odredjenu temperaturu. U temperaturu grusa koju si naveo necu ulazit jer svaki sir se radi na svoj specificni nacin pa je tako i razlicita temp. dogrijavanja. A sto se tice pranja sireva mjesavinom vode i surutke bas ne virujen u te stvari iz prostog razloga sta je surutka lako pokvarljiva roba i vrlo brzo bi svoju kiselost prenila i na sir koji je kao sto znas prava spuzva i upija sve. Bolje je sir samo brisat krpom namocenom u slanu vodu ili kad mu kora otvrdne ga cijelog prat u slanoj vodi. A sto se tice aromaticnih trava koje si spominja one se dodaju u grus a nikako u sirilo.
 
Ja naglasio da sam kopirao sa
popovic je napisao(la):
Gofer,ako imas nesto o nasim sirevima,stavi to slobodno ovde
ja samo kopirao sa sajtova kao što sam na početku rekao kad sam stavio onaj pdf o afričkim sirevima, ja niti sam pravio niti imam kakvo iskustvo u pravljenju sira, sem doduče u jedenju istog :D, tako da se izvinjavam ako sam nešto opet pobrkao. Sve gore navedeno sam kopirao i zaboravio da stavim na početku pod znacima navoda, da je to samo kopirano sa sajta i da to nisu moje reči.
 
Gofer je napisao(la):
Ja naglasio da sam kopirao sa
popovic je napisao(la):
Gofer,ako imas nesto o nasim sirevima,stavi to slobodno ovde
ja samo kopirao sa sajtova kao što sam na početku rekao kad sam stavio onaj pdf o afričkim sirevima, ja niti sam pravio niti imam kakvo iskustvo u pravljenju sira, sem doduče u jedenju istog :D, tako da se izvinjavam ako sam nešto opet pobrkao. Sve gore navedeno sam kopirao i zaboravio da stavim na početku pod znacima navoda, da je to samo kopirano sa sajta i da to nisu moje reči.

Ma nisi ti nista pobrka nego ne viruj svakoj koja pise od takvih "strucnjaka". Ovdi svi mi na forumu imamo nekog iskustva svak iz svoje domene zato cemo mi tebe a i jos koga naucit da radi vrhunske delikatesne sireve a oce li oni bit brdski, silbenski, sjenicki, goferov, brundalov, tarov ili petrov i pavlov nema veze. Zato smo tu da nekog vraga naucimo a i da nekog naucimo :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Gofer, nema ljutnje. Samo komentarisemo recepte.
Mali problem predstvalja to sto ih ti nisi isprobao.
Dalje, tesko ce se na netu naci receptura za proizvodnju odredjenog sira. Tu se svi autori po malo kur...u. Hoce nesto da objave a da ne kazu sve. Za one koji su probali da prave i ovakav i onakav sir to mogu da budu smernice(a ne recept) i oni mogu posle par proba da nabodu priblizan proizvod dok onima koji nemaju iskustva to vise izaziva zbrku u glavi. Znaci kada se kaze da se sir stavlja u hladnu i vlaznu prostoriju na zrenje to je turisticka informacija a ne recept. Za odredjene vrste sira tem. i vlaznost su prilicno tacno odredjeni.
Zatim ovakva izjava: kultura mlečno-kiselih mikroorganizama . To je budalastina kao recept ali je dovoljna informacija za turiste ili one koji vole sir da uopste imaju predstavu kako se sir pravi.
Znaci to je kao kada bi neko pisao recept za sarmu : uzeti listove kiselog kupusa, napunite ih filom i skuvate..... :haha:
 
Tar je napisao(la):
Znaci to je kao kada bi neko pisao recept za sarmu : uzeti listove kiselog kupusa, napunite ih filom i skuvate..... :haha:
Sarma se ne pravi SAMO od mesa i ne mece se samo u listove prokole
:nono: :udri:
 
Nazad
Vrh