Najbolja cena maline -plasman 2012

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam te Vladane prozvao kao covek coveka ,jer si rekao da se vise neces pojavljivati na ovoj temi ali kakav si ti covek kad pljujes pa lizes ,ko ce se sa tobom udruziti,,a ja ti pricam kao covek poljoiprivrednik koji je udruzen i zato koristim ,,MI,, sto ces ti tesko postici..a o borovnici ne mogu da diskutujem sa tobom i da te ja opismenjavam jer to danas kosta prema tome kad bdes proveo 3 god na njivi a ne netu i kada se budes udruzio i prodao tj izvezao tvoju ili tudju vocku ,onda imas pravo da pricas neke price ,a tih teoreticara kao sto ste ti i zaharije mi je pun kofer, inace za tvoju inf je sam predavao o udruzivanju i zadrugarstvu po danskom metodu ,sto je za tebe svemirsko dostignuce .pozzz
 
Evo vam citat nn ......pametnog

Nije problem vredan i pošten čovek u Srbiji koji ima dobru ideju.Problem su neradnici-mešetari nakupci,zakupci,preprodavci,drža-
va i još kojekakve "ale i vrane" koji jedva čekaju ovakve da im u bezcenje pokupe rod,trud i znoj.
@bbg i @Vladan ...u koju kategoriju (gore navedeno) vi spadate:haha:

Neće se ovom zlu stati na put.Ovaj čovek mora da otvori firmu,da posluje preko ž.r.,ne sme prodavati na pijaci ili bilo kome,ne može izvoziti ako nije registrovan izvoznik (a nije),mora grdno plaćati kontrolu državne inspekcije,ne može stupiti u proizvodnju čaja ili pekmeza bez svoje laboratorije ili da plaća skupo drugu....

Pa ja sam imao razrađanu proizvodnju ?????? lekovitog bilja,pa sam batalio.Svi su zarađivali,osim mene......?????

@ Vladane....imenjace ...nemoj se trositi i traziti kupca po belosvetskim kazamatima i da ti nude tako nisku cenu kao sto navodis. Obrati se Tamiski iz Panceva ili Elixsiru iz Sapca.... i sl, Ako im se dopadnes mogu ti oni ponuditi vecu cenu od one koju bi ti mogao izdejstvovati na EU trzistu....siguran sam u ovo sto ti predlazem
 
Vladane, razotkrio sam te, pre oko 2 meseca i rekao da više neću polemisati ali ću ovoga puta napraviti izuzetak:
Ti i kum niste skladištili robu u Ariljskoj hladnjači, jer da jeste znali bi da država nije dala robne zapise, što je elementarni usluv za funkcionisanje javnih skladišta. A ako jeste onda vi spadate u neku privilegovanu grupu ljudi, kao ona koja je 2006, od G17+ dobila hladnjaču "Vilamet" u Ivanjici.
I klasere smo pravili (bio sam član, ali sam na vreme izašao) još 2003, pod pokroveteljstvom Američke vlade (pošto su organizovali Čileanske voćare) ali su ušli proizvođači sokova, i sve se završolo aferom međunarodnih razmera.
Jedinu nadu polažem u administraciju EU, koji su za razliku od naše vlade pokazali zainteresovanost za problematiku.
Reći ću Beogradjaninu šta bi se desilo ako bi zagaratovana cena bila 1,1e, pa ništa posebno, samo bi prevoz do Nemačke po kilogramu umesto 3,7 bio 3,5 evra.
A ovi tvoji (mislim ti koje štitiš), baš se lepo organizovali, razradili šemu, podelili plen, a sad tamo neki seljaci, zamisli hoće da se politički organizuju.

To je problem, gde kod se okreneš kriminal. E zato moramo da se organizujemo i da uđemo u skupštinu.
 
Reći ću Beogradjaninu šta bi se desilo ako bi zagaratovana cena bila 1,1e, pa ništa posebno, samo bi prevoz do Nemačke po kilogramu umesto 3,7 bio 3,5 evra.
Hoćeš reći da ti znaš tačno gde možeš da plasiraš malinu po 3.7 evra, a nećeš?

Zbog čega odbijaš da se enormno obogatiš u jednom vrlo kratkom periodu?
 
Molim članove da svojim postovima doprinose stručnosti i ozbiljnosti tema (a nikako suprotno), da biraju reči i sa uvažavanjem se obraćaju sagovornicima. Hvala.

Svaki naredni post koji krši pravila foruma biće sankcionisan.
 
wilamete 2002 dok se ti bavis samnom sa policiskim recnikom "razotkrio sam te" ja se bavim analizama o mogusnosti prodje (ono malo orginala sto je meni i kumu ostalo i robom istomisljenika iz malih hladnjaca (proizvodjaca) koji su se udruzili sa nama (ukupno 100 tona robe na prodaji) kupac zainteresovani nemac koji nas je posetio pregledao robu i generalno mu se na oko i ukus svidela (vilamet sorta) nije mu smetalo da robu kupi u preradjnom orginalu (jer mu treba za termicku preradu za kasice za bebe) a roba od ove godine sva je dobra (region arilje prema pozegi pozega kosjeric ) nema budji (kupac je inace jos jednom pregleda u svojoj proizvodnji pre zvrsne prerade u kase)trazio je jos samo da uradimo analizu mikrobiolosku, teske metale i pesticide placanje obezbedjeno njegov transver novca posle naseg utovara u njegov kamion hladnjacau i ocarinjenja (mi njemu izvozna dokumenta on nama pare) sve je to lepo zvucalo i dogovoreno kako treba , uz odlicnu cenu za ovo vreme i uslove.

sta sam ja "razotkrio" juce kada mi je stigla ponovna analiza (razliciti tereni mali posedi neusaglasen i razlicit tretman maline od proizvodjaca do proizvodjaca) Mikrobiologija rezultati OK teski metali rezultati OK Pesticidi…..


Prisustvo Switch , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos (aktivnih materija-pesticida koji sluze za isti tretman protiv iste bolesti protiv bolesti (Botrytis cinerea) Bolitisa, (Pet aktivnih materija na tako bliskom geogravskom terenu protiv iste bolesti i neusaglasenost i nejedinstvo proizvodjaca da usaglase tretman (rezultat vise proizvodjaca uzorci uzetei od svih po malo, 5 akticnih supstanci za istu bolest, u redu u dozvoljenim okvirima ali kupac odbija da uzme takvu robu za sveoje kase za bebe, meni i nama propade posao…… Rezultate sam dobio prekjuce poslepodne i poludeo od muke…..Kupac je bio "korektan" onoliko koliko je mogao da bude,okrenuo se i otiso u Brus u tamo neku hladnjacu koja preradjuje "organsku malinu" a nama svima uz pozdrave rekao "uvedite Global Gap (njemu uslov nije da mora da kupi organsku malinu) imajte vas nekoliko totalno pracenje trasabiliteta vase robe higijene i upotrebe pesticida i vraticu se iducih godina da radim sa vama i otisao.…..

razotkrio sam ovogodisnja preterane upotrebe pesticida (kao i u zadnje dve godineprotiv iste bolesti "zbog velikih problema ove godine" sa tim problemeom koje smo probali da saniramo praseci bez milosti i bez postovanja karence (kava greska) koriscen je(Switch , Teldor, Boscalid Ronilan i Mythos ) zbog kojih cemo izgubiti cenu jer "srpska malina se prodaje kao zdrava i malo prskana i kao takva kvalitetna" a sa tragovima ovih pesticida to vise nije i sve ce se teze prodavati zato vodimo racuna cime prskamo nasu malinu i u koje vreme -postovanje karence"
Za isti problem najednom malom prostoru od 100 km od Arilja do Kosjerica (odakle je malina) korisceno je za istu bolest maline Botritis:
Switch 62,5 WG Syngenta (dve aktivne materije Cyprodinil i Fludioxonil) i Teldor

500SC proizvodjac Bayer

Boscalid proizvodjac BASF

Ronilan DF proizvodjac BASF

Mythos proizvodjac Bajer

Ko neveruje poslau mu analize pp.
alo bre 5 razlicitih aktivnih supstanci protiv iste bolesti na tako malom geografskom podrucju i ko 8 razlicitih proizvodjaca, to je bre totalni nered u prskanje bezprimerno i bez bilo kog reda (u stilu dacu ti malinu daj mi onog "praska"ili tecnosti protiv trulezi tako smo kupovali i koristili pesticide ) gde nam je odgovornost alo, kako tako da prodamo malinu.......tu je moj problem ali taj problem bi trebao da bude problem svih nas, zato ja neverujem u dva tri coveka koji diktiraju cenu maline nikog nije bilo izmedju nemca i mene (odnosno bila je analiza ovih pesticida koja je jedini razlog da do posla nedodje)

"razotkrio sam" da smo za vreme dok je ovih par godina imali para od maline da bi lakse radili i vise proizveli "prskali smo ko ludi" a ovi veliki svetski igraci proizvodjaci su nas i te kako podrzavali da kupujemo preparate (pogledajte samo emisije znanje na poklon, znanje imanje svaka druga reklama su pesticidi insekticidi vestacko djubrivo, para smo imali a pameti nismo , potrosili smo pare a zaboravili da koristimo pravo i jedinu zdravu zastitu (komposti kravljeg konjskog, ovcjeg djubriva)

Bbq ja sam zbog ovoga izgubio posao, evo ti i odgovora zasto malinari hoce da prodaju svezu robu i nece da prave hladnjace (niti onu koja im je drzava napravila) niti oce da zamrzavaju i cuvaju zamrznutu malinu u javnim skaldistima pod odllicnim uslovima niti da se i se udruzuju jer ih interesuje da uzmu pare (po mogustvu po ceni od 2.5 eura od pre 3 godnie sto je za zdravu i pravu srpsku malinu po meni i objektivna cena ) a o ovim drugim problemima nece ni da razmisljaju, ako svi zajedno pod hitno ne budemo u istom lancu i odgovornosti gap sertificiranju ovaj posao sa malinom ce propasti ja sam svoj prvi izvozni posao skoro doveo do kraja ali mi je zbog svega navedenog gore propao......

Zato wilamete ne bavi se ti "razotkrivanjem mene" nego razotkrivanjem zasto unistavamo poznati imidj "zdrave i prirodne srpske maline" koji su nasi ocevi stvarali i ajmo svi zajedno u istom pravcu a ako budete napravili politicku partiju ja cu za nju da glasam pa ako pobedimo vi "odredite cenu" ili bolje "oktoisite" i od 4 eura za svezu po kg ali je pravilno prskajte i higijenski odrzavajte i uvedite svi GAP a u poljskoj i cileu ne bude rodila prodacemo je i po 6 eura ako bude trzista za istu (trziste jedino odredjuje cenu)…ako ne posto cete demokratski izborima dobiti vlast imacete "pravo"kao i svi "pobednici na izborima" da "gubitak" pokrijete iz drzavnog budjeta....(ali samo za clanove novo osnovane partije i njihovu siru i uzu porodicu i prijatalje) ja cu samo da glasam a clan nicega i nijedne partije biti necu pa makar nedobio tu "oktroisanu razliku" buducih pobednika......jer ja verujem u pravila slobodnog trzista i konkurencije gde je samo kvalitet, znanje rad konkurentnost na trzistu uvodjenje novih tehnologije (sto mi se svidelo u pisanju bbq) jednino merilo ..... i nacin da se uspe u ovom novom vremenu a da je drzavavom diktirane cena, proslost vremena iza nas.....nisam ja birao vreme i politicki sistem u svetu i kod nas "liberalni kapitalizam" u kome cu da zivim ali moram u njemu da radim....

evo citam ponovo ove analize ima jos jedan pesticid koji je koriscen za iste svrhe protiv Botritisa Boskalid (vrlo malo prisustvo ali evo citam) komrercijalno ime Signum (prpozvodeno u BASF i uvezeno u Srbiju) znaci ukupno sest aktivnih supstanci za istu bolest u istoj godini kod samo 8 razlicitih proizvodjaca - nazdravlje i prijatan svima "djem od malina" malina neprodatih za sada.....


 
Poslednja izmena:
ima dosta takvih proizvodjaca koji nesavesno prskaju maline ,(nemoj da misis da te podrazam u tome) ali sto se mene licno tice imam znanja oko gajenja maline da sam prskanja sveo na minimum, moje zadnje prskanje maline je bilo 20 dana pred berbu,i nijedno posle berbe do dana danasnjeg kriza je ,a nemora uvek preventivno da se prska treba sagledati srz problema zbog cega najstaju polesti maline pa to nekako otkloniti a prskanje protiv Botritisa je zadnje a u vecini slucajeva neuspesno
 
cunami ovde se radi o mojoj zelji i zelji 8 mojih "sapacenika" cija je malina u preradjenom orginalu jos uvek u mini hladnjacama jer velike hladnjace nude 0.90 eura za kilo a to je ispod cene letosnje od 80 dinara za svezu +5 dinara prevoz +20 dinara troskovi struje i rada zamrzavanja minimalni) pokusao sam da prodam svu tu robu (kum je koristio Teldor protiv botritisa) a kada smo uzeli uzorke iz sve robe spremne za izvoz nasem kupcu iz nemacke dobili smo rezultate koji nisu iznad dozvoljenog nivoa za izvoz ali je kupac kad je video 6 razlicitih srestava za borbu protim iste bolesti na tako maloj kolicini zaustavio posao. cunami ja sam vec krenuo (pisao sam o tome prethodno) sa uvodjenjem Global gap sertifikata na nasoj malini. u buduce ukoliko nemam tacan program zastite maline mojih "saboraca" tacan datum upotrebe i fakturu gde i kako su ove pesticide "fungicide" kupili, da mi robu poklone ja im necu uzeti (znaci za mene je od danas malina bez totalne sledljivosti i tacnog "programa zastite maline" i njena cena je za mene 0.00 eura jer necu da mesam moju robu i robu onih koji kao i ti vode racuna o ovom problemu i cine tako "mesanu" robu svih " nemogucu za prodaju za bebi hranu" svi ovi evropski uvoznici preparata zele samo prodaju svojih proizvoda, a te iste zemlje iz kojih ovi proizvodi dolaze nece malinu nepazljivo tretiranu njima.zato se vratimo kompostima (stajskom djubrivu) tacno je teze za rad ali sigurnije i tako cemo vratiti "pricu o zdravoj i neprskanoj srpskoj malini" koja od pre par godina, od kako su ove velike firme pocele da uvoze sve i svasta od preparta, srpska malina to vise nije. taj brend o zdravoj neprskanoj i zdravoj srpskoj malini moramo sto pre povratiti jer je on i cinio da svetski kupci jure da kupe robu u srbiji sada kada je srpska malina podjednako prskana kao i cileanska poljska americka jedino se prica cija je roba jeftinija jer smo izgubili taj glavni adut prodaje "zdrava neprskana srpska malina" to je nasa komercijalna stvarnost

cunami radio sam 3 meseca dan i noc da nadjem kupca , uspeo sam da ga dovedem u srbiju, platio mu smestaj u hotelu cetiri dana dok je pregledao robu u vise malih hladnjaca mojih "saboraca" cekao ga na aerodromu i nista (koliko kosta ovaj moj rad i sve ove neprespavane noci) da li neko od proizvodjaca to razume (razume samo moj kum i ovih mojih 8 saboraca)
od jucerasnjih rezultata pa u buduce ja srpsku malinu delim "na zdravu srpsku neprskanu malinu ili ako je vec prskana strogo kontrolisanu GAP sertifikatom i ujednacenoscu koriscenja istog preparata svih mojih proizvodjaca uz strogo kontrolisanu karencu i doziranje" uz saradnju sa strucnim sluzbama i onu drugu " prskanu bez kontrole srpsku malinu koja za mene i mog kupca za bebi hranu nema ama bas nikakvu trzisnu vrednost" od veceras jer sam mnogo ljut i iznerviran jer mi je propao posao samo o tome cu da i pisem na ovom forumu ali u ostalom oni koji nesavesno rade svoj posao "i ostavljaju jedan neprskani red maline za svoje ukucane i jos to isto i kazu evo maline moje neprskane kad im dodjes na kafu ili kad ti ponude slatko ili sok obavezno ti takvi kazu ovo je moje slatko od moje neprskane maline" a ostalo prase bez milosti a takvih je puno, moje je da radim moj posao za sada sam samo izgubio i to moje pare ne mojih "pacenika" oni nisu ulozili nista (za ovaj komercialni moj rad jer je takav dogor bio) cak ni za "labaratorisku analizu" ostavljam doajene ovog foruma da i dalje pricaju o politici kontrolisanoj ceni dva tri coveka koji drze monopol u srbiji kad je cena u pitanju, da je nemoguce izvesti sam malinu i divlju borovnicu jer postoji monopol, ostavljam vas da se zabavljate netacnim i nebitnim stvarima ja se bavim ovim drugim poslom prodajom ali samo "zdrave i neprskane srpske maline" sto bi trebao da bude nas svih nas najvazniji problem a vi nastavite da kalkuliste koliko kosta proizvodnja maline u srbiji ako nastavimo da je ovako "prasimo sa 6 razlicitih pesticida za jednu bolest" njena prodajna vrednost ce biti 0
 
Poslednja izmena od urednika:
Dobar dan svima. Pratim ovu temu u ovom forumu od samog pocetka i nemogu da se cudom nacudim. Osecam se kao da sam pao sa Saturna, ne sa Marsa, tamo mozda i moze da postoji zivot. Ovde, kao i uopste u danasnjem zivotu, jedna cinjenica ima vise lica. Naprimer za cenu maline jedni krive drzavu, jedni trziste i svi u pravu. Ako nije kriva drzava kako objasniti cinjenicu da su inspekcije hladnjacarima koji su poceli da isplacuju vecu cenu od ostalih vrsile "kontrolu" pa kazu: ako vratis cenu, necemo ti traziti da ove nedostatke sto smo nasli otklanjas iako na osnovu tih nedostataka mozemo da ti zatvorimo hladnjacu. Nigde nikakvog traga da bi moglo da se to dokumentuje, a hladnjacar je nateran da tako postupi. Dali je ova inspekcija drzavna ili trzisna? Meni ovo mirise na sistem kriminalnih serija koje gledamo na svakoj tv gde BOS okrene telefon policije i kaze tako i tako da se uradi.
Nije za ovu temu ali se ovde o tome prica, pitam ja ove malinare sto pominju kompost i stajsko djubrivo, kako da sa tim preparatima zastitim malinu od trulezi?
U ovoj temi ima pet-sest aktivnih clanova koji ne odstupaju od svojih misljenja, a po svaku cenu hoce da ta misljenja i ostali prihvate. Da ne napominjem sto su svi ovi clanovi koji su najglasniji i najaktivniji prisutni na ovom forumu sakriveni iza maske, inkognito. Ni za jednog neznas ko je i sta je. Predlazem da se na forum ne primaju clanovi bez potpunih licnih podataka, ako imam svoj stav, ja stojim iza njega i ne krijem se iza maske.
Kako ova tema ne vodi nicemu, osim sto se vodi prepucavanje i vredjanje, predlazem moderatorima da je zakljucaju.
 
kod nas u loznici je krenuo program organske maline sad neznam dokle su stigli ali licno ja mislim da moze da se odrzi nije to neka zahtevna vocka u pogledu odrzavanja neko nesavesni i needukovani proizvodjaci preteruju sa tretmanima prskaju protiv necega zasto se uopste nisu stekli uslovi to je porazavajuce opet mislim da je problem u ogranizaciji malinarstva licno ja imam zapisane sve tretmane moje maline od 2008 godine
nvaldeta
malina koja je gusto vezana nemozes da spases od trulezi,kompost je veoma dobra stvar u ne samo u malinarstvu nego i u drugim granama poljoprivrede samo ga tesko napraviti i nema se vremena jedino pomaze swich u redje vezanim malinjaima ali je on otrov koji stvara probleme za dalji plasman, a sto se tice cene mi smo sami krivi sto je cena takva hocemo da predamo robu i posle da trazimo vecu cenu neide to tako nego prvo cena pa ako je mala nedamo robu ima tu i dosta nase krivice koliko nas je spremno na takav korak??
 
Ako nije kriva drzava kako objasniti cinjenicu da su inspekcije hladnjacarima koji su poceli da isplacuju vecu cenu od ostalih vrsile "kontrolu" pa kazu: ako vratis cenu, necemo ti traziti da ove nedostatke sto smo nasli otklanjas iako na osnovu tih nedostataka mozemo da ti zatvorimo hladnjacu. Nigde nikakvog traga da bi moglo da se to dokumentuje, a hladnjacar je nateran da tako postupi. Dali je ova inspekcija drzavna ili trzisna? Meni ovo mirise na sistem kriminalnih serija koje gledamo na svakoj tv gde BOS okrene telefon policije i kaze tako i tako da se uradi.
To bi možda moglo da se izvede da u Srbiji posluje 4-5 firmi/hladnjačara... Međutim, kako je u pitanju na desetine, a možda čak i stotine hladnjačara, takva vrsta ucenjivanja mi više zvuči kao scenario za film ili neku loše iskonstruisanu teoriju zavere nego realnu situaciju.. I stvarno, ako neko može da poveruje u takvu priču, taj je mnogo naivan, i ne bi se baš kladio da takav može dobro da prođe u životu.

U ovu priču oko prskanja maline što vladan.spas priča apsolutno verujem, i ne znam samo kako neko može da tvrdi da je naša malina ne znam kako kvalitetna kada je toliko zatrovana... A da to nije samo situacija sa malinom pokazuje upravo i činjenica da kad odete na pijacu da kupite voće/povrće, po neki 'pošteni' prodavac će se uvek naći da ti preporuči baš te breskve, to su ne prskane, to je odvojio za njegove unuke...

---------- Poruka napisana u 11:01 ---------- Prethodna poruka je at 10:54 ----------

Da li je tačno ovo što piše u toj prezentaciji?

Postojeće mere unapređenja sektora:
- Subvencije podizanja novih zasada (1300/1500 eur/ha)
- Subvencije od 30% za kupovinu sistema za navodnjavanje i plastenika za proizvodnju
- Investiciona podrška podizanju hladnjača za voće i povrće (40% investicije)
- Podrška uvođenju sistema kontrole kvaliteta - HACCP (do 80% troškova)

---------- Poruka napisana u 11:04 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

...kompost je veoma dobra stvar u ne samo u malinarstvu nego i u drugim granama poljoprivrede samo ga tesko napraviti...
Što bi ga pravio kad možeš da ga kupiš.. Nama će u avgustu naredne godine krenuti sa radom fabrika komposta sa godišnjim kapacitetom od nekih 16.000 tona (22.000m3) i domaći kupci će sigurno imati povoljnije cene nego iz uvoza... Inače čisto informacije radi, Srbija godišnje uveze oko 13.000 tona komposta/soil substrata.
 
Evo konačno prilike BBG da vidimo "KO STE TO VI" kome će krenuti proizvodnja komposta...možda sada bolje razumemo vaša razmišljanja o malini i "savete malinarima"...
 
a sto se tice cene mi smo sami krivi sto je cena takva hocemo da predamo robu i posle da trazimo vecu cenu neide to tako nego prvo cena pa ako je mala nedamo robu ima tu i dosta nase krivice koliko nas je spremno na takav korak??

Lakoverne je lako izraditi U startu malina otkup na otvoreno ( sarenalaza) Obecavana mnogo veca cena ........ a onda i inspektori na otkupnim mestima..? sta su trazili.

@nvladeta ...odlican ti post..
Predlazem da se na forum ne primaju clanovi bez potpunih licnih podataka, ako imam svoj stav, ja stojim iza njega i ne krijem se iza maske.

bbg MOLIM Vas ostavite nas malinare da mucimo svoju muku, nemojte MOLIM Vas POPOVATI vise
 
Poslednja izmena:
Evo konačno prilike BBG da vidimo "KO STE TO VI" kome će krenuti proizvodnja komposta...možda sada bolje razumemo vaša razmišljanja o malini i "savete malinarima"...
Naša godišnja proizvodnja je veća za 25% od kompletnog godišnjeg uvoza Srbije.. Koliko od toga koriste malinari, ne znam, ali svakako da nam to tržište neće predstavljati značajan faktor.. Naša proizvodnja je planirana da ide kompletno u izvoz, u maloprodaju kod trgovačkih lanaca tipa Baumax, Aldi i sl. a ovde ako nekome bude trebao kompost, sigurno ga od nas može dobiti jeftinije nego iz uvoza jer nama kompost uopšte nije primarna proizvodnja već nusproizvod.

Tako da bolje da gledaš ako možeš da izvučeš neku korist za sebe iz toga, a ne odma da konstruišeš neke teorije zavere.
 
Postovani cunami ja naravno nisam protiv upotrebe pesticida insekticida i vestaka ali sam za njihovu pravilnu kontolisanu upotrebu sa uglasavanjem njihove upotrebe od strane strucnih sluzbi i prodavaca ovih preparata u saradnji i ministarstvom poljuprivrede i ministarstva zdravlja. Uz naravno najvece moguce upotrebe prirodnih srestava zastite kao komposti i ostalo Ovaj zadatak mora biti jedan od prvih zadataka svih udruzenja malinara i ostalih drzavnih cinilaca (ali i ostalih vocara u srbiji ) jer je on osnova za svaku drugu delatnost,
Moram odmah i bez odlaganja urediti ovaj segment u proizvodnji malina (to bi najbolje fukncionisalo kada bi drzava donela odluku da subvencionara sve ove pesticide i insekticide i da ih preko svojih strucnih sluzbi i distribuira) jer trenutno situacija postaje nodrziva (hladnacari dele djubrivo preparate za uzvrat dobijaju malinu a oni nisu opremljeni ni strucni za to) proizvodjaci stihiski i bez kontrole i pravih strucnih preporuka upotrebljavaju na nepravilan nacin sva ova srestva. Ovde se radi i o javnom zdravlju jer nepravilna upotreba pesticida ne steti samo poslednjem korisniku (kupcu ove vocke koji je ima na tanjiru) vec i samim proizvodjacima njihovoj deci stoci pcelame (videcete dalje u tekstu) moramo hitno povratiti nas prepoznatljiv brend "zdrava neprskana srpska malina" koji smo imali osamdesetih i devedesetih godina ili ako je to nemoguce "zdrava malo-i kontrolisao- prskana srpska malina.
U ovom trenutku u ovoj materiji vlada haos i neznanje i pod hitno se treba urediti (u protivnom necu biti jedini koji ce imati problema sa prodajom)jer su nam posedi pod malinama mali, tretmani razlicitim srestvima neuredjeni i brojni, i kad se roba pomesa u jednu zajednicku kolicinu od 100 tona unutra ima desetine razlicitih ostatak preparata sto je za finalnog kupca "nedostatak kontrole upotrebe srestava za zastitu i nesigurnost istom"
Vecina clanovi ovog foruma su pazljivi i obrazovani domacini i proizvodjaci maline upoznati sa tendencijama novitetima i ostalo preko interneta i u medjusobnim porukama. posle mog prekjucerasnjeg komercijalnog poraza sa mojim nemackim kupcem pretrazivao sam po ovom forumu na strani Radovi u malinjaku http://poljoinfo.com/showthread.php?2584-Radovi-u-malinjaku/page61 i video koliko neusaglasenosti i koliko je razlicitih preparata savetovano da se upotrebi u zastiti maline (pogledajte od strane 61 od 10.maja do 30.07.) kad ove tekstove procitate ledi vam se krv u zilama od toliko razlicitih preparata koji su na ovom forumu imenovani (skoro 60 razlicitih koje sam ja brojao) do te mere da se preporucuje dupla doza "za savki slucaj" a ja sam ovde nasao odgovor na moj problem zasto se koristi 6 razlicitih fungicida za istu bolest trulezi "botritisa" evo citata sa ovog foruma tema Radovi u malinjaku (gde su koriscena tri u isto vreme za isti problem a doza duplirana):

Procitajte:
Preparat protiv truljenja ploda (Teldor - Svič - Teldor) treba koristiti najmanje tri puta (naizmenično, zbog rezistentnosti) do na tri dana pred berbu. Majstor gera savet (23.05.2011)
Vidojica odgovara majstoru geru Hvala na savetu. Ja sam obično koristio Svič sedam dana pred početak branja.


Majstor gero a zasto Signum + teldor kad po deklaraciji Signuma on odradjuje i protiv trulezi i nema potrebe za dodavanjem drugih preparata slicne namene , jel smatras da ga valja pojacati ili sta ? Ja sam juce prskao Signumom + nurelle d + murtonik pa cu videti kako ce odraditi , prosle godine sam u dva navrata prskao Quadrisom i opet sam imao ostecenja od didimele ,

Mislio sam da bi zbog grada valjalo pojačati sa dva preparata, za svaki slučaj. Kaze majstor gera 24.05.2011

Ili tekstovi o prskanju insektcidima i fungicidima u vreme cvetanja ili zrenja ploda:

Vidojica dodaje Nije mi jasno da nisi dosad ničim tretirao! Samo kad je počela da cveta kad ima zametnute plodove? Ako je tako ne smeš prskati sa insekticidom jer si (verovatno) zakasnio.Možeš tretirati fungicidom (najčešće Qvadris) i neku prihranu.Sedam dana pred berbu Svitch.Pa posle berbe dva prskanja do zime.
Aman ljudi pa sme se prskati malina saredstvima otrovnim za pcele u cvatu samo sto se mora i treba o tome obavestiti pcelari na 5 km udaljenosti od voca koje se prska.
I sta da se radi ako napadnu lisne vasi? Da se radi pcela zrtvuje malina ili drugo voce?
Obavesti se pcelar, on zatvori pcele taj dan i poprska se voce. Iromen dodaje

Kod mene na 5 km ima oko 250 pcelara, sa oko 6.000 kosnica... Zoran sef kaze
Samo da kažem da se ne pršće insekticidom u svetanju malina ne samo zbog pčela već što otrov ostaje u plodu. O trovanju pčela ne bi pričao,jer imam iskustvo gde su mi "savesni" potrovali 20 društava prskajući u podne na 30*C ,pa se otad ne bavim više pčelarstvom. Vidojica

jbg nisam ljubitelj da prscem cvet, ali mozda si upravu. razmisljlao sam da stavim ali sam se nesto dvoumio.ae poslusacu te posto si mnogo iskusniji od mene..imam fobosa tako da za to nije problem, nema sta da zalim. pristalica sam toga da za malinu nikada nista ne treba zaliti ni djubrivo a ni prskanje jer stvarno 50 puta vise vrati...joseva kaze

Hvala Aco,trudim se.Ja cu sada u precvetavanju,a ima i formiranih plodova,poprskati sa Signum-om,i kupiti neko dobro folijarno djubrivo.I nista vise do posle branja,ne bih preterivao.Posle Quadris,okupacu dobro nove lastare. Igor 76


evo i nekih korisnih tekstova i budjenja savesti u sred ovih neverovatnih diskusija na forumu:
Znam da nije tema ali upravo sam trazeci na netu karakteristike nekih prepearata naleteo na sajt "Centra za razvoj ekoloske svesti - Izvor " na njihovoj listi se kao dokazano kancerogeni nalaze svi preparati o kojima mi ovde polemisemo , gadna stvar je sto nista bez ovih preparata vise ne moze da opstane a mi smo izgleda osudjeni da se svesno trujemo i ubijamo sa njima ... Ja nemam strah za sebe ali plasim se za decu , kako ja svojim klincima da objasnim da ne treba da jedu ono sto proizvodimo i sto izgleda lepse na prvi pogled ? Ozbiljno vec neko vreme razmisljam o organskoj proizvodnji pa kolko ima da ima jebes kolicinu ako to treba glavom da se placa ...kaze boban iz pozege


SALJEM UPOZORENJE: I HITNO TRAZIM OD SVIH UCESNIKA U OVOM POSLU DA SE UDRUZE I UCINE NAPORE DA SE NA NACIONALNOM NIVOU DONESE JEDINSTVEN "PROGRAM O ZASTITI MALINE" jer ovakvo poslovanje i cinjenje (ili posticanje na cinjenje) prestavlja Ugrozavanje javnog zdravlja, Zakon o javnom zdravlju Republike Srbije " http://www.zakoni.rs/zakon-o-javnom-zdravlju/ i moze biti i krivicno delo.
Svi ucesnici u poslu sa malinom ovim mojim Upozorenjem su obuhvaceni : proizvodjaci , nakupci, preradjivaci, poljuprivredne apoteke, prodavci ovih srestava, Ministarstvo Poljuprivrede, Ministartstvo Zdravlja, Drzava Srbija. Toliko od mene, ukoliko se ovaj veoma vazan segment zastite ne uredi nanacinalnom nivou, nasa malina ce izgubiti primat " prirodne malo prskane i zdrave i prirodne maline" (isti problem i slicna situacija je u ostalim granama vocarstva i povrtarstva) Poljuprivreda je u buducnosti jedina nada razvoju srbije, ako ova a i druga pitanja (oko otkupa, subvencija, unapredjenju itd) ne uredimo svi zajedno lose nam se pise, jer zaista mislim Drzava to smo mi , svi zajedno ujedinjeni (sa razlicitim misljenima i stavovima sto je demokratski) ali ujedninjeni kad je ovo tako vazno pitanje o nacionalnom opstanku i razvoju (pogledajte druge narode naprimer nemce oni se raspljavjaju i svadjaju ali kad je neko vazno nacionalno od zajednistva vazno pitanje njima njihov odgovor je uvek odgovor "pcelinjeg drrustva" -zajedniciki i jedinstven. Ukoliko se nista ne uradi po ovom pitanju ne samo da se povlacim sa ovog foruma nego iz posla sa na ovaj neuredjen i stihiski prskanom i tretiranom malinom jer jos uvek imam savesti i necu prodavati drugome i bebama po svetu ono sto deci i bebama u mom selu i sebi nemogu da dam da jedu. (jer sa ovakvim rezultatima i analizama necu ni moci) A svim vama koji jedete ovako tretiranu malinu zelim "dobar tek"

U DALJEM TEKSTU SITNIM SLOVIMA KOPIJA PRPISKE SA FORUMA RADOVI U MALINJAKU OD 10.05.2011. DO KRAJA BERBE 2011
 
Tako da bolje da gledaš ako možeš da izvučeš neku korist za sebe iz toga, a ne odma da konstruišeš neke teorije zavere.[/QUOTE]

Odraz osnovnog obrazovanja je kada vas neko oslovljava sa Vi da i vi to činite ali...
Jedan od predloga za što bolji plasman malina iz zlatiborskog regiona je ubrzavanje inicijative za otvaranje aerodroma Ponikve za kargo i civilni saobraćaj kako bi sveža malina dospela na zapadno tržište i time se postigla veća cena.Neke početne kalkulacije govore da to može da se ostvari od 4-5 sati od branja do trgovačkih lanaca u Evropi.Evo nove ideje da se jedna fabrika komposta kao nuz proizvoda napravi u zlatiborskom regionu jer je ovaj region najveći proizvođač malina samim tim bi ušteda na prevozu bila značajna.
 
Jedan od predloga za što bolji plasman malina iz zlatiborskog regiona je ubrzavanje inicijative za otvaranje aerodroma Ponikve za kargo i civilni saobraćaj kako bi sveža malina dospela na zapadno tržište i time se postigla veća cena.Neke početne kalkulacije govore da to može da se ostvari od 4-5 sati od branja do trgovačkih lanaca u Evropi.
Sve su to lepe teoretske mogućnosti, ali kolike su realne potrebe? Koliko proizvođača danas malinu šalje na taj način? I Beograd i Niš su od Arilja udaljeni neka 2.5 sata vožnje, tako da ne vidim što bi to bio neki problem u celom lancu da to nekome zaiste treba... Bolje da tražite od opštine da potroši novac na neke korisnije subvencije nego da ulažu u aerodrom i prave troškove zarad nečega što se neće koristiti.

Evo nove ideje da se jedna fabrika komposta kao nuz proizvoda napravi u zlatiborskom regionu jer je ovaj region najveći proizvođač malina samim tim bi ušteda na prevozu bila značajna.
To može da bude interesantno eventualno nekome kome je kompost primarna delatnost.. Mi ga pravimo jer imamo gomilu sirovine iz biogas postrojenja, a koju da nemamo proizvodnju kompost bi morali bukvalno da plaćamo seljacima da odvoze (iako recimo seljaci u Nemačkoj plaćaju biogas fabrikama nekoliko evra po kubiku tog sirovog đubriva).. Mi dakle to sirovo đubrivo separišemo i od čvrste materije pravimo kompost, a tečno dalje pumpamo kroz zalivni sistem..

U Austriji kompost košta od €22/m3 za najlošiji kvalitet (takav se pravi od smeća iz domaćinstava i kanalizacione šljake), pa do €40/m3 za kompost najvišeg kvaliteta poput onog iz biogas postrojenja i glistenjaka koji se ne prave od smeća već iz čiste sirovine.. Naše cene će biti daleko niže, prvo jer nismo Austrija, a drugo jer nam kompost nije primarna delatnost.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh