Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
.
2rps2lu.jpg

149pfnt.jpg

2zgf7ur.jpg
 
Kakvo je stanje sa "plamencom" u paprici,ja sam moju oprskao sa coragenom,ima li neko iskustva sa ovim preparatom kazu da utice na sve stadijume od jaja pa do larvi.

Juce mi je na parceli bila Milena Petrov, strucni saradnik Poljprivredne stanice u Novom Sadu (inace, zastitar u kojeg imam apsolutno poverenje) i od nje sam dobio informaciju da se u nasem kraju ocekuje piljenje larvi plamenca ovog vikenda. Ja prskam sutra (jes da je nedelja ::sramota:spavam: i to coragenom.
Po njenim recima, coragen je malo skuplji od avaunta ali DELIMICNO deluje i na jaja
 
CIme prskati papriku? Na raspolaganju su mi Antracol, Ridomil gold, Mankogal i Equetion pro, do sada sam je prskao Antracolom 1x, Ridomil 1x, , Curzate 1x, Perfit 1x i Equetion pro 1x, ovim redosledom prvo prskanje je bilo 7.6 a poslednje 27.7, od prihrane preko lista dobila je wuxal super 1x, fitofert 12:6:4 2x, mortonik 19:9:27 1x, wuxal calcium 1x, kopriva 1x i yara kalium 1x, od insekticida 2x aktarom. Dal da je prskam calciumom i nekim od ovih fungicida ili samo calciumom pa da vidim kako ce na dalje da se ponasa? Ima malo prvih listova koji su opali ali lepo izgleda modro zelena list je veseo, rod nije los, ima ponegde parika sa ozegotinama al to je valjda normalno na ovolikm vrucinama,u nekim lejama ima dosta roda u nekim manje jbg to je tako kad se ide po komsiluku i uzima rasad, onaj koji je zdrav rasadjen on ima rod, paprika koja je slabije zasticena u rasadniku tek sada ima drugi cvet sve u svemu bice za nase potrebe nadam se.
 
"Otac", odnosno, selekcionar Dukata je dr. Dusan Stevanovic iz okoline Cacka a organizator proizvodnje, doradjivac i distributer je "Bioprodukt" Cacak. Ja sam njihov kooperant, tj. proizvodim osnovno seme za njih.
 
ja imam nekih 50ari ,, dukat,, dr. dusana. javio mi se pre neko vreme , izrazio zelju da poseti svoje koperante. dukat ti je u odlicnom stanju , ima lepe plodove, i dobar prinos. svaka cast. reci mi samo na koju povrsinu imas dukat. pozdrav.
 
ja imam nekih 50ari ,, dukat,, dr. dusana. javio mi se pre neko vreme , izrazio zelju da poseti svoje koperante. dukat ti je u odlicnom stanju , ima lepe plodove, i dobar prinos. svaka cast. reci mi samo na koju povrsinu imas dukat. pozdrav.
Jel i ti radis seme za njih?

Prosle godine je bio jos bolji a, uzimajuci u obzir kakva je ova sezona - zadovoljan sam. Imam 2 h na foliji od cega je 1 h semenska proizvodnja i 60 ari bez folije. Fileti i ostatak cele paprike je ugovoren sa "Elixsir" Sabac.
Pored Dukata imam i 60 ari Anfore za novosadski Institut. Anfora je bez folije. Ove godine sam se vratio na proizvodnju bez folije na jednom delu proizvodnje jer sam prosle godine imao velikih problema zbog folije.
Smatram da je Dukat sorta buducnosti.
Moram napomenuti da Anfora i Dukat nisu na istom bonitetu zemljista (Dukat je na kvalitetnijoj zemlji) ali mislim da nije to razlog za evidentnu razliku u kvalitetu. Jedina mana Dukata je vrlo mala kolicina semena u plodu ali to je mana samo za nas semenare ::svaka cast::
301lgk4.jpg

4sh354.jpg


Ovo je slikano veceras oko 19:30
 
Poslednja izmena:
Imam nesto plastenika, koje nisam montirao ove sezone.
Ovo sto se vidi sa slike, je postavljeno kada je paprika rasadjena.
Mislili smo da pokrivamo, ali su bile velike vrucine i odustao sam.
Polako pocinje da crveni, tako da ce ovako ostati do kraja.
U plastenicima gde je bio proletnji paradajz i krastavci, se nalazi kornison.
 
posto proizvodis seme za ove, reci mi jel imas odvojenu parcelu od pojedinih kultura i da li ti oni prosto traze kako moras raditi i sta vec . poznavajuci dr. dusana pretpostavljam da to mora bda bude prirodno i kako treba. pozdrav sishketu.
 
posto proizvodis seme za ove, reci mi jel imas odvojenu parcelu od pojedinih kultura i da li ti oni prosto traze kako moras raditi i sta vec . poznavajuci dr. dusana pretpostavljam da to mora bda bude prirodno i kako treba. pozdrav sishketu.

Mora da postoji prostorna izolacija od druge paprike 1,5km, sto znaci da u krugu od 1,5 km NE SME da bude druge paprike. To predstavlja veliki problem jer u delu naseg atara gde je najkvalitetnija zemlja ima dosta malih parcela sa paprikom (od 30 do 50 ari) i ja tu ne smem da sejem.
Sto se tice tehnologije gajenja - ne moram mnogo da razmisljam :osmeh:. Ako mi se pojavi neki problem - uvek imam kome da se obratim za pomoc. dr Dusan, kao i aprobatori iz Poljoprivredne stanice u Novom Sadu su uvek spremni i raspolozeni da pomognu.
Nacin na koji ja radim papriku u potpunosti odgovara dr Stevanovicu tako da smo se i tu usaglasili
 
Molim clanove da koriste Thumbnail prilikom postavljanja fotografija,jer ovako velike fotografije i jos jedna za drugom nemogu da otvore ni protoci od 5 M/s....
 
prijatelju topalovicu nemoj da se ljutis za ovaj protok,mozda si u pravu ali ovako videti papriku na ovakvoj fotografiji je privilegija za sve nas....U buduce i ja cu izneti svoje fotografije sa moje parcele od 2 hektara.Bicu poslusan i uradicu slike kako prijatelji zahtevaju.Nas prijatelj iz Novog sada zna sta radi i zna sa kim radi.Njemu svaka cast za ostvarene rezultate.Jos jednom bez ljutnje i pozdrav svim ozbiljnim proizvodjacima ove ,,gospodje,,
 
sishke imam pitanje u vezi ovog plamenca sto ga pominjete. ja prvo neznam staje to a drugo kako su ga prepoznali ti iz strucne sluzbe. koliko je to opasno postoji mogucnost da to ovamo u mom kraju nema. ali kad neznam staje ili se to zove svuda drugacije.
 
Molim clanove da koriste Thumbnail prilikom postavljanja fotografija,jer ovako velike fotografije i jos jedna za drugom nemogu da otvore ni protoci od 5 M/s....
Lično mi više odgovara da su slike odmah vidljive u punoj veličini.Pošto na forumu postavljam mnogo slika prvo ih smanjim (ne baš uvek).Koristim ovaj mali progran za smanjivanje slika
http://www.faststone.org/FSResizerDownload.htm

Instaliramo program ,kad se otvori biramo slike za smanjivanje







Verovatno ima i drugih programa za smanjenje slika.
 
Nazad
Vrh