Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

Pa isporucujem je u tacnama kaoi rifuzu u drvenim gajbicama. znaci obavezno je posle berbe da se gljiva pohladi na 2 stepena nekoliko sati? i desava mi se da nije trajna nakon dva dana pozuti i dobije pjege dok kod kolega ostaje ne promjenjena
 
Poslednja izmena od urednika:
Bitno je da oni koji uzimaju od tebe da drze gljive u frizideru i jos jedna stavka bitna da se sampinjoni sto manje diraju posle berbe. Ako oberes vise ih ne pipas rukama jel gde god se uhvate vise puta pojavljivace se zute fleke.
 
Te pege koje se pojavljuju su možda bolest

---------- Poruka napisana u 21:16 ---------- Prethodna poruka je at 21:14 ----------

Pogledajpečurku lepo na svetlu, ako vidiš male tačkice one će se kasnije proširiti na celu gajbicu ako nisu na hladnom
 
A mogu biti i od zalivanja ako se sampinjoni ne osuse i onda oce da se pojave te zute fleke.
 
Je nikada nisam prskao pre berbe, možda neko ima iskustva sa tim, ne znam. Da li ti se to prvi put dešava?
 
ma inace mi pecurke nisu nesto trajne kao kod ostalih proizvodjaca, imam prinos po kompostu oko 4,5-5,5 kg sto je jako dobro. Jedini problem je taj sto mi brzo propadaju. Mozda je to zato sto ne vrsim pohladjivanje nakon berbe ?
 
Pečurke se čuvaju na +2 °C da bi ostale u prvoj klasi, bitno je da se brzo rashlade i zato i hladnjače moraju da budu jače to jest da brzo postignu tu temperaturu
 
ma inace mi pecurke nisu nesto trajne kao kod ostalih proizvodjaca, imam prinos po kompostu oko 4,5-5,5 kg sto je jako dobro. Jedini problem je taj sto mi brzo propadaju. Mozda je to zato sto ne vrsim pohladjivanje nakon berbe ?

Ako nemas hladnjacu onda ti je to prvo sto moras napraviti da bi sacuvao gljive za duzi period. Sad i u hladnjac moze da pozute ako su izlozene velikoj turbuenciji vazduha od ventilatora. Zato je preporucljivo da se hladnjaca pravi sa mirnim hladenjem a ne sa ventilatorom. Ako se koristi s ventilatorom nije na odmet da se pokriju gornjr gajbe sa nekim carsavom da ne dobiju zutu boju. A sto se zalivanja tice zalijes pole berbe i ukopcas klimu na hladenje nekih15-20 mnuta da malo klima pokupi vlagu iz prostorije i ujedno osusi gljive.
 
a zanima me dali treba gljive prije pakovanja u tacne pohladiti ili mogu se posle berbe pakovati u tacne i foliju a zatim stavljati u hladnjacu. izvinjavam se sto sam malo dosadan
 
Moze se pakovati i ovako i onako. samo da se sto pre olade i da se u prodavnicama kojima isporucujes isto drze u frizideru.
 
Probali mi al je jako sporo brati na tacne pa e opet treba dopunjavati ili skidati sa tacne. Isti ti je davo.
 
Pozdrav svima!posto sam pocetnik u uzgoju sampinjona,imam par pitanja..kao prvo,poljavili su mi se sampinjoni sa zutim tackicama,nema ih puno,ali ruzno deluju,inace imam 250 briketa.Drugo,da li za vreme berbe treba zalivati?u drugom talasu mi se pojavilo dosta deformisanih pecurkica(oblik srca i dosta niskog rasta,inace su teze nego obicno)..toliko za sada sa pitanjima da ne bih bio dosadan i unapred sam zahvalan :*
 
Zute fleke oce da pojave od vode koja se ne osusi na vreme nego ostanu kapljice na gljivi. U prvom talasu se zalivaju pecurke kada su nikle i vece su od zrna graska i vece. zaliva se i posle branja prva dva tri dana, da pecurke dobiju na tezini i kvalitetu.
Deformisane pecurke oce da izrastu u takozvanom medutalasu to nije tako strasno. U dugom talasu se manje zalva jer je zemlja vec zalivena i mane je zahteva za vodom.


Evo da ti postavim dijagram koji ti moze posluziti kao orjentir.

 
Poslednja izmena:
Koje pesticide si koristio i u kojim količinama? Ako nije ovo što kaže peto, a najverovatnije jesto pošto je još rano da se pojave bolesti u gajilištu, (ako si dezinfikovao i spremio prostoriju) tada može biti da su počeli da se pojavljuju prvi simptomi bolesti. Što se tiče zalivanja imaš tu negde dijagram koji je peto postavio pa vidi tamo, za početak.

Pozdrav za sve, srećni praznici
 
Mislim da ti je problem kao i kod bukovace , prevelika vlaznost u prostoru te ti se stvaraju bakterije na povrsini gljive koje stvaraju zutilo , smanji vlagu na oko max 90% , inace kod bukovace ne bi trebala da prelazi 90% a krece se u toleranciji od 82% do 90 % , probaj pa ces vidjeti.
Naravno smanjenjem vlage ce ti se i urod nesto malo smanjiti ali ne mozes i ovce i novce , jedno mora na manje.
 
Mislim da ti je problem kao i kod bukovace , prevelika vlaznost u prostoru te ti se stvaraju bakterije na povrsini gljive koje stvaraju zutilo , smanji vlagu na oko max 90% , inace kod bukovace ne bi trebala da prelazi 90% a krece se u toleranciji od 82% do 90 % , probaj pa ces vidjeti.
Naravno smanjenjem vlage ce ti se i urod nesto malo smanjiti ali ne mozes i ovce i novce , jedno mora na manje.

Naravno da posle zalivanja vaznost ode i na 100% zato sam ja koristio klimu koja je radila 20-tak miuta i skine vlaznost u prostoriji i gljive se brze osuse.
 
Nazad
Vrh