Orezivanje voća

pa bolje je jer će sad da ti se cela razgrana ta grana a na proleće će da krene bujno na vrhovima dve tri i imaćeš manje ploda na nerazgranatoj grani. Treba voditi računa da se zelena rezidba ne uradi prekasno, da grančice ne ostanu male pa se smrznu preko zime, mada kako ja razmišljam to važi za ovogodišnje grane, prošlogodišnje će svakako izbaciti grane koje će biti male pa opet nisam nešto primetio da smrznu..za trešnju piše da se zelena radi u junu, ne kažu kad tačno u junu, ne znam za kajsiju ali cenim da još imaš fore, ja sam prošle godine uradio početkom avgusta pa nisam imao pravi efekat ali ni štetu tako da ja mislim da možeš slobodno za 10 dana i da je svakako bolje nego da ostaviš za proleće
 
Evo kako sam ja u junu sad orezao mlade trešnje i kajsije, svaki komentar je dobrodošao

[video=youtube_share;6H4NKCtWIEU]http://youtu.be/6H4NKCtWIEU[/video]

[video=youtube_share;KyRLyFFsRRA]http://youtu.be/KyRLyFFsRRA[/video]
 
Ništa od kajsija, kečkemetska ruža je kao što vidiš na snimku, neko stablo nema ni jedan plod, neko po jedan, maksimum je 10 kila po neko stablo, ukupno oko 50 kila rod na 50 stabala :) Domaća kajsija maltene prerodila...da ne veruješ...al to ćemo sve u rakiju, otkupna cena bude smešna svake godine, načuo sam da je danas bila 25 dinara što mi je blago neverovatno...
 
Isto se dešava i kod višnje ako nekog zanima, kao i kod marele :)

Ovime ne samo da sam dobio na godini, ne čekam proleće gledajući kako rastu motke pa onda da skratim, već razgranjavanje kreće maltene ravnomerno, na svim pupoljcima, u proleće kad orežeš gornja tri izrastu ko blesavi a donji slabo, već je i rezidba znatno lakša, meke su grane, orezao sam makazama za ruže najobičnijim...
 
Pfff ne može da se otvori veća sličica klikom, nekako si postavio malene...

I ti si ih sada prekratio? Ja sam takođe ove od jesenas prekratio na 30cm i razgranjavaju se...Generalno dal hoćeš vazu ili piramidu, možda je bolja vaza, ja nju furam. Ostaviš tri grane koje su najvišlje a među sobom zaklapaju uglove od 120 stepeni ako je to moguće u odnosu na situaciju, znači svaka da bije u neku svoju stranu, da se što manje poklapaju. Toliko za sad, sledeće leto ćeš da ostaviš produžnicu te grane i još jednu bočnu, ili dve bočne da idu u V i da prekratiš, sve druge pri vrhu koje krenu da rastu ko lude uklanjaj što ranije, april, maj, da bi ove narasle što više pre nego ih prekratiš.

Idealna vaza bi ti bila takva da ostavljaš grane sa iste strane glavne grane a sa druge da uklanjaš ili više prekraćuješ, onda ti sledeće godine izraste produžnica u sredini, ti opet ostavljaš grane samo sa te strane i tako popunjavaš krošnju, na kraju imaš 3 veeeelike glavne grane, a na svakoj sa iste strane imaš bočne na kojima je rod, kad te bočne krenu da stare, ostaviš novu bočnu da je zameni.
 
Zimska ti se u stvari i radi u proleće :) Tačnije, pre nego što krene vegetacija, zato se kaže zimska, kalendarski to je proleće već...neki krenu i u novembru ako imaju hiljade stabala...najbolje odradi to krajem februara, zbog samih mesta preseka, da ne trpe vlagu i mraz.
 
Pa ispade da je bolja letnja iako se do skoro zimska smatrala glavnom...vidiš i sam na snimku efekte letnje. Znači ako sad prekratiš na 30 cm dobićeš i ove male grančice, ako čekaš proleće, ima da ti glavne narastu velike i onda ćeš puno da skineš (što i nije bitno), a onda će ko iz vode da narastu vršne 3 a donje će ostati gole...praktično, za formiranje skeletnih grana, prve 3-4, u stvari i nije tako bitno kad ćeš ih prekratiti. Možda je bolje na proleće da nove narastu bujnije, možda na leto da imaš i male grančice, kako god da uradiš nećeš puno pogrešiti, u kasnijim godinama leti skidaj višak i prekraćuj šta ostane da se razgrana, a na proleće skidaj ono što nisi primetio od lišća a smeta ili je izraslo od leta i isto tako smeta.
 
Pfff ne može da se otvori veća sličica klikom, nekako si postavio malene...

I ti si ih sada prekratio? Ja sam takođe ove od jesenas prekratio na 30cm i razgranjavaju se...Generalno dal hoćeš vazu ili piramidu, možda je bolja vaza, ja nju furam. Ostaviš tri grane koje su najvišlje a među sobom zaklapaju uglove od 120 stepeni ako je to moguće u odnosu na situaciju, znači svaka da bije u neku svoju stranu, da se što manje poklapaju. Toliko za sad, sledeće leto ćeš da ostaviš produžnicu te grane i još jednu bočnu, ili dve bočne da idu u V i da prekratiš, sve druge pri vrhu koje krenu da rastu ko lude uklanjaj što ranije, april, maj, da bi ove narasle što više pre nego ih prekratiš.

Idealna vaza bi ti bila takva da ostavljaš grane sa iste strane glavne grane a sa druge da uklanjaš ili više prekraćuješ, onda ti sledeće godine izraste produžnica u sredini, ti opet ostavljaš grane samo sa te strane i tako popunjavaš krošnju, na kraju imaš 3 veeeelike glavne grane, a na svakoj sa iste strane imaš bočne na kojima je rod, kad te bočne krenu da stare, ostaviš novu bočnu da je zameni.
Prekratio sam ih pre 2o-ak dana ali iz njih izbija dosta bocnih grana pa sam mislio da ih malo razredim,ne verujem da ce sve dami trebaju. Probacu i sa cackalicama,a kako se uvrce grana ja kad god uvrnem ona mi ostane u rukama:sta:.
 
ma ne diraj ništa više do proleća, ako imaš neke glavne grane da rastu mnogo u vis, položi ih malo vezivanjem za ciglu al ne previše, recimo oko 45 stepeni, pogledaću tačno u knjizi
 
pa možeš i sad, ona je već polako izbacila grančice a čini mi se i rodne pupoljke, tako da nema šta da strada od zime ako sad orežeš, mogu te grančice samo još više da napreduju, kod mladih npr ako uradiš kasno prekraćivanje, ove što izađu iza lista budu male pa se smrznu
 
uradi slobodno, a na mladim ostavi sve da ima celu sezonu što više lišća da bi koren bujao, a na proleće možeš da poskidaš sve sem dve produžne da bi više narasle...videćemo do tad i mene to čeka, za sad sigurno najbolje da ostaviš lisnu masu.

---------- Poruka napisana 28-06-12 u 02:00 ---------- Prethodna poruka je 27-06-12 at 17:17 ----------

Pitanje vezano za krušku, imam 3 kruške u nizu, dve su posađene jesenas, jedna je malo starija ali sam je morao presečem na pola da formiram vreteno. Ovih dana bih postavio dva stuba sa žicom pre prve i posle poslednje pa da po žicama razvučem grane horizontalno. Zanima me koliko grana se ostavlja, dal po jedna sa leve i desne strane ili više njih i koji razmak po visini da bude između njih ako mogu to da ispoštujem? Vršnu ostavljam do proleća da raste u vis pa je tad prekratim da formiram novi horizontalni sprat?

edit: sad tek vidim da ima tema orezivanja kruške, ima temo lepo: http://poljoinfo.com/showthread.php?2167-Orezivanje-kruske
 
Evo malo snimaka rezultata zelene rezidbe nakon dva meseca.

Trešnje:

[video=youtube_share;18cmgodpViI]http://youtu.be/18cmgodpViI[/video]

Kajsije:

[video=youtube_share;hn9zXwtZSig]http://youtu.be/hn9zXwtZSig[/video]

Pokušaj podmlađivanja starih trešanja, tačnije rešavanje problema predugačkih isprepletanih grana i zamračene krošnje:

[video=youtube_share;cu9qb7sVoBs]http://youtu.be/cu9qb7sVoBs[/video]
 
Imam neke stare kajsije koje su sklopile krošnju, ne može da se prođe, jako su visoke itd...hteo bih da ih pošteno podšišam, nisam stigao celo leto, ne pitajte zašto, pa me zanima da li mogu to da uradim u narednih nedelju dana ili je bolje da sačekam proleće? Radile bi znači makaze ali bogami i testera.

Napomenuo bih da imam najezdu insekata pa se bojim da će u velike rezove da se zapate a možda i mraz dohvati te rezove, pa zato mislim da je bolje u proleće tj da je sad kasno, šta vi mislite?
 
Nazad
Vrh