Kruška

Meni je na jednom voćnjaku od 155 komada obolelo 50 komada. Pokušao sam sa svačim, od streptomicina do aliet fleša, sečenja i slaba vajda.

- - - - - - - - - -

Od 40-tak izvađenih, 20 je bilo Abate fetel, 15 viljamovki na dunji b29 i 5 hardijeve. U vezi priče koja je sorta od koje otpornija na erwiniju.

lubenicarka, kiferov sijanac
 
Како је могуће да је јачина ракије (Санта Марија) после 20 дана стајања пала за 3,5 гради?
Први пут у животу сам пекао ракију и када је у посуди град показао 24 прекидао сам са печењем. Рекли су ми да ће кад се охлади пасти за 1 град. Обзиром да не пијем нисам пробао ни тад ни сад ал' сам користио исти град за мерење. Слушајући савете требало је да је мало разблажим али сад испаде да не треба. Друга свар као да се ракија "слегала". Пунио сам балоне од 34 л. до врха а сад у грлићима нема ракије (недостаје око 1,5 дл. по балону).
 
Pazi sto je vislja temperatura rakije (tecnosti) stim je i redja gustina pa gradimetar potone nize, ona se meri na odredjenoj temparaturi to ce ti reci ovde koja je to temparatura
E sad ako fali ili ti je isparilo ili imas nekog isparivaca degustatora :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Nemoguće je da padne za 3,5 grada ! Orijentacioni alkoholmetri, sa kojim si i ti merio, su baždareni da mere tečnost koja je 20 C, pošto je rakija na luli tek nekoliko stepeni iznad 20 i odstupanje od tačne vrednosti je neznatno. Svakako nema veze sa sortom koju pečeš.
Rakija od kruške ti je odlična na 17 gradi (42,5 stepena) tako da će ti svakako trebati destilovane vode da to još razblažiš. Industrijske (kupovne) rakije od kruške, dunje, kajsije... su najčešće 16 gradi (40 stepeni), i vrlo retko 18 (45 stepeni).
Još jedan savet: pečenje prekidaš kada na luli krene patoka, bez obzira koliko u tom trenutku grad pokazuje u posudi
 
Za erwiniu se u skorije vreme jako dobar pokazao preparat ekstrasol. Ja sam bio u vocnjaku kruske koji je bio izlozen jakoj zarazi erwinie i primenjivali smo svasta tamo i bakar i streptomicin i na kraju ekstrasol. odradili smo 3 tretiranja u kolicini 2litre na 1000litara vode po atomizeru i nakon izvesnog vremena pojavili su se sledeci rezultati. Novi(zdravi) izdanci su krenuli iz dela grane koji je bio zarazen, a samo sirenje je stalo. Onda smo nakon izvesnog vremena kada su se stvorili povoljni uslovi. suvi dani sa visokim temperaturama odradili smo skidanje zarazenih delova orezivanjem. Nikako skidati zarazene delove po vlaznom i hladnom vremenu. Jer takvo vreme pogoduje sirenju svake bakterioze pa i erwine!!! ovo su neke od slika koje smo slikali...
ervinia.jpg

ervinia1.jpg

ervinia3.jpg


inace ekstrasol je mikrobioloski preparat i deluje kao mikrobiolosko djubrivo a ima i fungicidno dejstvo! Dobro se pokazao i prskanjem pred berbu za ocuvanje voca prilikom skladistenja!!!
postoji grupa na fb na kojoj se mozete vise informisati o ovom preparatu.
 
ja sam ekstrasolom prskao u cvetu,da neulazi bolest kroz njega ,kaze da nesteti pčelama,hvala na informaciju za erviniju nisam to znao.kad sam prskao ekstrasolom u uputstvu sam pročitao,,koristiti bunarsku vodu,,valjda upozorenje zbog hlora u česmovaču,ostavio sam česmovaču da odstoji i posle 4 dana sam prskao,pumpu sam dobro isprao vodom od zaštitna sredstva.samo voda ekstrasol.za to skladištenje sam isto razumeo po pola sata u rastvor plodovi voća ili da se isprska 7 dana pre branja.
 
nradenk, hvala na informaciji. Ja do sada nisam znao čime da prskam protiv erwinije a baš imam problem i samo sam sekao obolele grančice uz sve mere dezinfekcije, na kraju nisam uspeo 4 stabla da sačuvam (viljamovka je u pitanju), tj. odsekao sam ih na nekih 60cm visine i odmah su krenule grančice. Stabla su posadjena pre 3 godine i samo prve godine nisam imao problem sa erwinijom. Ako može još neki savet, u kom periodu treba prskati, da li može preventivno ili samo kad se uoči ?
 
Испечена Виљамовка. Дала је, под истим условима, 35% више ракије од Санта Марије.
На реду је плаво прскање. Има доста стабала где је већ опало 70% листа али има и оних где је опало само 20%.
 
i kod mene je dosta nejednako opadanje lisca, na nekim stablima i preko 80-90% , a neka stabla skoro nista , zbog cega dolazi do ovoga i da li je to normalna pojava ?
 
Evo korisnog nacina da naterate biljku da odbaci lisnu masu.
Sa postepenim zahlađenjem i smanjenjem temperaturnih vrednosti i biljke bi trebalo da zaustave vegetativni rast, smanje proces fotosinteze, stvorene hranljive materije usmere i uskladište u koren, smanje odnosno uspore protok biljnih sokova i odbace lišće. Kada je jesen topla i sunčana, sa temperaturama iznad višegodišnjeg proseka biljke jednostavno ne prepoznaju da nastupa period pripreme za zimsko mirovanje. U tom slučaju može doći do veoma štetnih pojava kao što su bubrenje pupoljaka i ponovno prolistavanj voćaka. U slučaju naglog zahlađenja i pada temperature dolazi do izmrzavanja nabubrelih pupoljaka, pucanja kore, smrzavanja debla...

U slučaju da zbog vremenskih uslova bijke ne odbace list a da bi sprečili napred navedene negativne posledice, preporuka je proizvođačima prskanje voćnjaka sa ureom. Ureu treba rastvoriti u vodi u koncentraciji od 5% i primeniti je kao da je u pitanju pesticid. Urea će naterati biljku da odbaci lisnu masu- list je spržen i opada, i počne sa fiziološkim procesima koji će je pripremiti za zimu. Ovako primenjen rastvor uree ima dopunsko fungicidno delovanje na prouzrokovače bolesti koji prezimljuju na voćkama, a posebno na prouzrokovača čađave krastavosti ploda jabuka. Najbolji efekat se postiže ako se rastvor uree primeni pre nego što lišće promeni boju odnosno najkasnije u momentu kada lišće počne da menja zelenu boju u svetlo bledo zelenu ili žutu. Naime biljka će uspeti da usvoji azot iz uree i transportuje ga u koren, grane i pupoljke. Usvojeni i uskladišteni azot biljka će da iskoristi u proleće za bubrenje pupoljaka i pošetni porastr mladara i razvitak cvetnih pupoljaka. Ujedno dolazi i do brze razgradnje opale lisne mase na kojoj prezimljavaju prouzrokovaci biljnih bolesti.
http://www.agroklub.com/vocarstvo/odstranjivanje-lisca-ureom-u-vocnjacima/7974/
 
negde u nekoj od tema se pisalo o koriscenju uree za odbacivanje lisne mase i mislim da je bilo kolega koje su iznele misljenje da to bas i nije dobro .. mada nisam siguran , sad cu probati da potrazim tu temu..
 
negde u nekoj od tema se pisalo o koriscenju uree za odbacivanje lisne mase i mislim da je bilo kolega koje su iznele misljenje da to bas i nije dobro .. mada nisam siguran , sad cu probati da potrazim tu temu..

Evo ovdje @aremane savjetuje:
ne igraj se sa ureom, spalices list ali ce da ti ostane drvo puno sokova i postoji mogucnost da ti smrzne ako zima bude jaka,
ako radis da ureom pre toga odradi tretmane za kraj vegetacije

http://poljoinfo.com/showthread.php?758-Jabuka/page45
 
Kod tretiranja Ureom bitno je pogoditi vreme primene!!! A to je u ovom slucaju pre promene boje lisca ili tek nakon promene zelene boje u svjetlo zelenu ili žutu, ili pak u žuto - crvenu, ali svakako prije prvih mrazeva. Ako se ispune uslovi o vremenu tretiranja nece biti problema. Drvo ostaje puno sokova ako je list zelen jer mu vegetacija jos traje.
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sadrzajv/nega-voćnjaka-nakon-berbe
 
Poslednja izmena:
pozdrav forumasi,
Posadio bih oko 150 kruske.
Preporucite mi nekog proverenog i kvalitetnog rasadnicara od koga bih mogao da narucim sadnice.
unapred hvala..
poz..
 
Za tu kolicinu odes u rasadnik i vidis sam, izaberes koje ti odgovaraju i kraj.
Kupljeno ove jeseni:
Lubenicarka, karamanka, Ilinjaca:
LUBENICARKA_120131_234137_120205_21727.jpg
zs_ZS_kar1.jpg
Ilinjaca_krupna.jpg
 
I jos jedno pitanje ako moze..?
da li moze da se sadi kruska na istoj parceli gde mi je i visnja?
Pitam to zbog oprasivanja, da li smetaju jedna drugoj..?
 
Nazad
Vrh