Kazan za pečenje rakije

Nisam ga nikada koristio a ne bi to radio ni da mi ga neko pokloni besplatno. Koristili su ih neki moji prijatelji koje sam upoznao na forumima, prodali i kupili drugačije. I prije toga su kukali na njih, a sada kažu da je nemjerljiva razlika.
 
Kod nas u selu su uglavnom DES-ovi kazani standardne izvedbe znači 2 mm, I vidim da se niko ne žali. Jedan drugar ima dva komada I godišnje ispeče što se bi što uslužno bar 200 kazana ,rade već godinama. Ja sam bio u Subotici ( tamo mi žive roditelji) I otišao do DES-a da se raspitam debljina lima u st. izvedbi je 2 mm naravno po želji može I deblji da se uradi kao I mesto po želji za ulaz,izlaz,ložište I odžak cena od 200 l je 156000 din sa PDV bez ložišta je nekih 12-15 hilj. manje (ako neko hoće ugradni da napravi). I informacija iz drugog izvora da je bakar iz Kine pošto vlasnik euro gas uvozi gvožđuriju iz kine. Ostala dva proizvođača nisam posetio pošto sam saznao da je jedan bivši radik osnovao firmu a druga je bivša direktorica .E sad vidite ko je konkurentniji kada material uzimaju na istom mestu tj kod vlasnika DES-a.
 
Ni 80% rakija ne zadovoljava osnovne standarde kvaliteta, pa se mnogi ne žale. :osmeh: Ova debljina bakra na dnu i bočnim stranicama jednostavno mora dati rakiju sa manom. Na zagorjelo, dimljivo, pušljivo, i sa povećanom količinom furfurala-gorko, pa mnogi za to optužuju košpicu. Nije u pitanju samo taj aromatski uticaj i debljina bakra na dnu, iako se to najčešće ističe. U pitanju je sveukupna razlika u kvalitetu, dobra paralela je nekadašnji Trabant i Mercedes.
 
Pošto preferiram Mercedes a ne trambant ,daj neku preporuku za Kazan ili broj gde se može raspitati.A to si potpuno u pravu kada je rakija u pitanju 80% vise voli da ona udara a od čega je nije ni bitno. Jesi probao od bobica zove da praviš rakiju?
 
Na žalost ne mogu ti odgovoriti jer više ne želim ućestvovati u radu ovog foruma. Veliki pozdrav svima sa podforuma voćarstvo i hvala za jako ugodno i izuzetno prijatno druženje. Ako neko želi može me naći na sveovinu.com.
 
Sada ponovno želim. Očito da kvalitet foruma ne zavisi samo od stručnosti njegovih članova i priče koja se na njemu vodi nego i od preduslova koje za nju stvaraju njegovi urednici, administratori i sl., pa makar i zakašnjelom intervencijom.

Po meni su dvije daleko najbolje kazandžijske radnje u Srbiji one koje prave kazane sa ovih slika.


Telefone ću na PP.
Od zove lično nisam.
 
Pozdrav imam jedno pitanje.na prepeku rakije sam gurao veliku vatru,interesuje me da li to sta moze da promeni rakiju po ukusu itd?ili je nebitna vatra moze i jaka jedino se izgubi malo na rakiji.....?
 
Što je vatra jača brže je isparavanje, odnosno destilacija. Destilacija mora da bude spora i ravnomjerna, i bez velikih oscilacija. Postoje dva razloga za to. Vrijeme zagrijavanja kazana je bitno zbog odvijanja hemijskih reakcija u njemu, jer tako se stvaraju nove ili uvećavaju postojeće arome. Bitna je još i zbog ravnomjernog rasporeda aromatskih materija po frakcijama koje odvajamo: prvenac, rakija i patoka. Tako da je važno i početno grijanje prije kretanja destilacije, kao i njeno trajanje. Ako bi destilacija uz jaču vatru trajala kraće dobit ćemo manje rakije sa manjom jačinom. U toj situaciji se alkohol neće izgubiti nego je drugačije raspoređen. Više ga je ostalo u kazanu u džibri, a manje prešlo u rakiju.

Kako sve aromatske materije u destilaciji direktno zavise od brzine isparavanja alkohola tako utičemo i na njihovu brzinu isparavanja i raspored po frakcijama. Kod njih je to još više izraženo nego kod alkohola. Ovo važi kako za one materije od negativnog tako i one od pozitivnog uticaja na aromu i kvalitet rakije.

Dakle, bržom destilacijom ne samo da dobivamo manje rakije sa manjom jačinom nego je to još izraženije kod umanjenja aroma, a uvećanja negativnih uticaja na kvalitet.
Ovo je jedan od važnijih razloga zašto je rakija na klasičnom kazanu kvalitetnija od one dobivene na rektifikacionoj koloni.
 
Geber ako sam te razumeo u prepeku sam dobio i manje rakije i izgubio aromu dosta...?inace ovako rakija je za degustaciju dobra ne hvali joj nista?
 
Nije to tako puno rakije koju si izgubio ali je ipak očigledno manje. Ovo za arome sam pisao iz svog ugla posmatranja, jer to smatram značajnim gubitkom. Mogu ja tu činjenicu i preformulisati, odnosno napisati je iz ugla nekoga ko radi bržu destilaciju:“ Arome u rakiji dobivenoj brzom destilacijom nisu izgubljene, nego je ona tako ostala uskraćena za one arome koje je mogla dobiti sporijom destilacijom“. :osmeh:
Drugačije rečeno, što si dobio dobio si, a zamisli tek šta si mogao dobiti.
 
A znas, kad pijem jednu sto sam prepekao kako treba i ovu,imam osecaj da ovu sto sam gurao(gurao vatru) kao da je malo jaca ustine za grlo a ona druga ko ulje samo sklizne...i ko da mi je malo zuckasta ova sto sam preterao sa vatrom.mozda sam umislio nznm :sta:
 
Ne umišljaš, to je to. ::super:: Posljedica progorjevanja, kao puno blažeg oblika zagorjevanja kazana, je upravo previsoka koncentracija furfurala. U normalnim koncentracijama daje ugodnu aromu na badem, a u povišenim je to neugodno gorko, i kada ta rakija dobije malo kiseonika onda je to i nijansirano žuto. Zavisi od njegove koncentracije.
 
Samo ako je u previsokim koncentracijama, jer se ne može ukloniti taj uticaj nego samo ublažiti. Nije sam furfural u igri, a neke bi arome tako i izgubio. Takva redestilacija bi ti bila skroz neobična i podrazumijevala bi bacanje trećine rakije. Ovako kako navodiš samo je stavi u bure. Nakon odležavanja ako to bure nije istrošeno samo će se pobrinuti za njegovu neutralizaciju. Ako ne uspije onda možeš uraditi nešto što ja ne volim raditi ni osjetiti u rakiji, ali se radi i zakonom je dozvoljeno u okviru korekcije boje rakije. Dodatak karameliziranog šećera koji će neutralisati ovakav uticaj.
 
Јел то онда значи да би тањи казан бућнут у водено (уљно) купатило радио свој посао (да занемаримо колко то економски има смисла) :sta:
 
Nije bitan ekonomski smisao nego kvalitet rakije. On se u najvećoj mjeri postiže direktnim zagrijavanjem otvorenim plamenom. Sa duplim dnom bi taj aromatski efekat debelo izostao.
 
Nije bitan ekonomski smisao nego kvalitet rakije. On se u najvećoj mjeri postiže direktnim zagrijavanjem otvorenim plamenom. Sa duplim dnom bi taj aromatski efekat debelo izostao.


То онда значи да хоћу да имам унутрашњу страну зида суда на 100 [SUP]о[/SUP]C < x < y [SUP]o[/SUP]C (а "у" ми смета због загоревања, "прогоревања" и нежељених хем реакција )
колко је онда х и у ?
Не види комина пламен све што она види је температурна дистрибуција на унутрашњем зиду суда чиме ћу је ја постићи моја ствар (проблем ) :osmeh:
 
Не види комина пламен све што она види је температурна дистрибуција на унутрашњем зиду суда чиме ћу је ја постићи моја ствар (проблем )
Već sam na grbači imao jednog takvog stručnjaka koji isto kao i ti ne može ni približno da dokuči suštinu dešavanja kod alkoholne destilacije i način stvaranja aroma na standardnom kazanu, jer se i ne bavi pravljenjem rakije niti se potrudio da se razumije u to. Ne želim iznova pričati istu priču jer je isuviše obimna i ozbiljna, a pogotovo što znam da od toga nema ništa. Ne bi bio problem da pitaš ono što ne razumiješ ili ti je zanimljivo, nego je problem kada bez ikakvog predznanja stvaraš kvazi konstrukciju koja nema veze ni sa čim, a onda bih ja kao trebao osporavati takvu glupost i dokazivati kako je dva više dva četiri. Ovakav stav me prije svega nervira, pa zbog toga postanem sklon uzvratiti istom mjerom a to je nešto što ni u kom slučaju ne želimo ni ti ni ja. Stavi tačku na ovu glupost i idemo dalje. Prošli put sam ti nešto slično tolerisao i namjerno te pustio da se jeftino izvučeš, ovaj put ne bih bio toliko uviđavan nego bih te nastojao odvratiti od ovakvih stvari za sva vremena, bar kada sam ja u pitanju. Vjeruj da tako nešto nije nimalo lijepo.
 
Bakar je nezamjenjiv materijal za kazane. Pored ostalih karakteristika koje mogu imati i drugi materijali on stupa u reakcije sa sumpornim jedinjenjima i masnim kiselina (jedinjenjima koja imaju jako neugodan miris i okus) i tako presudno smanjuje njihovu količinu u rakiji. Pored toga je dobar katalizator važnih hemijskih reakcija koje se dešavaju u kazanu pa direktno utiče na povećanu aromatičnost. Rađene su ozbiljne analize u kojima je ustanovljeno da prohrom, i ne samo on, upravo to ne može. Kvalitet takve rakije je vidljivo lošiji i prosječnom degustatoru.
 
Nazad
Vrh