Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Moraš redovno da gledaš, vaške vole da se vataju na krajeve, na mlade listove...ja zato moje kaleme prskam napamet jednom u 10, 20 dana sa prehranom a svaki put ubacim ili fungicid ili insekticid :D

- - - - - - - - - -

Evo malo i mojih kalemova :D

Slika rasada, freza i motika kao sredstva suzbijanja trave:



Skoro svi su povijeni na vrhu, prvo sam mislio da je neki problem a onda sam danas zaključio da je u pitanju smer dominantnog vetra, valjda će se ispraviti:



Prevremene grane svuda, dole sam skinuo, gore ostavljam jer su vrhovi blizu visine 80 cm.



I evo ga kalemljen pupoljkom, kao i poređenje ova dva načina kalemljenja, desno je pupoljkom, vidi se da su se sa visinom stigli, ali je porast ovog sa pupoljkom prav ko strela bez vezivanja za patrljak, patrljak nisam ni ostavljao, ruku na srce nije korektan primer, ima i ovih sa grančicom da im je prilično prav porast:

 
Evo majskih tresanja ubranih juce kalemljena pre 7-8 godina prilicno su lepe kakve su kise i hladno vreme ovih dana:osmeh:
2w2ik2f.jpg
 
Pozdrav svima!
Evo mojih prekalemljenih šljiva...:osmeh:
Uglavnom mogu reći da nije uspelo! Sve su lepo krenule, a kasnije se većina osušila! Izgleda da nisam dobro čuvao plemke...:sta:
A iz spavajućih pupova poterala kao šišarka...

E sad"...@ironman je jednom spomenuo da se može prekalemljavati na licu mesta, tako da skidam kalem grančice sa stabla i odmah kalemim, to sam isto probao, i na svako stablo sam prekalemio jednu ili dve sveže odsečene grančice, i te se sve primile, i to nebitno bilo na rascep, pod koru, ili na isečak! A ove plemke što sam čuvao u pesku...ništa od njih, još se jedna muči, al ništa od nje kolko se ja razumem u medicinu, sva je jadna i nikakva.

Slikao sam ovu na rascep, jer mi to malo čudno izgleda, te čvoruge i kao da izguriva kalem grančicu napolje, neznam dali je to dobro i normalna pojava?
Jedino ovu na "rascep" nisam obmotao, nit vezao ničim, samo premazao fitobalsamom, i možda je zbog toga:sta:





pozzz joe!
 
Normalno da se nece primiti jer ih nisi samotao/upakovao ili si ih prerano odmotao/raspakovao
 
Poslednja izmena od urednika:
A jel kalemio neko sad na budni pupoljak i kakvi su rezultati?
Ja kao da sam zaboravio kako se to radi :sta: Manje sam kalemio nego ranije ali za sad rezultati su nikakvi! Sa kajsijom nemam uspeha uopste, mada su bile lose podloge, krusku proveravam za neki dan, ali slaba vajda. Cekam avgust.
Jedino me raduje sto je jabuka kalemljna 2011.god, ove god dala rod!
 
Ja uglavnom kalemim u rano prolece i sada na budni pupoljak.Izbegavam kalemljenje na spavajuci pupoljak jer su tada uglavnom velike vrucine i onda je slab prijem.
Da napomenem da se kalemarstvom bavim iz hobija i vocke kalemim gde naidjem na divlju podlogu u prirodi.
A kalemljenje na spavajuci pup je metoda koja se najvise koristi u rasadnickoj proizvosnji.
 
Ja sam probao kalemiti na budni pupoljak nekoliko tresanja, kajsije i kaki ali uspeh 0 od 10-tak kalemova :D
Ja cu isto probati kalemiti na spavajuci breskvu mada sam cuo da se ona bolje kalemi na budni pupoljak al meni lakse raditi kad je grancica odrvenela.
 
Miso,ocigledno si negde pogresio,bitno je da se kora dobro odvaja od podloge,tj da podloga ima dosta mezgre a to je sada negde u ovom periodu.
 
Ma ja sam to kalemio malo ranije neg sto treba jel mi grad polomio grane na vocu pa reko aj da probam nesto od toga da kalemim, kora se dobro odvajala al ko zna zasto se nije nijedan primio.
A na spavajuci pupoljak sam vec kalemio i imao dobar uspeh tako da mi nekako bolje na spavajuci kalemiti.
 
Imam jedno glupo ali pomalo logično pitanje....naime ovi moji kalemovi trešnje tako dobro napreduju da su sada narasli metar i po i imaju po 4-5 prevremenih grana, ostavljao sam samo one od pola metra visine kalema pa naviše, donje sam skidao.

Da li bi bilo pametno da ja te kalemove koji tako napreduju sada odmah prekratim na 80 cm, na toj visini je debljina zadovoljavajuća, da ne bi rasle više u visinu i da bi što više ojačale prevremen grane, sada su dužine 30 do 50 cm ali su jako tanke, pa da ih takve sadim na jesen?
 
Imam jedno glupo ali pomalo logično pitanje....naime ovi moji kalemovi trešnje tako dobro napreduju da su sada narasli metar i po i imaju po 4-5 prevremenih grana, ostavljao sam samo one od pola metra visine kalema pa naviše, donje sam skidao.

Da li bi bilo pametno da ja te kalemove koji tako napreduju sada odmah prekratim na 80 cm, na toj visini je debljina zadovoljavajuća, da ne bi rasle više u visinu i da bi što više ojačale prevremen grane, sada su dužine 30 do 50 cm ali su jako tanke, pa da ih takve sadim na jesen?

Ovo i mene zanima...Kalemio sam dve sljive na dzenariku koje su izrasle 120-130cm, ali nemaju bocnih grana..samo rastu pravo u vis kao da su poludele,...Dali bih ja to smeo malo podkratiti da poteraju bocne grane...?


A kalemio sam na budni pupoljak 7 kalemova i rezultat 0...
 
A sta bi bilo kad bi ostavio kalem(tresnje)na metar i nesto i da se ostavi prvi sprat na 80cm sa par pupoljaka i tako drugi sprat a da se izmedju skinu pupuljci.Mislio sam da ovo probam na par komada naprolece,da li ovo pije vodu ili da se manem eksperimenta.
 
Nazad
Vrh