Mehanizacija za održavanje zatravljenih površina u voćnjaku

Spaneri su od auta i nisam kupovao vec dobio u servisu(ceo spaner je u stvari samo jedan lezaj)
 
imam i ja pitanje.da li si neso radio na diferencijalu?on je u originalu ovako kratak?jer kod ladinog diferencijala , tamo prema tockovima se protezu dva dugacka kraka, pa ako se preseku mnogo je komplikovano da se onda sve prepravi, kako bi se sprecilo curenje ulja.
 
Nisam nista radio na diferencijalu. Procitao sam postove Savorisa u vezi diferencijala i kupio diferencijal od Mercedesa za 50e. Imas negde na forumu kod kojih marki je ovakav tip bez trube. Rad sa ovakvim diferencijalima je smesno lak. Ovaj isti diferencijal koristim i za busilicu za zemlju.

Evo nekih marki automobila sa takvim diferencijalom:
mercedes, ford sijera, opel omega,BMW
 
joj a ja angazovao i strugara, i metaloglodaca dok sam pravio neku masinicu.namucio ljude, pa opet nisam resio problem.ulje curi.menjam cim stignem.
 
Vecina automobila ima slicne spanere. Odes u lokalni servis i pokupis sve sto imaju. Nozevi i nosaci nozeva su orginalni za benzinske kosacice 51cm.
Evo slika spanera
spaneri.jpg
 
Ja sam meni napravio sa reduktorom od vadilice za repu, samo sto sam ja to malo uvelicao i otezao i napravio malcer sa 4 noza od tarupa, tj. nasvakom kraku nalazi se po jedan ravni noz od tarupa. I nozeve direktno postavio na reduktor a njega povezao kardanom.
 
Imam u planu da sebi pravim neku kosačicu za održavanje trave u voćnjaku. Nekih dijelova ima u radionici, a nešto će se dokupiti. E sad, pošto planiram iskoristiti neki stari diferencijal od lade zanima me jedan detalj sa slike:

Kako namontirati ovo kardansko vratilo na diferencijal?
Pravio sam sebi frezu ali pogon je bio obrnut.
 
Okreni tako da poluoosovinu zakacis na kardan traktora a nosac nozeva da ti bude na delu gde se kacio kardan lade.
Tako ces dobiti 4 puta ubrzanje i radi dobro,
Ja sam pravio vise komada toga.
evo slika kako izgleda
picture010ww.jpg


a evo kako radi

pre kosenja

picture021vh.jpg



posle:

picture043ys.jpg
 
Kako namontirati ovo kardansko vratilo na diferencijal
Cititram samog sebe, nisam shvaćen. :) Kako namontirati onu poluosovinu sa risovima za kardan na diferencijal.
Planirao sam kosačicu sa 3 noža. 1,8m maksimalno
 
Aha!
Mislis kako dodati onaj deo na koji ce se navlaciti kardan?
Ako je to, ma jednostavno zavari.
Napravis taj deo u nekoj radionici, ili ga odseces sa neke stare prikljucne masine i samo ga zavaris dobro.
Nije neophodno da to bude sto posto u osi.
Ja imam tih delova mogu i da slikam tacno taj detalj.
 
E to! Hvala ti. Vidim slike po internetu a pitao sam se kako se to odradi.
Imam ja i toga. Sad kreću topliji dani pa se može nešto i raditi na pripremi nove mehanizacije.
 
Ma jeftina stvar a fantasticno radi.
Ja sam to pravio od nekog otpada, bilo mi zao da kupujem nov materijal, nisam bio siguran da li ce funkcionisati :)
Ali radi super.
Posle sam drugima pravio od novog materijala i mnogo lepse isgleda (ona sa slike je od novog materijala i za jednog clana ovog foruma je pravljena : ))
Stavljam dva noza i sasvim je dovoljno, mada vidim ima i sa tri..nisam takve probao A ja kada bih opet pravio opet bih dva, mislim da je to jednostavnije resenje, ali svako ima svoje ideje.
 
@ironman koje je noz duzine na tvojoj kosacici i da li je samo jedan,posto vidim da je samo diferencijal odozgore, koje je dimenzije kosa spoljni gabarit i od cega si uzeo noz.
 
Sam noz je duzine 30 cm, ima ih dva, stoje na krajevima nosaca nozeva (metalna poluga) i ukupan radni zahvat je 1,8 (cini mi se, jer sam pravio nekoliko i svi su razlicitih dimenzija, prilagodjavaju ljudi prema medjurednom rastojanju koje imaju)

Probao sam nozeve od platne gibnja zastave 101, i preteski su bili, onda sam ih olaksavao isecajuci jedan deo i to prilicno dobro funkcionise. zatim sam probao sa gibnjem od fice i mislim da je to jos bolje.
 
cek imam mislim i neku sliku gde se to lepo vidi.
Ma obicna metalna cev.
Inace posto si iz Grocke, jednu sam pravio za nekog barajevca pa ako ti nije predaleko odes i pogledas :)
Pokusacu da nadjem sad sliku nosaca i nozeva, sliku malcera odozdo.

---------- Poruka napisana u 19:26 ---------- Prethodna poruka je at 19:20 ----------

evo slike
picture050v.jpg


Nozevi su pricvrsceni jednim srafom na kome se nalazi biksna oko koje noz moze da rotira i u slucaju daudari u neku prepreku (panj,kamen) on se zarotira a ne pukne. Posle toga ga centrifugalna sila vrati u isti polozaj i nastavlja dalje. Da je cvtsta veza pucali bi cim bi negde uradilo.
 
Ja sam planirao sa tri noža nezavisna, na tri osovine. I preko remenica povezati sve noževe. Imam malčer sa čekićima, ovo bi mi trebalo da se pokosi trava međuredno kad bude visine do 20cm. Da mogu malo brže kroz voćnjak ići, a pokošenu travu iza kosačice da ostavim ili ispod voća.
 
Nazad
Vrh