Pšenica 2011/12

Koliki prinos očekujete po ha ?

  • 3 tone

    Glasovi: 30 15,7%
  • 4 tone

    Glasovi: 43 22,5%
  • 5 tona

    Glasovi: 50 26,2%
  • 6 tona

    Glasovi: 31 16,2%
  • 7 tona

    Glasovi: 18 9,4%
  • 8 tona

    Glasovi: 19 9,9%

  • Ukupno glasača
    191
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sve se svodi na to da noću budu mrazevi a danju otopljava.I na sve to kad je još golomrazica i traje desetak dana podlubljivanje je sigurno.Najviše se javlja gde ima puno biljnih ostataka u zoni korena pšenice.
Mislim da je ovo odgovor na moje ovogodisnje zutilo psenice u prolece. Imao sam relativno tih ostataka, a i ostali uslovi su pogodovali. Bila je bas dobra, i onda je pocela da zuti, a samim tim se i proredila. Razmisljao sam dal da valjam, ili ne, i odustanem, jer sam mislio da je prerasla. Mistake. Na kraju sam jos i dobro prosao sa nekih 3,2t/kj za cistu naplatu. Dakle, sledece godine cim prosusi ide valjanje glatkim?
 
Tako je (samo da ti kažem,a da niko od teoretičara nečuje,ja mislim da potisak glakog valjka je skoro jednak nuli,zato ja koristim kembridž)
 
Tako je (samo da ti kažem,a da niko od teoretičara nečuje,ja mislim da potisak glakog valjka je skoro jednak nuli,zato ja koristim kembridž)
Trbelo bi ste biti malo precizniji u iznošenju vašeg mišljenja jer može doći do zabune, u proleće vi idete sa kembridž valjkom ako sam dobro svatio ima dosta rezona da je dobro a šta sa parcelama kao vaše koje su ravne dali i tu nema tokiki efekat ravnog valjka, i još nešto ako može slika koji valjak imate jer nije svaki kembridž isti mislim što se tiče radnih organa.
 
Mindjušar gledam ti sliku pšenice, lijepo je ponikla nema šta.
Da li imaš problema sa glodavcima i ostalim kukcima?

Kod nas se ne prakticira valjanje pšenice u proljeće.
 
Tako je (samo da ti kažem,a da niko od teoretičara nečuje,ja mislim da potisak glakog valjka je skoro jednak nuli,zato ja koristim kembridž)
Potisak je najbitniji slazem se. Zato sam i gledao kako izgleda valjanje sa ovim valjkom koji imam, i meni on dosta izravna. Tako da imam utisak da sa tim valjkom imam korektan potisak. Pa cu i sa njim u prolece na dva parceta gde je bilo kukuruziste, a mozda i sve.
 
Не бих да се мешам, али можда би бољи термин био притисак, него потисак?!
Иначе, слажем се са ваљањем глатким ваљком, у пролеће. Мислим да дрљача има бољи ефекат од комбинованих ваљака (''кембриџа''), који би у раду почупали доста биљака.
 
Не бих да се мешам, али можда би бољи термин био притисак, него потисак?!
Иначе, слажем се са ваљањем глатким ваљком, у пролеће. Мислим да дрљача има бољи ефекат од комбинованих ваљака (''кембриџа''), који би у раду почупали доста биљака.
Bi li objasnio ovo za drljacu?Pa ona ce jos gore da pocupa od kembridza :sta:
 
Неће почупати више биљака. Лаку дрљачу сам већ користи за ову операцију, а и саветовао друге. Били су задовољни. Она ''проветрава'' земљиште; своји кретањем и тежином, врховима зуба делује на површину земљишта и тиме побољшава контакт корена са земљиштем; такође и поништава ваздушне џепове који су створени ферментацијом биљних остатака. О овоме, можда много више, Вам могу детаљисати ратари. И још једном, испробано је и дало је одличне резилтате.
 
Naredni posao u pšenici je prskanje protiv koraova herbicidom (Tena) i trovanje miševa koje svi spominju. Očekuje se najezda zbog vremenskih ne-prilika i tehnologije pripreme, mimimum till, 2 x tanjurano sojište i sjetva. Zanima me dali miševe trujete klasično, neki otrov (Faciron) pomiješan sa mamcima i sipan u rupe, pa rupe nagažene , pa za 10-tak dana ponovo ili koristite neki insekticid i prskalicu, što bi meni bilo jako zanimljivo. Da, zaboravio sam da se očekuja i pojava, odnosno već su se pojavile lisne uši pa će i tu trebati djelovati.
 
Неће почупати више биљака. Лаку дрљачу сам већ користи за ову операцију, а и саветовао друге. Били су задовољни. Она ''проветрава'' земљиште; своји кретањем и тежином, врховима зуба делује на површину земљишта и тиме побољшава контакт корена са земљиштем; такође и поништава ваздушне џепове који су створени ферментацијом биљних остатака. О овоме, можда много више, Вам могу детаљисати ратари. И још једном, испробано је и дало је одличне резилтате.
Da li mislimo na istu stvar, kad se kaze laka drljaca, ja mislim na ovo http://poljoinfo.com/showthread.php?646-Drljace I dalje mislim da ce drljaca sa klinovima da izrije pcenicu, tako da ce posle takve operacije korovi da krenu samo tako. Neznam kako moze da ponisti vazdusni dzep, i neznam kako ce da poboljsa kontakt korena sa zemljom , kad ce da uradi upravo kontra od toga . Zapravo nigde nisam video da neko to radi u praksi. Zamolio bi te za snimak tog posla, ako imas, ako ne, moze i na prolece. :cao:
 
Naredni posao u pšenici je prskanje protiv koraova herbicidom (Tena) i trovanje miševa koje svi spominju. Očekuje se najezda zbog vremenskih ne-prilika i tehnologije pripreme, mimimum till, 2 x tanjurano sojište i sjetva. Zanima me dali miševe trujete klasično, neki otrov (Faciron) pomiješan sa mamcima i sipan u rupe, pa rupe nagažene , pa za 10-tak dana ponovo ili koristite neki insekticid i prskalicu, što bi meni bilo jako zanimljivo. Da, zaboravio sam da se očekuja i pojava, odnosno već su se pojavile lisne uši pa će i tu trebati djelovati.

Mamak pa u rupu. Bilo je "genijalaca"koji su rasturali mamke sa rasturivačima za veštak,ali onda su ogromne štete na divljači (srneća divljač i zečevi). Nisam čuo da je neko radio prskalicom.
 
E, isto tako ima varijanta s prskalicom i jakim insekticidom ali je zabranjeno upravo iz istih razloga pa ako neko i prska vjerojatno neće priznati i mudro ćuti.
 
pocerina
valjanje psenice moras obaviti pre pustanja klice zato sto postoji opasnost da dodje do ostecenja klice koja je prilicno nezna.
 
Koliko dana od setve najkasnije moze da se povalja psenica ?
Glatkim valjkom možeš valjati kadgod,samo da nelepi,kembridžom nesmeš ako je proklijala
Glatki valjak da bi odradio posao što se potiska tiče kao kembridž morao bi imati 5tona po dužnom metru,ako kembridž ima 500kg po dužnom metru(sa ramom,bar moj ima),a poenta je da se na glatko povaljano hvata i pokorica,i vetar lekše odnese sneg,itd...
A da počupa,HM,počupaće svaki ako se lepi,a kad se lepi,seljak neradi na njivi!
 
Ja moje žito svo povaljao glatkim valjkom.
Danas sam bio na njivi i možda je vetar isušio oko pola santimetra zemlje(nisam gledao kod drugih kod kojih nije valjano ali je sigurno isušeno više)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh