Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Meni su isto savetovali zutu, a zasto nemam pojma :osmeh:
 
Pa to, mislim da je onda najbolje u zemlju, a kalemiću verovatno na proleće 2014 grančicom jer sam se u tome "izveštio" a čini mi se da je za kajsiju to i bolji način kalemljenja, u visini krošnje, tako sam negde valjda pročitao, valjda zbog veće otpornosti na pucanje kore.
 
Bio sam na moru dve nedelje, kalemovi nezalivani, vaške im napale vrhove pa su slabo napredovale, onda ih zalih par puta i oprskah, okopah i ... voila :D





[video=youtube_share;0bUhBmyLC54]http://youtu.be/0bUhBmyLC54[/video]
 
Moj otac kalemi kajsiju isključivo na crvenjaču. Takođe, kao što ti reče on kalemi na "krošnju" (kosi sek) i ima procenat primanja preko 90%, kajsija odlično napreduje i dosta je otporna na ovoj podlozi.
 
Koliko pupoljaka mu ima kalem grančica? Da li ti pupoljci formiraju ramene grane kasnije?
 
Kalem grančica ima 3-4 pupoljka koja formiraju grane. Ono što smo mi primetili kod kalemljenja na crvenjaču:
1. Obavezno kalemimo na crvenjaču koja je sama nikla (izdanci koji su u našem slučaju u ledini).
2. Sušenje grana kod ovakvog zasada ili ga nema ili se javlja u poznim godinama eksploatacije (recimo pojedine grane su počele da se suše posle 25 godina)
3. Presađivanje na stalno mesto na jesen iste godine ili ako je stablo tanko sledeće jeseni.
4. Otprilike da je crvenjača otporna na presađivanje jer smo uspešno presađivali kajsijice sa, po meni, očajnim korenovim sistemom.
5. Ako se obrađuje i prska na vreme ovakve kajsije veoma dobro napreduju (moje mišljenje)

Izbegavati sadnju kajsije na mestu gde ima gloga i mušmula.
 
Jel ta crvenjača ustvari crvena džanarika? Baš kad sam skupljao koštice tj plodove za koštice nisam primetio da imaju izdanke...
 
Ne, crvenjača je šljiva ali sitnija. Vidim da je negde zovu šumadinka, darosavka i ranošljiva. Kod nas je ova šljiva skoro istrebljena (sobzirom koliko je nekad nje bilo) i često je ima po sinorima i ćoškovima.
 
I kod mene kad idem do njive a i kraj same njive usput ima crvenih i žutih sitnih šljiva, to su valjda dve vrste džanarike ako sam dobro razumeo, a ne ta crvenjača..
 
Imam slike. Sad sam uslikao!
Stablo:


List:


Rod :



Inače od nje je rakija prvoklasnog kvaliteta.
 
Hmm izgleda kao obična šljiva :) ja sam viđao i tako kraj puta neke isto tako plave tj ko obične šljive a stablo je žbun i jako su sitne, ne znam dal su to iz koštice samonikle...
 
Ono što sam primetio je da ima dosta onih iz kočice i jedan manji deo iz korena postojećeg stabla. Inače crvenjača jeste "divlja" biljka i kao što vidiš uspeva u svim uslovima :D
 
Jel kalemio neko nesto u skorije vreme ili planira na t rez pod koru ili na cip , ova godina jako susna pa ce najverovatnije kora slabo da se odvaja
 
Pa trebalo bi narednih dana da se kalemi, ja sam odlučio da platim kalemare koji će doći i komšiji da kaleme, mnogo mi to pipavo i nije iz ruke, već moram da čučim kraj magrive, a imam i slaba kolena za čučanje, nemam ni nož oštar...tako da mi ovo jeftinije i bolje...10 kinti po komadu čini mi se, ja imam 220 komada.
 
Ono gore na slici jeste sljiva RANKA!
A sto se tice kalemljenja u narednom periodu, zbog suse, ko je u mogucnosti, treba zalivati podloge inace slaba vajda.
 
Znamima je jedna stvar , uzmem voce izvadim kosticu , osusim je i stavim 3 meseca u frizider jel ima kakve vajde od toga ili mora da se stavi u vlazan pesak ? da bi se pokrenuo proces stratifikacije ?
 
Nazad
Vrh