Elektro instalacija

Meni na 558 isto stalno žiži kontrolna lampica. Skidao sam pre dve godine i električar je radio. Kaže samo se bila razlemila neka dioda pa je zalemio. Radio je kako treba možda dva meseca i onda opet isto. Alternator je iskrin, mali valjda sa jugića a na traktoru je akumulator od 143 ampera ali i tako ga dopunjava. Nemam problema sa paljenjem iako imam ponekad i više sati noćnog rada pod svetlima. Naravno izbegavam da na kratko vreme često palim i gasim traktor, tad bi slabio akumulator i sa potpuno ispravnim alternatorom. A našao sam povoljno bošov veći alternator ( sa forda) pa kad ovaj baš prestane da puni ja ću napasovati taj drugi. Ako ne bude moglo onda ću videti šta sa ovim. Zasad ga ne diram, uvek imam dovoljno struje za verglanje.
 
Svaki koji zizi puni ali nedovoljno a cim puni nedovoljno odma dolazi do opadanja elektrolita u akumulatiru doce vremenom da skrat vijek akumulatora pa te onda kvar kosta pet puta skuplje moras kupit novi akumulator i opet popravit alternator.
BOLJE SPRIJECIT NEGO LIJECIT.
 
Prestao je da mi radi levi migavac i danas sam uzeo da to rešim. Greška je bila u puknutoj žici u luster klemni na kućištu osigurača. Provodnik je pukao pod šrafom luster klemne ali je i dalje stajao unutar klemne tako da se to vizuelno nije moglo primetiti. Bez veze!:osmeh:
 
To je još ok , ali ja sam nedavno imao slučaj na jednom 539 gdje je trebalo samo promijeniti automat žmigavaca da kad sam dao lijevi žmigavac je trakor upalio i sva sreca da nije bio u brzini. Problem je bio u tome sto je vlasniku prije pukla žica za paljenje i to ispod samog kučišta za osigurače , on je blankirao i zavrnuo par puta omotao izolir trakom koja se zbog ulja i vjerojatno nekvalitete odmotala tako da je žica za paljenje došla u spoj s izlazom za lijevi žmigavac na kučištu osigurača. a to je bio i razlog pregaranja prethodnog automata jer je svaki puta kad je uključio lijevi žmigavac uključio i anlaser i sama sreća da nije pregorio i anlaser .
 
Zdravo drugovi forumasi.Imam jedan problem pa molim za pomoc-hteo bih da menjam elektricnu instalaciju na traktoru. Imam torpedo 75-icu i ne mogu da nadjem odgovarajucu nigde a nestalo mi je i ideja.Sta mi preporucujete?
 
Ja na ovom forumu pročita da su nove instalacije tanke i često sa greškom. Znači kod dobrog električara nek vidi i izračuna koliko čega treba pa u radnju elektromaterijala. Ja sam tako radio pre tri godine kad je moj traktor rađen generalno spolja i unutra.
 
Ljudi moji, imam problem.
Mjenjam indikator pritiska ulja na IMT 540, FIAT motor, a pošto je stara instalcija počupana pojma nemam više kak bi to trebalo da bude spojeno a da funkcioniše.
Naime, moram spojiti indikator na onu lampicu na kombinovanoj IMT vurici na mjesto ULJE.

Jel netko zna od vas na koji način se to spaja, kako i od kuda???

Hitno mi je.
 
punjenje.jpg


Otprilike po ovoj shemi a davac je na kucistu vec na masi :cool:
 
Sve štima, samo imam jednu stopicu na sijalici, a ako spojim dvije žice na nju, znači dolaz struje i odlaz na indikator onda mi stalno svijetli sijalica, moral bi imati kučište sijalice s dvije stopice, a na IMT-u je u originalu jedna, tak da znam da postoji neka šema kak se to spaja, a ja neznam.
 
Ovo je nacin spajanja na 10 tak masina sto sam radio sto kola sto traktora e sad ako na tvom IMT ima sta drugacije ne bih znao . U krajnjem slucaju izvuci jos jednu zicu iz kucista koja je nalemljena na sijalicu ali onda moras kontakt mase odstraniti iz kucista .
 
treba ti metalno kuciste sijalice sto se utice u sat a isti sat je masa a na sijalicu kabal sa indikatora
 
1) Zna li neko princip rada reglera za dinamu (Iskra, 15A)? Kontam da ona tri solenoida i ono što liči na bimetalne opruge nekako regulišu struju pobude diname (DF) da bi napon bio koliko-toliko konstantan, ali nije mi baš jasno kako.

2) Ovde u Zaječaru polovni alternatori se prodaju za oko 3000 (buvljak) do 4000 din (ispitan, sa garancijom). Kakva je situacija u drugim mestima?
 
2) Nisam skoro kupovao ali je bila i verovatno je i dalje cena za iskrin sa jugića i zastava 15 evra a bošov sa forda i ostalih 20. U Šapcu po otpadima. Ima i kod ponekog električara prepakovan i proveren ali uglavnom skuplje. Meni jugićev na traktoru 558 puni aku od 143 ali sam štedljiv po pitanju svetala i izbegavam da često palim traktor na kratko a i pali lako, bez dugog verglanja i većeg pražnjenja aku. A stoji mi u rezervi boš kad crkne ovaj. Ako imaš mesta na traktoru verovatno je bolje staviti boš, veći su ali i mogu da istrpe i isporučuju veću i dužu potrošnju struje. Ako si često pod svetlima + prikolica, berač... ili neko dodatno svetlo na traktoru. I jače rotacije troše koliko jedan far.
 
Želim da se zahvalim svim učesnicima ovog dela foruma na jako lepim objašnjenjima vezanim za elektro instalacije na traktorima,naime,kupio sam stari traktor na kojem nije nista radilo od struje,a posle sati provedenih u čitanju Vaših postova,moj rujo pali na ključ,i naravno,sve sam sam uradio :ppozdrav:
 
Želim da se zahvalim svim učesnicima ovog dela foruma na jako lepim objašnjenjima vezanim za elektro instalacije na traktorima,naime,kupio sam stari traktor na kojem nije nista radilo od struje,a posle sati provedenih u čitanju Vaših postova,moj rujo pali na ključ,i naravno,sve sam sam uradio :ppozdrav:
Nisi jedini koji je zahvaljujuci ovom forumu sam sredio instalaciju na svojoj radnoj masini,isti je slucaj i samnom.Ja sam mislio da je struja spansko selo,ali ovde je sve lepo objasnjeno tako da sam ja sve pokidao do zadnje zicice i sve iznova ponovo povezao,FERGA sada sija ko kad je bio nov.Sad sam cak i ja poceo da delim savete po komsiluku kada se neko pozali da mu nesto ne radi.Naravno i ja se pridruzujem cestitkama. :ppozdrav:
 
Želim da se zahvalim svim učesnicima ovog dela foruma na jako lepim objašnjenjima vezanim za elektro instalacije na traktorima,naime,kupio sam stari traktor na kojem nije nista radilo od struje,a posle sati provedenih u čitanju Vaših postova,moj rujo pali na ključ,i naravno,sve sam sam uradio :ppozdrav:
Cestitke komsija. :ppozdrav:
P.S. Jel ne radi Radisic po Grku ??
 
Nazad
Vrh